تحصیل داروسازی در فرانسه

اقامت نروژ
اقامت نروژ
دی ۴, ۱۳۹۸
بورسیه دکترا در سوئد
بورسیه دکترا در سوئد
دی ۶, ۱۳۹۸
تحصیل داروسازی در فرانسه

تحصیل داروسازی در فرانسه

رشته داروسازی یکی از رشته های برتر در میان رشته های علوم پزشکی در سراسر جهان است، که تقاضا در رشته رو به افزایش است. در این مقاله مشاورین مجرب موسسه ماهان دانش پارسه به بررسی شرایط تحصیل داروسازی در فرانسه پرداخته اند و به گفته مشاورین ارشد ما داروسازی در این کشور بین 6 تا 9 سال می باشد که پس از اتمام سال پنجم، دانشجویان نیاز به گذراندن یک سال کارآموزی در یکی از بیمارستان های وابسته به دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستند را دارند.

شرایط تحصیل داروسازی در فرانسه

تحصیل در فرانسه در رشته داروسازی بین 9 – 6 سال به طول می انجامد. هیچگونه دوره ای برای این گرایش تا قبل از دانشگاه وجود ندارد، بنابراین فردی که داروسازی را به عنوان گرایش دانشگاهی خود بر می گزیند، علاوه بر امکان تحصیل در محیطی آکادمیک، مدرک دانشگاهی به وی اعطا می شود که در سراسر اروپا اعتبار دارد. هر یک از دانشگاه های فرانسه به دانشکده ها یا دپارتمان های جداگانه ای تقسیم می شوند که در حال حاضر 24 دپارتمان یا دانشکده داروسازی در فرانسه وجود دارد.

تعیین تعداد دانشجویان هر دانشگاه در نیم سال دوم بر اساس اعلام نظر هر دانشگاه به سازمان کل پزشکی کشور فرانسه مشخص می شود. طی دوران تحصیل، دانشجو با فراگیری اصول پایه شروع می کند تا به تدریج به مهارت حرفه ای در این زمینه دست یابد. داروسازان علاوه بر تشخیص داروها، آموزش هایی نظیر مراقبت از بیمار در بیمارستان و منزل، ارتوپدی و نظارت بر نسخه و تأیید داروی تجویز شده را می آموزند.

تا قبل از سال 1980 هر فردی که متقاضی تحصیل در این گرایش می شد به راحتی می توانست در آن ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شود. اما بعد از این سال، طبق اصلاحیه ای که توسط سازمان نظام پزشکی فرانسه صورت گرفت تمامی دانشجویان سال اول، برای ورود به سال بعد ملزم به شرکت در آزمونی کاملاً رقابتی می باشند. بر اساس این آزمون، تنها کسانی می توانند وارد سال دوم تحصیلی شده و به تحصیلات خود ادامه دهند که نمره حد نصاب را اخذ نمایند.

هزینه تحصیل داروسازی در فرانسه

تحصیلات در فرانسه با بودجه دولتی تأمین می شود و این بدان معنا است که شهریه دانشگاه های فرانسه نسبتاً کم می باشد. هزینه تحصیل با توجه به گرایش و مقطع انتخابی فرد و همچنین برای دانشجویان شهروند اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا متفاوت است. تمامی گرایشات پزشکی که داروسازی را نیز شامل می شود در سال مبلغی حدود 450 یورو را برای تحصیل در بر می گیرند، این مبلغ با توجه به مقطع انتخابی می تواند متغیر باشد. به عبارت دیگر، تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هزینه بیشتری را نسبت به مقاطع پایین تر شامل می شود.

هزینه تحصیل داروسازی در فرانسه

هزینه تحصیل داروسازی در فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است. به طوری که هزینه 450 یورویی یکساله مقطع کارشناسی گرایش داروسازی در یک دانشگاه دولتی می تواند تا حدود 20.000 یورو در سال در یک دانشگاه خصوصی باشد. هر ساله برخی از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بسیار حائز اهمیت در فرانسه به دانشجویان بین الملل اعطا می شود که ارزش آنها حداکثر 10.000 یورو می باشد. بنابراین، دریافت بورسیه می تواند یک مزیت بسیار بالا باشد.

شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه به طور سراسری و هر ساله توسط دولت فرانسه تعیین می شود در نتیجه، هزینه دانشگاه های دولتی با یکدیگر یکسان است. در مقابل، شهریه تحصیل داروسازی در هر یک از دانشگاه های خصوصی فرانسه توسط هیأت علمی هر دانشگاه با توجه به امکانات ارائه شده توسط آن دانشگاه ارائه می شود. برای آگاهی از جزئیات دقیق تر در رابطه با هزینه تحصیل گرایش داروسازی، توصیه می شود پس از یافتن دانشگاه مورد نظر با توجه به مقطع انتخابی، به وب سایت آن دانشگاه مراجعه کرد، چرا که شهریه ها هر ساله تغییر می یابند.

شرایط پذیرش داروسازی در فرانسه

فرانسه یکی از کشورهایی است که علاوه بر ارائه کیفیت بالای آموزش در گرایش داروسازی، شهریه مقرون به صرفه ای را نیز ارائه می دهد. اما شرایط پذیرش خاص خود را دارد که در صورت برآورده نشدن یکی از آنها فرد حق تحصیل در آن کشور را نخواهد داشت. در ادامه به شرایط پذیرش دانشگاه های فرانسه و همچنین مدارک جهت رشته داروسازی اشاره شده است:

 • ارائه مدارک کامل تحصیلی پیشین
 • سوابق کاری (در صورتی موجود بودن)
 • مدارک شناسایی معتبر
 • اثبات صلاحیت خود
 • عدم سابقه سوء پیشینه کیفری
 • اثبات تأمین هزینه زندگی در فرانسه و همچنین تحصیل خود طی مدت زمان اقامتش
 • داشتن ویزای تحصیلی قانونی
 • داشتن نامه پذیرش از دانشگاه

لیست اسنادی که فرد متقاضی می بایست ارائه دهد بسته به دانشگاه مورد نظرش می تواند تغییر کند، همچنین شرایط پذیرش نیز ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد. به عنوان مثال، دانشگاه دولتی داروسازی فرانسه ممکن است برای پذیرش دانشجویان خود با برگزاری آزمون ورودی آنها را ارزیابی کند. در مقابل، دانشگاه های خصوصی آن این آزمون را حذف کرده و ارائه نمرات ترم اول بالا را جهت وارد شدن به ترم های بعدی مد نظر قرار می دهند.

شرایط پذیرش داروسازی در فرانسه

شرایط پذیرش داروسازی در فرانسه

متقاضی پس از تکمیل مدارک خود در تماس با دانشگاه مد نظر می بایست تمامی آنها را به نزدیک ترین سفارت فرانسه ارسال کند، پس از صدور ویزا می تواند مدارک را یا از طریق سفارت و یا شخصاً به صورت آنلاین به دانشگاه بفرستد. در دانشگاه پرونده وی توسط شورای مربوطه بررسی شده و پس از آن تأییدیه نهایی در پذیرش یا عدم پذیرش فرد به وی اطلاع داده می شود.

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

شهروندان اروپایی متقاضی تحصیل در فرانسه نیازی به اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی ندارند. در عوض، تمام آنچه که آنها برای تحصیل قانونی در فرانسه نیاز دارند، داشتن یک گذرنامه معتبر یا شناسنامه برای اثبات هویت خود می باشد. دانشجویان غیر اروپایی نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارند، ویزای تحصیلی یا دانشجویی فرانسه انواع مختلفی دارد و بسته به مدت زمانی که فرد قصد تحصیل در این کشور را دارد، نوع ویزا نیز می تواند متفاوت باشد.

ویزای دانشجویی شینگن همان ویزای کوتاه مدت است و برای دوره هایی که کمتر از سه ماه به طول می انجامد صادر می شود. ویزای دانشجویی شینگن قابل تمدید نیست. در صورتی که برای یک نشست یا همایش علمی یا شرکت در یک کنفرانس در فرانسه قصد سفر بدانجا را دارید، ویزای شش ماهه جهت انجام کار تحقیقاتی برای فرد صادر می شود. ویزای طولانی مدت برای اقامت فرانسه بیش از شش ماه صادر می شود که این نوع ویزا برای اقامت دانشجویی مناسب است. به طول معمول ویزای تحصیلی سه ساله برای مقطع کارشناسی و دو ساله برای مقطع کارشناسی ارشد و چهار ساله برای مقطع دکترا صادر می شود؛ و قابل تمدید نیز می باشد.

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

برای درخواست ویزای تحصیلی، می بایست با نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری فرانسه به خود تماس بگیرید و از مدارک لازم آگاهی یافته، تا در مهلت تعیین شده بتوانید آنها را گردآوری کرده و تحویل دهید. همچنین در زمان درخواست ویزا، نامه پذیرش از دانشگاه از ملزوماتی است که سفارت می بایست رؤیت کند. اثبات بودجه کافی برای زندگی در کشور فرانسه (حدود 615 یورو معادل 820 دلار آمریکا در هر ماه) از دیگر ملزومات است که می تواند به صورت نقدی یا موجود در حساب بانکی فرد ارائه شود. کسانی که بورسیه تحصیلی را دریافت کرده اند نیز می بایست مدارک دال بر اثبات دریافت آن را ارائه دهند.

دانشگاه های داروسازی در فرانسه

فارماکولوژی علم مطالعه داروها است و هم به بررسی داروهای درمانی، و هم به بررسی سم شناسی و اثرات منفی مواد شیمیایی بر روی موجودات زنده می پردازد. مباحثی که در دانشگاه های داروسازی فرانسه آموزش داده می شوند شامل گرایشاتی همچون داروسازی، فارماکولوژی سلولی و مولکولی و سم شناسی بالینی است. بدین ترتیب و بر اساس ارائه این گرایشات، برخی دانشگاه های فرانسه با تمرکز بر گرایش داروسازی خود، شهرت و اعتبار کسب کرده اند و در عرصه جهانی شناخته شده اند. در ادامه لیستی از برترین دانشگاه های فرانسه برای گرایش داروسازی ارائه می گردد:

 • دانشگاه سایت پاریس سوربن (ComUE): که در پاریس واقع شده و رتبه 67 جهانی و اول فرانسه را از آن خود کرده است.
 • دانشگاه سوربن فرانسه: که در پاریس واقع شده و دارای رتبه 37 جهانی و دوم فرانسه است.
 • دانشگاه سود پاریس: در اورسی فرانسه واقع شده و رتبه 118 جهانی و سوم فرانسه را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه ساکلی پاریس: واقع شده در سایت آبین فرانسه، دارای رتبه 274 جهانی و چهارم فرانسه می باشد.
 • دانشگاه دِ لیون، واقع در د لیون فرانسه، دارای رتبه 139 جهان و پنجم فرانسه است.
 • دانشگاه آیکس مارسلی: واقع در مارسلی فرانسه، دارای رتبه 164 جهانی و ششم فرانسه است.
 • دانشگاه روسیلیون لانگوداک: واقع در مونت پلیر فرانسه و دارای رتبه 190 جهانی و هفتم فرانسه است.
 • دانشگاه میدی پیرنیس تولوس فدرال، واقع شده در تولوس فرانسه، دارای رتبه 175 جهانی و هشتم فرانسه می باشد.
 • دانشگاه لیلی نورد دِ فرانسه: واقع شده در ویلنوی فرانسه، دارای رتبه 288 جهانی و نهم فرانسه است.

مشاورین ارشد موسسه ماهان دانش پارسه در این مقاله به بررسی تحصیل داروسازی در فرانسه و بیان مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی و همچنین معرفی دانشگاه های داروسازی پرداختند. اگر به فکر تحصیل رایگان در فرانسه هستید اما اطلاعاتی در این خصوص ندارید، مشاورین ارشد ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *