بورسیه پزشکی روسیه

ویزای تحصیلی نروژ
ویزای تحصیلی نروژ
فروردین ۱۸, ۱۳۹۹
تحصیل پرستاری در فرانسه
تحصیل پرستاری در فرانسه
اردیبهشت ۲, ۱۳۹۹
بورسیه پزشکی روسیه

بورسیه پزشکی روسیه

تحصیل در روسیه به عنوان یکی از پهناورترین کشورهای دنیا که در منطقه اوراسیا واقع شده است و یکی از قطب های علمی در جهان محسوب می شود همواره مورد توجه بسیاری برای تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. در این مقاله به بررسی شرایط بورسیه پزشکی روسیه می پردازیم و چنانچه شما عزیزان سوالاتی را در خصوص دارید می توانید با کارشناسان ما در موسسه ماهان دانش پارسه تماس برقرار کنید.

شرایط بورسیه پزشکی روسیه

سالیانه حدود 15.000 کمک هزینه و بورسیه تحصیلی دولتی برای دانشجویان خارجی کشور روسیه در نظر گرفته می شود. گرایشات پزشکی یکی از پر هزینه ترین گرایشات تحصیلی در کل دنیا می باشند که روسیه برای علاقمندان به این گرایشات امکان تحصیل با کمک اعطای بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی را فراهم کرده است. کمک هزینه تحصیل در روسیه در شاخه پزشکی بعضاً به استثنای سال اول، کل دوره تحصیل را در بر می گیرد و در برخی موارد نیز در صورت نیاز به بهبود دانش زبان روسی، برای متقاضیانی که به زبان روسی مشغول به تحصیل در یکی از گرایشات پزشکی می شوند، این کمک هزینه از همان سال اول به آنها تعلق می گیرد.

علاوه بر کمک هزینه تحصیل، به دانشجویانی که شرایط مالی مساعدی ندارند و در مقابل توانایی و گستره علمی بالایی دارند، جهت بهبود رفاه حال آنها و فراهم سازی موقعیتی که بتوانند تنها بر روی دروس خود تمرکز کنند، وجوهی نیز (حدود 1300 روبل روسیه، معادل 21 دلار آمریکا) به صورت ماهیانه به آنها پرداخت شده و خوابگاه و محل مناسب استراحت نیز برای آنها فراهم می شود. این برنامه مشمول کلیه داوطلبانی می شود که دوره متوسطه خود را به اتمام رسانده و دیپلم پایان دوره را اخذ کرده باشند.

شایان ذکر است که کمک هزینه هایی همچون انتقال به دانشگاه دیگر، هزینه های زندگی، بیمه درمانی، اخذ ویزاهای متعدد و ترجمه اسناد ثبت نامی و مواردی این چنین مشمول هیچگونه کمک هزینه ای نمی شود. در ابتدای کار لازم است که متقاضی دریافت بورسیه پزشکی، در یکی از برنامه های آموزشی و دانشگاه های روسیه ثبت نام کند. حتی توصیه می شود متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی روسیه در شاخه پزشکی برای اینکه فرصت تحصیلی خود را از دست ندهند تا حدود یک یا دو ترم اول (سال اول) را با هزینه خود مشغول به تحصیل شوند تا پس از احراز شرایط لازم از سال دوم به بعد بورسیه تحصیلی به آنها تعلق گیرد.

شرایط بورسیه دانشگاه های روسیه

هر ساله دانشگاه های روسیه شرایط و ضوابط پذیرش خود را بروز رسانی می کنند که اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان نیز از این قاعده مستثنی نیست. تنها تفاوت در این است که جدای از شرایط کلی در نظر گرفته شده، ممکن است هر دانشگاهی شرایط خاص خود را داشته باشد. معمولاً بورسیه روسیه طی تاریخی معین به دانشجویان اعطا می شود، و به عبارتی متقاضیان تا قبل از تاریخ اعلام شده هر دانشگاه فرصت ثبت نام برای دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. به طور تقریبی و بر اساس آمار به دست آمده هر سال، تاریخ اعطای بورسیه روسیه 26 آوریل هر سال می باشد.

شرایط بورسیه دانشگاه های روسیه

شرایط بورسیه دانشگاه های روسیه

ثبت نام در این برنامه کاملاً رایگان است و متقاضیان مجاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای نمی باشند، همچنین ثبت نام به صورت آنلاین صورت می گیرد و نیاز به مراجعه حضوری به هر دانشگاه نیست. قبل از هر گونه اقدامی توجه به این نکته بسیار ضرورت دارد که متقاضی می بایست دقت کند آیا به گرایش و مقطع مورد نظر وی بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد یا نه و پس از آن ثبت نام نماید. کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی دانشگاه های روسیه از تخفیف شهریه 50 درصدی شروع می شود.  همچنین به هر دانشگاه تعداد محدودی بورسیه تعلق می گیرد که شامل گرایشات خاصی نیز می شود.

 • در اکثر موارد شرایط بورسیه برای دانشجویان روسی و بین الملل یکسان می باشد.
 • معمولاً بورسیه تحصیلی به مقاطع فوق لیسانس به بالا و یا سال دوم لیسانس به بعد تعلق می گیرد.
 • متقاضیان در بورسیه تحصیلی بایست زیر 40 سال سن داشته باشند.
 • فرم اولیه درخواست می بایست به صورت آنلاین تکمیل شده و ثبت نام صورت گیرد.
 • در ابتدای امر نیازی به ارائه کلیه اسناد و مدارک تحصیلی و سوابق پیشین نمی باشد. اما در صورت پذیرفته شدن درخواست فرد بررسی اسناد در این مرحله صورت می گیرد.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه یکی از کشورهای شناخته شده در عرصه بین المللی است که هزینه تحصیل هر یک از گرایشات پزشکی در آن، با وجود ارائه امکانات بسیار بالای آموزشی، بسیار مقرون به صرفه است. به عبارت دیگر، در هنگام تحصیل در هر یک از دانشگاه های پزشکی روسیه، دولت روسیه حدود 50 % از برنامه آموزشی خود را برای دانشجویانش به صورت کمک هزینه تحصیلی یا با اعطای وام و دیگر موارد این چنین ارائه می دهد. از بین 100 دانشگاه برتر پزشکی در سراسر جهان، 30 دانشگاه پزشکی متعلق به کشور روسیه می باشند که آموزش پزشکی بسیار با کیفیتی را نیز ارائه می دهند.

هزینه تحصیل پزشکی روسیه برای دانشجویان بین المللی و شهروندان روسی تفاوت چندانی ندارد. در حالیکه در سایر کشورهای اروپایی، دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت هزینه بیشتری می باشند. بدین ترتیب و بر اساس آخرین آمار به دست آمده می توان چنین گفت که حداقل شهریه مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در روسیه 4.400 دلار آمریکا و حداکثر آن مبلغی معادل 9.000 دلار آمریکا در سال می شود. همچنین حداقل میزان هزینه مورد نیاز برای زندگی در روسیه مبلغی حدود 200 دلار در ماه می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

مدت زمان تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی روسیه حدود 7 سال می باشد، که شامل دوره کارآموزی نیز می شود. مدت زمان پذیرش دانشجویان نیز بین 45 – 40 روز می باشد که توجه به تاریخ های تعیین شده مراجعه از اولویت های اصلی برای متقاضیان است که بایست مد نظر قرار دهند. در ادامه هزینه تحصیل پزشکی در برخی از دانشگاه های معروف روسیه ذکر می شود تا مقایسه برای متقاضیان راحت تر شود.

 • دانشگاه علوم پزشکی باخچار به طور سالیانه حدود 2.45.000 روبل
 • دانشگاه پزشکی فدرال کریمه حدود 2.59.000 روبل
 • دانشگاه علوم پزشکی ریازان 3.15.000 روبل
 • دانشگاه علوم پزشکی پرم، 3.15.000 روبل
 • دانشگاه علوم پزشکی اسمولنسک، 3.85.000 روبل
 • دانشگاه علوم پزشکی سن پترزبورگ، 3.85.000 روبل
 • دانشگاه علوم پزشکی اورنبرگ، 4.20.000 روبل

دانشگاه های مورد تایید روسیه

روسیه از جمله کشورهایی است که دانشگاه های خوب بسیار زیادی دارد و در سراسر دنیا شناخته شده اند. بر اساس آمار اعلام شده UniRank لیست حدود 400 دانشگاه برتر روسیه اعلام شده است که در ادامه به عنوان و ذکر رتبه برخی از آنها به ترتیب حروف الفبا پرداخته می شود.

دانشگاه های مورد تایید روسیه

دانشگاه های مورد تایید روسیه

دانشگاه های معتبر روسیه

دانشگاه های معتبر روسیه

اگر اطلاعی در خصوص بهترین کشور برای دریافت بورسیه در دست ندارید، می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشینید تا یهترین کشور به همراه شرایط آسان را برای شما عزیزان بازگو کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *