اقامت ایتالیا

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا
مرداد ۱۰, ۱۳۹۸
اقامت در ایتالیا از طریق تحصیل
اقامت در ایتالیا از طریق تحصیل
مرداد ۱۲, ۱۳۹۸

اقامت ایتالیا

درخواست دادن برای اقامت ایتالیا ممکن است یک پروسه طولانی و پیچیده باشد. اما این پروسه برای هر شخصی که قصد دارد بیشتر از سه ماه در این کشور حضور داشته باشد لازم و ضروری است. در ادامه مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات مفیدی را در این خصوص برای شما عزیزان بازگو کرده اند.

شرایط اقامت در ایتالیا

برای تعطیلات، کشور ایتالیا یکی از بهترین مقاصد گردشگری می باشد که برای برخی از افرادی که زیبایی و فرهنگ منحصر به فرد این کشور را می ببینند، ترک کردن این کشور غیر ممکن می شود. پس اگر می خواهید برای مدت زمان بیشتر از 3 ماه در این خاک بمانید، باید برای گرفتن ویزای اقامت خود اقدامات لازم را انجام بدهید.

صدها هزار نفر برای تعطیلات سالانه به ایتالیا می آیند و در نهایت این کشور به خانه و محل زندگی آن ها تبدیل می شود. برای این کار مستندات زیادی لازم است تا در نهایت به اقامت منجر بشود. چه شما اصالتا از یکی از کشورهای حوضه اتحادیه ی اروپا باشید و چه از کشورهای دیگر به ایتالیا آمده باشید و هر شرایطی که در آن قرار داشته باشید، لازم است که اطلاعات لازم برای گرفتن اقامت را بدانید.

گرفتن اقامت برای شهروندانی که از کشورهایی غیر از حوضه ی اتحادیه ی اروپا می آیند، اقامت کوتاه مدت (تا نهایتا سه ماه): اگر شما در خارج از اتحادیه ی اروپا زندگی می کنید، شرایط ماندن شما در خاک ایتالیا مثل دیگر کشورهای اروپایی نیست. گرچه، اگر از یکی از کشورهای کانادا، ایالات متحده ی آمریکا، نیوزیلند یا استرالیا می باشید، برای ماندن در خاک ایتالیا تا حدکثر سه ماه به ویزا نیاز ندارید (زمانی که با هدف توریستی به ایتالیا آمده اید).

اگر شما قصد این را دارید که بیشتر از یک هفته در کشور ایتالیا بمانید، قوانین دولتی شما را ملزم می کند که به ستاد پلیس (local Questura) مراجعه کنید و برای permesso di soggiorno per turismo یا مجوز اقامت با هدف توریستی اقدام کنید و این پروسه باید در کمتر از 8 روز اداری انجام بپذیرد.

اقامت بلند مدت (برای مدت زمان بیشتر از سه ماه): اگر این قصد را دارید که برای مدت زمانی بیشتر از سه ماه در ایتالیا بمانید، به یک ویزا یا visto نیاز خواهید داشت. برای گرفتن ویزا باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود مراجعه کنید و برای مراحل اداری گرفتن ویزا اقدام کنید. این روند کاری ممکن است مدتی به طول بینجامد. بر اساس هر کدام از هدف هایی که ممکن است شما برای ماندن و زندگی در ایتالیا داشته باشید، ویزاهای متفاوتی در دسترس هستند، برای مثال:

 • ویزای کاری (برای افرادی که در ایتالیا دعوت به کار شده اند)
 • ویزای تحصیلی (برای دانشجویان)
 • ویزای خانوادگی (برای افرادی که برخی از خویشاوندانشان در ایتالیا می باشند)
 • ویزای خود اشتغالی (برای کار آفرینان، هنرمندان و متخصصان واجد شرایط)
 • ویزای سرمایه گذاری (برای افرادی که تمکن مالی بالایی دارند)

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

مردم ایتالیا به خون گرمی معروف می باشند و با روی باز پذیرای خارجیانی هستند که به این کشور می آیند. شما اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید به زودی دوستان محلی زیادی پیدا خواهید کرد و آن ها به شما یاد خواهند داد که زندگی کردن در ایتالیا چگونه است. دانشگاه های ایتالیا مفتخر به داشتن رنکینگ و رتبه های عالی در سطح جهانی و همچنین میراث فرهنگی والای خود هستند.

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا پذیرای درصد بالایی از دانشجویان بین المللی می باشند و رشته های درسی متنوعی برای دانشجویان بین المللی را به خود اختصاص داده اند. در حال حاضر بیشتر از 500 رشته درسی در مقاطع تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی و برای دانشجویان بین المللی در حال تدریس شدن می باشند. این در حالی است که گزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا هر سال در حال افزایش می باشد.

آن دسته از متقاضیانی که مایل به تحصیل در ایتالیا هستند و اصالت آن ها به یکی از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا باز می گردد، برای وارد شدن به کشور ایتالیا به ویزای تحصیلی نیاز دارند. دو نوع ویزای تحصیلی برای دانشجویان متقاضی وجود دارد. انواع مختلف این ویزای تحصیلی به مدت زمان اقامت هر شخص در کشور ایتالیا بستگی دارد. انواع ویزاهای تحصیلی:

 • ویزای تحصیلی نوع C: ویزای کوتاه مدت یا ویزای مسافرتی می باشد. این ویزا برای اقامت در کشور ایتالیا تا نهایتا 90 روز معتبر می باشد و بعد از آن اعتبار خود را از دست می دهد.
 • ویزای تحصیلی نوع D: این ویزا را ویزای بلند مدت نیز می دانند و به افرادی تعلق می گیرد که برای مدت زمانی بیشتر از سه ماه (یا 90 روز) قصد ماندن در کشور ایتالیا را دارند.

هنگام درخواست دادن برای ویزای تحصیلی خود، شما باید یک نامه ی پذیرش در کورس تحصیلی یا رشته ی تحصیلی در یکی از دانش گاه های ایتالیا را به سفارت ببرید. البته مدارک دیگری نیز نیاز دارید. برای مثال مدرکی که ثابت کنند شما بعد از ورودتان به ایتالیا مکانی برای زندگی دارید، و مدرکی که ثابت می کند حمایت مالی یا تمکن مالی کافی برای مدت زمان اقامتتان در خاک ایتالیا را دارید، در نهایت شما به بیمه سلامت نیز نیازمند هستید.

اقامت ایتالیا از طریق کار و تخصص

اگر شما شهروند یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا می باشید، یا از کشورهای نروژ، ایسلند و دیگر کشورهای استثنا هستید، برای کار در ایتالیا به مجوز کار نیاز ندارید. در صورتی هم که شما از یکی از کشورهای دیگر به غیر از کشورهای نام برده هستید، به طور حتم به ویزای کاری نیازمند خواهید بود.

علاوه بر این، بر اساس نوع کاری که شما می خواهید در ایتالیا به آن مشغول شوید، باید یک سری مدارک خاص و نیازمندی های ویژه تهیه کنید. زیرا کشور ایتالیا بر اساس یک سیستم سهمیه بندی شده انواع ویزای کاری برای حرفه های مختلف را دسته بندی می کند. لازم به ذکر است که شما باید قبل از وارد شدن به کشور ایتالیا کار و شغل خود را پیدا کرده باشید و بعد از آن برای ویزای کار درخواست بدهید.

خبر خوب این است که فردی که شما را استخدام کرده است و در ایتالیا قرار دارد، بیشتر مراحل و پروسه کاری و دفتری ثبت ویزای شما را انجام خواهد داد. تمام کاری که شما باید انجام بدهید این است که کارهای دفتری اضافه ای که مربوط به شما است را به انجام برسانید.

صاحب کار یا کار فرمای شما برای استخدام کردن کارمندان خود که باید برای کار کردن نزد او مهاجرت کنند، از دفتر مهاجرتی استفاده می کند که در محل زندگی خودش قرار دارد و از طریق بخشدار یا دیگر قسمت های دفاتر منطقه ای که به دولت مرکزی ایتالیا مربوط می باشد برای مهاجرت شما درخواست خود را ثبت می کند. بعد از آن، صلاحیت کار کردن به شما داده می شود.

اقامت ایتالیا از طریق کار و تخصص

prefettura محلی، سفارت یا کنسولگری ایتالیا را که در کشور شما قرار دارد از درخواست کارفرمای شما مطلع می کند. بعد از آن روش کار و درخواست شما پیش خواهد رفت تا به گرفتن ویزای کار شما منجر شود. سفارت محل زندگی شما ویزای ورود به کشور ایتالیا را به شما اعطا خواهد کرد و پروسه ی تاییده ی ویزای شما بیش تر از 30 روز به طول نخواهد انجامید. بعد از آن شما به مدت 3 ماه فرصت خواهید داشت تا به سفارت ایتالیا در کشور خود مراجعه کنید و ویزای خود را دریافت کنید.

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

زمانی که یکی از شهروندان خارجی با یک شهروند ایتالیایی ازدواج می کند، قانون ایتالیا به آن شهروند خارجی این حق و اجازه را می دهد تا برای دریافت مجوز اقامت خود اقدام کند. این نوع مجوز ها مخصوص دلایل خانوادگی می باشد و حتی اگر فرد خارجی بیش از آن هچ نوع مجوز قانونی اقامت در ایتالیا را نداشته باشد، می تواند به وسیله ازدواج کردنش مجوز اقامت خانوادگی خود را دریافت کند.

اگر شخص خارجی پیش از ازدواجش یکی دیگر از انواع مجوزهای اقامت کشور ایتالیا را داشته باشد، می تواند برای تغییر نوع اقامت خود به اقامت خانوادگی درخواست بدهد. برای این کار می توان با استفاده از “کیت” از طریق دفاتر پستی مجاز دارای مجوز رسمی اقدامات لازم را به انجام رساند و مدارک را به ستاد پلیس یا Questrua ارسال کرد.

اگر هم فردی که ملیت خارجی دارد، هیچکدام از انواع اقامت های مجاز دیگر را ندارد، لازم نیست که از همسر خود جدا بشود. وی می تواند برای گرفتن مجوز اقامت خانوادگی یا  residence permit for family reasons مستقیما به مرکز پلیس یا the Police headquarters central office مراجعه کند. در چنین مواردی، مدارک زیر لازم است تهیه شود:

 • یک تمبر درآمدی
 • 4 عدد عکس چهره ی فرد از روی پاسپورت
 • گواهی مخصوص شهروند ایتالیایی که مربوط به اثبات زندگی مشترک و نهایی شدن مراحل ازدواج دو طرف می باشد.
 • یک فتوکپی از پاسپورت

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

این مجوز تنها زمانی تایید و ارسال خواهد شد که تمام تاییدیه های لازم  در مورد محل زندگی واقعی دو طرف و دیگر مدارک لازم، به انجام رسیده باشد. در صورت جدایی یا طلاق، انحلال ازدواج یا فوت یکی از افراد در خانواده، می توان مجوز اقامت خانوادگی را تغییر داد و به جای آن مجوز اقامت تابعی، یا کارهای فرعی یا خود مختار را گرفت.

شرایط اخذ اقامت دائم ایتالیا

تمام شهروندان خارجی که قصد دارند مجوز اقامت دائم کشور ایتالیا را بگیرند، باید در آزمون زبان ایتالیایی شرکت کنند و با نمره Level A2 پذیرفته شوند. علاوه بر آن متقاضی باید مدارکی را تهیه کند که در زیر شرح داده شده است:

 • متقاضی باید برای مدت حداقل 5 سال در کشور ایتالیا اقامت قانونی داشته باشد.
 • در حالی که متقاضی برای اقامت دائم درخواست می دهد باید یکی از انواع مجوزهای اقامت قانونی خود را داشته باشد.
 • حقوق یا درآمد مطلوبی داشته باشد که با توجه به اندازه و بزرگی افراد خانواده اش کفاف زندگی آن ها را می دهد.
 • آزمون زبان ایتالیایی را قبول شود و با موفقیت بگذراند.

افرادی که در زیر آمده اند برای شرکت در آزمون زبان ایتالیایی مستثنی می باشند:

 • افرادی که زیر 14 سال سن دارند.
 • آن دسته از افرادی که مجوزی دارند که ثابت می کند در پوشش خدمات درمانی عمومی هستند و از برخی از مشکلات کژ فهمی زبان رنج می برند یا به دلیل سن بالا نمی توانند زبان جدیدی یاد بگیرند و یا هر دلیل دیگری مانع از یاد گرفتن زبان ایتالیایی آن ها شده است.
 • آن افرادی که مدرک زبان ایتالیایی دارند (Level A2) و این مدرک آن ها باید از یکی از نهاد های صدور مجوز که توسط وزارت امور خارجه یا MIUR صادر شده باشد.
 • آن دسته از افرادی که در کورس های خاصی در کشور ایتالیا شرکت کرده اند که در آن ها به زبان ایتالیایی مطالبی تدریس شده است و یک بعد از به پایان رساندن این دوره های درسی، مدرک دیپلم در سطح A2 دریافت کرده اند.
 • آن دسته از افرادی که در یک سطح یا دو سطح (یک یا دو مقطع) در مدارس ایتالیایی تحصیل کرده اند و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند.

اگر سوالی در خصوص شرایط اقامت و مهاجرت به ایتالیا در ذهن دارید، مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آماده ارائه بهترین و آسانترین راه کارها برای شما عزیزان هستند. با ما در تماس باشید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *