ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان

شرایط اقامت در فرانسه
شرایط اقامت در فرانسه
آذر ۱۴, ۱۳۹۸
تحصیل در مدارس سوئیس
تحصیل در مدارس سوئیس
آذر ۱۶, ۱۳۹۸
ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان

ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان

شرایط تحصیل رایگان در کشورهای خارجی می تواند از طرق متفاوتی صورت بگیرد، که برخی از آنها همانند برنامه های تبادل دانشگاهی، دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، شرکت در دوره های رایگان زبان و غیره می باشند. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان در کشورهای اروپایی و آسیایی پرداخته اند.

شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان

هزینه زندگی در کشورهای توسعه یافته بالا است و اگر دانشجویان بین الملل بتوانند شانس تحصیل رایگان را به دست آورند در حقیقت یک امتیاز ویژه را کسب کرده اند. به عنوان مثال، شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند به طور کاملاً رایگان در دانشگاه های دولتی کشورهای اتریش، دانمارک، فنلاند، یونان، نروژ، سوئد و اسکاتلند تحصیل کنند. نروژ برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز آموزش رایگان ارائه می دهد با این حال، تقریباً تمام گرایشات مقطع کارشناسی در نروژ تنها به زبان نروژی آموزش داده می شوند.

تحصیل در کشور سوئد قبلاً برای همه آزاد بود، اما در حال حاضر فقط با دریافت بورسیه دانشجویان بین الملل حق تحصیل رایگان را خواهند داشت. شهریه تحصیل در آلمان تا حدی کم است که می توان گفت تحصیل به صورت رایگان می باشد، چرا که دانشجویان تنها ملزم به پرداخت 250 – 100 یورو برای هر ترم می باشند. شرایط کاملاً رایگان تنها به موسسات و مراکز دولتی تخصیص داده می شود و برای تحصیل در اکثریت دانشکده های خصوصی تمامی شهروندان بین الملل ملزم به پرداخت شهریه می باشند. یکی از متداول ترین راه ها این است که پس از ثبت نام در دانشگاه کشور خود و گذراندن یک ترم به صورت مبادله دانشجویی با دانشگاه های کشورهای دیگر مکاتبه نمائید.

شرایط تحصیل رایگان در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد تا چند سال پیش به صورت کاملاً رایگان بود، اما این اواخر شرایط برای دانشجویان غیر اروپایی تا حدی تغییر کرده است و آنها می بایست هزینه ای را به دانشگاه پرداخت نمایند، که البته شهریه فوق نسبت به کل کشورهای اروپایی بسیار پایین تر و مقرون به صرفه تر است. در سال های اخیر تغییرات بسیاری در برنامه درسی و نحوه ساماندهی مدارس سوئد ایجاد شده است، اما پیش فرض اصلی بنا بر آموزش رایگان برای همه باقی مانده است. آموزش برای تمامی کودکان 6 تا 15 ساله به صورت کاملاً اجباری است.

شرایط تحصیل رایگان در سوئد

شرایط تحصیل رایگان در سوئد

دانشجویانی که به زبان سوئدی تسلط دارند شانس پذیرش گرفتن از دانشگاه ها به صورت کاملاً رایگان بیشتری را دارند تا آنها که تنها به زبان انگلیسی مسلط هستند. تحصیل در مدارس سوئد به دلیل اینکه بودجه اصلی آن توسط مالیات های محلی و از طریق شهرداری تأمین می شود رایگان است. توزیع ناهار در مدارس سوئد نیز رایگان می باشد در مقابل، برای برخورداری از تحصیل رایگان در دانشگاه های سوئد یا باید به زبان سوئدی تسلط داشت و یا اینکه قصد تحصیل در مقاطع تکمیلی را داشت.

همچنین اکثر دانشگاه های سوئد برای دانشجویان اروپایی خود امکان تحصیل رایگان را فراهم ساخته اند. در صورت عقد قرارداد بین دو دانشگاه نیز امکان تبادل دانشجو و تحصیل در یکی از دانشگاه های سوئد به صورت رایگان وجود دارد. کسانی که اقامت موقت یا دائم سوئد را به دلیلی همچون دریافت کمک هزینه تحصیلی دارند نیز می توانند از تحصیل رایگان بهره مند شوند.

تحصیل رایگان در چین

دولت چین در تاریخ دهم آگوست 2019 بیانیه ای را منتشر کرد که بر اساس آن، شورای دولتی دستورالعمل برنامه آموزشیو تحصیلی برای دانشجویان دانشگاه های دولتی چین که وابسته به وزارت آموزش و پرورش هستند را رایگان اعلام کرد. در این برنامه، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که دارای تخصص های معمولی هستند، می توانند از شهریه و اسکان رایگان و همچنین دریافت یارانه ای برای تأمین هزینه های روزانه خود بهره مند شوند. یارانه های اختصاص داده شده توسط بودجه دولت مرکزی تحت پوشش قرار می گیرند.

دانشگاه های چین با وجود پر طرفدار بودنشان در جذب دانشجویان بین الملل از سراسر دنیا (به دلیل سیستم آموزشی عالیشان) دارای شهریه به نسبت بالایی هستند. در نتیجه، طرح فوق برای برخی از دانشگاه های آن قابل اجرا است، مجموعه دانشگاه های دولتی که مشمول این طرح می شوند شامل: دانشگاه دولتی پکن، دانشگاه علوم طبیعی چین در شانگهای، دانشگاه دولتی شمال شرقی چین در چانگچون، دانشگاه جیلین، دانشگاه دولتی چین مرکزی در ووهان، دانشگاه هوبی، دانشگاه دولتی شانکسی در شانشی و دانشگاه دولتی جنوب غرب چین در چونگ کینگ می باشند.

بر اساس این توافق، دانشجویانی که قصد تحصیل در چین به صورت رایگان در یکی از دانشگاه های فوق را دارند، می بایست با دانشگاه و مسئولان آموزش و پرورش منطقه ای که دانشگاه در آن وجود دارد، قرار دادی شش ساله را ببندند. طی این قرارداد، دانشجویان پس از فارغ التحصیلی موظف هستند حداقل شش سال در مدارس متوسطه یا ابتدایی چین به عنوان معلم خدمت کنند. دانشجویانی که پس از سپری کردن یک سال از تحصیل خود، قصد انصراف و خارج شدن از این طرح را داشته باشند، موظف هستند تمامی هزینه ها را به دانشگاه پرداخت نمایند.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

طبق قانون اساسی ترکیه، آموزش ابتدایی برای تمامی شهروندان به صورت اجباری و کاملاً رایگان است. البته شرط اصلی تحصیل نیز یادگیری زبان ترکی است، به جر در موسسات دارای مجوز ویژه و خارجی، زبان ترکی باید به عنوان زبان مادری آموزش داده شود. از سال 2012، قانونی بنام 4 – 4 – 4 وضع شد که بر اساس آن سال تحصیلی به سه بخش عمده تقسیم بندی می شد تا بدین ترتیب دوازده سال آموزش برای دختران و پسران اجباری شود. هماهنگی برنامه های درسی و اعلام شهریه ها و مواد آموزشی بر عهده وزارت آموزش ملی یا مدیریت آموزشی کشور ترکیه است.

دولت مرکزی تمامی هزینه های تحصیلی مردم را تحت پوشش خود قرار داده و حدود 10 % از بودجه عمومی کل کشور برای سیستم آموزش ملی اختصاص داده شده است. ورود به دانشگاه علاوه بر اینکه شرایط خاص خود را دارد، شهریه های متفاوتی را نیز در بر می گیرد. سیستم آموزش ملی ترکیه از دو بخش اصلی با عنوان آموزش دولتی و آموزش خصوصی تشکیل شده است. آموزش دولتی توسط دانشگاه های دولتی آن کشور ارائه می شوند که از سطح ابتدایی تا سطح عالی را می تواند تحت پوشش خود قرار دهد.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

برای جلوگیری از ایجاد اختلاف طبقاتی، برای شهروندان و کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند، کسانی که مشمول کمک هزینه تحصیلی می شوند، دانش آموزان ممتاز و نیز کسانی که به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل دارند، امکان تحصیل رایگان در ترکیه در دانشگاه های دولتی برای آنها وجود دارد، که هر یک شرایط خاص خود را دارند.

تحصیل رایگان در فرانسه

ممکن است شرایط تحصیل در فرانسه از نظر مقرون به صرفه بودن به اندازه آلمان نباشد، اما دانشجویان بین المللی ممکن است از شنیدن اینکه می توانند به طور کاملاً رایگان و یا با هزینه ای بسیار کم، بدون توجه به ملیت خود در فرانسه تحصیل کنند، متعجب شوند. اگرچه این قاعده برای تمامی گرایشات و بهترین دانشگاه های فرانسه سندیت ندارد، اما با این وجود امکان تحصیل (حتی با وجود پرداخت شهریه) با صرف مبلغی اندک، در حدود 170 یورو (معادل 190 دلار) در سال برای مقطعی همچون کارشناسی نیز ممکن است.

با وجودی که از سال تحصیلی 2020 – 2019 دولت فرانسه تصمیم گرفت نرخ شهریه بالاتری را به دانشجویان غیر اروپایی خود اختصاص دهد، اما در مقابل میزان بورسیه های در دسترس برای دانشجویان بین المللی خود را نیز از حدود 7.000 تا 21.000 افزایش داد و آن را به سه برابر رساند. همانند آلمان، در فرانسه نیز اکثریت گرایشاتی که در آنها امکان تحصیل به صورت رایگان امکان پذیر است، به زبان ملی فرانسه آموزش داده می شوند. بنابر این، یکی از شرایط اصلی برخورداری از امتیاز تحصیل رایگان در فرانسه می تواند تسلط کافی داشتن به زبان ملی آن باشد.

البته در مقطع تحصیلات تکمیلی شانس برخورداری از تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. برای برخورداری از تحصیل رایگان در فرانسه، یک راه ساده می تواند این باشد که متقاضی ابتدا در یک مدرسه مقدماتی یک ساله ارزان قیمت جهت آموزش زبان فرانسوی ثبت نام کند تا مهارت های فرانسوی خود را تکمیل نماید. سپس وارد دانشگاه شده و شانس برخورداری از تحصیل رایگان را در کل دوره تحصیلی اش به دست آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *