اقامت فرانسه

دانشگاه صوفیا بلغارستان
مرداد ۸, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی در اسپانیا
مرداد ۸, ۱۳۹۸

اقامت فرانسه

در این نوشته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه سعی کرده اند تا اطلاعات مفیدی را در خصوص شرایط اخذ اقامت فرانسه خدمت شما عزیزان بازگو کنیم. شما می توانید از راه هایی همچون تحصیل، کار و همچنین ازدواج اقامت این کشور را دریافت کنید. شهروندان خارجی که کارمند بوده اند و در رشته های خاصی مانند ورزش، فرهنگ و هنرهای علمی، کنفرانس ها و سمینارها و نمایش گاه های تجاری، تولید و توزیع آثار سینمایی و سمعی و بصری، نمایش و ضبط، مدل سازی و نمایش های هنری حقوق میگرفته اند (به مدت 3 ماه یا کمتر) برای کار کردن در فرانسه به مجوز کار نیاز ندارند.

شرایط اقامت فرانسه

آیا این امکان وجود دارد که یک شخص، ویزای فرانسه خود را در فرودگاه بگیرد؟ اگر شما یک فرد خارجی هستید که برای وارد شدن به مرزهای کشور فرانسه به ویزا نیاز دارد، نمی توانید ویزای لازم خود را در فرودگاه بگیرید. در عوض آن، شما باید برای یک ویزای فرانسه در دفتر دیپلماتیک کشور فرانسه درخواست بدهید. حداقل زمان ثبت درخواست شما نیز باید حدود سه ماه قبل از ورود شما به خاک کشور فرانسه صورت بگیرد.

بسته به هدفی که هر متقاضی برای مهاجرت به فرانسه دارد، انواع مختلف ویزا وجود دارد که می توان برای گرفتن آن ها درخواست داد. ممکن است هدف شما برای گرفتن ویزای فرانسه، ملاقات یک آشنا، درس خواندن یا کار کردن و در نهایت اقامت در خاک کشور فرانسه باشد. بسته به نوع هر کدام، شما باید برای یک نوع ویزای شینگن درخواست بدهید. از سال 1997 که کشور فرانسه به جمع کشورهای عضو شینگن پیوست، شما می توانید برای ویزای فرانسه که زیر مجموعه شینگن است درخواست بدهید.

البته افرادی که یکی از ملیت های کشورهای زیر را دارند برای سفر کردن (و ماندن در این کشور تا حداکثر سه ماه) در فرانسه به ویزا نیاز ندارند: کشورهای حوضه ی شینگن، آرژانتین، استرالیا، کانادا، هنگ کنگ، ایرلند، ژاپن، مالزی، مکزیک، ایالات متحده ی آمریکا و چند کشور دیگر برای اقامت 3 ماهه در فرانسه به ویزا نیاز ندارند. مدارک لازم برای درخواست ویزای فرانسه:

 • در ابتدا پر کردن فرم درخواست ویزا می باشد که به صورت آنلاین نیز می توانید آن را پر کنید.
 • دو قطعه عکس که مطابق فرمت پاسپورت باشد.
 • پاسپورت شما و کپی هایی از ویزاهایی که قبلا آن ها را گرفته اید باید به همراه داشته باشید. البته منظور از ویزاها، تمام ویزاهایی است که تنها به مدت کمتر از 3 ماه آینده هنوز معتبر و پاسپورت شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • یک برگ کپی از بلیط رزرو شده بازگشت شما نیز لازم است. البته این بلیط را بعد از گرفتن ویزا نیز می توانید دریافت کنید.
 • بیمه ی سفر و ویزا یکی دیگر از مدارکی است که شما باید به همراه خود داشته باشید. ارزش این بیمه باید حداقل 30 هزار یورو باشد که در کل کشور فرانسه و دیگر کشورهای محدوده ی شینگن اعتبار دارد. برای درخواست ویزای فرانسه، کنسول گری یا سفارت فرانسه به این بیمه نیاز دارد تا در کنار مدارک دیگر شما قرار بگیرد.
 • یک نامه که در آن هدف خود برای سفر به فرانسه را شرح داده اید.
 • بلیط هواپیما یا رزرو هواپیما برای فرانسه را نیز باید به همراه داشته باشید.
 • باید یک اتاق در یک هتل نیز رزرو کرده باشید تا به عنوان مدرکی برای اقامت شما به حساب بیاید.
 • وضعیت اجتماعی (تجرد، تاهل، شناسنامه ی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و دیگر مدارک مثل آن) را نیز نیاز دارید.
 • باید تمکن مالی خود را به اثبات برسانید و به دولت فرانسه نشان بدهید که در مدت اقامت خود می توانید از پس هزینه زندگی در فرانسه بربیایید.

اقامت فرانسه از طریق تحصیل

فرانسه این قابلیت را دارد که به دانشجویانی که به تحصیل کردن در جاهای خوب علاقه مند هستند، برخی از بالاترین استاندارد های سیستم آموزشی خود را نشان دهد. پس شما که قصد تحصیل در کالج یا دانشگاه های فرانسه را دارید یک از بهترین گزینه های جهانی ممکن را انتخاب کرده اید. بودجه ی مالی زیادی در فرانسه به تحصیل اختصاص داده می شود و همین موضوع کیفیت دانشگاه ها را بالا برده است.

اقامت فرانسه از طریق تحصیل

اندازه های کوچک مکان های آموزشی و سهیم بودن مدرسان و اساتید برتر در منابع و متودهای آموزشی، دو ویژگی مثبت فرانسه هستند. زمانی که اندازه ی کلاس ها کوچک تر باشد، نتیجه ای که از کلاس گرفته می شود و بازدهی دانشجویان بیشتر خواهد شد و بیشترین بهره را خواهید برد زیرا توجه کافی به تمام دانشجویانی که در یک کلاس نشسته اند، می شود.

کالج های متنوعی در فرانسه قرار گرفته اند و هر کدام در مقاطع تحصیلی متفاوت، سیستم آموزشی که دانشجو لایق آن است را ارائه می دهد. دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی پذیرای انواع دانشجویان بین المللی می باشند و لازم به ذکر است که تحصیل در این مقطع خاص یکی از ویژگی هایی است که فرانسه در آن امتیاز بالایی دارد.

اما برای وارد شدن به سال سوم تحصیل خود، شما باید از مرحله ی bac+2 با موفقیت رد شوید. برای این کار، دانشجو باید دو سال تحصیلی متوالی را در کشور فرانسه بمانند و در دانشگاه خود تحصیل کنند. چگونه در یک دانشگاه در فرانسه به تحصیل بپردازیم؟ قدم اول برای این کار، درخواست پذیرش فرستادن برای دانشگاه های فرانسه می باشد و اگر شما نیز قصد تحصیل در کالج های کشور فرانسه را دارید باید یک درخواست پذیرش تحصیلی به کالج های مورد نظر خود ارسال کنید.

اگرچه درخواست پذیرش تحصیلی فرانسه مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر است، اما برخی از نکات و مراحل لازمه ی این پروسه کمی تفاوت دارد. نکته ای که مهم است به آن توجه کنید این است که اگر شما یک شهروند اروپایی هستید یا خیر، در ابتدا باید مراحل درخواست خود را کامل کنید و در همان زمان تمام مدارک لازم برای پروسه ی پذیرش خود را با تایید رسمی در اختیار داشته باشید و زمانی که شما تمام مراحل کاری خود را طی کردید، ثابت خواهید کرد که مایل به تحصیل در دانشگاه های فرانسه می باشید.

برای پذیرفته شدن در کالج های فرانسه نیز مجددا لازم است که فرم درخواست پر کنید. معمولا کالج ها به پیشینه ی متقاضیان توجه خاصی می کنند. هر کس که مایل به تحصیل در فرانسه 2019 است باید ویزای تحصیلی داشته باشد. البته برای برخی کشورهای خاص، به مدت 90 روز، افراد نیاز به ویزا ندارند و پس از آن باید برای گرفتن ویزای خود اقدام کنند و اگر شما جزء این کشورها نیستید باید برای گرفتن ویزای کوتاه مدت خود اقدام کنید. ویزای بلند مدت نیز بعد از ماندن 90 روزه شما در فرانسه به شما اعطا می شود.

اقامت فرانسه از طریق کار

مجوز عبور شما و ورودتان به فرانسه، یک عدد ویزا می باشد. این سند توسط مقامات کنسولی فرانسه در کشور محل اقامت شما و در خارج از خود فرانسه صادر می شود و به شکل یک برچسب می باشد که به پاسپورت شما اضافه می شود. با کمک این مدرک شما می توانید برای مدت زمان خاصی در فرانسه اقامت کنید و به کار مشغول شوید.

برای هر مدت که شما قصد اقامت و کسب و کار در کشور فرانسه دارید، باید ویزا داشته باشید. قبل از هر چیزی شما باید مجوز کار کردن در فرانسه داشته باشید. مجوز کار، سندی است که در چند حالت مختلف به شما ارائه می شود:

 • ویزای بلند مدت که با مجوز اقامت برابری می کند (VLS-TS)
 • مجوز کار مخصوص که در صورتی به متقاضی اعطا می شود که مجوز اقامت فرد به آن ها این امکان را نمی دهد تا به کار کردن در فرانسه مشغول شوند.

اقامت فرانسه از طریق کار

ثبت نام درخواست برای این مجوزهای کار باید از از طریق بخش ثبت نام رسمی کارمندان در سایت مربوطه انجام شود. در صورتی هم که شما در یک حرفه ی مخصوص و به طور مجاز درخواست کار کردن را دارید، لازم است که یک مدرک و گواهی ارایه کنید که نشان بدهد در شغل یا حرفه ی خاصی مهارت های لازم را دارید.

برای مثال شما در زمینه های زیر تخصص دارید: متخصصین مراقبت های بهداشتی، وکلا، حساب داران و مشاوران املاک. در این صورت برای اثبات تخصص خود باید مدرکی به سفارت ارائه کنید. برخی از کارمندان برای کار کردن به مجوز کار نیاز ندارند. برای مثال:

 • شهروندان اروپایی و شهروندان سوئیس
 • شهرندان کشورهای دیگری که در یک کشور غیر از کشوری که شهروندی آن را دارند، پیش از این به کار و فعالیت پرداخته اند و تمام فعالیت های آن ها کاملا قانونی بوده است (این افراد باید پیش از این، مجوز کار در یکی از همین کشورهای اروپایی را گرفته باشد).
 • همسران شهرندان فرانسوی، پدر یا مادر فرزندانی که در فرانسه به دنیا آمده اند و افراد نزدیک و بستگان درجه 1 یک کارمند فرانسوی که زندگی مشترکی با هم دارند

مجوز کاری که برای هر شخص خارجی صادر می شود بسته به شرایط کاری که دارد متفاوت می باشد. انواع مختلفی که برای شرایط متفاوت کاری می تواند پیش بیاید به صورت زیر است:

 • ممکن است شما برای تاسیس یک کارخانه یا شرکت قصد مهاجرت به فرانسه را دارید.
 • ممکن است شما قصد سرمایه گذاری در کشور فرانسه را داشته باشید.
 • شما ممکن است که یک کارمند باشد، رئیس شما و فردی که شما را استخدام کرده است در فرانسه قرار دارد.
 • احتمال دارد که شما یک کارمند می باشید که صاحب کار و رییستان در فرانسه حضور ندارد.
 • شما ممکن است برای خدمات خاصی مایل هستید که به کشور فرانسه بیایید.

شرایط دیگری نیز می تواند موجود باشد که شما با توجه به آن ها می توانید برای کار کردن به فرانسه وارد شوید.

اقامت فرانسه از طریق ازدواج

برای برگزاری مراسم مدنی در کشور فرانسه، باید به تالارهای شهرداری مراجعه کنید. این تالارها توسط شهردار محلی اداره می شود و اتاقی است که به روی عموم مردم باز می باشد. اگر هم شما مایل هستید که یک مراسم فرانسوی برگزار کنید، برخی از کلیساها، کشیش های انگلیسی دارند که به زبان انگلیسی اجازه خواهند داشت که این خدمات را ارائه دهند و به انجام برسانند.

هر کدام از دو طرف قرار داد و اشخاصی که قصد ازدواج با هم را دارند باید به سن قانونی رسیده باشند (باید سنشان بیشتر از 18 سال باشد). اگر هم مایل هستید که یک مراسم مذهبی در کشور فرانسه بگیرید، باید پیش از این در کشور خودتان ازدواج کرده باشید. مراسم مدنی و ازدواج هایی که در کشور فرانسه انجام می شوند، به صورت قانونی می باشند و در کل جهان به رسمیت شناخته می شوند.

اگر که شما با یک شخص که شهروندی کشور فرانسه را دارد می خواهید ازدواج کنید، و بعد از ازدواج کردن قصد ماندن و اقامت در فرانسه را دارید، باید برای ویزای بلند مدت اقدام کنید و بعد از اینکه ازدواج شما رسمی شد، ویزای شما تغییر خواهد کرد و به شما کارت اقامت اعطا خواهد شد. این کارت اقامت مخصوص کسانی است که همسرانشان شهروندان قانونی فرانسه می باشند. برای این که شما بتوانید با یک دیگر ازدواج کنید، باید مدارک زیر را فراهم کنید:

 • مدرکی که اقامت شما در فرانسه را برای حداقل 30 روز تایید می کند (این مدرک را حداقل یکی از دو شخصی که قصد ازدواج با یک دیگر را دارند باید داشته باشند).
 • دو عدد گذرنامه ی معتبر برای هر کدام از دو طرفی که قصد ازدواج دارند.
 • شناسنامه و گواهی تولد هر دو طرف
 • مدرکی که ثابت می کند هیچکدام از دو شخص پیش از این با شخص دیگری ازدواج نکرده اند و در حالت متاهلی به سر نمی برند.
 • شواهدی که نشان بدهد که شما آزاد به ازدواج کردن در فرانسه هستید.
 • گواهی دفتری که توافق نامه ای بین شما و شخصی که قرار است زندگی مشترک خود را با هم شروع کنید می باشد.
 • حکم طلاق در صورتی که پیش از این ازدواج کرده و جدا شده اید.

اقامت فرانسه از طریق ازدواج

در زیر برخی از مواردی که می تواند شما را بعد از ازدواج با شهروند فرانسوی، شهروند این کشور حساب کند آورده شده است:

حداقل 4 سال از ازدواج شما با شهروند فراسنوی گذشته باشد: شما بعد از 4 سال از زندگی مشترکتان می توانید برای شهروندی فرانسه درخواست بدهید (در تمام این مدت لازم است که شما با یک دیگر در یک مکان زندگی کرده باشید). یکی دیگر از ملزومات این است که حداقل سه سال از این مدت را در فرانسه زندگی کرده باشید. در صورتی که شرایط زیر را ندارید، باید به مدت 5 سال دیگر نیز صبر کنید تا شهروندی فرانسه را بگیرید.

سه سال متوالی از اقامت شما در فرانسه گذشته باشد: شما یا می توانید کارت اقامت شهروندی خود را داشته باشید، یا یک مدرک موقت که نشان می دهد که در آینده ای نزدیک این کارت را خواهید گرفت. اگر شما خارج از فرانسه ازدواج کرده اید، نمی توانید شهروندی فرانسه را بگیرید.

زندگی مشترک: برای اینکه شهروندی فرانسه را بگیرید لازم است که شما از زمان ازدواجتان با همسرتان زندگی کرده باشید. برای این کار می توانید از یک توافق نامه ی اجاره نامه که در آن نام شما و همسرتان نوشته شده است و بر روی تمام قبض های خانه نوشته شده است، استفاده کنید.

شرایط اخذ اقامت دائم فرانسه

انواع مختلفی از مجوز های اقامت وجود دارد که در هر کدام از آن ها، متقاضی هدف خاصی از اقامت داشتن خود در فرانسه دارد و مطابق همین اهداف، می تواند به انجام فعالیت های خاصی بپردازد. اخیرا تغییرات زیادی در زمینه ی مجوزهای اقامت و قوانین مربوط به آن به سفارت فرانسه اضافه شده است که تمام آن ها را نمی توان در این جا آورد.

یک مجوز اقامت دائم به شما این امکان را می دهد که به صورت دائمی و همیشگی به راحتی در فرانسه زندگ یکنید. این مجوز تا 10 سال اعتبار دارد و هر ده سال یک بار می تواند تمدید شود. تمام شهروندانی که از کشورهای حوضه ی اتحادیه ی اروپا به فرانسه می آیند و برای مدت زمان 5 سال و حتی بیشتر در آن اقامت می کنند، برای گرفتن اقامت دائم خود در فرانسه می توانند اقدام کنند.

پروسه ی کاری برای این افراد بسیار ساده است و آن ها حتی لازم ندارند که مدرکی دال بر اشتغال یا حقوق خود را ارایه بدهند. گرچه، شما ممکن است لازم باشد تا به مدت 5 سال مجوز اقامت معتبری داشته باشید تا برای اقامت دائم خود درخواست بدهید. البته که شما می توانید اقامت دائم خود را از طرق دیگری نیز دریافت کنید. یکی از این روش ها ازدواج کردن با یک فرانسوی الاصل می باشد.

اجازه ی اقامت کشور فرانسه، به متقاضی اقامت این مشروعیت را می دهد که به طور رسمی، پروسه ی کاری و اداری ثبت اقامت دائم هر متقاضی که در حال بررسی است را تا زمانی که این مدرک برای متقاضی صادر می شود، به مدت سه ماه اعتبار خواهد داشت و بعد از آن هم می تواند تمدید شود. بعد از گذشت مدتی، با همین مدرک می توانید اقامت کاری  خود را بگیرید.

اجازه ی اقامت موقت نیز برای آن دسته از خارجیانی است که به طور قانونی نمی توانند در زمانی که باید، از کشور فرانسه خارج شوند. در واقع این مورد در برخی مواقع اضطراری پیش می آید. برای مثال زمانی که به دلیل های پزشکی و یا انسان دوستانه و یا حتی دلایل حرفه ای و تخصصی مجبور به ماندن بیش تر از موعد در کشور فرانسه می باشند. اعتبار این مجوز حداقل یک ماه می باشد و اجازه ی کار موقت به شخص را می دهد.

چگونه می توان شهروند فرانسه شد؟ اگر شما قصد رفتن به کشور فرانسه را دارید، ممکن است که بخواهید در این کشور حق شهروندی خود را بگیرید. زیرا به عنوان یک شهروند فرانسه خواهید توانست که به راحتی زندگی کنید و در رای گیری ها شرکت کنید و از مزایای عمومی دولت فرانسه بهره مند شوید.

اگر شهروندی کشور فرانسه را داشته باشید، علاوه بر تمام موارد زیر، خواهید توانست که از حقوق و امتیازات خاصی که در کشورهای دیگر اروپا که عضو اتحادیه ی شینگن هستند بهره ببرید؛ شما دیگر برای رفتن به کشورهای دیگر نیازی به ویزا نخواهید داشت و همین موضوع یکی از بزرگ ترین مزیت های شهروندی فرانسه می باشد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در خصوص شرایط زندگی در فرانسه می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *