اقامت

اصطلاح “محل اقامت” و “ساکن” به معنای اقامت قانونی است و محل اقامت قانونی محل سکونت ثابت هر خانواده یا فرد است، که در آن حقوق سیاسی و مالیات او بسیار حائز اهمیت می باشد. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به شرایط اقامت در کشورهای مختلف اشاره کرده اند.

شرایط و تعریف اقامت

انتخاب محل اقامت یک تصمیم بزرگ و مهم است. بنابراین شما باید کشوری را جهت اقامت انتخاب کنید که در آن شما انگیزه تحصیل، زندگی و همچنین کار را داشته باشید. زندگی در یک محل خاص برای همیشه یا برای مدت زمان قابل توجهی بسیار حائز اهمیت است، جایی که یک خانواده یا فرد به طور دائم یا به مدت طولانی ساکن می شود.

قوانین اقامت از دولت به دولت متفاوت است و فقط به ساکنین هر کشور اعمال می شود، هر ایالت دارای شرایط اقامت خود است. برخی از عوامل مانند جایی که شما در واقع زندگی می کنید، جایی که رای می دهید، جایی که شما مالیات می گیرید، پست الکترونیکی دریافت می کنید، جایی که اموال شخصی شما وجود دارد در تعیین محل اقامت مورد استفاده قرار می گیرند.

شرایط اقامت در کانادا

زندگی در کانادا می تواند یک تجربه زندگی ایده آل باشد. این محل زندگی برای افرادی که به دنبال زیبایی طبیعی می گردند و می خواهند از یک کشور بسیار مدرن لذت ببرند بسیار مناسب است. کانادا نیز غالبا رتبه اول در شاخص رشد انسانی سازمان ملل متحد است که عوامل فیزیکی مانند فرصت های شغلی، کیفیت تحصیل، امید به زندگی و هزینه زندگی را در نظر می گیرد. این یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان است و عضو G8، کشورهای پر رونق جهان است.

شرایط اقامت در کانادا

در حالی که کانادا دارای یک منطقه وسیع است، اکثریت مردم در شهرهایی قرار دارند که در فاصله 200 کیلومتری ایالات متحده قرار دارند که بخش بزرگی از این کشور در آن منطقه ساکن هستند. کانادا در ابتدا قبیله ای بود، که تا قرن 17 و 18، اروپایی ها شروع به ایجاد سکونت در آنجا نکردند. کانادا به عنوان بخشی از Commonwealth بریتانیا باقی می ماند و پس از آن به طور گسترده ای با مهاجران از انگلستان و فرانسه بسیار محبوب است.

با این حال، به رغم پیشینه اروپایی، کانادا با همبستگی های اقتصادی و اجتماعی بیشتری نسبت به ایالات متحده برخورد می کند و به همین علت با مهاجران آمریکایی که به دنبال تجربیات خارج از کشور خود هستند، بسیار محبوب هستند. امروزه اقتصاد قوی کانادا به این معنی است که آنها قادر به پذیرش مهاجران بیشتری از سراسر جهان نسبت به سایر ملل غربی هستند و برای افراد از ایالات متحده و انگلیس شرایط قانونی برای زندگی در کانادا و پذیرش نسبت به دیگر کشورهای جهان ساده تر است.

اقامت در آلمان

اقامت در آلمان یک چالش هیجان انگیز است، آلمان پر از افراد و فرهنگ های متنوع و فرصت های بی پایان می باشد. اگر تنها هدف شما بازدید از آلمان برای اهداف توریستی باشد، پس نیازی به مجوز اقامت نخواهید داشت. یک ویزای توریستی اجازه می دهد تا در مدت 90 روز در آلمان باقی بمانید، اما اقامت بیش از 90 روز بدون اجازه اقامت امکان پذیر نیست. بنابراین اجازه اقامت آلمان اجازه می دهد تا در آلمان مدت بیشتری از 90 روز اقامت داشته باشید.

در مدت اقامت بیش از 90 روز شما می توانید تحصیل، کار یا مشارکت در فعالیت های دیگر کشور را انجام دهید. به استثنای افرادی که از کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین هستند، همه اتباع خارجی دیگر نیاز به اجازه اقامت دارند تا بیش از 90 روز در آلمان بمانند.

بسیاری از اتباع خارجی باید مجوز اقامت آلمان را از کشورهای خود درخواست کنند و یا یک ویزای شینگن را برای ورود به آلمان برای مدت 90 روز دریافت کنند. برای برخی از کشورها، در طول 90 روز اول، می توان بدون ویزا وارد آلمان شد و درخواست اجازه اقامت را از داخل کشور درخواست کرد. اجازه اقامت موقت همانطور که از اسمش مشخص است، برای اقامت کوتاه در آلمان می باشد.

هنگامی که شما این نوع اجازه اقامت را دریافت می کنید، شما مجاز هستید که فقط به مدت یک سال در این کشور باشید.  بسته به هدف و طول اقامت شما در آلمان، چند نوع مجوز اقامت در آلمان وجود دارد. شما باید بسته به شرایط خود مناسب ترین نوع اجازه اقامت را انتخاب کنید. انواع اجازه اقامت آلمان به شرح زیر است:

  • اجازه اقامت موقت آلمان
  • مجوز اقامت دائم آلمان
  • کارت ICT آلمان
  • کارت سبز آلمان اتحادیه اروپا
  • مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا

اقامت در فرانسه

انواع مختلفی از مجوز اقامت در فرانسه وجود دارد و هر کدام دارای یک هدف مشخص می باشند و در طول مدت اقامت خود در این کشور به شما یک وضعیت خاص می دهند. بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که مجوز درخواست برای چه هدفی است. مجوز اقامت موقت (Carte de séjour temporaire، CST) در فرانسه برای مدت مشخص شده حداکثر یک سال می باشد.

چندین نوع اجازه اقامت موقت با شرایط مختلف وجود دارد، از جمله، بازدید کننده (Visiteur): شما برای اینکه بتوانید با این نوع اقامت در این کشور بخه مدت نزدیک به یک سال زندگی کنید باید توانایی مالی خود را برای این مدت اثبات کنید. مجوز اقامت دائم (Carte de résident، CR) به شما اجازه می دهد تا در فرانسه زندگی کنید، مجوزها تا ده سال اعتبار دارند و قابل تمدید هستند.

اقامت در فرانسه

هر شهروند اتحادیه اروپا که برای مدت پنج سال یا بیشتر در فرانسه زندگی می کند، دارای حق اقامت دائم است و موظف نیست مدارک مربوط به درآمد یا اشتغال خود را ارائه دهد. شما همچنین می توانید یک مجوز دائمی در شرایط دیگر دریافت کنید، به عنوان مثال اگر شما همسر یک ملیت فرانسه هستید. زندگی در فرانسه می تواند یک تجربه متفاوت باشد. فرانسه یکی از کشورهای متنوع چند فرهنگی در اروپا است. خوشبختانه، فرانسه دارای گزینه های مختلفی برای اقامت قانونی است و سهولت اقامت دائم برای افراد بسیار زیاد است.

اقامت در ایتالیا

ایتالیا بخشی از اتحادیه اروپا است، بنابراین افراد عضو منطقه اقتصادی اروپا (EEA) می توانند به ایتالیا رفت و آمد و آزادانه کار کنند. برای شهروندان غیر EEA ویزای سرمایه گذاری، شما می توانید با این ویزا برای مدت دو سال اقامت داشته باشید، بعد از اتمام مدت زمان ویزا می توانید برای 3 سال دیگر این ویزا را تمدید کنید.

طبق دستورالعمل های اتحادیه اروپا، اقلیت های اتحادیه اروپا و خانواده های آنها که مایل به اقامت در ایتالیا هستند نیازی به اسناد اقامت ندارند. آنها حق دارند تا حداکثر 90 روز تا زمانی که سند مسافرتی معتبر با هویت عکس مانند گذرنامه دارند، در کشور بمانند. اما آنها باید حضور خود را به ستاد پلیس محلی (questura) گزارش دهند، در آنجا آنها باید یک فرم را پر کنند، پس از آن یک رسید مهر تایید می شود، که در صورت نیاز باید به پلیس نشان دهند.

شهروندان اتحادیه باید با اداره ثبت احوال محلی خود ثبت نام کنند و مدارک هویت و استخدام را ارائه دهند. اگر بیکار هستید، لازم است که منابع مالی کافی و بیمه درمانی معتبر را نشان دهید. پس از سه ماه اقامت در کشور، مجاز به ثبت نام برای مراقبت های بهداشتی می باشند.

جهت اقامت در ایتالیا بیش از سه ماه، یک ویزای غیر توریستی مورد نیاز است، که می توانید در کشور خود درخواست دهید. اجازه اقامت ممکن است به دلایل مختلف از جمله مطالعات، محل اقامت، کار و دلایل خانواده اعطا شود. اگر متقاضی دارای یک ویزا باشد، نوع مجوز باید با اهداف ویزا ارتباط داشته باشد. هنگام درخواست مجوز اقامت، ممکن است مستندات بیشتری از جمله یک اعلامیه از کارفرمای فعلی یا آینده کار برای افراد شاغل مورد نیاز باشد.