تحصیل در اوکراین

تحصیل در گرجستان
تیر ۱۶, ۱۳۹۸
تحصیل در یونان
تیر ۱۷, ۱۳۹۸

تحصیل در اوکراین

اگر مایل به تحصیل در کشور اوکراین هستید و در رشته های تحصیلی مورد علاقه ی خودتان قصد دارید به سطح بالایی از اطلاعات دست یابید و حرفه ای شوید، آن هم بدون خرج و هزینه ی زیاد، مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه این کشور را انتخاب مناسبی برای شما می دانند. در ادامه این مقاله کارها و تمام اقداماتی که لازم است برای درخواست و تحصیل در اوکراین انجام دهید آورده شده است.

شرایط تحصیل در اوکراین

قرن بیست و یک معروف به قرن پیشرفت، فناوری اطلاعات و توسعه است. هر شهروند نیازمند داشتن تحصیلات و علم می باشد تا بتواند همپای این پیشرفته شدن پیش برود، شغل رویایی خود را پیدا کند یا کسب و کار موفقی برای خود بیافریند. دانشگاه های خارج از کشور علاوه بر امکان تحصیل دادن به فرد متقاضی، به او کمک می کند که سبک زندگی جدید و متفاوتی را تجربه کند.

با توجه به اماری که از سازمان آموزش و پرورش اوکراین داده شده است، می توان به این نتیجه رسید که تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی تقریبا از محبوبیت بالایی برخوردار است. با توجه به مطالب موجود در دپارتمان بین المللی که در سال 2018 اعلام شده است، می توان گفت 70 هزار دانشجوی بین المللی از 147 کشور در موسسه های تحصیلی در حال درس خواندن می باشند.

این آمار در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر بسیار رقم بالایی است. در کشورهای اروپایی، استانداردهای اتحادیه بر ارزش های برنامه های ارائه شده در موسسات آموزش عالی تاثیر زیادی می گذارند. در اوکراین دانشگاه هایی وجود دارد که قدمت زیادی دارند به خصوص اینکه برخی از کشورها بیشتر از 205 سال از تاریخ تاسیسشان گذشته است. این ساختمان های تاریخی، نه تنها مکانی برای تحصیل هستند که می توان به عنوان موزه نیز آن ها را بازدید کرد.

دلایل زیادی برای انتخاب دانشگاه های اوکراین جهت تحصیل لازم است. بیشتر دانشگاه های اوکراین دولتی هستند، البته تعداد زیادی هم دانشگاه های خصوصی در این کشور وجود دارد، که البته انتخاب اول اکثر دانشجویانی که از خارج از کشور می آیند، دانشگاه های دولتی می باشد. این دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی زبان خود، اعتبار مضاعفی از سوی سازمان آموزش و پرورش و علوم اوکراین دریافت می کنند. دلایل اصلی انتخاب کشور اوکراین برای تحصیل کردن موارد زیر است:

 • دانش گاه هایی با اعتبار مضاعف دولتی
 • هزینه های معقول
 • داشتن خوابگاه برای دانش جویان
 • امکان ارسال آسان مدارک
 • هزینه های کم زندگی
 • جمعیتی با روحیه ی دوستانه و مردمی خون گرم
 • داشتن واحدهای درسی مشترک با دانشکده های اروپا و آمریکا

شرایط پذیرش در دانشگاه های اوکراین

درس خواندن در کشور اوکراین در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یکی از بهترین روش ها جهت تقویت کردن مهارت های شما است. توجه داشته باشید که برای رسیدن به هدف خود نکات زیادی است که لازم است به خاطر بسپارید تا مراحل مهاجرت شما به اوکراین بدون مشکل به پایان برسد. دانشگاه های اوکراین تنوع زیادی در رشته های درسی ارائه شده دارند، پس لازم است که با حوصله به مطالعه و بررسی تک تک رشته های تحصیلی دانشگاه های این کشور بپردازید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های اوکراین

سپس، دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید البته دانشگاهی که با نیازها و سلایق و اهداف شما همخوانی داشته باشد. برای این کار لیست دانشگاه های کشور اوکراین را جست و جو کرده و مدارک و شرایط لازم قبولی و پذیرش در این دانشگاه ها را بسنجید و زمانی که از تصمیم خود اطمیان پیدا کردید، برای پذیرفته شدن در دانشگاه درخواست بدهید. در ابتدا شما برای گرفتن نامه ی پذیرفته شدنتان، باید اطمینان حاصل کنید که معیارهای واجد شرایط بودن رشته ای که انتخاب کرده اید را دارید.

اگر شما دانشجویی هستید که هنوز فارغ التحصیل نشده اید، شرایط لازم این است که حداقل 5 واحد از هر درس را پشت سر گذاشته باشید و اگر شما یک دانشجوی فارغ التحصیل شده هستید، باید مدرک فارغ التحصیلی خود را به همراه داشته باشید. بنابراین زمانی که واجد شرایط بودید، باید از طریق ایمیل سوالات خود را از دانشگاه مربوطه بپرسید و بعد از آن یک فرم درخواست پر کنید که تمام جزئیات فردی شما در آن می باشد مثل:

 • نام و نام خانوادگی
 • ملیت
 • تاریخ تولد
 • محل تولد
 • جنسیت
 • تاریخ انقضای پاسپورت
 • آدرس دائمی
 • شماره تلفن و آدرس ایمیل
 • شما باید یک کپی از پاسپورت و مدرک تحصیلی خود را نیز به همراه داشته باشید.

بعد از اینکه تکمیل کردن این اطلاعات را به پایان رساندید، به شما یک دعوت نامه می دهند که مدرک مورد نیاز شما برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور اوکراین می باشد. این دعوت نامه نیز شامل نام، شماره ی پاسپورت، تاریخ تولد و نام رشته ی تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل شما که برایش درخواست داده اید می باشد. بعد از این که دعوت نامه را دریافت کردید، برای گرفتن ویزای تحصیلی خود اقدام می کنید.

شرایط ویزای تحصیلی در اوکراین

شما برای گرفتن ویزای تحصیلی در کشور اوکراین، لازم است که مدارکی را که در زیر به شرح آن پرداخته شده است را تهیه کنید. پس از دریافت دعوت نامه، دانشجو لازم است که به سفارت اوکراین در کشور خودش مراجعه کند تا برای اعطای ویزای تحصیلی اش اقدام شود. مدارک زیر برای انجام این کار لازم است:

 • فرم درخواست
 • سه قطعه عکس در ابعداد 3 در 4
 • دعوت نامه ای که توسط پست اکپرس ارسال شده است.
 • گواهی نامه ی سلامت پزشکی، اچ آی وی و ایدز
 • گواهی تحصیلات عالیه دوره ی متوسطه
 • اسناد رسمی بانکی که تایید کننده ی پرداخت کامل هزینه های تحصیلی می باشد (این مورد مخصوص دانش جویی است که برای اولین بار به کشور اوکراین می آید).

مدارک لازم برای پذیرش دانشجویان سال اول (دانشکده مقدماتی):

 • گواهی تکمیل دبیرستان (به همراه فرم ریز نمرات)، یا یک نسخه اسناد رسمی، یک کپی از ترجمه ی مدرک گواهی پایان تحصیلات در مقطع تحصیلی قبلی به زبان روسی یا اوکراینی یا انگلیسی که در سفارت اوکراین در کشور شما تایید شده است.
 • گواهی بهداشت و سلامت پزشکی که نسخه ی اصلی به زبان انگلیسی و نسخه ی کپی آن به زبان روسی یا یونانی است. این گواهی باید توسط یک دفتر اسناد رسمی در کشور خود شما تایید شود.
 • گواهی رایگان اچ آی وی یا ایدز که نسخه ی اصلی آن به زبان انگلیسی است به همره یک نسخه ی ترجمه شده به زبان روسی یا اوکراینی که توسط دفتر اسناد رسمی در کشور خودتان تایید شده است.
 • 15 قطعه عکس در سایز پاسپورت (3 در 4)

شرایط ویزای تحصیلی در اوکراین

مدارک لازم برای ورود به کشور اوکراین و پذیرش در دانشگاه در مقطع فوق لیسانس یا دکترا:

 • پاسپورت معتبر (با زمان اعتبار حداقل دو سال) و ویزا
 • کارت مهاجرت (که باید توسط خود شما زمانی که به اوکراین می رسید، در فرودگاه پر می شود).
 • مدرک دیپلم تحصیلی، دو قطعه کپی از این مدرک، دو کپی ترجمه شده از همین مدرک به زبان انگلیسی یا اوکراینی یا روسی که در سفارت اوکراین در کشور شما به تایید رسیده باشد.

ریز نمرات تمام واحدهای سپری شده در سال های تحصیلی (شامل نام درس، نمره ی اخذ شده و ساعت های تدریس شده ی هر واحد در ترم تحصیلی)، دو کپی شهادت از ریز نمرات، دو کپی ترجمه شده ی ریز نمرات به زبان روسی، اوکراینی یا انگلیسی که توسط سفارت اوکران در کشور شما به تایید رسیده است.

هزینه تحصیل در اوکراین

دانشگاه های اوکراین، شرایط تحصیلات مقرون به صرفه ای دارند. هزینه ی تحصیل کردن در این کشور بستگی به دانشکده، شهر و دانشگاه مورد نظر متقاضی دارد. هزینه ی پایه ی تحصیل از 1000 دلار در سال آغاز شده و تا 2000 دلار در سال متغیر است. این ها همه بستگی به دانشگاه مورد نظر شما و زبانی دارد که رشته ی تحصیلی شما با آن تدریس می شود. برای مثال، واحدهای درسی زبان انگلیسی گران تر از واحدهای درسی زبان روسی می باشند.

هزینه ی لازم برای درس های تخصصی رشته ی اقتصاد از 1500 دلار در سال آغاز می شود و تا 2500 دلار در سال متغیر است. این تغییر هزینه نیز بستگی به موسسه ی آموزشی شما و زبانی دارد که با آن در حال تحصیل کردن می باشید. هزینه ی لازم برای درس های تخصصی رشته ی پزشکی که گران ترین رشته ی تحصیلی محسوب می شود، از 3000 دلار در سال تا 4500 دلار در سال متغیر است.

هزینه ی هر واحد درسی بستگی به زبان تدریس شدن آن و دانش کده ای دارد که در آن متقاضی در حال تحصیل می باشد. این درس ها به سه زبان روسی، اوکراینی و انگلیسی تدریس می شود. هزینه ی لازم برای درس های تخصصی رشته ی کامپیوتر از 1400 دلار تا 2400 دلار در سال متغیر است. علاوه بر دانش جویان بین المللی که در این دانشگاه ها تحصیل می کنند، انتخاب تعداد زیادی از شهروندان اوکرانی نیز همین دانشگاه ها می باشد.

در دانشگاه های کیف و خارکف دانشجویان متقاضی تخصص های هوانوردی نیز پذیرفته می شوند. هزینه های این رشته های هوانوردی از 2200 دلار در سال تا 3000 دلار در سال متغیر است. شهریه ی دانش گاه ها را می توان طی اقساط پرداخت کرد. به طوری که در هر سال دو تا سه قسط پرداخت شود. اما در سال اول تحصیلی، لازم است که دانش جو کل هزینه ی تحصیل خود را یک جا پرداحت کند.

هزینه تحصیل در اوکراین

اقامت تحصیلی در اوکراین

شرایط آمدن به اوکراین از طریق مهاجرت توریستی، تحصیلی، کاری یا سفرهای کاری، بستگی به کشوری دارد که متقاضی در آن متولد شده یا ملیت آن کشور را دارد. در مورد آن کشورهایی که نیاز به ویزا دارند برای ورود به اوکراین، می توانند به اداره ی مهاجرت مراجعه کرده و برای مدت 90 روز اقامت در اوکراین، اجازه ی اقامت بگیرند.

دانشجویانی که از کشورهایی هستند که اوکراین با آن ها قرارداد تردد بدون ویزا بسته است (گرجستان، مولذاوی، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان، ازبکستان و روسیه)، برای آمدن به اوکراین به ویزا نیاز ندارند. اهالی این کشورها تنها لازم است که کپی یا اصل مدرکی که دعوت کننده ی تحصیلی آن ها در کشور اوکراین است را زمانی که قصد رد شدن از مرز های اوکراین را دارند به ماموران مرزبانی نشان بدهند.

برای گرفتن ویزای بلند مدت (ویزای نوع D)، دانشجو باید مدارکی را به سایت سفارت یا کنسول گری اوکراین ارسال کند. صرف نظر از اینکه کجا مدارک خود را تهیه کرده اید، همیشه از شما خواسته خواهد شد که اصل مدرک دعوت به تحصیل خود را به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است که قبل از ارسال مدارکتان به کنسول گری اوکراین، اصل مدارک سابقه ی تحصیلی خود را نیز فراهم کنید و به اوکراین ارسال کنید.

برای انجام این کار باید به سازمان آموزش و پرورش و سازمان علوم اوکراین، وزارت خارجه و سفارت اوکراین در کشور خود مراجعه کنید تا مدرک خود را قانونی کنید. البته این مدارک باید به طور رسمی برای یک دانشگاه واقع شده در اوکراین تایید شود تا تواند گواهی نامه ی دیپلمی که گرفته اید را با فارغ التحصیلی شما هم تراز کنند.

دانشگاه های معتبر اوکراین

 • دانشگاه ملی کیف تارس شوچنکو
 • دانشگاه فنی ملی کیف
 • دانشگاه ایالتی سومی
 • دانشگاه ملی خارکف به نام V.N.Karazin
 • دانشگاه ملی Lviv به نام ایوان Franko
 • دانشگاه ملی ملی لویو
 • دانشگاه ملی حمل و نقل ملی خارکف
 • دانشگاه فنی ملی خارکف
 • دانشگاه ملی حمل و نقل ملی کی یف

هدف از نگارش مقاله فوق آشنایی شما عزیزان در خصوص تحصیل در کشور اوکراین بود، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ارشد موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه به صورت کامل راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *