اقامت دانشجویی در فرانسه

تحصیل در مجارستان
تحصیل در مجارستان
خرداد ۵, ۱۳۹۹
شرایط خرید ملک در فرانسه
شرایط خرید ملک در فرانسه
خرداد ۱۶, ۱۳۹۹
اقامت دانشجویی در فرانسه

اقامت دانشجویی در فرانسه

به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه دانشجویان شهروند غیر اتحادیه اروپا پس از بدو ورود خود به فرانسه، ظرف مدت 30 روز زمان دارند تا خود را به اداره مهاجرت آن کشور معرفی نمایند و در لیست آن سازمان ثبت شوند. در ادامه مقاله می توانید با شرایط و هزینه های اقامت دانشجویی در فرانسه آشنا شوید.

الزامات و شرایط اقامت دانشجویی در فرانسه

اولین شرط اقامت فرانسه اخذ ویزای آن کشور می باشد، که برای متقاضیان ادامه تحصیل در آنجا اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی ضروری است. بر این اساس و طبق مدت زمان اقامت در فرانسه ویزای تحصیلی می تواند کوتاه مدت (برای یک دوره خاص) یا بلند مدت (برای یک مقطع تحصیلی خاص) صادر شود. در صورت اتمام تاریخ اعتبار ویزا و اقامت دانشجو در فرانسه، نیاز به تمدید آن می باشد. البته متقاضیان شهروند اروپا نیازی به اخذ ویزا ندارند و تنها با ارائه مدرک شهروندی خود می توانند در فرانسه اقامت گزینند.

 • مرحله بعدی، ارائه مدارک و اسناد معتبر مالی دال بر توانایی تأمین هزینه های زندگی و تحصیل طی مدت زمان اقامت فرد در فرانسه می باشد. به طور تقریبی، برای اثبات هزینه زندگی یک دانشجو در فرانسه مبلغ ماهیانه 815 یورو مورد نیاز می باشد.
 • همچنین شرط کار برای دانشجویان به صورت پاره وقت وجود دارد. اختیارات زمان بندی کار بر اساس ملیت هر فرد و توسط دولت فرانسه تعیین می شود.
 • مدارک شناسایی و سوابق تحصیلی پیشین از دیگر مدارکی است که نیاز به ارائه در بدو ورود می باشد.
 • همچنین مدرک زبانی معتبر که می تواند یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسه باشد نیز بایست برای انتخاب زبان آموزشی دانشجو در دانشگاه ارائه شود.

هزینه اقامت دانشجویی در فرانسه

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه به عوامل متعددی از قبیل نوع اقامت، شهر محل سکونت، نحوه زندگی فرد، دانشگاه انتخابی، و گرایش و مقطع انتخابی هر فرد بستگی دارد. از این رو، هزینه اقامت دانشجویی می تواند بسیار متغیر و تا حد زیادی بسته به نحوه زندگی متقاضی اقامت در آنجا باشد. با وجودی که ارائه ارقام دقیق دشوار است اما در اینجا هزینه های مورد نیاز اقامت در فرانسه به طور تقریبی محاسبه شده و ارائه می شوند.

هزینه اقامت دانشجویی در فرانسه

هزینه اقامت دانشجویی در فرانسه

اولین هزینه ای که یک دانشجو در فرانسه بایست بدان توجه داشته باشد، هزینه اجاره و مسکن می باشد. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه همچون پاریس به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک تر آن است. به طور مثال، میانگین هزینه لازم در پاریس و اطراف آن به طور متوسط حدود 731 یورو و در شهرهای دیگر حدود 424 یورو می باشد.

 • هزینه خورد و خوراک نیز بسته به اشتیاق فرد به آشپزی کردن توسط خودش یا بیرون غذا را سرو کردن می تواند متغیر بوده و تا حدود 150 یورو در ماه برسد.
 • هزینه حمل و نقل، جدای از محل زندگی فرد به سن وی نیز بستگی دارد، چرا که برای تردد افراد زیر 26 سال تخفیف ویژه ای لحاظ شده است. به طوری که در صورت مشمول شدن تخفیف حدود 30 یورو در ماه هزینه تردد نیاز است.
 • از دیگر هزینه های لازم همچون خدمات رسانه ای و اینترنت نیز، نیاز به هزینه تقریبی 25 یورو در ماه می باشد.
 • از ملزومات و شرایط اقامت در فرانسه، دریافت دفترچه بیمه درمانی می باشد که در سال نیاز به پرداخت مبلغی حدود 64 یورو می باشد.

شرایط ویزای دانشجویی فرانسه

اخذ ویزای دانشجویی فرانسه بستگی به این دارد که متقاضی شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد یا خیر. شهروندان اروپایی نیازی به اخذ ویزای دانشجویی ندارند و تنها با ارائه یک گذرنامه یا مدرک هویتی معتبر می توانند به فرانسه سفر کرده و یا در آنجا مشغول تحصیل شوند. در مورد دیگر ملیت ها، ارائه ویزای دانشجویی از ضروریات اولیه است؛ که این خود نیز بسته به مدت زمان اقامت فرد در فرانسه ویزاهای مختلفی را می طلبد. به عنوان مثال، متقاضیان شرکت در دوره های کوتاه مدت کمتر از سه ماه، با اخذ همان ویزای شینگن نیز می توانند روند کار خود را تسریع ببخشند و البته این نوع ویزا قابل تمدید نمی باشد.

ویزای طولانی مدت برای کسانی صادر می شود که نیاز به تحصیل در یکی از دوره های تحصیلی طولانی مدت، به عنوان مثال مقطع کارشناسی آن کشور داشته باشند. با اخذ این نوع ویزا نیازی به درخواست مجوز اقامت جداگانه نمی باشد. اعتبار ویزای دانشجویی برای مقطع کارشناسی سه سال، مقطع کارشناسی ارشد دو سال و مقطع دکترای فرانسه چهار سال می باشد. پس از اتمام این مدت زمان ویزای تحصیلی می تواند تمدید شود، برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه، ارائه نامه پذیرش از سوی یکی از موسسات آموزشی فرانسه در ابتدای امر ضروری می باشد. همچنین ارائه کلیه مدارک و اسناد لازم می بایست از طریق سفارت و کنسولگری فرانسه صورت گیرد. ارائه مدارک لازم جهت تأمین بودجه کافی زندگی و تحصیل در فرانسه از دیگر اولویت های اصلی و اولیه برای دریافت ویزای دانشجویی می باشد.

شرایط ویزای همراه فرانسه

هر زمان که فردی بخواهد برای اخذ هر نوع ویزایی به فرانسه سفر کند، صرف نظر از هدف سفرش و نوع ویزایی که قصد درخواست آن را دارد، از وی خواسته می شود که شرایط عمومی یا متداول مراحل درخواست ویزای فرانسه را به همراه موارد خاص رعایت کند. برخی از شرایط در ادامه ذکر خواهند شد:

 • روزرو وقت ملاقات با دفتر دیپلماتیک فرانسه جزء اولین کارهایی است که بایست قبل از بازدید مراجعه به سفارت فرانسه انجام داد. نکته قابل تأمل آنکه توصیه می شود زودتر از زمان قرار ملاقات به دفتر دیپلماتیک فرانسه بروید.
 • هر یک از اعضای خانواده می بایست قرار مصاحبه خود را به طور جداگانه رزرو کنند و حضور همگی در یک جلسه مجاز نمی باشد.
 • فرم درخواست بایست به طور کامل تکمیل و به صورت الکترونیکی بارگزاری شود و یا اینکه با تهیه نسخه کپی آن در هنگام مصاحبه به مسئول مربوطه تحویل داده شود. در هر دو مورد فرم می بایست امضای متقاضی را داشته باشد.
 • ارائه دو قطعه عکس پرسنلی اخیر فرد از دیگر الزامات است.
 • متقاضی می بایست در هنگام درخواست ویزای همراه، گذرنامه ای با اعتبار حداقل سه ماهه که دارای دو صفحه خالی است داشته باشد.
 • ارائه کپی از قرارداد اجاره یا سند محل مسکونی که فرد قرار است در مدت زمان سفر خود به فرانسه در آنجا اقامت داشته باشد از دیگر موارد لازم است.
 • ارائه بلیط رزرو شده نیز از دیگر موارد مورد نیاز است که حتماً نیاز به خرید آن نیست و فرم رزرو شده آن کفایت می کند.
 • ارائه مدرک معتبر در اثبات داشتن بیمه مسافرتی نیز از دیگر موارد ضروری اولیه است.
شرایط ویزای همراه فرانسه

شرایط ویزای همراه فرانسه

هزینه حمل و نقل و غذا در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه بسته به محل انتخابی و موقعیت زندگی فردی نسبت به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. برای مثال هزینه سفر با مترو در یک مسافت 35 دقیقه ای از پاریس به هر نقطه دیگر می تواند حدود 10 یورو باشد. هزینه تردد با تاکسی به ازای هر کیلومتر حدود 1.14 یورو خواهد بود. علاوه بر آن، تفاوتش با قطار در این است که فرد نیاز است هزینه ترافیک را نیز پرداخت نماید. به طور معمول، سفر با اتوبوس در فرانسه نیز مانند دیگر نقاط سراسر دنیا ارزان ترین راه برای تردد است. به طور تقریبی تردد در یک مسافت 5 – 4 ساعته بین 10 – 7 یورو هزینه بر است.

 • اجاره دوچرخه نیز در خیابان های پاریس در هر یک روز 8 یورو هزینه دارد.
 • هزینه مواد غذایی با توجه به نوع محصول و برند انتخابی می تواند متغیر باشد. مثلا هزینه یک بطری 1 لیتری شیر می تواند از 2 – 1.3 یورو باشد.
 • پنیر به ازای هر کیلو حدود 10 یورو است که با مواد افزودنی تا 40 یورو هم می رسد.
 • قیمت مواد غذایی دریایی از 10 یورو تا35 یورو تعیین شده است.
 • قیمت مرغ نیز از 11 یورو تا 23.1 یورو تعیین شده است.
 • گوشت نیز با توجه به نوع گوشت و با استخوان یا بدون استخوان بودن آن از 24 – 6 یورو می باشد.
 • آب 1.5 لیتری حدود 0.75 یورو، ماکارونی 500 گرمی 1.10 یورو و یک بسته تخم مرغ 12 تایی حدود 1.24 یورو خواهد بود.

همانطور که ملاحظه شد هزینه خورد و خوراک با توجه به ذائقه و سلیقه هر فرد می تواند متفاوت باشد. راه های مهاجرت به فرانسه بسیار است که در این خصوص مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند اطلاعات دقیق و به روزی را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *