تحصیل در اسپانیا

تحصیل در نروژ
خرداد ۲۳, ۱۳۹۸
مهاجرت به روسیه
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸

تحصیل در اسپانیا

متقاضیان اتحادیه اروپا برای تحصیل در اسپانیا نیازی به ویزا ندارند، اما باید در دفتر مرکزی ثبت نام خارجیان کشور اسپانیا ثبت نام کنند، که از این دفتر گواهی حق تحصیل در این کشور را دریافت خواهند کرد. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات مفیدی در خصوص دانشگاه ها، هزینه ها و شهرهای دانشجویی در کشور اسپانیا برای شما عزیزان بازگو کرده اند.

شرایط تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا عضو اتحادیه اروپاست که در جنوب غربی اروپا و در شبه جزیره ایبری که یکی از بزرگترین شبه جزیره های این کشور است واقع شده، پایتخت کشور اسپانیا شهر مادرید است. شبه جزیره های پرتغال و آندرو در این کشور قرار گرفته اند. کشور اسپانیا پس از کشور فرانسه بزرگترین کشور اروپا و پنجاه و یکمین کشور بزرگ در کل جهان محسوب می شود.

اسپانیا به طور مداوم از بین کشورهای دیگر جهان محبوب ترین مقصد گردشگری برای بازیدکنندگان است. کشور اسپانیا یکی از کشورهای عضو شینگن است که متقاضیان تحصیل در آن امکان سفر و دسترسی به تمام کشورهای اروپایی را بدون ویزا خواهند داشت. این کشور بهترین و محبوب ترین کشور برای تحصیل دانشجویان بین المللی است. مزایای تحصیل در اسپانیا:

 • تحصیل در دانشگاه های خوب و با کیفیت
 • شیوه زندگی جذاب
 • زبان تحصیل اسپانیایی و انگلیسی
 • گرفتن بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در تمامی مقاطع
 • تحصیل با هزینه کم و مقرون به صرفه

اسپانیا با تاریخچه طولانی خود در تحصیلات و آموزش از سال 1218 شروع به کار و فعالیت کرده است. سیستم آموزش عالی این کشور در سال 2007 به منظور تطبیق با سیستم سه گانه فرآیند بولونیا مورد بازبینی قرار گرفت و اصلاحات لازم در آن صورت پذیرفت.

در مجموع 76 دانشگاه در اسپانیا وجود دارد، که 45 دانشگاه توسط دولت اداره و تامین می شود، در حالی که 31 دانشگاه آن خصوصی بوده و توسط کلیسای کاتولیک اداره می شود. 25 دانشگاه اسپانیایی در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در سال 2019 شناخته شده اند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های اسپانیا

در اسپانیا دانشگاه های آن هیچ گونه سیستم کاربردی و متمرکز ندارند و هر دانشگاه یا موسسه شرایط و ضوابط خود را جداگنه تعیین و مشخص می کند، به همین خاطر فرد متقاضی باید شرایط خود را با دانشگاه مورد درخواست بررسی و پیگیری کند. فرد متقاضی برای درخواست تحصیل و ورود به یکی از دانشگاه ها باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • داشتن مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی بلد بودن زبان اسپانیایی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی
 • اگر متقاضی مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی نداشت برای ورود به دانشگاه باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نماید اگر در این آزمون قبول شد می تواند به دانشگاه مورد نظر راه پیدا کند.
 • از طریق بورسیه گرفتن متقاضی پذیرش شود.

پس از بررسی این شرایط فرد متقاضی می تواند بسته به رشته تحصیلی خود به یکی از دانشگاه های اسپانیا درخواست بدهد. نحوه ی درخواست به شرح ذیل می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه مدرک دپیلم و پیش دانشگاهی
 • ارائه سندی بر فراگیری زبان اسپانیایی
 • ارائه سند تمکن مالی
 • اگر در آزمون ورودی ثبت نام نموده اید ارائه ی مدرکی مبنی بر قبولی در آزمون پس پذیرش درخواست ویزای دانشجویی

شرایط پذیرش از دانشگاه های اسپانیا

پس از پذیرش در دانشگاه های اسپانیا باید در یک مقطع مناسب ثبت نام نمود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشجو باید دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی باشد. همچنین فرد متقاضی برای تحصیل در این مقطع باید زبان اسپانیای را بلد و مدرک آن را ارائه داده باشد، زیرا تحصیل در این مقطع به زبان اسپانیایی است. طول دوره ی تحصیلی این مقطع چهار سال می باشد، در این مقطع دانشجویان می توانند در دانشگاه های اسپانیا حدود 10ساعت در هفته را کار کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در اسپانیا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی دانشجو ارائه داده شود. در این مقطع برخی از دانشگاه های اسپانیا تدریس به زبان انگلیسی را ارائه می دهند، که دانشجو باید مدرک زبان انگلیسی خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد، طول دوره ی تحصیلی دو سال می باشد. همچنین دانشجویان این مقطع در طول دوره ی تحصیل خود می توانند حدود 20 ساعت در هفته کار کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا مجال گرفتن بورسیه تحصیلی با ارائه رزومه تحصیلی دانشجو امکان پذیر می باشد. این روزمه باید شامل: ریز نمرات مقطع های قبلی، ارائه مدرک زبان انگلیسی، ارائه مقالات، تالیف کتاب و ترجمه باشد. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی بوده که طول دوره ی تحصیلی به مدت پنج سال می باشد که دو تا سه سال آن به ارائه تکمیل پایان نامه می گذرد. حق کار کردن برای دانشجویان این  مقطع به مدت 60 ساعت در هفته می باشد.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی در اسپانیا

اخذ ویزای دانشجویی در اسپانیا بسته به این دارد که آیا شما عضو کشورهای اتحادیه اروپا هستید یا خیر. دانشجویانی که از نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین و سوئیس برای این کشور اقدام به گرفتن ویزا می نمایند هم جز اتحادیه اروپا محسوب می شوند. متقاضیان اتحادیه اروپا، این متقاضیان برای تحصیل در اسپانیا نیازی به ویزا ندارند، اما باید در دفتر مرکزی ثبت نام خارجیان کشور اسپانیا ثبت نام کنند، که از این دفتر گواهی حق تحصیل در اسپانیا را دریافت خواهند کرد.

برای دریافت این گواهی نامه، باید یک گذرنامه یا کارت شناسایی ملی و مدرکی که در یک دوره تحصیلی در دانشگاه اسپانیا پذیرفته شده باشید را ارائه دهید. متقاضیان غیر اتحادیه اروپا، متقاضی باید برای ویزای دانشجویی نوع D در کشور خود درخواست بدهد. که دو نوع درخواست ویزا برای این دانشجویان وجود دارد:

 • ویزای باز
 • ویزای 180 روز

شرایط اخذ ویزای دانشجویی در اسپانیا

متقاضی پس از بررسی های لازم بسته به نوع درخواست خود برای ویزا اقدام می نماید. برای درخواست ویزا، باید به اداره امور سفارت اسپانیا یا کنسولگری در کشور خود مراجعه و پرونده های خود را تکمیل کنید. مدارک مورد نیاز برای ویزا:

 • ارائه مدرک پذیرش شده توسط دانشگاه اسپانیا
 • ارائه کپی و اصل مدارک شناسایی متقاضی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • چند قطعه عکس
 • ارائه مدرکی برای بیمه درمانی
 • ارائه مدرکی مبنی برتمکن و ساپورت مالی(حساب بانکی شخصی یا فیش حقوقی فرد حامی)
 • ارائه گذرنامه و داشتن حداقل یک صفحه خالی
 • پرکردن فرم درخواست شنگن
 • ارائه کپی اجاره منزل در کشور مقصد
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • ارائه مدرک تحصیلی ترجمه شده با زبان انگلیسی و مهر تایید شده

هزینه های تحصیل در اسپانیا

با توجه به اینکه هزینه های تحصیل در اسپانیا مقرون به صرفه بوده است اما هزینه ها برای دانشجویان و متقاضیان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی کشورهای دیگر متفاوت می باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا در دانشگاه های دولتی بین 680تا 1808 و هزینه های تحصیل دانشگاه های خصوصی بین 5500 تا 18000دلار می باشد.

اگر از کشور دیگری غیر از اتحادیه اروپا برای تحصیل به این کشور آمده باشید، هزینه های تحصیلی شما بالاتر از این هزینه های اعلامی خواهد بود، که برای اطلاعات دقیق در مورد هزینه های تحصیل، بهتر است با موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید. هزینه های تحصیلی در مقطع مختلف:

 • هزینه های تحصیلی در مقطع ارشد بین 6 تا 8 هزار یورو می باشد.
 • هزینه های تحصیلی در مقطع دکترا تقریبا 700 هزار یورو و همچنین ممکن است برای بسیاری از دانشجویانی که بورسیه تحصیلی در این مقطع را کسب می نماید رایگان باشد.

هزینه های زندگی در اسپانیا برای همه دانشجویان یکسان نیست، هزینه ها به مکان و شیوه زندگی شما بستگی دارد. هزینه های متفرقه زندگی از قبیل: هزینه اوقات فراقت یا همان سرگرمی، هزینه اینترنت، هزینه مسکن، هزینه غذا، هزینه های درمانی است. هزینه های زندگی دانشجویی برای یک سال تقریبا بین 6500 تا 8500 یورو می باشد.

دانشگاه های برتر در اسپانیا

بزرگترین دانشگاه های پیشرو در اسپانیا در پایتخت مادرید و دومین شهر بارسلونا قرار دارند. پنج دانشگاه برتر اسپانیایی که در رتبه 300 قرار دارند، عبارتند از: Universe Autónoma DE Madrid در سال 1968 تاسیس شد و در حال حاضر در رتبه 159 دانشگاه جهانی QS رتبه بندی شده است. در دانشگاه UAM بیش از 36،000 دانشجو در هشت دانشکده، به ویژه برای تحصیل در دانشکده حقوق مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه دارای سه محوطه دانشگاهی است که مهمترین آنها Campus Cantoblanco در 15 کیلومتری شمال مادرید واقع شده است.

University of Barcelona، این دانشگاه رتبه 166 در دانشگاه بارسلونا و رتبه دوم در بین دانشگاه اسپانیایی در جهان را داراست. این دانشگاه در سال 1450 تاسیس و یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در جهان است. امروزه در حدود 63000 دانشجو در مقاطع مختلف در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، در 16 دانشکده و 106 واحد این دانشگاه  تحصیل می نمایند.

University Autónoma de Barcelona در سال 2019 در 193rd جای جهان قرار دارد و سومین نماینده اسپانیا در سطح بین المللی است. این دانشگاه به عنوان یکی از برجسته ترین دانشگاه های جهان زیر 50 سال شناخته شده است. که قادر به ثبت نام و آموزش بیش از 40،000 دانشجو را دارد و یکی از معدود دانشگاه های اسپانیا است که دارای یک مرکز متمرکز به منظور ارتقاء یک انجمن قوی دانشگاه، با همه فعالیت های علمی، تحقیقاتی، فرهنگی و اجتماعی در همان محل است. این پردیس یکپارچه حدود 20 کیلومتر (12 مایل) از مرکز بارسلونا فاصله دارد.

قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا، دانشگاه Complutense مادرید که در واقع یکی از قدیمی ترین دانشگاه آموزش عالی در جهان است. این دانشگاه در سال 1293 تاسیس شد که در آن هنگام به نام Estudio de Escuelas Generales de Alcalá شناخته می شد، سپس در سال 1499 به نام فعلی و جدید خود تغییر یافت.

امروزه دانشگاه Complutense در رتبه 206 در جهان قرار دارد و در سطح بالا و در حوزه تحصیلی دندانپزشکی بیش از 86،000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه در سال 1785 یکی از اولین دانشگاه های جهان بود که مدرک دکترا را برای یک دانشجوی زن ارائه داد.

دانشگاه خصوصی Navarra در سال 1952 توسط سنت Josemaría Escrivá Balaguer تاسیس شد، که بیش از 11،400 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ثبت نام می کنند. دانشکده های اصلی این دانشگاه درشهر پامپلونا و سان سباستین قرار دارند. در آغاز سال 2015، این دانشگاه یک موزه جدید هنر معاصر که توسط معمار مشهور رافائل منو طراحی شده است را افتتاح کرد.

دانشگاه های برتر در اسپانیا

در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در سال 2019، دانشگاه ناوارا رتبه 242 را به خود اختصاص داد. کشور نسبتا بزرگ و متنوع اسپانیا طیف گسترده ای از تجارب دانشجویان را ارائه می دهد. بسته به جایی که در آن اقامت دارید ممکن است بتوانید آرامش و آسایش روحی خود را در ساحل، پیاده روی در کوه ها یا ورزش های برفی بدست آورید.

شهرهای دانشجویی در اسپانیا

شهر مادرید یکی از بزرگترین مراکز شهری در اروپا و همچنین مادرید یکی از مراکز بزرگ بین المللی کسب و کار و امور مالی است که به عنوان بزرگترین مکان های هنری و فرهنگی شناخته شده است. از جمله برجسته ترین آنها سه موزه هنری است که شامل “مثلث طلایی هنر” است.

رئال مادرید، یکی از باشگاه های پرطرفدار و مشهور جهان که در این شهر قرار دارد. مادرید یکی از بهترین دانشگاه های اسپانیایی است که چهار دانشگاه آن در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS وجود دارد: University Autónoma DE Madrid University Completeness DE Madrid ،University Carlos III DE Madrid و Political DE.

بارسلونا دومین شهر اسپانیا و پایتخت کاتالونیا منطقه ی جنوب شرقی است. این شهر یکی از زیباترین شهرهای اروپایی می باشد که تحت تأثیر معماری مدرن و به ویژه آثار هنری معماری آنتون گادوی قرار گرفته است. این شهر مشهور به شهر جوان هاست که آن را برای زندگی شبانه پرجنب و جوش و رویدادهایی مانند جشنواره موسیقی Primavera Sound انتخاب می کنند.

بارسلونا علاوه بر همه دلخوشی های شهری، بسیار نزدیک به سواحل زیبا مدیترانه ای و برخی از بهترین نقاط گشت و گذار در اروپا می باشد. این شهر مانند شهر مادرید، دارای یکی از معروف ترین و موفق ترین تیم های فوتبال جهان، “بارسا” شناخته شده است. دانشگاه های معروف بارسلونا عبارتنداز: دانشگاه بارسلونا، University Autónoma، University Political DE و University Pompeu Fabra.

والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا واقع در ساحل در حدود 350 کیلومتری جنوب بارسلونا واقع شده است. این شهر همچنین محل برگزاری جشنواره عظیم لس فالز است که در آن صدها عروسک غول پیکر به نمایش درآمده و سپس سوزانده شده و همچنین جشنواره Internacional DE Benicasiim که یکی از بزرگترین جشنواره های موسیقی در اروپا است.

این شهر دارای سواحل زیبا، مرکز شهر جذاب، موزه ها و ویلا سیوتات که دارای ساختمان های تاریخی و بارهای شلوغ است، می باشد. دانشگاه های مشهور در والنسیا عبارتند از: دانشگاه والیتناتا والنسیا و دانشگاه والنتسیا هستند که هر کدام 600 رتبه برتر از رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS را تشکیل می دهند.

شهر گرانادا در جنوب اسپانیا واقع شده است. معروف ترین نمونه از  میراث این شهر می توان آلامامرا پر زرق و برق که یک قلعه بزرگ است را نام برد. گرانادا یکی از شهرهای بزرگ دانشجویی است که دانشگاه دیترویت Granada در رتبه 500 دراین شهر قرار دارد. این دانشگاه بزرگ میزبان بیش از 80،000 دانشجو در پنج مجتمع مختلف خود است که دسترسی سریع به جامعه دانشجویی گسترده و متنوع را فراهم می کند.

یکی دیگر از شهر های تاریخی و جذاب که واقع در جنوب غربی اسپانیاست شهر سویل نام دارد. همانند بسیاری از شهرهای اسپانیا، شهر سویل به خاطر جشنواره های آن شناخته می شود. در عصر مدرن، شهر سویل نیز برای شب زنده داری، شهری آرام اما هیجان انگیز می باشد. دانشگاه های سویل توسط University DE Sevilla اداره می شوند. شرایط تحصیل و اعزام دانشجو در کشورهای دیگر را مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *