تحصیل در دانمارک

تحصیل داروسازی در چین
تحصیل داروسازی در چین
تیر ۳, ۱۳۹۸
کار در کانادا
کار در کانادا
تیر ۳, ۱۳۹۸
تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

اگر به فکر تحصیل در دانمارک هستید، یافتن اطلاعات دقیق در مورد هزینه های تحصیل و زندگی این کشور به تصمیم گیری آگاهانه برای آینده تان کمک خواهد کرد. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه برآورد تقریبی از هزینه های تحصیل، هزینه ی اقامت، غذا و حمل و نقل و همچنین شرایط پذیرش دانشگاه ها را برای شما عزیزان آورده اند.

شرایط تحصیل در دانمارک

چگونه می توان در یک دانشگاه بین المللی در کشور دانمارک بر اساس قوانین و شرایط سال 2019 پذیرش گرفت؟ کشور دانمارک که یکی از کشورهای حوضه ی اسکاندیناوی می باشد و از بهترین مکان هایی است که شما می توانید برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد خود آن را انتخاب کنید. فرهنگ مردم و چشم اندازهای بی نظیر دانمارک، این کشور را از بهترین مکان های امن برای تحصیل قرار داه است. به علاوه در کنار تمام این موارد، یک فضای آرام آن برای تحصیل و زندگی محیا شده است.

اگر شما به عنوان متقاضی تحصیل در این کشور، تمایل دارید به بهترین نحو سال های تحصیلی خود را پشت سر بگذارید، لازم است که از یک سری نکات کلیدی در مورد پذیرش گرفتن در دانشکاه های دانمارک آگاه باشید و شرایط مرتبط با آن در نظر داشته باشید. دانشگاه های دانمارک موضوعات درسی وسیعی را پوشش می دهند که هر کدام از آن ها ترکیب سازمان دهی شده ای از درس های تعوری و عملی هستند. برخی از محبوب ترین رشته های متقاضیان تحصیلی موارد زیر هستند:

 • رشته ی اقتصاد
 • رشته ی زیست شناسی
 • رشه ی علوم کامپیوتری
 • رشته ی مدیریت کسب و کار
 • رشته ی جامعه شناسی
 • رشته ی شیمی
 • رشته ی علوم محیط زیست

خلاصه ی اسامی بهترین دانشگاه های اسکاندیناوی که در کشور دانمارک هستند، در اینجا آورده شده است:

 • دانشگاه روسکیلد (در روسکیلد)
 • دانشگاه مهندسی نرم افزار کپنهاگن (در کپنهاگن)
 • دانشگاه جنوبی کشور دانمارک (در ادنس)

شرایط پذیرش در دانشگاه های دانمارک

کشور دانمارک یک کشور مناسب برای تحصیل است، زیرا اکثر افراد در این کشور می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. همچنین، دانمارک مردم خون گرمی دارد و سیستم اداری این کشور برای استفاده و دنبال کردن عموم مردم بسیار آسان است. از نکات قابل توجه دیگر این است که کشور دانمارک در لیست شادترین کشورهای جهان رتبه ی سوم را دارد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های دانمارک

شرایط پذیرش در دانشگاه های دانمارک

قبل از ترک کردن کشور خود به مقصد دانمارک، باید مطمئن شوید که ویزای خود را چک کرده اید. گرچه پروسه چک کردن ویزا در دانمارک نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر به مراتب آسان تر است، اما شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک خود را به همراه دارید و تمام سوال های مربوطه را در درخواست خود پاسخ داده اید قبل از اینکه برای درخواست پذیرش خود اقدام کرده باشید. در کشور دانمارک، پذیرفته شدن در دانشگاه نیازمند مدرک زبان معتبری می باشد. برای دوره کارشناسی ارشد، شما باید در یک آزمون زبان شرکت کنید و آن را با نمره ی  “English A” یا”English B”  بگذرانید. معولا آزمون ها و مدارک معتبر قابل قبول اداره پذیرش در دانمارک این موارد می باشند:

 • آزمون آیلتس
 • تافل
 • C1  پیشرفته
 • یک مدرک لیسانس رسمی با معدلی قابل قبول
 • مدرکی برای اثبات تسلط در زبان انگلیسی
 • مدرکی برای اثبات تسلط بر زبان دانمارکی (اگر رشته ی مورد نظر به زبان دانمارکی تدریس می شود)

برای هر رشته، مدارک خاصی مورد نیاز است. ممکن است آن مدرک مورد نظر به پایان رساندن یک دوره ی خاص از رشته ی مورد نظر متقاضی یا سپری کردن سطح خاصی از زبان انگلیسی باشد. متقاضیانی که مدارک خارجی دارند نیز می توانند برای تحصیل در دوره ی لیسانس به زبان دانمارکی درخواست بدهند، البته زمانی که تمام الزامات مربوط به آن را من جمله NemID  داشته باشند. NemID همان شماره ثبتی است که تمام شهروندان دانمارکی دارند.

علاوه بر شهرواندان دانمارکی افرادی که اجازه ی اقامت در خاک دانمارک دارند نیز هر کدام یک شماره ثبت دارند. برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که شماره ثبت دانمارکی ندارند، یک صفحه اطلاعات جهت پر و امضا کردن داده می شود و این شخص ملزم به پرینت کردن و امضا کردن آن می باشد که در قدم بعد باید آن را برای موسسه ای که به آن درخواست داده است ارسال کند.

ویزای دانشجویی در دانمارک

مستندات لازم برای تحصیل در دانمارک به کشوری که شما در آن زندگی می کنید و همچنین مدت زمان ماندن شما در دانمارک بستگی دارد. شهروندان اسکاندیناوی و اتحادیه ی اروپا برای ورود به کشور دانمارک تنها به پاسپورت خود نیاز دارند (البته آن ها نیازمند انجام دادن یک سری اقدامات مخصوص خود در هنگام ورود می باشند)، در حالی که دانشجویان بین المللی نیازمند یک مجوز و ویزا می باشند.

اگر شما یک شهروند اسکاندیناویایی، سوئدی یا فنلاندی هستید، به راحتی می توانید بدون هیچ مدرک مستندی برای کار، تحصیل و زندگی کردن در دانمارک بمانید، گرچه شما نیازمند یک شناسه ی شخصی دانمارکی می باشید. دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا یا  کشور سوییس هستند می توانند بدون ویزا و مدارکی غیر از پاسپورتشان، تا حداکپر سه ماه به راحتی در دانمارک اقامت داشته باشند.

اما آن هایی که قصد ماندن در کشور دانمارک بیشتر از سه ماه دارند نیاز به یک گواهی ثبت نام دانمارکی دارند. برای گرفتن این گواهی ثبت نام شما لازم است در این مدت سه ماهه که به کشور دانمارک وارد شده اید و ویزای خود را ارائه داده اید، به اداره ی دولتی منطقه ای (Regional State Administration) مراجعه کنید.

برای این کار لازم است دو عدد عکس در سایز مورد نیاز برای پاسپورت و یک نامه ی پذیرش از دانشگاه خود را به همراه داشته باشید. یک گواهی ثبت نام مانند یک شناسه ی شخصی، این امکان را به شما می دهد تا بتوانید بسیاری از کارهایی که در کشور دانمارک انجام میدهید بدون محدودیت برای شما انجام پذیر باشد.

اگر شما اهل کشوری به جز موارد ذکر شده در بالا هستید، در این صورت نوع جواز ورودتان فرق می کند. نوع این جواز، بستگی به مدت زمان اقامت شما در دانمارک  دارد. به این صورت که برای تحصیل کوتاه مدت و کمتر از سه ماه، دانشجویان ملزم به ارائه دادن ویزا می باشند و برای اقامت طولانی مدت و بیشتر از سه ماه، اجازه ی اقامت لازم است. جزییات در پایین آورده شده است.

شرایط اقامت دانشجویی در دانمارک

آن دسته از دانشجویانی که برای مدت زمانی کمتر از سه ماه قصد ماندن در دانمارک را دارند، لازم است که برای یک ویزای توریستی درخواست بدهند (البته این امر برای برخی از کشورهای غیر اتحادیه ی اروپایی غیر ضروری است). شما می توانید برای درخواست ویزای دانمارک، به مراکز مجاز موجود در کشور مبدا خودتان مراجعه کنید که شامل تمامی سفارت خانه ها یا کنسولگری های دانمارک موجود در کشور مبداتان می شود. پس از مراجعه به این ادارات، برای اقدام بعدی خود راهنمایی می شوید.

شرایط اقامت دانشجویی در دانمارک

شرایط اقامت دانشجویی در دانمارک

آن دسته از افرادی که قصد اقامت در دانمارک برای مدت زمانی بیشتر از سه ماه دارند، ملزم به درخواست دادن اجازه ی اقامت هستند، بدین منظور متقاضیان می توانند در سفارت دانمارک کشور خودشان این درخواست را بدهند. این مجوز به افراد اجازه می دهد تا بتوانند در دانمارک یک کار نیمه وقت داشته باشند و حداکثر تا 20 ساعت در هفته اجازه ی کار کردن دارند. این جواز اقامت بعد از صادر شدن تا پایان مدت تحصیلتان در این کشور اعتبار دارد، پس نگران تمدید کردن آن نباشید.

برای این امر، لازم است که شما زمانی که هنوز در کشور خودتان ساکن هستید، به مرکز مورد نظر زیر نظر کشور دانمارک مراجعه کنید و یک فرم درخواست را پر کنید و همراه با مدارک لازم دیگر به مرکز ارائه دهید. به شما توصیه می کنیم که این پروسه را سه ماه قبل از تاریخ ترک وطن خود به مقصد دانمارک به انجام برسانید. به این نکته توجه کنید که نمی توان برای مجوز اقامت و ویزا هم زمان اقدام کرد. در این نصورت درخواست شما پس زده می شود. شما باید از کنسولگری دانمارک لیست مدارک لازم مبنی بر نوع درخواست خود را تقاضا کنید. از جمله مواردی که ممکن است لازم داشته باشید:

 • یک نامه ی پذیرش از دانشگاهتان
 • یک مدرک جهت اثبات مهارت زبان شما (زبان انگلیسی یا دانمارکی، بستگی به زبان رشته مورد نظر شما دارد)
 • یک مدرک جهت اثبات تمکن مالی جهت زندگی کردن در دانمارک (حدودا هزار یورو در ماه)
 • بیمه ی سفر
 • پرداخت هزینه ی ویزا
 • یک عدد پاسپورت معتبر

هزینه تحصیل در دانمارک

دانمارک به دلیل هزینه های کم تحصیل، دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و کیفیت بالای آموزشی و روش های نوین آموزشی، یکی از محبوب ترین مکان های تحصیل بین المللی در اروپا می باشد. استانداردهای بسیار خوب زندگی و موضوعات تحصیلی متنوع، دانشگاه های دانمارک را به یکی از مدعیان مهم در میان آموزش عالی بین المللی تبدیل کرده است.

تحصیلات عالی در دانمارک برای تمام دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد از منطقه ی اتحادیه و منطقه ی اقتصاد اروپا و برای دانشجویانی که به صورت بورسیه به دانمارک می آیند، رایگان می باشد. اگر مجوز اقامت دائم یا موقت دارید یا اگر یکی از والدین شما از یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشد که در حال حاضر در دانمارک کار می کند، هزینه های شهریه را نیز پرداخت نکنید. هزینه های شهریه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA در موسسات آموزشی دانمارک:

 • کم هزینه ترین پایه ی تحصیلی: هزینه ها از حدود 6000 یورو در هر سال تحصیلی شروع می شود.
 • میانگین هزینه ی سالانه: حدود 12000 تا 15000 یورو در هر سال تحصیلی
 • دوره های بسیار تخصصی: می تواند به بیش از 5،000 یورو در هر سال تحصیلی برسد.

نمونه هایی از دانشگاه های رایگان در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA:

 • دانشگاه Roskilde
 • دانشگاه کالج Zealan
 • دانشگاه جنوبی دانمارک
 • دانشگاه Aalborg

در اینجا لیستی از میانگین هزینه های تحصیل و شهریه در دانشگاه های برتر دانمارکی برای دانشجویان بین المللی (غیر اتحادیه اروپا و EEA) وجود دارد:

 • دانشگاه Aarhus – میانگین شهریه 10000 یورو در سال
 • دانشگاه Copenhagen – میانگین شهریه بین 9000 و 15000 یورو در سال
 • دانشکده فنی دانمارک – میانگین شهریه 13500 یورو در سال
 • دانشکده بازرگانی کپنهاگن Copenhagen – میانگین شهریه 12500 یورو در سال

هزینه های زندگی دانشجویی در دانمارک

در زیر میانگین هزینه های اقامت برای دانشجویان جهت زندگی در دانمارک آورده شده است:

 1. دانشجویانی که تنها زندگی می کنند: 436 یورو در ماه
 2. دانشجویانی که با والدین یا فرزندان خود زندگی می کنند: 458 یورو در ماه
 3. دانشجویانی که در سالن های اقامتی (یا خوابگاه) زندگی می کنند: 342 یورو در ماه

اقامت دادن دانشگاه های دانمارک به دانشجویان معمولا روند سختی دارد، آمار نشان می دهد که حدود 11 درصد از دانشجویانی در محلی زندگی می کنند که دانشگاه برای آن ها فراهم کرده است. گرچه 68 درصد از دانشجویان از شرایط این مکان های اقامتی که توسط دانشگاه به آن ها اعطا شده است راضی می باشند، بسیاری نیز برای داشتن حریم خصوصی بیشتر تصمیم می گیرند تا مکانی قرار است در آن زندگی کنند را اجاره کنند.

میانگین هزینه ی غذا و خوراکی در دانمارک بین 200 تا 270 یورو در ماه می باشد که این مقدار به عادت های غذایی شخص  بستگی دارد. شما می توانید از تخفیف های فروشگاه هایی مثل Bilka, Lidl, Netto  و Aldi  استفاده کنید تا در هزینه های شما تا مقدار زیادی صرفه جویی شود، در رستوران غذا خوردن برای هر نفر حدودا 25 یرو هزینه برمیدارد.

هزینه های زندگی دانشجویی در دانمارک

هزینه های زندگی دانشجویی در دانمارک

در کشور دانمارک تقریبا 50 درصد دانشجویان با دوچرخه به دانشگاه می روند و 30 درصد نیز از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده می کنند. در ارزان ترین حالت، استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی برای دانشجو در هر ماه 50 یورو هزینه برمی دارد. البته شما می توانید یک دوچرخه ی دست دوم را با هزینه ی بین 30 تا 135 یورو خریداری کنید.

به تمام دانشجویان غیر بومی دانمارکی توصیه می شود تا یک حساب بانکی دانمارکی برای خود باز کنند. برای این کار، شما ابتدا باید یک شماره ی شناسایی دانمارکی داشته باشید. باز کردن یک حساب بانکی ساده است. تنها لازم است که پاسپورت یا کارت شناسایی خود را به بانک ببرید. بعد از آن به شما یک کارت اعتباری برای مخارج خود در دانمارک داده می شود.

شما باید حساب بانکی خود را با مقام مالیاتی دانمارکی یا همان سیستم پرداخت عمومی دانمارک وقف دهید تا از این طریق بتوانید مالیات خود را پرداخت کنید. خلاصه ی هزینه های زندگی در دانمارک درجدول زیر آمده است. البته باید به این نکته توجه کرد که این مقدار مخارج بسته به نوع زندگی ها می توانند متفاوت باشد:

هزینه های زندگی در دانمارک

هزینه های زندگی در دانمارک

اگر چه سیاست بدون پرداخت شهریه در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا بسیار جذاب است، اما باید به این نکته توجه داشت که کیفیت، هزینه و میانگین قیمت ها جهت زندگی به طور کلی بالاتر از اکثر مکان های دیگر حتی بالاتر از کشورهای اروپایی دیگر است. برآورد تقریبی هزینه های ماهیانه ی زندگی شما در دانمارک به 800 تا 1200 یورو در ماه می رسد.

 • هزینه های زندگی در کپنهاگن (Copenhagen): گران تر از شهرهای کوچکتر می باشد که ممکن است از 1100 تا 1800 یورو در ماه افزایش یابد.
 • هزینه های زندگی در آلبورگ (Aalborg): شما می توانید هزینه های خود را در حدود 800-1100 یورو در ماه نگه دارید.

دانشگاه های معتبر در دانمارک

همسایه های دانمارک در شمال، کشورهای اسکاندیناوی و در جنوب کشور آلمان می باشد. دانمارک مقصد بسیاری از دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور خود را دارند، هزینه ی تحصیل برای دانشجویان سوئیسی و کشورهای اروپایی رایگان می باشد. روی هم رفته با در نظر گرفتن تمامی جنبه ها، دانمارک یک کشور پیشرفته به حساب می آید که حق برابری شهروندان و آزادی خواهی در آن از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از مزایای کشور دانمارک این است که در این کشور درصد بالایی از افراد به زبان انگلیسی کاملا مسلط هستند. این به این معنا است که دانشجویان غیر دانمارکی مجبور به یادگیری و تحصیل به زبان دانمارکی نیستند. گرچه دانمارک از افرادی که تلاش به یادگیری زبان دانمارکی می کنند قدردانی می کند. لیست سه تا از بهترین دانشگاه های دانمارک به همراه توضیحات مربوطه در زیر آمده است.

دانشگاه کپنهاگن، این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های اروپا می باشد که محوطه ی حیاط آن دقیقا در مرکز پایتخت پر رونق دانمارک قرار گرفته است. این دانشگاه بازدهی بالایی به خصوص در رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی دارد. دانشگاه کپنهاگن در واقع به عنوان یک مرکز تحقیقاتی تاسیس شده است که متعلق به اتحادیه ی مراکز تحقیقاتی معتبر بین المللی می باشد. از دانشگاه های دیگری که زیر مجموعه ی این اتحادیه می باشند دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج و دانشگاه یل می باشند.

در حالی که بسیاری از درسهایی که در این دانشگاه تدریس می شود به زبان دانمارکی می باشد، رشته های متنوع درسی انگلیسی زبانی نیز برای دانشجویان رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد موجود می باشد. تنوع این رشته ها زیاد است، از رشته های آزمایش تجربی گرفته تا الهیات. دانشگاه کپنهاگن در سال 1479 میلادی تاسیس شد و از آن زمان تا کنون چهره های سرشناس و با نفوذ بسیاری در این دانشگاه تحصیل کرده و از آن فارغ التحصیل شده اند.

دانشگاه ارهوس، ارهوس یکی از شهرهای واقع در سواحل غربی شبه جزیره ی جوتلند در دانمارک می باشد. دانشگاه ارهوس برای رشته های هنر و مراکز تحقیقاتی گسترده اش شناخته شده است. بیشتر از 60 رشته به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شود که هم برای مقطع کارشناسی و هم کارشناسی ارشد می باشد. دانشجویان بین المللی که گرین کارت دانمارکی دارند، می توانند تا شش ماه بعد از فارغ التحصیلی شان در دانمارک بمانند و ارهوس به این دانشجویان کمک می کند تا بعد از اتمام درسشان به کار کردن مشغول شوند.

دانشگاه فنی دانمارک (DTU)، این دانشگاه در 15 کیلومتری شمال شهر کپنهاگن قرار گرفته است که در سال 2007 با پنج مرکز تحقیقاتی دیگر ادغام شد و به خاطر رشته های مهندسی، این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. رشته های کارشناسی این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و دانمارکی تدریس می شود و رشته ی کارشناسی ارشد که تمرکزش بر مهندسی مدرن است کاملا به زبان انگلیسی تدریس می شود. لیست برترین دانشگاه های دانمارک بر اساس آخرین آمار سال 2019 به ترتیب زیر می باشند:

بهترین دانشگاه های دانمارک

بهترین دانشگاه های دانمارک

در این مقاله شرایط تحصیل در دانمارک را مطالعه کردید، برای اینکه در این زمینه اطلاعات خود را بیشتر کنید و تصمیم گیری خوبی را در پی داشته باشید، مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *