اقامت چین

تحصیل پزشکی در سوئیس
تحصیل پزشکی در سوئیس
مرداد ۱۴, ۱۳۹۸
تحصیل دندانپزشکی در سوئد
مرداد ۱۵, ۱۳۹۸
اقامت چین

اقامت چین

در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه توانسته اند اطلاعاتی در خصوص شرایط اخذ اقامت چین را برای شما عزیزان که مشتاق مهاجرت به این کشور هستنید بیان کنند. اقامت به این کشور از راه های تحصیل، کار و همچنین ازدواج امکان پذیر است. مهاجرینی که به چین می آیند به دلیل وسعت زیادی که این کشور دارد، مکان های زیادی برای کشف کردن و دیدن خواهند داشت.

شرایط اقامت چین

مهاجرت به چین یکی از چالش برانگیزترین کارهایی می‌ باشد که یک فرد در زندگی خود می تواند انجام بدهد. کشور چین از نظر وسعت جغرافیایی سومین کشور بزرگ جهان می باشد و از نظر جمعیتی نیز با جمعیتی بالغ بر ۱.۳۳ میلیارد نفر که مساوی با ۲۳ درصد کل جمعیت جهان است، پرجمعیت ترین کشور جهان می باشد. به دلیل شلوغی و پرجمعیت بودن این کشور، همیشه زندگی روزمره ای که افراد ساکن در این کشور تجربه می کنند، پر هیاهو و پر سر و صدا خواهد بود.

کشور چین با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی مزین شده است که برای بسیاری از گردشگران سراسر دنیا جالب به نظر می رسد و آن ها را به بازدید از دیدنی های این کشور می کشد. تمامی آثار قدیمی این کشور به تمدن غنی گذشتگانشان باز می گردد. مهاجرینی که به این کشور می آیند به دلیل وسعت زیادی که این کشور دارد، مکان های زیادی برای کشف کردن و دیدن خواهند داشت، از ویرانه های شهرک های نوسنگی گرفته تا مسیرهای تجاری باستانی چین.

بیشتر از ۹۲ درصد جمعیتی که در این کشور وجود دارد، از نژاد هان (Han) می باشند و حدود ۵ درصد دیگر جمعیت را ۵۵ ملیت دیگر تشکیل داده اند. از آن جایی که از سال ۱۹۴۹، کشور چین تحت سلطه کمونیسم بوده است، در حال حاضر از نظر اقتصادی و اجتماعی در حال رشد می باشد و مقدار زیادی پول و ارز در سطح جهانی در حیطه زیر بنای اقتصادی این کشور در حال سرمایه گذاری های مطمئن می باشد که در سطح جهانی مطرح می باشد. تمامی این موارد ثابت می کند که کشور مقصدی ایمن و مفید برای مهاجران بین المللی می باشد.

مهاجرت کردن به این کشور برای تمامی افراد می تواند جالب و البته شاید ترسناک باشد. داشتن این فرصت که در کنار مردمی با چنان فرهنگ غنی بتوان زندگی کرد، به مهاجران این امکان را می دهد که درس های زیادی را از کسانی که دید کاملا متفاوتی با بقیه جهانیان دارند بگیرند و البته این واقعا فرصت خوبی برای تجربه های متفاوت می باشد. قسمتی که ممکن است مهاجران را نگران کند نیز این موضوع می باشد که زبان و فرهنگی که بی اندازه ویژه و خاص هستند.

تعداد زیادی از مهاجران که از کشورهای غربی به چین مهاجرت کرده اند، توانسته اند با تدریس زبان انگلیسی به بومیان این کشور برای خود شغل مطلوبی را دست و پا کنند. تعداد زیاد دیگری نیز وجود دارند که بعد از مهاجرت به چین شروع به کار کردن در شرکت های بین المللی کردند. البته همه مهاجران می دانند که زمان زیادی لازم دارند تا بتوانند با شرایط جدید زندگی شان اخت بگیرند و البته آن دسته که موفق به انجام این کار نمی شوند، به خانه و کشورهای خود بر می گردند. جدا از همه این ها، زندگی و تجربه هایی که شما در چین پشت سر می گذارید، تا آخر عمر در حافظه شما باقی می مانند.

اقامت چین از طریق تحصیل

آن دسته از افرادی که به منظور تحصیل می خواهند به خاک کشور چین وارد شوند، باید برای گرفتن ویزای نوع X خود که همان ویزای تحصیلی است اقدام کنند. بعد از این که مراحل گرفتن ویزای تحصیل در چین به پایان رسید و بعد از ورود شخص، تا ۳۰ روز کاری اقامت تحصیلی متقاضی از طریق بخش مدیریت خروج از دفتر امنیت عمومی پکن صادر می شود. این اقامت اولیه موقت است و تنها یک سال اعتبار دارد و بعد از گذشت یک سال باطل می شود. پس فرد دانشجو باید برای تمدید آن اقدامات لازم را انجام بدهد. مدارک و شرایط لازم برای گرفتن اقامت تحصیلی:

 • پاسپورت و ویزای معتبر در صورتی که گذرنامه متقاضی، یک گذرنامه دیپلماتیک یا تجاری است، باید تغییر پیدا کند و یک گذرنامه معمولی جایگزین آن شود.
 • پر کردن درخواست ویزای مخصوص دانشجویان خارجی که می توانید آن را هم به صورت اینترنتی پر کنید و هم این که یک برگ فتوکپی آن را همراه خود داشته باشید. فرمی که شما لازم دارید یکی از فرم های JW201 یا JW202 می‌ باشد.
 • یک مدرک تاییده برای بیمه ی سلامت که توسط اداره بازرسی ورود و خروج پکن و قرنطینه Bu-Reau صادر شده است. لازم به ذکر است آن دسته از افرادی که سنشان کم تر از ۱۶ سال می باشد، نیازی به این مدرک ندارند.
 • دو قطعه عکس ۳ در ۴ که اخیرا گرفته شده و البته مشکلی ندارد که به صورت سیاه و سفید یا رنگی چاپ شده باشد.
اقامت چین از طریق تحصیل

اقامت چین از طریق تحصیل

برای آن دسته از متقاضیانی که قصد دارند در مدارس یا دبیرستان های پکن یا دیگر شهر های کشور چین تحصیل کنند، یک مدرک تعهد والدین نیز لازم می باشد. برای آن دسته از متقاضیان واجد شرایط که تنها قصد دارند به مدت کم تر از یک سال در این کشور اقامت کنند و کورس درسی کوتاه مدتی را بگذرانند، مدرک سلامت لازم نمی باشد. مدارک لازم برای آن‌ دسته از متقاضیانی که مایل هستند اقامت تحصیلی خود را تمدید کنند:

 • یک عدد پاسپورت که اعتبار داشته باشد.
 • ویزای تحصیلی که هنوز اعتبار دارد.

در صورتی که در مدت اقامت فرد در چین، برخی از جزییات مدارک وی تغییر کرده است، باید آن ها را اعلام کند. برای مثال نام، ملیت، شغل، هویت، آدرس، شماره ی پاسپورت، تعداد فرزندان و غیره آن دسته از اطلاعاتی می باشند که اگر تغییر کنند باید به مقامات گزارش داده شوند. زمانی که این تغییرات در جزییات اطلاعات فردای هر شخصی پیش می آید، فرد مورد نظر موظف است که تا ده روز آن را به دفتر امنیت عمومی پکن اعلام کنند تا در سیستم ثبت شود.

چگونه ویزای ورود و خروج بگیریم؟ متقاضیان این ویزا با در دست داشتن گذرنامه و ویزای فعلی خود، می توانند برای این درخواست خود اقدام کنند. آن ها می توانند برای یک ویزای مسافرتی درخواست خود را ثبت کنند. این به صورتی است که از طریق ویزای ورود – خروج به فرد این اجازه داده خواهد شد که در مدت زمان سه ماه، از اعتبار این ویزا برای ورود و خروج به کشور چین استفاده کنند.

اقامت چین از طریق کار

اقتصاد کشور چین در حال حاضر در حال تبدیل شدن به گسترده ترین و قوی ترین اقتصاد دنیا می باشد و همین موضوع چشم بسیاری از مهاجرانی را که قصد رفتن به کشوری با شرایط اقتصادی مطلوب را دارند، به سوی این کشور جلب کرده است. بر اساس سر شماری سال ۲۰۱۰ میلادی، در آن زمان تنها ۶۰۰ هزار خارجی در کشور چین اقامت داشتند که ۲۰۰ هزار نفر آن ها در شانگهای اقامت داشتند. از بین این تعداد افراد ۲۵۰ هزار نفر دانشجو بودند و برخی نیز کارگر بودند. اما از میان تمام آن ها، ۳۰۰ هزار نفر شاغل بودند.

شرایط ویزا و قوانین جمهوری مردمی چین جدیدا عوض شده است و بر اساس هر شرایطی که شما دارید و هر شهری که قصد زندگی کردن در آن دارید، شرایط ویزای شما متفاوت خواهد بود. اما در اینجا، برخی از روند کاری عمومی برای گرفتن ویزای کشور چین آورده شده است. بیشتر افرادی که برای کار کردن به کشور چین می آیند، به مجوز اقامت کاری نیاز دارند که عبارت است از جوازی که به آن ها اجازه می دهد به مدت یک سال در این کشور به کار مشغول شوند و البته بدون هیچ مشکلی از مرزهای کشور چین خارج شوند و رفت و آمد کنند.

ویزای کاری را با ویزای نوع Z می شناسیم، این ویزا تا سی روز اول ورود به کشور چین اعتبار خواهد داشت و در این مدت شخص مهاجر باید برای گرفتن مجوز اقامت خود اقدامات لازم را به انجام برساند. این ویزا تنها در خارج از مرزهای کشور چین صادر می شود و برای گرفتن آن شما باید یک نامه از فردی که شما را در چین استخدام کرده است به همراه پاسپورت خود به سفارت تحویل دهید تا اقدامات لازم انجام بپذیرد.

اقامت چین از طریق کار

از فرد متقاضی یک سری مدارک خواسته می شود از جمله قرارداد کاری، برگه سلامت، یک کپی از جزئیات پاسپورت و یک کپی از مدرک دیپلم. برای گرفتن ویزای Z حداقل مدرک تحصیلی لازم در مقطع کارشناسی لازم می باشد. علاوه بر این، اگر سن شما بالاتر از ۶۰ سال می باشد، از شما خواسته می شود که بیمه سلامت خود را نیز داشته باشید. گرفتن ویزای نوع Z تنها راه مهاجرت و کار کردن در کشور چین نمی باشد، ویزاهای دیگری نیز وجود دارد که با آن ها، شما می توانید در چین اقامت داشته و به کار مشغول شوید.

کارت اقامت دائم: این کارت به شما این امکان را می دهد که بدون هیچ محدودیتی به راحتی به کشور چین وارد شوید، در آن به فعالیت و کار بپردازید و هر وقت که می خواهید از این کشور خارج شوید. در واقع با این کارت شما اختیارات زیادی خواهید داشت، اختیاراتی شبیه به تمام شرایطی که یک شهروند چینی می تواند داشته باشد، اما گرفتن این کارت شرایط و روند سختی دارد.

برخی از راه های گرفتن این کارت در این جا آورده شده است: ازدواج کردن با یک شهروند چینی (برای حداقل پنج سال؛ یا متکی بودن به یک خانواده ی چینی)، حد اقل چهار سال استخدام بودن در یک پست ارشد در کشور چین، سرمایه گذاری کلان در کشور چین به مدت سه سال. اگر شما در آن واحد بیشتر از یکی از این شرایط را داشته باشید، شانس گرفتن این ویزا برای شما بسیار بیشتر خواهد شد.

ویزای مهارتی: که با آن نیز چندین بار می توانید به کشور چین رفت و آمد کنید نیز یکی از گزینه های شما می باشد؛ البته در صورتی که شما یکی از افرادی هستید که در زمینه خاصی مهارت و تجربه کافی دارد. مدت اعتبار این ویزا پنج تا ده سال می باشد.

برای گرفتن ویزا و اقامت خود، همواره لازم است که شما با دو سازمان در کشور چین مکاتبه داشته باشید، اولی وزارت امور خارجه مهاجرت یا (the State Administration for Foreign Expert Affairs) و همچنین دفتر امنیت امور محلی یا local Public Security Bureau. این دو سازمان در کنار یک دیگر برای صدور مجوز اقامت و ویزای کار فعالیت می کنند.

اقامت چین از طریق ازدواج

جدیدا، ازدواج های بین المللی بین دو فرد که از کشورهای مختلفی آمده اند، در همه جای دنیا معمول شده است و کشور چین نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از مواردی که ممکن است ازدواج با فرد خارجی برای یک چینی در کشور چین رسمیت نداشته باشد سن یکی از زوجین یا چند همسری فرد مقابل می باشد. چرا که در برخی از کشورها فرهنگ چند همسری رایج می باشد.

پس اگر ازدواج شما در کشور دیگر قانونی به نظر برسد، دلیل نمی شود که صد در صد با قوانین و شرایط کشور چین نیز همخوانی داشته باشد. روی هم رفته، بر اساس قوانین و شرایطی که در سال ۲۰۱۰ در رابطه با مهاجرت به چین عنوان شد، افرادی خارجی که همسرانی چینی دارند که در کشور چین ساکن می باشد، واجد شرایط درخواست برای گرفتن ویزای خانوادگی یا مجوز اقامت خانوادگی خواهند بود.

در شرایط ازدواج با فرد خارجی، معمولا شما مجبور خواهید بود تا برای تایید ثبت شرایط شما و همسر خود، به دادگستری بروید. هر دو نفر که با هم ازدواج کرده اند، باید شرایط سنی قانونی داشته باشند. این شرایط برای مردان ۲۲ سال و برای زنان ۲۰ سال سن می باشد. دیگر این که هیچکدام از دو نفری که میخواهند در کشور چین ازدواج کنند، نباید پیش از این همسری داشته باشند و قانون چند همسری که در برخی از کشورهای دیگر قابل قبول است، هرگز در کشور چین به رسمیت شناخته نمی شود.

اقامت چین از طریق ازدواج

مراسم ازدواج رسمی، این مراسم درست مانند برخی از مراسمی است که در کشورهای غربی برگزار می شود، اما مدت زمان این مراسم بسیار کوتاه تر است. در بیشتر مواقع مدت آن به کمتر از یک ساعت می رسد و حتی در برخی موارد در کمتر از پانزده دقیقه به پایان می رسد. برای این که بتوانید چنین مراسم ازدواج رسمی در کشور چین داشته باشید، یک سری مدارک لازم دارید که باید آن را به اداره امور عمران تحویل بدهید. برخی از مدارک لازم برای این کار:

 • مدرکی که ثابت کند فرد در حال حاضر مجرد می باشد و اگر قبلا ازدواج کرده بوده، مدرکی دال بر اثبات طلاق و یا فوت همسر سابقش را باید ارایه کند (این مدرک را هر دو نفر باید تهیه کنند و به اداره تقدیم کنند).
 • گواهی تولد (این مدرک را هر دو نفر باید تهیه کنند).
 • سه عدد عکس که این دو زوج در کنار هم گرفته اند.
 • هزینه ی ثبت نام
 • فرد چینی نیز باید مدرک Household registration book را داشته باشد.
 • فرد آن طرف ازدواج که خارجی می باشد نیز نیازمند پاسپورت معتبر خودش می باشد.
 • برای فرد خارجی لازم است که تمامی مدارک خود را به جز گذر نامه، به زبان چینی ترجمه کند.

بعد از این که مدارک بالا را تهیه کردید، شما می توانید رسما در کشور چین به صورت قانونی ازدواج کنید و در این حالت یا ممکن است همان لحظه مدرک ازدواج خود را از ادامه ی مورد نظر تحویل بگیرید، یا از شما خواسته می شود تا چند روز آینده به اداره مراجعه کرده و مدرک ازدواج قانونی خود را تحویل بگیرید.

اخذ اقامت دائم چین

در دهه های پیشین، چیزی که همه جهانیان می دیدند، این بود که افرادی که در کشور چین زندگی می کنند، به کشورهای غربی مهاجرت کنند. اما امروزه اگر چه هنوز این عمل در گستره طولانی در حال انجام می باشد، اما تعداد غربی هایی که قصد جابجا شدن به چین را دارند زیر به شدت افزایش یافته است.

چیزی که تنها بر اساس آمار سال گذشته دیده شده است، این حقیقت بوده است که بیشتر از ۴ هزار نفر از شهروندان آمریکایی، از اقامت دائم خود در کشور خودشان انصراف داده اند تا به چین بیایند و یک شروع تازه داشته باشند و در نهایت شهروندی این کشور را بگیرند. این روند نه تنها در آمریکا، که در بسیاری از کشورهای دیگر مثل کانادا و استرالیا نیز دیده شده است.

بر اساس قانون چین یک کشور چند ملیتی می باشد، این به این معنا است که مهم نیست شما چه ملیتی دارید یا حتی اگر جزئی از اقلیت ها در این کشور باشید، می توانید شهروندی این کشور را بگیرید. اما در کشور چین این قانون که شما بتوانید دو ملیتی باشید وجود ندارد (شهروندی چند کشور را در آن واحد نمی توانید داشته باشید). اگر هم یکی از شهروندان کشور چین در یک کشور دیگر حضور داشته باشد و به طور داوطلبانه شهروندی آن کشور را بگیرد، شهروندی کشور چین خود را از دست خواهد داد.

اتباع چینی اگر بخواهند از شهروندی چین خارج شوند و اگر در خارج از کشور قرار دارند، می توانند با درخواست قانونی خود از اقامت چین خود خارج شوند. البته یکی دیگر از قوانین نیز مربوط به کارمندان دولتی و ارتش می باشد که این گروه از افراد نمی توانند اقامت چین خود را تمدید کنند.

بقیه افرادی که مدتی شهروند چین بوده اند و بعد از خروج از کشور و گرفتن تابعیت یک کشور دیگر، شهروندی چین خود را از دست داده اند. اگر واجد شرایط خاصی بودند بعد از تمام این اتفاق ها می توانند دوباره به یکی از شهروندان کشور چین تبدیل شوند و اقامت دائم خود را بگیرند. آیا خارجی ها می توانند اقامت دائم چین را بگیرند؟ بر اساس قانون اساسی چین، هر شهروند خارجی که یکی از شرایط زیر را داشته باشد می تواند اقامت دائم کشور چین را بگیرد:

 • خانواده درجه یکی دارند که ملیت کشور چین را داشت است.
 • در کشور چین ساکن هستند (برای مدت زمان معین)
 • یا اگر دلایل دیگری دارند که آن ها را واجد شرایط اقامت در چین می کنند.

در کشور چین، دفاتر امنیت عمومی محلی درخواست های شهروندی متقاضیان را می پذیرند و بررسی می کنند. در صورتی که فرد متقاضی در حالی که برای شهروندی خود درخواست داده است در کشور دیگری باشد، درخواست او از طریق سفارت یا کنسول گری چین بررسی خواهد شد.

پس از این که درخواست متقاضی ثبت شد، با جزئیات توسط وزارت امنیت عمومی بررسی می شود و در نهایت تایید شده یا رد می شود. در صورتی که درخواست متقاضی تایید شد، گواهی تابعیت فرد صادر خواهد شد. اگر اطلاعی در خصوص شرایط زندگی در چین در دست ندارید می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید، تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *