اقامت روسیه

هنر در فرانسه
هنر در فرانسه
مهر ۱, ۱۳۹۸
اقامت مالزی
اقامت مالزی
مهر ۲, ۱۳۹۸
اقامت روسیه

اقامت روسیه

راه های زیادی مثل تحصیل، کار و موارد دیگر برای دستیابی اقامت روسیه وجود دارد که در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به تعدادی از آنها اشاره کرده اند. شما با در دست داشتن یک ویزای تحصیلی می توانید به کشور روسیه مهاجرت کنید. ویزای دانشجویی در سفارت یا کنسول گری روسیه در کشور شما صادر می شود، اما در برخی موارد خود دانشگاه برای شما درخواست صدور ویزای تحصیلی را می دهد.

شرایط اقامت روسیه

زندگی در روسیه به عنوان مهاجر یک تجربه بی نظیر خواهد بود. تاثیراتی که از جهان غرب بر این کشور وارد آمده در کنار ارزش های سنتی خود روسیه، با هم دیگر ترکیب شده و شرایطی متمایز را ایجاد کرده است. خود را برای آب و هوای عجیب آماده کنید، بیشتر مهاجران حتی قبل از آمدن به روسیه، نسبت به آب و هوای این کشور نگران هستند و دلیل آن ها موجه است. زمستان های روسیه طولانی و بسیار سرد است و دمای هوا در برخی روزها به منفی 30 درجه سانتی گراد و حتی پایین تر می رسد. البته در قسمت های اروپایی این کشور، شما باید منتظر تجربه کردن تابستان های خیلی گرم نیز باشید.

نیازی به نگرانی برای بیمه و هزینه های درمانی نیست تمام شهروندان این کشور، تحت پوشش کامل خدمات پزشکی هستند و بودجه دولت در اختیارشان است. با این حال دسترسی و کیفیت خدمات در همه جای کشور یکسان نیست و استانداردهای پزشکی در شهرهای بزرگ آن بهتر رعایت می شود. اگر خانواده ای چند نفره هستید، می توانید فرزندان خود را به مدارس روسی یا بین المللی این کشور بفرستید، بیشتر مدارس روسیه دولتی و رایگان هستند.

کودکان مدرسه را از سن 6 یا 7 سالگی شروع می کنند و تا 15 سالگی ادامه ی تحصیل همگی آن ها الزامی است و بعد از آن تحصیلات عالیه شروع می شود. بیشتر از نیمی از جمعیت روسیه تحصیلات عالیه دارند. در روسیه، تمرکز سیستم آموزشی بیشتر روی زمینه های علمی و فناوری می باشد و در دنیای تجارت نیز افرادی دیده می شوند که زبان انگلیسی بسیار قوی دارند. روی هم رفته، روسیه کشوری امن برای مهاجران است.

اقامت روسیه از طریق تحصیل

کشور روسیه یک کشور فرهیخته و تحصیل کرده می باشد. بسیاری از افراد مهم از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده اند و تعدادی نیز جایزه نوبل به دست آورده اند. در سال های اخیر این کشور تلاش زیادی کرده تا سیستم آموزشی خود را مدرن کند و دانشجویان خارجی را تشویق به تحصیل در روسیه کند. دولت در تلاش است که سالانه حداقل 5 دانشگاه روسیه را در بین 100 دانشگاه برتر جهان هم تراز کنند و امروزه بیش از ده ها دانشگاه روسیه بین 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. قدم ها و مراحل درخواست دادن برای دانشگاه های روسیه:

 • اولین قدم: رشته ی مورد نظر و دانشگاه خود را در روسیه انتخاب کنید. بیشتر از 500 دانشگاه و 14 هزار رشته ی درسی در روسیه وجود دارد پس باید اولویت های خود را مشخص کنید و انتخاب نهایی خود را انجام بدهید.
 • دومین قدم: در حساب کاربری خود مشخصاتتان را وارد کرده و درخواست خود را پر کنید. در این مرحله باید عکس، مدرک تحصیلی و کپی گذرنامه خود را به حساب کاربری خود الحاق کنید
 • سومین قدم: فرم درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنید و منتشر جواب آن ها باشید. دانشگاه درخواست شما را دریافت کرده و بررسی می کند و در مدت 3 هفته به شما جواب می دهند.
 • بخش رقابتی و گزینش دانشگاه را با موفقیت پشت سر بگذرانید. اگر می خواهید از مزایای بورسیه بهره مند شوید باید این مرحله را در کشور خود با موفقیت پشت سر بگذرانید.
اقامت روسیه از طریق تحصیل

اقامت روسیه از طریق تحصیل

شرایط اقامت روسیه از طریق کار

هیچوقت در گذشته به اندازه امروز برای آن دسته که با ویزای کار به روسیه مهاجرت کرده اند سودآور نبوده است. در این کشور، علاوه بر وجود گزینه های شغلی مختلف، بهتری نیروهای کاری متخصص خارخی را با حقوق عالی در خدمت دارد. اقتصاد کشور روسیه در چند دهه ی اخیر تغییرات زیادی کرده است و هم اکنون در چندین ناحیه ی مختلف صنعتی برای مهاجران به دنبال کار در این کشور فرصت های شغلی فراهم شده است.

مراحل اخذ ویزای کار پیچیده است باید قبل از ورود شما به روسیه آغاز شود اما اگر شما نیروی کار متخصص هستید و مهارت زیادی دارید، شرایط و روند این کار بسیار آسان خواهد شد. اگر شما بیشتر از 183 روز در کشور روسیه بمانید، جزئی از شهروندان این کشور حساب می شوید و باید 13 درصد از سود شغلی خود را مالیات بدهید. از زمان آغاز تغییرات بزرگ روسیه در دهه 1990، دلنشین شدن و جذابیت کار چند برابر شده و تبدیل به یک اقتصاد باز شده است و تاثیرات مثبت و منفی زیادی داشته است و در این پیشرفت اقتصادی، شهروندان و مهاجران نقش زیادی داشته اند.

کار در روسیه برای افرادی که به دنبال کسب تجربه هستند، مدت هاست که یک انتخاب اصلی بوده است. این کشور دومین تولید کننده و صادر کننده گاز طبیعی در جهان است و با پیشی گرفتن از عربستان، بزرگترین  تولید کننده نفت شده است و در همین زمنیه های کاری برای مهاجران علاقه مند بازار کاری خوبی در انتظار است و علاوه بر این نیاز مبرمی به ساخت و ساز و نوسازی در شرهای بزرگ روسیه از جمله مسکو و سن پترزبورگ است. مقررات مهاجرت و کار در وزارت امور خارجه روسیه پیچیده است و برای مهاجران و کارفرمایان وقت گیر است و به برنامه ریزی دقیق نیاز است.

شرایط اخذ اقامت دائم روسیه

اجازه اقامت دائم به کسی تعلق می گیرد که به طور دائم سابقه اقامت در قلمرو کشور روسیه به مدت زمان حداقل 5 سال را داشته است  و بر خلاف اقامت موقت که نیاز به تمدید دارد، این اقامت به طور نامحدود در دسترس است. یک مزیت مهم در مورد اقامت موقت وجود دارد و آن این است که به مدت سه سال اعتبار دارد و بعد از یک سال می توان برای اقامت دائم اقدام کرد. واجدین شرایط گرفتن اقامت دائم روسیه:

 • دسته اول کسانی هسند که حداقل به مدت یک سال با اجازه اقامت موقت در روسیه زندگی کرده اند.
 • دسته دوم آن هایی هستند که دارای مجوز کار HQS می باشند. اما اجازه اقامت دائم برای دارندگان HQS برای مدت زمان کاری او (حداکثر 3 سال) معتبر خواهد بود و نیاز به تمدید شدن دارد، بنابراین اگر این افراد اجازه اقامت دائم خود را می خواهند باید درخواست اقامت موقت خود را تمدید کنند.
 • در دسته سوم اجازه اقامت دائم به جای 5 سال، تنها 3 سال اعتبار خواهد داشت.
 • در دسته چهارم نیز هم وطنانی که در چارچوب سیاست دولت و تشویق دیگر هم وطنان به روسیه آمده اند قرار می گیرند. اصطلاح هم وطنان بر طبق ماده 1 قانون فدرال برای هم وطنانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و به روسیه آمده اند اعمال می شود و اقامت این افراد بر اساس مدت زمان های مختلف متغیر می باشد و در چارچوب سیاست قرار می گیرد.
شرایط اخذ اقامت دائم روسیه

شرایط اخذ اقامت دائم روسیه

مجوز اقامت هر شخص به دلایل محتلفی ممکن است باطل شود. مثلا اگر شخصی بیشتر از شش ماه در یک سال گذشته در روسیه نباشد، مجوز وی باطل می شود یا در صورتی که مسئولین را از میزان دقیق درآمد مالی خود مطلع نکنید، در خطر لغو مجوز اقامت قرار می گیرید.

مزایا و معایب زندگی در روسیه

روسیه می تواند یکی از کشورهای هیجان انگیز برای زندگی کردن باشد و با تاریخ و سیاست چشمگیرش هرگز خسته کننده نمی باشد اما مزایا و معایبی نیز وجود دارد که مهاجران باید به آن توجه کنند. کارهای زیادی است که برای سلایق مختلف وجود دارد که همگی به خوبی سازمان یافته اند و از مهاجران استقبال می کنند. موزه ها، گالری های هنری، رستوران ها، تئاتر ها و کنسرت های مختلفی نیز وجود دارد. دیگر مزایای زندگی در روسیه به قرار زیر می باشد:

 • جو و فضای اجتماعی عالی
 • تعدادی مدارس در این شهر وجود دارد که کیفیت تحصیلی بالایی دارند، مدارس خصوصی نیز بسیار با کیفیت هستند.
 • فعالیت های تابستانه و زمستانه متنوع، اسکی و اسکیت روی یخ یکی از محبوب ترین ورزش های زمستانه می باشد.
 • آمار محدود جنایت
 • استاندارد های بالا در امکانات پزشکی، در برخی از مراکز پزشک خصوصی در دسترس می باشند که کادر پزشکی مجربی دارند و به انگلیسی صحبت می کنند. دندانپزشکی نیز یکی از قوی ترین شاخه های پزشکی روسیه می باشد.
 • سیستم جامع در حمل و نقل عمومی

معایب زندگی در روسیه:

 • گران بودن محل اسکان و تقاضای بالا
 • ترافیک شدید و گران بودن رستوران ها
 • زمستان های طولانی
 • رشوه و فساد
 • در دسترس نبودن تسهیلات پزشکی
 • زیاد بودن وسایل حمل و نقل عمومی در ساعات شلوغی روز

لیست انتظار برای پذیرفته شدن در مدارس بسیار طولانی می باشد و معمولا مسیریابی آن ها به خارج از شهر می رسد. برای فرزندانی که نزدیک مدرسه زندگی نمی کنند، لازم است که مسیری را سفر کنند تا به مدرسه برسند. امیدواریم این مقاله اطلاعات شما را ارتقاء داده باشد، اگر سوالی در خصوص مهاجرت به روسیه در ذهن دارید بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید تا به سوالات شما پاسخ دقیقی دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *