اقامت لهستان

شرایط زندگی در لهستان
شرایط زندگی در لهستان
آذر ۱۹, ۱۳۹۸
بورسیه دکترا فنلاند
بورسیه دکترا فنلاند
آذر ۲۰, ۱۳۹۸
اقامت لهستان

اقامت لهستان

در این مقاله مشاورین ارشد موسسه ماهان دانش پارسه شرایط اقامت لهستان و همچنین هزینه اقامت، مزایای زندگی در لهستان و دیگر موارد را مورد بررسی قرار داده اند. با زندگی در لهستان شانس برخورداری از زندگی در طبیعتی بکر با مناظر زیبا را به دست خواهید آورد، که این مورد بین شهرهای کوچک و بزرگ آن تفاوتی ندارد.

شرایط اقامت لهستان

لهستان در اروپای مرکزی قرار دارد که با کشورهای اسلواکی، اوکراین و جمهوری چک در شمال و روسیه، لیتوانی و دریای بالتیک در جنوب همسایه است و هشتمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا را دارد. لهستان یکی از بهترین سیستم های آموزش اروپا را دارد که با توجه به برنده های جهانی اش در حال حاضر در رده هفدهم جهان قرار دارد، بنابراین شرایط برای تحصیل در لهستان بسیار عالی است. اخیراً به دلیل مواجهه جوانان با بیکاری زیاد یک کمیسیون سه جانبه در مجمع روابط کار در لهستان تشکیل شد تا بدین ترتیب بر افزایش نرخ دستمزدها و آموزش های تأمین مالی تمرکز بیشتری شود.

متوسط درآمد افراد دارای درآمد بالا 4.7 برابر افراد کم درآمد است. سه عامل اصلی تأثیرگذار بر پراکندگی دستمزدها می تواند در پرداخت به دلیل سطح تحصیلات، حداقل دستمزد تعیین شده و تراکم پایین اتحادیه های کارگری باشد. لهستان یکی از 58 کشور جهان است که به شهروندان خود خدمات بهداشت جهانی را ارائه می دهد، تا بدین ترتیب از حق درمان رایگان بهره مند شوند. داده های بانک جهانی نشان می دهد که رشد تولید ناخالص داخلی لهستان در سال 2018 به 5.1 % رسیده است و این سبب بهبود اقتصاد لهستان شده است.

هزینه اقامت لهستان

این نکته برای همگان مشهود است که هزینه زندگی در لهستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. قیمت های مناسب مواد غذایی، اجاره و سرگرمی معمولاً یکی از اصلی ترین دلایلی است که مردم را به ماندن در آن کشور علاقمندتر می کند. با این حال، کسانی که به فکر مهاجرت به لهستان هستند، بایستی این نکته را مدنظر قرار دهند که ممکن است درآمد قابل توجه کمتری را نسبت به گذشته کسب کنند. واحد ارز لهستان زلوتی است که هزینه های در نظر گرفته شده می بایست محاسبه و برآورد شوند.

هزینه اقامت لهستان

هزینه اقامت لهستان

در مورد اجاره آپارتمان باید گفت که ورشو گران ترین شهر آن است و متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان در پایتخت می تواند حتی به 2800 زلوتی در ماه برسد. ارزان ترین شهر بزرگ لهستان برای زندگی شهر بیگدوزس با اجاره بهای ماهیانه ای حدود 1.267 زلوتی در هر ماه است. با در نظر گرفتن هزینه ماهیانه آب، برق، سیستم گرمایشی، فاضلاب و غیره برای یک زندگی تک نفره، متوسط مبلغ مورد نیاز 620 زلوتی در هر ماه می باشد. هزینه خورد و خوراک به نسبت دیگر کشورهای اروپایی همچون انگلستان و فرانسه، در لهستان بسیار ارزان تر است تا جایی که می توان ادعا کرد هزینه غذا حدود 50 % نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین تر می باشد.

شرایط ثبت شرکت در لهستان

قبل از هر گونه اقدامی و تصمیم گیری برای شروع کار خود در لهستان بهتر است با یک وکیل مهاجرتی در این کشور مشورت کرد تا بهترین تجارت ممکن منطبق با نیاز روز را به شما پیشنهاد دهد. اولین موردی که می بایست مدنظر قرار داد بررسی هزینه های اداره کردن یک تجارت در مقایسه با یک شغل تمام وقت است که متناسب با سرمایه و موجودی فرد باشد. سپس می بایست تعیین کنید که قصد ثبت شرکت به صورت شخصی و یا با کمک یک شریک را دارید. این مهم ترین تصمیمی است که باید از همان ابتدا بدان توجه کرد چرا که در طی مسیر قابل تغییر نمی باشد. دیگر شرایط در خصوص ثبت شرکت در لهستان:

  • نیاز است که در هنگام ثبت نام موارد انتخاب فرم مالیاتی، کد PKD و نام شرکت را تعیین کرد.
  • از همان ابتدا کارگزار مراجعه به موسسات بیمه تأمین اجتماعی، افتتاح حساب شرکت و اخذ مجوزهای لازم تعیین شود.
  • تمامی مدارک و اسناد لازم هویتی و مدارک مربوط به دارایی فردی که قصد ثبت شرکت در لهستان را دارد، می بایست از همان ابتدا به صورت کامل ارائه شوند.
  • شخص سرمایه گذار می بایست چند نفر را از همان ابتدا در سمت های مختلف شرکت خود تعیین کرده و در هنگام ثبت شرکت اسامی آنها را با ذکر سمت مربوطه به صورت کامل بیاورد.
شرایط ثبت شرکت در لهستان

شرایط ثبت شرکت در لهستان

حداقل حقوق در  لهستان

حداقل دستمزد ملی یک کشور، حداقل میزان (کمترین حقوق) در هر ساعت، روز یا هر ماه است که کارفرمایان می بایست به طور قانونی به کارگران خود بپردازند. در صورت توافق کارفرما با کارگر این میزان می تواند بسته به سطح سختی و نوع کار افزایش یابد اما همیشه میزان حداقل حقوق ثابتی توسط اداره کار برای همگان تعیین می شود که کارفرمایان نمی توانند کمتر از آن میزان به کارگران خود پرداخت کنند. بر اساس آخرین آمار ثبت شده لهستان در سال 2019، میزان حداقل حقوق به مبلغ 523.1 یورو در هر ماه ثبت شد که مبلغی معادل 6.277 یورو با احتساب 12 ماه پرداخت در هر سال می شود.

چنانچه به میزان حداقل حقوق در لهستان با واحد ارزی زلوتی (که واحد پول رسمی لهستان است) نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که حداقل دستمزد ملی آخرین ماه نسبت به ماه های پیشین افزایش یافته است. به عبارتی با احتساب حداقل میزان دستمزد که 2.250 زلوتی بوده، حداقل میزان دستمزد ملی 150 میلیون زلوتی لهستان افزایش یافته است. به عبارت دیگر، میزان دستمزد در لهستان حدود 1.1 % افزایش داشته است که این خود قدرت خرید کارگران را نسبت به سال گذشته بالا برده است. در حال حاضر، چنانچه به رتبه بندی حداقل دستمزد ملی منتشر شده جهانی نگاهی بیندازیم، کشور لهستان در فهرست 97 کشوری در رتبه 29 قرار دارد.

مزایای اقامت لهستان

کشور لهستان کشوری است در اروپای مرکزی که حدود 38.5 میلیون نفر به زبان رسمی آن یعنی زبان لهستانی، صحبت می کنند. پایتخت آن ورشو و واحد ارز آن زلوتی است. همچنین لهستان از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا درآمد و پیش از آن از سال 1999 عضو سازمان ناتو بوده است. یکی از ضروریات و دروس اجباری مدارس لهستان یادگیری زبان انگلیسی است، که شانس شهروندان بین الملل جهت سفر و اقامت به آن کشور را در برقراری ارتباط راحت کرده است. در ادامه به مزایای اقامتدر لهستان اشاره شده است:

  • لهستانی ها بسیار مهمان نواز هستند و اگر فردی نیاز به کمک داشته باشد، همیشه مشتاق کمک به وی هستند.
  • در لهستان آزادی کلامی وجود دارد و علاقه به تحصیلات عالی در بین جوانان آن بسیار مشهود است.
  • لهستان پیشینه تاریخی بسیار ارزشمندی دارد و دارای قلعه های سلطنتی و کاخ های زیبایی است برای کسانی که به فرهنگ باستان علاقه مند هستند.
  • در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در لهستان شامل خورد و خوراک، پوشاک و مسکن بسیار ارزان تر است.
  • امکان استفاده از خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی در لهستان کاملاً رایگان است.
  • حمل و نقل عمومی آن بسیار عالی و استاندارد می باشد.
مزایای اقامت لهستان

مزایای اقامت لهستان

شرایط خرید و اجاره ملک در لهستان

به دلیل شرایط زندگی مقرون به صرفه در لهستان طی سال های اخیر تعداد بیشتری از خارجی ها تصمیم به زندگی یا سرمایه گذاری در آن کشور گرفته اند. یکی از بهترین راه های ممکن برای زندگی در لهستان از طریق خرید یا اجاره ملک می باشد. خرید یا اجاره ملک در لهستان برای هیچ ملیتی محدودیت ندارد و شهروند هر کشوری که بخواهد می تواند با هر میزان سرمایه اقدام به سرمایه گذاری در آن کشور از طریق املاک و مستغلات نماید.

شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین قوانین تجارت در املاک و مستغلات لهستان در سال 1920 وضع شده یعنی آن زمان که کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا در آمد. با ورود لهستان به اتحادیه امکان سرمایه گذاری خارجیان نیز فراهم شد. در نتیجه، در حال حاضر نیاز به اخذ مجوز ویژه از وزارت امور خارجی یا اداری جهت خرید یا اجاره ملک در لهستان نمی باشد. این بدان معنا است که شهروندان اتحادیه اروپا می توانند املاک و مستغلات در لهستان را با همان شرایطی که شهروندان لهستان خریداری می کنند، خریداری کنند.

اما برای برخی ملیت ها اخذ مجوز از وزارت امور خارجی لهستان اجباری است. چرا که مالک یک ملک در لهستان پس از مدت زمان 5 سال اقامت می تواند از اقامت دائم آن کشور برخوردار شود. اگر می خواهید از مزایا و معایب زندگی در لهستان مطلع شوید، می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید تا در این زمینه به صورت کامل شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *