تحصیل داروسازی در انگلستان

تحصیل داروسازی در نیوزیلند
تیر ۱۳, ۱۳۹۸
زندگی در ورشو
تیر ۱۴, ۱۳۹۸

تحصیل داروسازی در انگلستان

دوره های داروسازی در کشور انگلستان معمولا 4 سال به طول می انجامد، که پس از فارغ التحصیلی دانشجویان می توانند در سه نقش اصلی داروساز، دستیار داروساز و همچنین تکنسین داروسازی می توانند اقدام کنند. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه تلاش کرده اند تا اطلاعات دقیقی در خصوص تحصیل داروسازی در انگلستان برای شما بازگو کنند.

شرایط تحصیل داروسازی در انگلستان

تحصیل در انگلستان در رشته ی داروسازی مناسب دانشجویانی است که علاقه مند به شیمی و اینکه داروها چگونه به بیماران با توجه به شرایط بیماری آن ها کمک می کنند، هستند. چه کار در یک داروخانه ی محلی برای توزیع دارو باشد یا کار در یک بیمارستان بزرگ برای اطمینان به پزشکان، پرستاران و بیماران که مشاوره ی صحیح دریافت کنند باشد، داروسازی برای افرادی که علاقه مند به سلامتی، بیماری و علم هستند ایده آل است.

دوره های داروسازی معمولا به مدت چهار سال ادامه می یابد و ماژول ها به داروسازی، بیولوژی و فیزیولوژی داروشناسی، شیمی، اخلاق و اقتصاد دقت خواهند کرد. همچنین دانشجویان از قرار دادن کار در صنعت برای کسب دیدگاه های ارزشمند و تجربه ی حرفه ای بهره مند خواهند شد.

آزمایشگاه های پیشرفته ی کشور، به بکار بردن مهارت هایتان در ایستگاه های فروش دارو، قسمت های مشاوره و کامپیوتر های مرتبط با سیستم های مورد استفاده در صنعت داروسازی، کمک خواهند کرد. سه نقش اصلی وجود دارد که فارغ التحصیلان در رشته ی داروسازی می توانند نسبت به آن اقدام کنند.

داروساز: اکثر داروسازان در داروخانه های بیمارستان یا داروخانه های عمومی کار می کنند که این اطمینان را می دهند که داروها به درستی تجویز می شوند. همچنین آن ها علاوه بر توزیع صحیح دارو به بیماران، مشاوره در مورد درمان و نحوه ی مدیریت دوز داروها، و همکاری نزدیک با پزشکان، پرستاران و دیگر متخصصان مراقبت های بهداشتی را تضمین می کنند.

دستیار داروساز: دستیاران در کنار تکنسین ها کار می کنند و فعالیت های زیادی را به تنهایی انجام می دهند. این کار می تواند شامل دریافت و تحویل نسخه ها، کمک به بررسی موجودی داروها برای تقاضا در بخش های مختلف و پاسخ به درخواست های مشتریان در سریع ترین حالت ممکن باشد. دستیار ها بیشتر در بیمارستان ها کار می کنند.

تکنسین داروسازی: تکنسین ها تمایل دارند تا در دو قسمت فعالیت داشته باشند، بیمارستان ها و داروخانه های عمومی و این اطمینان را می دهند که عرضه و دوز داروهایی که به بیماران تحویل داده می شود، درست باشد. متخصصین داروسازی می توانند در تعدادی از موارد مانند تولید، کنترل کیفیت و آزمایشات بالینی تخصص داشته باشند. شرایط ثبت نام برای داروسازی بسته به اینکه شما مایل هستید تا یک تکنسین، دستیار یا داروساز شوید، متفاوت است، اما به طور کلی مدارک لازم در ریاضی، انگلیسی و شیمی مورد نیاز است.

 • شرایط لازم برای مدرک لیسانس بین المللی: 34 امتیاز
 • شرایط لازم برای سطح A: AAB
 • شرایط لازم برای آیلتس IELTS: در کل نمره ی 6.5 اما در هیچ قسمتی کمتر از 6 نباشد.

شرایط پذیرش داروسازی در انگلستان

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام در 22 دانشکده داروسازی بریتانیا کمی متفاوت است، اما مهم ترین عامل تعیین کننده برای اکثر متقاضیان، عملکرد در آزمون های فارغ التحصیلی مدرسه می باشد (سطح پیشرفته به عنوان سطح A شناخته می شود). سطح A امتحانات نهایی می باشند که از فارغ التحصیلان 18 ساله گرفته می شود. قبل از درخواست، 3 درس مهمی که به طور معمول در سطح A برای برنامه ی MP harm، باید مطالعه گردد، شیمی، ریاضی و زیست شناسی می باشد.

شرایط لازم برای ثبت نام داشتن سه نمره ی A در سطح A یا یک نمره ی A و دو نمره ی B می باشد؛ سطح A در شیمی اجباری است. شرایط معادل دیگر قابل قبول هستند، اما تا کنون، 15 تا 20 درصد از داوطلبان دارای مدرک لیسانس هستند. تمرینان مربوط به مصاحبه با متقاضیان نیز متفاوت است. برخی از مدارس داروسازی تاکید زیادی بر عملکرد در مصاحبه دارند و از این به عنوان یک عامل مهم در روند انتخاب شان استفاده می کنند.

شرایط پذیرش داروسازی در انگلستان

سایر مدارس مصاحبه ندارند و آن را کنار گذاشته اند، زیرا مصاحبه ی 15 دقیقه ای هیچ اطلاعات اضافی در مورد رتبه بندی مدارک تحصیلیی، بیانیه ی شخصی متقاضی و نظرات داوران علمی ارائه نمی دهد. از دلایل دیگر برای کنار گذاشتن مصاحبه ساعت های کاری موردنیاز برای مصاحبه با 800 نفر از متقاضیان و درخواست بررسی مجدد داوران توسط متقاضیان ناموفق اگر نشان داده شود که هر متقاضی، تجربه ی برابر با همان مصاحبه ی ساختار یافته با همان مصاحبه کننده را نداشته است.

حداقل یک مدرسه، یک امتحان ورودی به عنوان بخشی از روند انتخاب خود، اتخاذ کرده است. یکی دیگر از معیارهای ورود به برنامه MP harm یا OS PAP آمادگی برای تمرین است. اگرچه، دانشگاه ها به طور رسمی مدارک تحصیلی را ارائه می دهند در حالی که RPSGB ثبت نام حرفه ای را کنترل می کند، اما غیراخلاقی به نظر می رسد اگر دانشجویی عمدا در یک برنامه پذیرفته شود در حالی که واضح است از ورود این دانشجو بعدها به دلیل موارد مربوط به عملکرد ممانعت شود.

بنابراین هر دانشگاه باید اطمینان حاصل کند که متقاضی از هیچ گونه ناتوانی یا بیماری که ممکن است از ثبت نام وی جلوگیری کند رنج نبرد و هیچ سابقه ای از محکومیت کیفری وجود نداشته باشد. اگر چه RPSGB انتظار دارد که دانشگاه های مجزا چنین تصمیمی بگیرند، اما اخیرا پیشنهاد کرده اند که در فرآیند تصمیم گیری که در آن نتیجه نا معلوم یا مرزی است، کمک کند.

هزینه تحصیل داروسازی در انگلستان

در سال های اخیر، بودجه ی آموزش عالی بریتانیا تغییر کرده است. سی سال پیش، تحصیلات عالی برای تمام متقاضیان واجد شرایط بریتانیایی رایگان بود و دولت برای کمک به اقامت و امرار معاش دانشجو، کمک هزینه ای را پرداخت می کرد. متقاضیان غیر انگلیسی هزینه های کامل برنامه ها را پرداخت می کردند.

این روند تغییر کرد به طوری که هزینه های تحصیل پرداخت شد، اما هزینه های زندگی در انگلستان بوسیله ی یک وام بدون بهره از شرکت وام دانشجویی دولت تامین شد، تا زمانی که فارغ التحصیل به حقوق و دستمزد آستانه برسد و آن را بازپرداخت کند. در همان زمان، یک توافق دوجانبه در اتحادیه ی اروپا برقرار شد به این معنی که شهروندان اتحادیه اروپا واجد شرایط تحصیل رایگان شدند.

تقریبا 10 سال پیش، دولت برای دانشجویان بریتانیا و اتحادیه اروپا مبلغ 1000 پوند در هر سال برای ثبت نام در دانشگاه به صورت کمک هزینه داد. سه سال پیش این سیستم با معرفی “افزایش” هزینه ها پیچیده تر شد. حکومت تصریح کرد که دانشگاه ها دیگر نمی توانند مبلغ 1000 پوند دانشجو را پرداخت کنند، اما این دانشگاه ها ممکن است تصمیم بگیرند که هزینه ای را تا 3000 پوند در سال بپردازند که پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان می توانند تا زمانی که به یک آستانه ی حقوق برسند، آن را بپردازند.

مزایا و معایب تحصیل داروسازی در انگلستان

که برای شهروندان انگلیس و اتحادیه اروپا اعمال می شود؛ بدین ترتیب، در تئوری، یک دانشجوی یونانی که در دانشگاه انگلستان حضور پیدا می کند، پس از بازگشت به یونان برای کار، توسط مقامات بریتانیا تحت نظارت قرار می گیرد و زمانی که معادل یورو حقوق دریافت کرد، باید هزینه را بازپرداخت کند. آخرین پیشرفت در تحصیلات عالی انگلستان مربوط به شرایط و مدارک معادل یا کمتر (ELQs) است.

در سال 2008، دولت اعلام کرد که هزینه ی 3000 پوند فقط برای پایه های اول اعمال می شود بدین ترتیب، هر فارغ التحصیلی که به دنبال ثبت نام در برنامه ی دیگری از لیسانس است، باید هزینه ثبت نام و شهریه در هر سال که معمولا 8000 تا 10000 پوند است را پرداخت کند (16000 تا 20000 دلار). جالب توجه است که پزشکی، پرستاری و برنامه های آموزشی از این تصمیم مستثنی نیستند، زیرا هر سه رشته به طور مستقیم از سایر بخش های دولتی تامین می شوند.

اگرچه داروسازی یک برنامه ی کارشناسی ارشد است، اما می تواند فارغ التحصیلان دوره ی کارشناسی را بپذیرد، و لازم است دانشجویان هزینه های کامل شهریه را پرداخت کند، زیرا برنامه های داروسازی از یک صندوق تأمین مالی دانشگاه دولتی، شورای تامین مالی آموزش عالی انگلستان ( HEFCE)، نه به طور مستقیم از یک اداره دولتی مستقل (مانند پزشکی، پرستاری و آموزش) تامین می شود.

مزایا و معایب تحصیل داروسازی در انگلستان

یک مسئله ی رایج در ارزیابی دانشجویان که در ده سال گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده است، به طور کلی کلاهبرداری تحصیلی و سرقت ادبی است. دلیل اصلی این امر، دسترسی به منابع در اینترنت و حتی وب سایت هایی است که موارد ارزیابی را ارائه می دهند که افراد با قیمت مناسب دانلود کنند. به وضوح تعارض میان کلاهبرداری و سرقت ادبی و توجه به روش، اخلاق و قوانین مورد نیاز یک داروساز حرفه ای وجود دارد.

اکثر دانشکده های داروسازی، روش هایی را برای شناسایی چنین تقلب هایی مانند نرم افزار Turnitin (Iparadigm، LLC، Oakland، CA) قرار داده اند که نیاز است دانشجویان کارهای خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنند. این نرم افزار تکالیف ارسال شده را با تکالیف دیگران در همان زمان یا قبل از آن مقایسه کرده و فورا موارد غیر اصلی را شناسایی می کند.

مسئله ی دیگر، استخدام و فرصت های شغلی فارغ التحصیلان می باشد. در حال حاضر، یک مدرک داروسازی می تواند اشتغال فرد را تضمین کند. با افزایش تعداد دانشکده های داروسازی در انگلستان و بنابراین افزایش تعداد فارغ التحصیلان، این روند ممکن است تغییر کند. این تغییر، تاثیرات چندگانه دارد: در ابتدا می تواند فارغ التحصیلان بیکار باشد، که امیدواریم کیفیت حرفه ای شان را بهبود ببخشند.

با این حال، نتایج بلند مدت این است که دانشجویان کمتری برای برنامه های داروسازی درخواست خواهند کرد، زیرا بعد از فارغ التحصیلی، این رشته استخدام آن ها را تضمین نمی کند؛ از این رو، تعداد و کیفیت متقاضیان می تواند سقوط کند. چالش دیگر، در مورد صلاحیت است. هیچ استاندارد عملکرد یا چارچوب صلاحیت پذیری در سطح جهانی برای فارغ التحصیلی یا پس از ثبت نام برای داروسازان وجود ندارد در حالی که برای دندانپزشکان، پزشکان و چشم پزشکان وجود دارد که هر یک از آنها یک روش برای تضمین یکپارچگی و اتحاد مهارت های مبتنی بر شایستگی شان دارند.

آزمون های ثبت نام ملی بر اساس نظریه است تا این که بر مبنای تمرین باشد بنابراین، در مورد داروسازان، معیارهای ثابت معمولا مبتنی بر دانش هستند نه براساس شایستگی و برنامه ها نیازی به ارزیابی مبتنی بر شایستگی ندارند. آنها ملزم هستند که دانش آموز را قادر سازند تا توانایی توزیع دارو را صرف نظر از تجویز نشان دهند، بجای این که از رویکرد جامع برای نشان دادن شایستگی برای دستیابی به تمام نتایج مورد نیاز مانند مشاوره، تشخیص محدود، و غیره استفاده کنند. علاوه بر این، بحث در مورد اثربخشی ارزیابی صلاحیت وجود دارد.

دانشگاه های معتبر داروسازی در انگلستان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین دوره های داروسازی در بریتانیا و جزئیات بیشتر در مورد 10 دانشگاه برتر در رشته ی داروسازی و داروشناسی در راهنمای دانشگاه 2020، به موارد زیر دقت کنید:

 1. دانشگاه لیورپول Liverpool
 2. دانشگاه اولستر Ulster
 3. دانشگاه بریستول Bristol
 4. دانشگاه نیوکسل Newcastle
 5. دانشگاه نوتینگهام Nottingham
 6. دانشگاه Queen، Belfast
 7. دانشگاه Cardiff
 8. دانشگاه Lincoln
 9. دانشگاه Keele
 10. دانشگاه بیرمنگهام Birmingham

مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در خصوص داروسازی و همچنین تحصیل پزشکی در انگلستان می توانند شما عزیزان را راهنمایی کنند، گافیست با ما در ارتباط باشید تا در این راه مشکل، مسیر راحتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *