تحصیل در آلمان

تحصیل در ترکیه
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸
مهاجرت به آلمان
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸

تحصیل در آلمان

در رابطه با داشتن تعداد زیادی از دانشگاه ها، آلمان دوره های تحصیلی بی شماری را برگزار می کند. به عنوان یک کشور صنعتی، آلمان در دانشگاه های مهندسی بسیار زیادی سرمایه گذاری کرده است. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه مطالب مفیدی را در خصوص تحصیل در آلمان در اختیار شما عزیزان قرار داده اند.

شرایط تحصیل در آلمان

به تازگی آلمان برای دانش آموزان بین المللی از سراسر جهان تبدیل به یک مقصد بسیار عالی شده است. بیایید برخی از دلایلی را که دانشجویان ترجیح می دهند در این کشور شگفت انگیز مطالعه کنند، بیابید. آلمان یک کشور عالی برای تحصیلات است. بر خلاف هر کشوری دیگر، در آلمان شما بسیاری از دانشگاه های رتبه بندی در سطح بالای جهان را می یابید، که دوره های بی شماری را ارائه می دهند و در سطح جهانی ارزشمند هستند. شما می توانید در این کشور به اشتغال بپردازید تا از پس هزینه های زندگی خود برآیید.

علاوه بر این، آلمان دارای یک تاریخ طولانی و غنی است، شیوه زندگی پر جنب و جوش و پویا که مدرن و کلاسیک را مخلوط می کند. جای تعجب نیست که آلمان در میان اهداف جهانی دانشجویان بین المللی قرار دارد. طبق آخرین آمار رسمی، بیش از 357،000 دانشجوی خارجی در جستجوی تحصیلات دانشگاهی آلمان هستند، در حالیکه این تعداد به طور پیوسته در هرسال رو به افزایش است.

در رابطه با داشتن تعداد زیادی از دانشگاه ها، آلمان دوره های تحصیلی بی شماری را برگزار می کند که با توجه به منافع هرکسی طراحی شده باشد. به عنوان یک کشور صنعتی، آلمان در دانشگاه های مهندسی بسیار زیادی سرمایه گذاری کرده است. با این حال، برنامه های تحصیلی بیشتری مانند داروسازی و غیره در این دانشگاه ها ارائه می شود. برنامه های تحصیلی در دانشگاه های آلمان از لحاظ ساختار و شیوه ای که به دانشجویان ارائه می شود بسیار مدرن هستند.

هزینه تحصیل در آلمان

طبق تصمیماتی که دولت کشورآلمان گرفت،اعلام کرد که تمام دانشجویان بین المللی که در یک دانشگاه عمومی حضور دارند،از پرداخت هزینه های تحصیلات عادی آزاد خواهند بود. دانشجویان خارجی فقط باید هزینه های اداری چندانی مانند سهم دانشجویان، هزینه متفرقه دانشگاه و بلیط حمل و نقل عمومی را که تقریبا به حدود 250 یورو در هر ترم می پردازند پرداخت کنند. براساس یک نظرسنجی که در سال 2018 انجام دادیم، 35.3 درصد از دانشجویان خارجی که در آینده در آلمان حضور دارند، دانشگاه های هزینه تحصیلی کم و یا پایین را به عنوان دلیل اصلی حضور در تحصیلات عالی در آلمان می دانند.

هزینه تحصیل در آلمان

دانشگاه های برتر آلمان

بر اساس مدارک رسمی در سال 2018، 429 موسسه عالی آموزشی عمومی در آلمان وجود دارد که 106 عدد از آنها دانشگاه است. دانشگاه های آلمان بالاتر از استانداردهای جهانی آموزش عالی هستند. برخی از آنها به طور مرتب در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده اند. دانشجویان این دانشگاه ها را برای کیفیت تحصیلات، فرصت های بهبود تحصیلی و پس از آن محیط امن و دوستانه ارزش گذاری می کنند.

آلمان با توجه به شناخته شده ترین تدریس و تعالی تحقیقاتی و با استفاده از سنت طولانی و غنی آموزش عالی، از شهرت جهانی برخوردار می باشند. علاوه بر دانشگاه های برتر جهان که در سطح جهانی قرار دارند، چندین دانشگاه آلمانی دیگر در رتبه بندی جهانی هر ساله معرفی شده اند. آلمان دارای بخش قابل توجهی از بخش آموزش عالی خود است: بیش از 400 دانشگاه وجود دارد و بسیاری از آنها در رتبه بندی بین المللی، در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می کنند. دانشگاه های برتر آلمان به قرار زیر می باشد:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • موسسه فناوری کارلسروهه
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه فنی آخن
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه فرایبورگ

ویزای تحصیلی آلمان

مهاجرانی که می خواهند از طریق تحصیل دوره های پزشکی وارد آلمان شوند ابتدا باید یک ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی درخواست بدهند. دانشجویانی که در آلمان مشغول به تحصیل هستند علاوه بر زمان تحصیل نیز می توانند شاغل هم باشند. براساس مطالعه و تحقیق از دفتر فدرال نشان داده است که حدود 54% از دانشجویان خارجی که مهاجرت به آلمان را جهت تحصیل انتخاب کرده اند، پس از فارغ التحصیلی تصمیم به اقامت دائم در این کشور را می گیرند.

دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود برای یافتن کار در آلمان، می توانند اقامت خود را برای 18 ماه دیگر تمدید نمایند. که مقامات آلمانی به دانشجویان این اجازه را می دهند زیرا که می خواهند که افراد تحصیل کرده را در داخل کشور خود حفظ نمایند. در اینصورت اگر دانشجویان بتوانند برای خو کار پیدا کنند می توانند برای اقامت دائم درخواست بدهند. دانشجویان کشورهایی که نیاز به ویزای تحصیلی ندارد:

 • آندورا
 • استرالیا
 • برزیل
 • السالوادور
 • هندوراس
 • ژاپن
 • کانادا
 • موناکو
 • سان مارینو
 • کره جنوبی
 • ایالات متحده آمریکا

با این حال دانشجویانی که از این کشورهای مهاجرت می کنند باید مشخصات خود را در دفتر ثبت نام ساکنان محلی ثبت کنند و همچنین اگر قصد تحصیل بیشتر از سه ماه در کشور آلمان را دارند باید جهت اخذ اقامت اقدام نمایند. تمامی متقاضیانی که از کشورهای نامبرده ی بالا نبوده و قصد تحصیل در آلمان را دارند برای  دریافت ویزای دانشجویی باید اقدام نمایند. درخواست ویزای دانشجویی بستگی به این دارد که آیا شما قبلا از طریق دانشگاه های آلمان برای تحصیل پذیرفته شده اید یا خیر؟ که در اینصورت دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد:

ویزای دانشجوی آینده: این نوع ویزا بدین معنی است که متقاضی قبلا در هیچ کدام از دانشگاه های آلمان پذیرفته نشده و باید برای تحصیل در آینده ویزای دانشجویی آینده را درخواست بدهد.  این ویزا به مدت سه ماه معتبر است و به دانشجو امکان می دهد تا شرایط لازم برای پذیرش در بهترین دانشگاه کشور آلمان را بدست آورد، اگر متقاضی به زمان بیشتری برای پذیرش نیاز داشته باشد می تواند این ویزا را تا شش ماه تمدید نماید. اگر در این مدت برای تحصیل در دانشگاهی پذیرفته شدید میتوانید به سفارت مراجعه کرده و برای اقامت دانشجویی خود اقدام نمایید.

ویزای دانشجویی: اگر متقاضی از یکی از دانشگاه های کشور آلمان برای تحصیل خود دعوت نامه یا اطلاعیه دریافت کرده باشد باید برای ویزای تحصیلی درخواست دهد. که مدت اعتبار این ویزا سه ماه بدون تمدید می باشد، در طی این سه ماه دانشجو باید برای اقامت طولانی مدت به سفارت مراجعه نموه و مراحل گرفتن اقامت را طی کند. شرایط درخواست ویزای دانشجویی:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه گواهی پوشش بیمه درمانی
 • ارائه مدرکی بری اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه گواهی مهارت زبان آلمانی یا مدرک تحصیلی که شما برای رفتن به یک دوره زبان در آلمان قصد دارید، یا ارائه گواهینامه زبان انگلیسی
 • برای ویزای دانشجویی: نامه پذیرش از دانشگاه آلمانی
 • شاید ارائه یک گواهی بهداشتی هم لازم باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

با کمی مدیریت مالی هوشمند و تغییرات جزئی به شیوه زندگی قدیمی شما، هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در آلمان کاملا مقرون به صرفه است. اما به طور معمول، این هزینه ها در مناطق شهری بسیار متفاوت است. اجاره خانه مهمترین نگرانی مالی است که در هنگام تحصیل در آلمان باید با آن مواجه شوید.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

با این حال، گزینه های زیادی برای شما وجود دارد و هر چند هزینه های اجاره متفاوت است (عمدتا بسته به محل آپارتمان)، اما به طور کلی این هزینه ها گران نیستند. برای کاهش هزینه های خود شما می توانید اتاق خود را به اشتراک بگذارید و نصف هزینه های خود را کاهش دهید. هزینه سایر کالاها و خدمات مانند غذا، امکانات رفاهی، حمل و نقل عمومی و غیره بالا نیست.

کار دانشجویی در آلمان

طبق قانون آلمان، به دانشجویان بین المللی اجازه می دهند تا نیمه وقت به مدت 20 ساعت در هفته یا 120 روز کامل در یک سال کار کنند. تخمین زده می شود که بیش از 60 درصد دانشجویان بین المللی فعلی در حین تحصیل در آلمان کار نیمه وقت انجام می دهند. جهت کار شما نیازی به داشتن مدرک تحصیلی در وهله اول ندارید زیرا طیف گسترده ای از مشاغل در این کشور وجود دارد.

معمولا دانشجویان در آلمان به عنوان معلم، کاردان، کارمند اداری، نگهبان بچه ها و غیره کار می کنند. کار نیمه وقت همراه با تحصیل یک گزینه است که شما باید به طور جدی در آلمان در نظر بگیرید. تجربه کاری شما ممکن است قابلیت استخدام شما در آینده را افزایش دهد. مدرک تحصیلی شمااز دانشگاه های آلمانی قابل اعتماد در سراسر جهان است.

فارغ التحصیلان آلمانی از قابلیت استخدام بالا در بازار کار جهانی برخوردار هستند. بنابراین، هنگامی که درجه تحصیلی خود را به مراتب بالا می برید، بسیاری از کارفرمایان به شما یک دسته از پیشنهادات جذاب را برای استخدام شما می رسانند. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آماده هستند تا شما عزیزان را در خصوص مطالب گفته شده و همچنین تحصیل رایگان در آلمان راهنمایی کنند، با ما در ارتباط باشید.

6 دیدگاه ها

 1. mahbobe گفت:

  ‌آیا همسر فرد متقاضی تحصیل در آلمان اجازه کار در آلمان را دارد؟

 2. رضاپور گفت:

  ‌شرایط تحصیل در دوره های زبان در آلمان به چه صورتی است؟

 3. شهناز گفت:

  شرط نمره زبان برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان چگونه است ؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام بستگی به مقطع داره اگر برای مقطع لیسانس مد نظر داشته باشید مینیم b1 آلمانی اما برای مقاطع ارشد و بالاتر آیلتس ۶ به بالا ملاک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *