بورسیه تحصیلی روسیه

اقامت بلژیک
اقامت بلژیک
مهر ۲۸, ۱۳۹۸
مهاجرت تحصیلی به روسیه
مهاجرت تحصیلی به روسیه
مهر ۲۸, ۱۳۹۸
بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه

در حالت کلی دانشجویان بین الملل متقاضی دریافت بورسیه کشور روسیه می بایست قبل از هر گونه اقدامی گرایش، مقطع و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده باشند تا با ارائه مدارک مالی معتبر در عدم تأمین هزینه های تحصیل دانشگاه را مجاب به پذیرش خود نمایند. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات مفیدی را در خصوص شرایط دریافت بورسیه تحصیلی روسیه برای شما عزیزان بازگو کرده اند.

شرایط بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه دو نوع است که برای تحصیل در این کشور با توجه به شرایط خود می توانید یکی از آنها را درخواست دهید. به عبارت دیگر، برنامه بورسیه تحصیلی روسیه شامل، بورسیه تحصیلی دولت روسیه و یافتن حامی مالی توسط یک حمایت کننده در کشور روسیه می باشد. هر دوی این بورسیه ها برای تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قابل دریافت می باشند. بدین ترتیب پس از انتخاب بورسیه مورد نظر خود، نیاز به طی کردن مراحل و فراهم آوردن شرایطی جهت اخذ بورسیه مورد نظر به شرح ذیل می باشد:

 • کلیه متقاضیانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی در یکی از دانشگاه های روسیه را دارند می بایست مدارک مورد نظر را بین 15 اکتبر تا 15 مارس ارائه دهند. به عبارت ساده تر، آخرین مهلت ارسال درخواست 14 مارس می باشد.
 • تمامی متقاضیان از سراسر جهان می بایست نسخه های اسکن شده مدارک مورد نیاز را از طریق آدرس پست الکترونیکی که در روز ثبت نام دریافت می کنند، به واحد مربوطه ارسال نمایند.
 • یکی از مدارک اصلی که می بایست از همان اول کار ارائه شود، کپی گذرنامه است که حداقل یک سال و نیم اعتبار داشته باشد.
 • ارائه گواهی و مدارک از سوابق تحصیلی پیشین، به همراه توصیه نامه از اساتید سابق، موضوع تحقیق متقاضی، انگیزه نامه و غیره نیز مورد نیاز می باشد.
 • مدارک شناسایی و هویتی مانند شناسنامه و نیز عکس پرسنلی فرد در ابعاد عکس گذرنامه نیز از دیگر مدارک لازم می باشند.
 • ارائه گواهی پزشکی دال بر تأیید سلامت فرد و پرداخت هزینه ثبت نام اولیه (به مبلغ 100 دلار آمریکا) نیز از ملزومات اولیه می باشند.
 • فرم درخواست به زبان روسی است که خود کارکنان اعطای بورسیه پس از بررسی مدارک اولیه فرد متقاضی فرم را به زبان روسی برای وی تکمیل خواهند کرد، بنابراین نیاز به ارائه و تکمیل فرم درخواست از همان ابتدای کار نمی باشد.

بورسیه پزشکی روسیه

دانشگاه های روسیه با ایجاد بورسیه های پزشکی برای دانشجویان بین الملل خود امکان تحصیل برای همگان را در این گرایش بسیار هزینه بر امکان پذیر ساخته اند. این بورسیه ها از مقاطع پایین تا تحصیلات تکمیلی را پوشش می دهند و متقاضی تنها با ارائه مدارک و رعایت شرایطی خاص می تواند آنها را دریافت کند. بنابراین با توجه به کیفیت بالای دانشگاه های پزشکی روسیه و امکان تحصیل در گرایشات هزینه بر پزشکی به صورت کاملاً رایگان یا با دریافت کمک هزینه، ورود به تحصیل در هر یک از دانشگاه های روسیه کاملاً رقابتی می باشد.

بورسیه پزشکی روسیه

بورسیه پزشکی روسیه

همچنین شرایط اعطای بورسیه برای دانشجویان دارای مدال المپیاد دانشجویی متفاوت بوده و آنها بدون ارائه مدرکی خاص و شرکت در یک جو کاملاً رقابتی، می توانند بورسیه پزشکی را به راحتی دریافت کنند. معمولاً مهلت ارائه درخواست بورسیه پزشکی روسیه هر ساله متفاوت می باشد، که طبق آخرین آمار سی و یکم ژانویه تعیین شده است. تعداد بورسیه ها هر ساله توسط مرکز اعطای بورسیه تعیین می شود و برای دانشجویان بین الملل و شهروندان روسی یکسان است و از یکدیگر تفکیک نشده اند. تنها شرط ورود اثبات قابلیت یا توانایی بیشتر فرد متقاضی است.

زبان تحصیل در هر یک از گرایشات جهت تحصیل پزشکی در روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر می باشد که این مورد را هر دانشگاه به صورت جداگانه تعیین می کند و چنانچه دانشجو، متقاضی دریافت بورسیه پزشکی باشد و تنها به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد، توصیه می شود که درخواست خود را فقط به دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی این گرایش را ارائه می دهند ارسال کند. نحوه ارسال مدارک، تکمیل فرم و ارائه درخواست به صورت آنلاین می باشد و در برخی موارد، برخی دانشگاه ها بورسیه های خود را تنها برای متقاضیان دریافت بورسیه از کشورهای در حال توسعه ارائه می دهند.

بورسیه دانشجویان بین المللی در روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشجویان بین الملل بدین گونه است که متقاضیان موظف به پرداخت مبلغی جهت ترجمه اسناد مورد نظر خود به زبان روسی، به تأیید رساندن تمامی آنها در یک دفتر اسناد رسمی، قانونی کردن تمامی اسناد ترجمه شده در سفارت روسیه و دریافت گواهینامه و تأییدیه معتبر از وزارت امور خارجه می باشند. هزینه ای که متقاضیان موظف به پرداخت آن می باشند با توجه به ملیت و مکان سفارت روسیه می تواند متفاوت باشد. بدین ترتیب، دانشجویان بین الملل روسیه پس از دریافت بورسیه:

 • از پرداخت هر گونه شهریه ای برای کل مدت زمان تحصیلات خود معاف می شوند.
 • همچنین دانشگاه های روسیه کمک هزینه ای را به عنوان بودجه ای ماهیانه برای متقاضیان اختصاص می دهند.
 • علاوه بر آن، بورسیه تحصیلی مواردی همچون: هزینه اقامت، بیمه پزشکی سالیانه، هزینه های شخصی، خورد و خوراک، بلیط سفر و برگشت به کشور مبدأ پس از فراغت از تحصیل و غیره را در بر نمی گیرد.
 • نیاز است که متقاضیان یک گذرنامه معتبر با حداقل اعتبار یک و نیم ساله داشته باشند.
 • به تمام متقاضیان بورسیه تحصیلی روسیه این امکان داده می شود که جدای از دوره ای که مایل به تحصیل در آن هستند، حداقل 6 دانشگاه را انتخاب کرده و درخواست خود را همزمان به این تعداد دانشگاه ارسال کنند تا زمان را از دست نداده و بتوانند حداقل از یک دانشگاه پذیرش بگیرند.
 • کلیه دانشجویان بین الملل می بایست تمامی مراحل را یکی پس از دیگری و به درستی طی کرده و در تاریخ های مقرر شده برای هر گونه وضعیت تعیین شده اقدام نمایند.
بورسیه دانشجویان بین المللی در روسیه

بورسیه دانشجویان بین المللی در روسیه

هزینه های بورسیه تحصیلی روسیه

مبالغی که برای بورسیه های متفاوت روسیه تعیین شده است متغیر می باشد و این بدان دلیل است که برخی بورسیه ها دولتی بوده و توسط خود دولت روسیه تعیین می شوند و برخی دیگر خصوصی بوده و حامی می تواند خود دانشگاه یا یک شخص خارج از دانشگاه باشد. بنابراین، هزینه در نظر گرفته شده برای بورسیه ها جهت تحصیل در روسیه یکسان نمی باشند و نمی توان یک رقم را برای آن در نظر گرفت بلکه هر ساله بر اساس نیاز دانشگاه ها و تأیید دولت در قبول بودجه ای خاص، هزینه ای برای این امر در نظر گرفته می شود.

بر اساس آخرین آمار بورسیه دولتی روسیه برای هر گرایش کمک هزینه ای برابر 1.630 روبل در ماه (تقریباً معادل 25 دلار آمریکا) جدای از اسکان و هزینه اقامت روسیه در نظر گرفته شد، همچنین آخرین مهلت درخواست برای دریافت چنین بورسیه ای سی و یکم ژانویه می باشد. یکی از بورسیه های خصوصی روسیه که بسیار هم معروف می باشد، بورسیه ای است بنام بورسیه بین المللی بنجامین گیلمن که تمام هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه فرد را پوشش می دهد تا این فرصت به دانشجو داده شود که با آسودگی خاطر تنها به تحصیل بپردازد و مهارت های خود را بالا ببرد.

به دلیل اینکه این بورسیه توسط دولت فدرال آمریکا پشتیبانی می شود در اکثر مواقع برای شهروندان آمریکایی در نظر گرفته می شود. تاریخ درخواست این بورسیه پنجم مارس هر سال به پایان می رسد و مقدار مبلغ در نظر گرفته شده حدود 15.000 دلار می باشد و معمولاً برای دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی ارائه می شود. بنابراین همانطور که مشاهده می شود، دریافت هر یک از بورسیه های روسیه کاملاً رقابتی است و بهترین راه ممکن شاید این باشد که ابتدا متقاضی دریافت بورسیه در یک برنامه رایگان آموزشی در این کشور ثبت نام کند تا بتواند شانس دریافت بورسیه خود را افزایش دهد. اطلاعات تکمیلی را از مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *