تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸
تحصیل در آلمان
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸

تحصیل در ترکیه

ترکیه در حال حاضر یک مقصد گردشگری مناسب است و با توجه به سرمایه گذاری در ترکیه تقریبا 40 میلیون گردشگر از سراسر جهان از این کشور بازدید می کنند. دولت ترکیه تمایل دارد این محبوبیت را در بازار دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در ترکیه را گسترش دهد و هدفش بیش از 650،000 دانشجوی بین المللی است. اطلاعات تکمیلی را از مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بخواهید.

شرایط تحصیل در ترکیه

 از سال 2018-2017 شمار دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه اقدام کرده اند به صورت قابل توجهی رو به افزایش بوده است. در حال حاضر حدود 650،000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشان دهنده اهمیت رو به رشد این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی است. یکی از انگیزه هایی که دانشجویان تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند، تحصیلات نسبتا ارزان و با کیفیت می باشد.

ترکیه یک “چشم انداز پر از دانشگاه” است که در مجموع در این کشور حدود 193 دانشگاه وجود دارد. (از سال 2017) تعداد موسسات آموزش عالی به طور مداوم افزایش یافته است، ترکیه یک کشور بسیار پویا با توسعه پایدار است. ترکیه برای دانشجویان مشتاق از سراسر جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه

روند درخواست دانشگاه های ترکیه بسیار ساده است و معمولا متقاضیان بین المللی باید دیپلم دبیرستان (برای درخواست مدرک کارشناسی) یا یک دوره چهار ساله از دانشگاه (برای درخواست مدرک کارشناسی ارشد) درخواست کنند. فرآیند پذیرش نسبتا ساده است اما برخی از شرایط عمومی شما باید مورد توجه قرار گیرد – برای دانشجویان مقطع کارشناسی، این موارد شامل موارد زیر می باشد:

 • یک فرم کامل تکمیل شده
 • رشته تحصیلی / مدرک فارغ التحصیلی نمره مهارت زبان انگلیسی
 • در صورت تحصیل در زبان انگلیسی یک بیانیه شخصی
 • اثبات بودجه اثبات پرداخت هزینه درخواست (معمولا بین 35 تا 100 دلار)
 • درخواست ها و هر گونه اسناد حمایتی باید قبل از مهلت ارسال، که معمولا 1 آگوست است، ارائه شود.
شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه

شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

هنگامی که ما در مورد تحصیل در ترکیه صحبت می کنیم، اغلب اوقات این سوال مطرح می شود: چرا باید در ترکیه تحصیل کنم؟ مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟ ترکیه مکان ایده آل برای زندگی و تحصیل است. سرزمینی که فرهنگ ها، ادیان، افراد مختلف و شیوه های گوناگون را در بر می گیرد. ترکیه یکی از ارزانترین کشورها برای زندگی و تحصیل است و در مقایسه با کشورهای دیگر با همان سطح تحصیلات نسبتا ارزان است.

می توان گفت که هزینه های ماهیانه به نصف کاهش می یابد. هزینه های مسکن و غذا در این کشور نسبت به کشورهای دیگرارزان تر است. از سال 2001، ترکیه بخشی فعال از آموزش عالی اروپا بوده است. به این معنی است که دانش آموزانی که در ترکیه تحصیل می کنند دارای دیپلم معتبر جهانی هستند. دیپلم های دریافت شده در ترکیه از طریق “پروسه بولونیا” در سراسر جهان معتبر هستند. با داشتن مدرک تحصیلی در ترکیه، به دلیل دیپلم معتبر بین المللی خود، فرصت های شغلی خوبی در شرکت های بین المللی خواهید یافت.

دانشگاه های برتر ترکیه

10 دانشگاه ترکیه در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در سال 2019 و 45 دانشگاه ترکی در سال 2019 رتبه بندی دانشگاه QS وجود دارد همچنین EECA، رتبه بندی از دانشگاه های برجسته در اروپا و آسیای مرکزی است. اکثر این دانشگاه های برتر در شهرهای آنکارا یا استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه قرار دارند. در آنکارا، دانشگاه فنی میانه شرقی، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه حاجت تپه (همه در رتبه 50 قرار دارند)، در حالی که استانبول برای بوغازیچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه صابونچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استامبول است، همه اینها در رتبه 30 قرار دارند.

دانشگاه بوغازیچی در رتبه 10 دانشگاه برتر در آخرین رتبه بندی EECA (در جایگاه 10) رتبه بندی شده است، Boğaziçi Üniversitesi در سال 1863 به عنوان یک کالج معتبر تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده تاسیس شد. بوغازیچی در استانبول، در نزدیکی تنگه بسفر و قلعه تاریخی Rumelihisar که مرز شرقی دانشگاه جنوبی است، قرار دارد. زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی، ترکی است وارتباط قوی با نظام آموزش عالی آمریکا دارد.

دانشگاه بیلکنت در سال 2010 رتبه 14 را در رتبه بندی EECA به خود اختصاص داد، نام دانشگاه بیلکنت از نام اختصاری “bilim kenti” آمده است که در ترکی به معنی “شهر یادگیری و علم” می باشد. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه بود که در سال 1984 توسط آکادمی این کشور یعنی ایهسان تاسیس شد. این دانشگاه دارای گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی کشور می باشد و برجسته ترین تحقیقات در این دانشگاه انجتم می شود. در حال حاضر حدود 13،000 دانش آموز در نه دانشکده بیلکنت تحصیل می کنند.

دانشگاه کوچ در استانبول در سال 1993 تاسیس شد و در حال حاضر در رتبه 12 EECA رتبه بندی شده است. دانشگاه Koç به عنوان یکی از معتبر ترین موسسات آموزش عالی در ترکیه دارای تجربه یادگیری در سطح جهانی با 22 دوره کارشناسی و 18 برنامه دکترا است و در حال حاضر حدود 5،500 دانشجو را فرا می خواند. این دانشگاه مفتخر است که “فارغ التحصیل ترین متخصصان ترکیه”، که در سطح بین المللی واجد شرایط هستند، را آموزش داده است.

دانشگاه Sabanci در رتبه بندی EECA در سال جاری، در رتبه 18 قرار دارد. این دانشگاه در سال 1999 تاسیس شده است و در حال حاضر حدود 4000 دانش آموز دارد.حدود 42 درصد از دانشجویان دوره کارشناسی در این دانشگاه کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی نسبتا مقرون به صرفه است و بسته به برنامه متفاوت می باشد. دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه عمومی، شما باید حدود 300 تا 800 دلار هزینه کنید. دانشگاه های خصوصی تا 20،000 دلار می رسند. در دانشگاه های دولتی، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی، از 600 تا 1500 دلار در سال می باشد، در حالی که دوره های مشابه در ترکیه حدود 240 تا 750 دلار است.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

شرایط ویزای دانشجویی در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، ابتدا باید در یک دانشگاه ترکیه پذیرفته شوید و سپس برای گرفتن ویزای دانشجویی در نزدیکترین کنسولگری ترکیه درخواست دهید. برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه، شما نیاز دارید:

 • یک کپی از نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • فرم تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه (از کنسولگری)
 • گذرنامه معتبر با تاریخ انقضا پس از پایان اقامت برنامه ریزی شده شما در ترکیه
 • هزینه پردازش، که بسته به ملیت شما متفاوت است
 • عکس های خود از گذرنامه

به طور کلی هشت هفته طول می کشد از زمان درخواست شما تا زمانی که ویزا دریافت می کنید. پس از ورود به ترکیه، همچنین باید یک مجوز اقامت برای یک ماه پس از ورود درخواست کنید. این را می توانید در نزدیکترین دفتر پلیس انجام دهید و از شما می خواهیم تا اثبات کنید که شما در یک دانشگاه ترکی، گذرنامه و ویزای دانشجویی ترکیه، عکس ها و هزینه ها ثبت نام کرده اید. دانشجویان بین المللی در ترکیه اجازه دارند تا حداکثر 24 ساعت در هفته کار کنند. جهت تکمیل اطلاعات خود می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

10 دیدگاه ها

 1. سمیرا گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من میخام برای تحصیل به ترکیه برم آیا امکان کار دانشجویی تو ترکیه هست و اینکه برای رشته ی مکانیک امکان قبولی به چه صورته؟
  اگر با سن ۲۸ امکان تحصیل در کشور دیگه باشه ممکنه بهم بگید

  • mahanmohajer گفت:

   سلام جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی شما بدون محدودیت سنی با قبولی در آزمون یوس می توانید پذیرش این رشته را دریافت کنید که شهریه بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر در سال است.

 2. سودا عباسی گفت:

  بدون کنکور هم ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه امکان پذیر می باشد؟

 3. amin گفت:

  بدون کنکور هم ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه امکان پذیر می باشد؟

 4. حدیثه گفت:

  آیا همه رشته ها در دانشگاه های ترکیه تدریس می شود؟

 5. مریم غلامپور گفت:

  آیا امکان ادامه تحصیل به زبانی غیر از ترکی وجود دارد؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام تحصیل در دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه میگردد و انتخاب نوع زبان بسته به شرایط دانشجو دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *