بهترین کشور برای تحصیل رایگان

بهترین کشور برای دریافت بورسیه
بهترین کشور برای دریافت بورسیه
آذر ۱۸, ۱۳۹۸
شرایط زندگی در لهستان
شرایط زندگی در لهستان
آذر ۱۹, ۱۳۹۸
بهترین کشور برای تحصیل رایگان

بهترین کشور برای تحصیل رایگان

شاید برای برخی جالب باشد که تحصیل در کشورهای اروپایی در بسیاری از رشته ها به صورت رایگان امکان پذیر است و کسانی که روند لازم را به صورت صحیح طی نمایند این شانس را دارند تا در دانشگاه های آین کشورها به پذیرش برسند. با توجه به استقبال گسترده مبنی بر این موضوع مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در این نوشته سعی کرده اند تا شما عزیزان را از بهترین کشور برای تحصیل رایگان آشنا سازند.

شرایط بهترین کشور برای تحصیل رایگان

هزینه های بالای تحصیل در کشور توسعه یافته ای چون ایالات متحده آمریکا دانشجویان آن را ترغیب به ادامه تحصیل در کشورهای دیگر کرد. در این میان کشورهای بسیاری بر این شدند که به دنبال این حرکت انگیزشی تحصیلات خود را برای بیشتر ملیت ها به صورت رایگان و یا با شهریه ای بسیار اندک ارائه دهند.

 • نروژ از جمله کشورهایی است که با وجود ارائه تحصیل رایگان یکی از بالاترین هزینه های زندگی در جهان را دارد. شهریه دانشگاه های دولتی کاملاً رایگان است.
 • بسته به زبان انتخابی فرد تحصیل در فنلاند می تواند رایگان یا هزینه بر باشد. زبان رایگان تحصیل در فنلاند سوئدی یا فنلاندی است.
 • سوئد از جمله کشورهایی است که تنها به دانشجویان مقطع دکترا امکان تحصیل رایگان را می دهد.
 • آلمان به کارگران ماهر نیاز دارد، همین امر باعث شده طیف وسیعی از دانشگاه های آن تحصیل در تمامی مقاطع را به صورت رایگان و با زبان انگلیسی ارائه دهند.
 • اسلوونی با هدف جذب توریست ها و دانشجویان از کشورهای همسایه خود یعنی ایتالیا و کرواسی تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده
 • فرانسه نیز به هر یک از دو زبان فرانسوی یا انگلیسی تحصیلات رایگان را ارائه می دهد که بسته به گرایش و مقطع انتخابی فرد، امکان تحصیل می تواند هزینه بر یا به صورت کاملاً رایگان باشد.

تحصیل رایگان در فرانسه

با شروع پاییز 2019، دانشجویان بین المللی موظف به پرداخت شهریه بالاتری نسبت به قبل در بهترین دانشگاه های فرانسه می شوند. این در حالی است که شهریه دانشگاه های فرانسه تا حدی کم بود که می توان گفت تحصیل در آن به صورت رایگان در نظر گرفته شده بود. با این حال، بورسیه های تحصیلی تحت حمایت دولت نیز برای دانشجویان خارجی تا سه برابر افزایش خواهد یافت. بنابر این دانشجویان نباید از امکان تحصیل رایگان در فرانسه نا امید شوند. شرایط تحصیل برای دانشجویان اروپایی در هر یک از دانشگاه های فرانسه به صورت کاملاً رایگان است.

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

دانشجویان تنها در زمان ثبت نام اولیه آن هم در دانشگاه های خصوصی نه دولتی فرانسه، موظف به پرداخت قبض بسیار اندکی برای ثبت نام هستند. اما شهریه دانشگاه در هر ترم از دانشجویان بین الملل غیر اروپایی که مشمول بورسیه های تحصیلی فرانسه نشده اند دریافت می شود. به خصوص متقاضیان تحصیل در فرانسه که ملیت آسیایی یا آفریقایی دارند مشمول پرداخت شهریه بالاتری نسبت به دیگر ملیت ها خواهند بود. اما نکته مثبت تحصیل در فرانسه در این است که شهریه در دانشگاه های دولتی سرتاسر فرانسه تعیین شده و به صورت یکسان است و دانشگاه ها حق دریافت شهریه مازادی از آنچه دولت تعیین کرده است را از دانشجویان خود ندارند.

تحصیل رایگان در سوئد

وب سایت معروف سوئد که ارتباط کلی را بین تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزشی سوئد برقرار کرده است برای همگان شناخته شده می باشد. به طور کلی، هزینه تحصیل در سوئد برای تمامی شهروندان اروپایی کاملاً رایگان است اما در مقابل، از دانشجویان غیر اروپایی هزینه دریافت می شود. هر ساله تعداد قابل توجهی بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه های دولتی و خصوصی سوئد برای دانشجویان بین الملل ارائه می شود که شرط اصلی پذیرش در آنها اثبات صلاحیت و شایستگی لازم است.

تحصیل مقطع دکترا به عنوان کار کردن در سمت تعیین شده شناخته می شود که بودجه اختصاصی آن توسط نهادهای مالی خارجی تأمین می شود. این بدان معنا است که برای تحصیل در مقطع دکترا نه تنها نیاز به پرداخت هزینه نیست بلکه هر فرد می تواند ماهیانه حقوقی را نیز دریافت کند. تا سال 2010 سوئد از معدود کشورهای اروپایی بود که می شد در آن به صورت کاملاً رایگان در تمامی مقاطع مشغول به تحصیل شد. اما امروزه دولت سوئد قانونی را تصویب کرده است که طی آن مبلغی به عنوان شهریه از دانشجویان بین الملل غیر اروپایی که مشمول بورسیه تحصیلی سوئد نشده اند، دریافت می شود.

تحصیل رایگان در سوئد

تحصیل رایگان در سوئد

شرایط تحصیل رایگان در دانمارک

تحصیل در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس و نیز دانشجویانی که در یک برنامه مبادله ای شرکت می کنند رایگان است. با این وجود اخذ مجوز اقامت از ملزومات اساسی است که بایست بدان توجه داشت. بیشتر موسسات دانمارکی با مؤسسات آموزش عالی خارجی توافق نامه دو جانبه دارند. این توافق نامه ها معمولاً برای تبادل دانشجویان، محققان و یا مدرسان طراحی شده اند. به عنوان بخشی از یک مدرک بین المللی مشترک، بورسیه تحصیلی ارائه می شود. شرایط اخذ بورسیه به قرار زیر می باشد:

 • برای دریافت هر یک از بورسیه های تحصیلی دانمارک شرط اول توجه به تاریخ های تعیین شده است. معمولاً تاریخ اقدام برای درخواست بورسیه اول مارس هر سال می باشد.
 • به دلیل محدود بودن بورسیه های تحصیلی دانمارک، برای برخورداری از تحصیل رایگان یا دریافت کمک هزینه و بورسیه تحصیلی دانمارک شرایط خاصی را باید مد نظر قرار داد.
 • داشتن اجازه اقامت موقت یا دائم به منظور تحصیل یکی از شرایط فوق است.
 • همچنین مدارک متقاضی در زمان درخواست می بایست کامل باشند.
 • مدارک و سوابق تحصیلی سابق فرد متقاضی بایستی از درجه اهمیت علمی بالایی برخوردار باشند. به عبارت ساده تر، یکی از شروط اصلی پذیرش بورسیه ارائه نمرات بالای دروس اصلی مرتبط با گرایش انتخابی است.

تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های آلمان به دلیل ویژگی ارائه تحصیل کاملاً رایگان در جامعه بین الملل شناخته شده اند با این حال، می توان گفت که از سال 2014، تمامی دانشگاه های این کشور به جز چند مورد خاص با یکدیگر هم پیمان شدند تا در جهت ارتقا علمی کشور هیچگونه شهریه ای را از دانشجویان خود دریافت نکنند. در برخی از فدرال های آلمان جهت ارائه خدمات دانشجویی در هر ترم حدود 50 یورو از دانشجویان اخذ می شود، اما حتی همین هزینه نیز از همگان دریافت نمی شود و تفاوتی بین شهروندان اروپایی و غیر اروپایی نیست.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

برای برخورداری از تحصیل رایگان در آلمان نیاز است که پس از تحقیق و بررسی لازم به انتخاب شهر و دانشگاه مورد نظر اقدام کرد. چرا که برخی از دانشگاه های آن شهریه دریافت می کنند. در حال حاضر، ایالت فدرال بادن وورتمبرگ شهریه ای حدود 1500 یورو را از شهروندان غیر اروپایی خود که قصد تحصیل در آلمان در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد را داشته باشند برای هر ترم دریافت می کند. نکته جالب آنکه بر خلاف پروسه اکثر کشورها برای تحصیلات تکمیلی، کشور آلمان برای مقطع تحصیلات تکمیلی خود هزینه دریافت می کند که البته این مبلغ نیز نسبت به دیگر کشورها بسیار ناچیز است.

تحصیل رایگان در اتریش

اتریش یک شرایط ویژه را برای علاقمندان به تحصیل فراهم کرده است که طی آن تمامی افراد می توانند به تحصیلات خود در آن کشور ادامه دهند. به عبارت دیگر، در صورتی که فردی بودجه کافی برای ادامه تحصیل خود را نداشته باشد و مشمول بورسیه های دانشگاهی نیز نشود می تواند در دانشگاه های اتریش به صورت کاملاً رایگان ثبت نام کرده و بدون شهریه یا با پرداخت شهریه ای بسیار اندک مشغول به تحصیل شود. اتریش از جمله کشورهایی است که برنامه های آموزشی کاملاً رایگان یا با شهریه کم را برای دانشجویان بین المللی خود ارائه می دهد.

منظور از پرداخت شهریه، پرداخت مبلغی به ارزش 19.20 یورو در هر ترم جهت هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی و برخورداری از بیمه حوادث دانشجویی است. بنابراین، پرداخت این مبلغ کم نیز به نفع خود دانشجو می باشد. در صورتی که فردی در برنامه های مبادله و مشارکتی دانشگاه شرکت کرده باشد نیز امکان این وجود دارد که از پرداخت حداقل شهریه مورد نیاز نیز معاف شود. هزینه زندگی در اتریش نیز برای یک زندگی دانشجویی عادی مبلغی حدود 800 یورو در هر ماه می شود که این مقدار کلیه هزینه های اقامت اتریش، خورد و خوراک و نیز هزینه های شخصی فرد را شامل می شود. برای اطلاع از شرایط تحصیل رایگان در اتریش و همچنین اخذ بورسیه با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *