تحصیل در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در فرانسه 2019
تیر ۱۱, ۱۳۹۸
بهترین شهرهای آلمان
تیر ۱۱, ۱۳۹۸

تحصیل در جمهوری چک

اولین بار که تصمیم به پذیرش و درخواست جهت تحصیل در کشوری را می گیرید، شما باید بررسی هایی جهت شرایط و تاریخ های ثبت نام، انجام دهید. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در این مقاله شرایط پذیرش، هزینه ها و شرایط اخذ ویزا جهت تحصیل در جمهوری چک را بررسی کرده اند.

شرایط تحصیل در جمهوری چک

اگر شما بدنبال تجربه تحصیلی منحصر به فرد در اروپا هستید، جمهوری چک انتخاب مناسبی می باشد. برای قلعه های بی نظیر، نوشیدنی های متنوع بومی، شهرهای قرون وسطایی قدیمی و مناظر چشم انداز زیبا شناخته شده است، جمهوری چک ترکیبی از بهترین های شرق و غرب اروپا جهت ایجاد ویژگی های دورگه، می باشد. مشهورترین شهرها جهت تحصیلات بین المللی، پراگ(پایتخت)، لیبریک، برنو و اولموک می باشند. هرچند جاهای جذاب دیگری جهت انتخاب وجود دارند.

دانشجویان بیشتر به دلیل میراث فرهنگی غنی جمهوری چک، تاریخ قدیمی، غذاهای استثنایی، جذب جمهوری چک می شوند. تصور کنید بعد از کلاس با دوستان جدید بین المللی خود درحال خوردن نوشیدنی های معروف هستید، بعد از آن دیدن مناظرقدیمی، سنگ فرش های خیابان و دیدن قلعه های باستانی، کلیساهای جامع و اینکه چگونه جمهوری چک این روزها را سپری کرده است، بسیار جذاب می باشد.

همچنین چک محل زندگی نوابغ هنری مانند، الفونسو موچا، فرانزکافکا، یاروسلووسیفرت و آنتونین دووراک می باشد. زمان که شما به چک می رسید شما خواهید دید که هوای جادویی و رمز آلود الهام بخش خلاقیت شما می شود. با افراد معمار خبره و چیره دست اطراف سخت است که تحت تاثیر قرار نگیرید. دانشجویان از سراسر دنیا بدلیل سیستم تحصیلی عالی به جمهوری چک مهاجرت می کنند. از بین تقریبا 311 هزار دانشجو 43 هزار نفر آنها خارجی می باشند، دانشگاه های چک در پی محبوب ترین ها در دنیا می باشند.

سیستم دانشگاهی چک به ارائه بهترین تحصیلات در اروپا، با تاکید برکیفیت، تنوع، قابلیت دسترسی به خود می بالد. با توجه به تحصیلات قبلی شما دانشجویان می توانند، دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را انتخاب کنند، دوره لیسانس در جمهوری چک سه تا چهار سال طول می کشد، درصورتی که دوره فوق لیسانس و دکترا بین یک تا چهار سال می باشد. با تنوع دوره های تحصیلی زیاد، دانشجویان می توانند از بین لیست بلندی از تاییدیه های بین المللی با توجه به علایقشان انتخاب کنند.

با در نظر گرفتن پیشینه تحصیلات با کیفیت در جمهوری چک، جای تعجب نیست که از دانشگاه های جمهوری چک تصورات شگفت انگیزی در سر تا سر جهان می شود. کشوری که به دلیل برنامه های تحصیلی در علوم، مهندسی و پزشکی معروف می باشد، بنابراین اگر بدنبال چالش می باشید، مهندسی نساجی در دانشگاه فنی لیبریک، توسعه محیط زیست در دانشگاه پلاکی الوموک یا پزشکی در دانشگاه ماساریک پیشنهاد می شود. تمامی دوره های و رشته های ضمانت شده می باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های جمهوری چک

گرچه زبان اکثر دانشگاه ها جهت تحصیل در چک به زبان چکی می باشد، اما بیش از 1000 برنامه و دوره به زبان انگلیسی در تمامی مقاطع و تمامی رشته ها ارائه می شود. در زیر راهنمای گام به گام جهت اقدام به درخواست پذیرش خود آمده است. ابتدا باید رشته و برنامه ای که مناسب علاقه و ایده شما باشد انتخاب شود. شما می توانید زبان چکی، انگلیسی وحتی سایر زبان های خارجی را انتخاب کنید. تحصیل به زبان های خارجی شامل هزینه و شهریه می باشد، هر چند نسبت به کشورهای اروپای غربی ارزانتر می باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های جمهوری چک

تحصیل به زبان چکی در دانشگاه های عمومی رایگان می باشد. بیشتر دانشگاه ها یک دوره یک ساله زبان چکی جهت آماده سازی دانشجویان جهت شرکت در آزمون های ورودی برگزار می کنند. شرایط اولیه جهت شروع تحصیلات، داشتن تحصیلات موفق و کامل در مقاطع قبلی می باشد اگرشما قصد تحصیل درچک را دارید، نیاز است مقطع تحصیلی قبلی خود را کامل کنید.

درکنار کپی تایید شده از مدارک تحصیلی، کمترین موارد مورد نیاز جهت ورود، معمولا شامل درخواست کامل، گواهی پذیرش رویه پرداخت شهریه برای هر برنامه تحصیلی خاص، نامه ای از انگیزه خود، نامه پیشنهاد، کیف اسناد و آزمون های مهارت انگلیسی می باشد. در جمهوری چک هر دانشگاه مسئول روند پذیرش خود می باشد که برای هر برنامه می تواند متفاوت باشد. شما باید همیشه شرایط خاص هر دانشگاه را بررسی کنید، اخرین تاریخ درخواست معمولا بین فوریه و آوریل می باشد.

فرم های درخواست در سایت دانشگاه ها موجود می باشد. دانشگاه ها از فرم های درخواست الکترونیکی استفاده می کنند، که به سادگی دانشجو را راهنمایی می کند و به دانشجو اجازه می دهد تمامی مراحل ورودی را دنبال و بررسی کند. بعد از پرکردن فرم لازم است از ان پرینت گرفته آن را امضا کرده و به همراه سایر مدارک به دانشگاه مربوطه ارسال نمایید.

اگر شما پذیرفته شدید، شاید لازم باشد در آزمون های ورودی شرکت کنید، که شامل آزمون تئوری و شفاهی می باشد. آزمون های ورودی معمولا در چک برگزار می شود، اما بعضی از موارد می تواند بصورت خارج از کشور برگزار شود (مثلا از طریق اسکایپ). زمانی که دوره درخواست و ازمون های ورودی به پایان رسید دانشگاه باید تصمیم نهایی جهت پذیرش را اتخاذ کند، جواب در پایان ماه ژوئن اعلام می گردد.

زمانی که شما پذیرفته شدید از شما خواسته می شود برای ترم اول شهریه بپردازید، سپس دانشگاه برای شما نامه پذیرش رسمی، تاییدیه پذیرش برای ویزا و مراحل اجاره خانه و قرارداد تحصیلی ارسال می کند. با توجه به ملیت شما باید جهت اخذ ویزا و مجوز اقامت در چک اقدام نمایید، به محض دریافت نامه پذیرش رسمی دانشگاه شما باید برای اخذ ویزا اقدام نمایید. بخصوص اگر شما خارج از اتحادیه اروپا هستید، تمامی مراحل نیاز به گذراندن مراحل اداری در مدت زمان 60 روز می باشد.

شرایط ویزای دانشجویی در جمهوری چک

با توجه به ملیت شما، شرایط ویزا شاید برای هر شخصی متفاوت باشد. اگرشما جهت تحصیل در دانشگاه های چک قبول شدید، شما باید به دقت بررسی کند که آیا به ویزا نیاز دارید یا خیر. اگر شما از اتحادیه اروپا یا سوییس باشید جهت تحصیل در چک نیاز به وبزا ندارید، اما جهت ورود به جمهوری چک نیاز به پاسپورت معتبر دارید. دانشجویان عضو اتحادیه اروپا بعد از سی روز از اقامتشان در چک باید گزارش حضور خود را بدهند. دانشجویان بین المللی بعد از سه روز از ورودشان به شهر محل تحصیل خود، باید گزارش حضور خود را به دپارتمان پلیس خارجی شهر بدهند.

با توجه به کشور شما شرایط شاید متفاوت باشد، اما بصورت معمول برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا جهت تحصیل در چک نیاز به وبزای تحصیلی می باشد. در بیشتر موارد دانشجویان جهت ماندن بیش از سه ماه نیاز به ویزای بلند مدت دارند و اگر شما بیش از یکسال ماندید باید درخواست مجوز اقامت بلند مدت جهت ادامه تحصیل خود را بدهید. قبل از درخواست خود، مدارک مورد نیاز جهت ویزا را بررسی کنید، سفارت خانه یا کنسولگری چک در کشور مبدا باید جدیدترین و به روزترین مدارک مورد نیاز را اطلاع رسانی کنند. لیستی ازمدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی:

 • فرم درخواست
 • گواهی قبولی دانشجو در دانشگاه های چک
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی منابع مالی جهت ماندن (گواهی بانک)
 • تاییده اجاره خانه
 • بیمه بین المللی سلامت معتبر
 • کپی عدم سو پیشینه

بیشتر مدارک باید به زبان چک ترجمه شده و همراه با مهر معتبر باشد، بدلیل زمان محدود شما باید به موقع جهت اخذ ویزا اقدام کنید تمامی مراحل نزدیک به دو ماه طول می کشد.

شهریه و هزینه های تحصیل در جمهوری چک

هزینه شهریه در چک به دو بخش برنامه ها به زبان چک و غیر زبان چک تقسیم می شود. اگر زبان چکی شما سلیس و روان باشد و دوست داشته باشید در دوره و رشته ها به زبان چکی شرکت کنید، هزینه دانشگاه رایگان می باشد، قانونأ دوره و برنامه های درسی به زبان چکی برای همه دانشجویانن بدون توجه به ملیتشان رایگان می باشد.

اگر شما قصد تحصیل به زبان انگلیسی یا سایر زبان ها را داشته باشید، دانشگاه ها شهریه و هزینه های از شما دریافت می کنند. هزینه ها نسبت به دانشگاه و رشته متفاوت می باشد، اما معمولا می توان انتظار داشت در همه جا چیزی بین 0 تا 22350 دلار در سال می باشد. خوشبختانه تعداد زیادی موارد کمک دانشجویی چه برای دانشجویان بومی چک چه غیربومی، وجود دارد. چه شما تحصیلات به زبان چکی، چه انگلیسی، را انتخاب کنید هزینه و شهریه موسسات خصوصی بسیار بیشتر و بالاتر می باشد.

شهریه و هزینه های تحصیل در جمهوری چک

برای دانشجویان هزینه اجاره خانه های دانشجویی بهتر و مناسب تر می باشد. بیشتر دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی محیط و خانه های دانشجویی که متعلق به خودشان می باشند ارائه می دهند. همچنین شما می توانید اتاق و یا خانه شخصی با قیمت معقول اجاره کنید. تخمین قیمت ها:

 • خوابگاه دانشجویی:حدود 150 دلار در ماه
 • خانه شخصی:250 دلار در ماه
 • آپارتمان شخصی:450 دلار
 • این قیمت ها به مکان بستگی دارد اگر در شهر بزرگتر مانند پراگ باشید قیمت ها بیشتر می باشد.

هزینه های زندگی در جمهوری چک

چه در کشور خود و چه در کشور دیگری، تحصیل و درس خواندن می تواند هزینه بر باشد. نه فقط هزینه شهریه بلکه سایر هزینه ها شامل، اجاره منزل، غذا، امور رفاهی تفریحی می شود قبل از رفتن به خارج جهت تحصیل بسیار مهم می باشد که شما مسائل مادی و همچنین اینکه شما در خانه های دانشجویی زندگی خواهید کرد، یا قادر به انجام کار حین تحصیل می باشید، را در نظر داشته باشید.

خوشبختانه، میانگین هزینه زندگی در چک نسبت جاهای محبوب دیگر اروپا پایین تر می باشد بنابراین، برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه می باشد هر چند قیمت به محل تحصیل و زندگی شما بستگی دارند، اما بطور میانگین شما چیزی بین 350 تا 750 دلار در ماه هزینه خواهید داشت، این میزان به راحتی جواب گوی غذا، مسکن، هزینه رفت وآمد و کارهای دیگر می باشد. بعضی از قیمت های جهت زندگی در چک به قرار زیر می باشد:

 • وعده غذایی: 5.9 دلار
 • کافی: 1.33 دلار
 • بلیت سینما: 6.75
 • اجاره ماهانه: 283 دلار
 • هزینه جابجایی ماهانه: 25 دلار
 • ناهار دانشجویی: 2.3 دلار
 • غذای رستوران: 5.9 دلار
 • بلیت سینما: 4.5 تا 9 دلار
 • بلیت موزه: 1.8 دلار
 • بلیت باشگاه: 4.5 دلار
 • دوچرخه اجاراه ای: 9 تا 23 دلار در روز

اگر تصمیم خود را جهت تحصیل در کشور چک گرفته اید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید تا شما عزیزان را از پیش نیازهای لازم آگاه سازند، مشاورین ما شرایط پذیرش تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز چک و همچنین مراحل اخذ ویزا را برای شما شرح خواهند داد.

2 دیدگاه ها

 1. alahi گفت:

  سلام تحصیل در دانشگاه های چک به چه صورت است؟؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام تحصیل در چک به دو زبان انگلیسی و چکی ارائه میشود و جهت پذیرش در کورس اصلی به زبان انگلیسی نیاز به ارائه ی آیلتس ۵/۵ تا ۶ دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *