تحصیل در روسیه

مهاجرت به روسیه
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸
زندگی در لهستان
خرداد ۲۶, ۱۳۹۸

تحصیل در روسیه

از لحاظ امکانات تحصیلی، دانشگاه‌های روسیه با بسیاری از دانشگاه‌های غربی برابری می‌کند. آزمایشگاه‎های مجهز، مراکز علمی و امکانات مطالعاتی از الزامات زندگی دانشجویی امروزی می‌باشد. بیشتر دانشگاه‎ها دارای خوابگاه‌ می‌باشند که هزینه‌های اقامت در آنها کم است، در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به شرایط تحصیل در روسیه پرداخته اند.

شرایط تحصیل در روسیه

دانشجویان با مهاجرت به روسیه جهت تحصیل می توانند در تمامی حوزه‎های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دست پیدا کنند، اما روسیه به دانشکده‌های علمی قوی خود در حوزه‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور است. روسیه در زمینه آموزش ریاضیدان، فیزیکدان، شیمیدان، زمین‌شناس، مهندس، برنامه‌نویس، پزشک و متخصص علوم انسانی رهبر جهانی شناخته شده است و این موضوع با توجه به جایگاه‌های دانشگاه‌های روسی در رده‌بندی‌های جهانی اثبات شده است. برای تحصیل در روسیه دانشجویان بین المللی گزینه های زیاد و مناسبی جهت ادامه تحصیل پیش رو دارند که این گزینه ها به شرح ذیل می باشد:

 • دارا بودن 766 دانشگاه عالی در کشور روسیه
 • 657 رشته از جمله رشته های پزشکی و افسری در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، کارآموزی
 • 205 رشته از جمله: ریاضیات، هنر، علوم و غیره

هزینه تحصیل در این کشور از کشورهای کانادا و ایالات متحده آمریکا بسیار ارزان تر می باشد. کشور روسیه و مراکز آموزشی روسیه، دوره های زبان روسی برای دانشجویان و خارجی زبانان کشورهای دیگر ارائه می دهد که شامل دوره های آموزشی، کلاس های تابستانی و آموزش های مجازی می باشد. برای دانشجویان بین المللی در حال تحصیل فراگیری این زبان در کنار تحصیل خود ممکن و هزینه برای فراگیری آن باید پرداخت کنند.

کشور روسیه در سال های اخیر توانست با کشورهای دیگر از جمله: اسپانیا، فلاند، هند، کوبا، ویتنام، چین، ونزوئلا، فرانسه، قبرس، مالت و غیره توافقنامه و قراردادی تنظیم نمایند که مدرک تحصیلی این کشور در کشورهای نامبرده و بیشتر معتبر و مورد تایید باشد. به همین خاطر می توان گفت دانشجو می تواند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های روسیه دو مدرک تحصیلی، مدرک فارغ التحصیلی روسی و مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه های اروپایی دریافت کنند.

تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی همراه با زندگی پر از هیجان و نشاط است چرا که دانشجویان دانشگاه‌های روسیه از تخفیفات متنوعی برخوردارند که شامل حمل و نقل عمومی، بازدید از موزه، کتابخانه، تئاتر، کنسرت، پارک و دیگر امکانات تفریحی و سرگرمی می باشد. تمامی متقاضیان دارای مدرک دیپلم می توانند به راحتی بدون آزمون ورودی، از دانشگاه مذکور پذیرش خود را بگیرند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های روسیه

اکثر دوره ها و مقاطع تحصیلی در دانشگاه های کشور روسیه تدریس می شود. برای تحصیل دانشجویان در روسیه، متقاضی ابتدا باید آمادگی های لازم را داشته باشد:

 • تسلط کامل به زبان روسی
 • دریافت دعوت نامه ی پذیرش از دانشگاه مذکور
 • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اخذ ویزای دانشجویی

متقاضیاتی که تمایل دارند در دوره های مقدماتی پذیرش بگیرند و شرکت نمایند، حداکثر تا 15 نوامبر باید درخواست خود را برای دانشگاه مذکور ارسال نمایند، در صورتی که دانشجویان به حد نصاب برسد کلاس ها از ماه سپتامبر شروع می شود. متقاضیانی که تمایل دارند در دوره های تکمیلی و اصلی از دانشگاه مذکور پذیرش بگیرند، باید قبل از ماه مارس اقدامات لازم را انجام دهند زیرا پذیرش دانشگاه برای این دوره ها در ماه های مارس، آگوست و ژانویه می باشد. شروع دوره اصلی از اول ماه سپتامبر می باشد.

شرایط پذیرش از دانشگاه های روسیه

جهت تحصیل در روسیه بطور کلی نیازی به داشتن مدرک زبان نمی باشد، ولی عموما دانشگاه ها یک دوره یکساله را برای دانشجویان بین المللی برگزار نموده و در آن به آموزش زبان روسی میپردازند. امکان تحصیل به زبان های انگلیسی و روسی در دانشگاه های روسیه امکان پذیر بوده، هرچند بر اساس تحقیقات و برداشت های آموزشی کیفیت تحصیل به زبان روسی بالاتر تحصیل در دانشکده های انگلیسی زبان است.

نظام آموزشی امروز روسیه بر اصول بولونیا (Bologna) استوار است و شامل سطوح تحصیلی مانند دوره کارشناسی (bachelor’s degree)، دوره تخصص، دوره کارشناسی ارشد (master’s degree)، دوره تحصیلات تکمیلی (postgraduate)، کارآموزی بالینی و غیره می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در روسیه

دوره کارشناسی در روسیه، یک دوره کامل آموزش عالی است. افرادی که تحصیلات معادل دوره متوسطه عمومی و یا دوره فنی حرفه ای متوسطه (vocational secondary education) را به پایان رسانده اند، می توانند در مقطع کارشناسی ثبت نام کنند. این دوره ۴ ساله است و به آموزش عمومی پایه می پردازد، دانشجویان در پایان دوره از پایان نامه خود دفاع می کنند. اگر دانشجو موفق شود، به او مدرک لیسانس  BA،BSc اعطاء می­ گردد. این مدرک، این حق را به دانشجو میدهد که بر اساس تخصصی که فرا گرفته وارد بازار کار شود و یا تحصیلات خود در دوره کارشناسی ارشد ادامه دهد.

دوره کارشناسی ارشد در روسیه، امکان کسب تخصص عمیق در رشته انتخابی را فراهم می کند. دارندگان مدرک دوره کارشناسی و تخصص می توانند در دوره های کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. فوق لیسانس در روسیه حداقل دو سال طول می کشد و شامل آموزش دانشجویان برای کار تحقیقاتی می شود.

دانشجویان از پایان نامه خود دفاع می کنند که اگر موفق شوند، به آنها مدرک کارشناسی ارشد اعطاء می شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در روسیه می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره تحصیلات تکمیلی ادامه دهند. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های روسیه حدود 2 تا 4سال به طول می انجامد. فرد متقاضی پس از کسب مدرک کارشناسی ارشد میتواند در این مقطع به تحصیل بپردازد. تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان روسی بوده اما در مابقی مقطع ها تحصیل هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شود.

شرایط ویزای دانشجویی در روسیه

متقاضی پس از پذیرش از یکی از دانشگاه های روسیه باید برای ویزای دانشجویی در روسیه درخواست بدهد. که این درخواست ویزا برای شهروندان کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان که می خواهند در روسیه به تحصیل بپردازند الزامی نیست و پس از ورود به خاک این کشور به دفترهای ثبت محلی مراجعه و با گذرنامه های داخلی (ملی) معتبر نام و مشخصات خود را در این دفاتر جهت تردد ثبت می نمایند.

اما متقاضیانی که از کشورهای دیگر، از جمله کشورهای مستقل مشترک المنافع وارد خاک روسیه می شوند باید گذرنامه معتبر بین المللی داشته باشند و برای ویزا باید درخواست خود را ارائه دهند. متقاضی باید برای ویزای دانشجویی به سفارت/ کنسولگری روسیه در کشور خود،یا مرکز خدمات ویزا مراجعه و درخواست نماید.

برای متقاضیان که توسط دانشگاه روسیه برای تحصیل پذیرش شده باشند، همان دانشگاه دعوت نامه ای برای دانشجو صادر می کند. پس از پیگیری های مکرر و صادر شدن دعوت نامه دانشگاه مذکور یک کپی برای متقاضی ارسال میکند. آماده سازی بسته های مستندات پس از دریافت دعوت نامه متقاضی باید مدارک های خود را برای درخواست از سفارتخانه (کنسولگری) روسیه تهیه کنید. که این مدارک و اسناد لازم عبارتند از:

 • ارائه اصل و کپی گذرنامه بین المللی
 • ارائه دعوت نامه (اصلی) به روسیه
 • ارائه و تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ارائه 5قطعه عکس
 • ارائه گواهی سلامت  وعدم نداشتن وضعیت ویروس اچ آی وی متقاضی
 • برای افراد زیر 18 سال: موافقتنامه  پدر و مادر برای سفر این نوجوانان که توسط دفتر اسناد رسمی تایید شده باشد.
 • گواهی عدم سوپیشنه
 • ارائه سندی دال بر تامین هزینه تحصیلی و زندگی در روسیه
 • ارائه گواهی یا بیمه درمانی معتبر
 • پرداخت هزینه ویزا به مبلغ 40 هزار دلار

شرایط ویزای دانشجویی در روسیه

درخواست سفارت روسیه (کنسولگری) با تکمیل روند فرایند درخواست ویزا و تحویل آن به سفارت و مصاحبه در سفارت یا کنسولگری روسیه می توانید بعد از دو الی سه هفته ویزای خود را دریافت نمایید. مدت اعتبار ویزایی که متقاضی برای اولین بار دریافت می کند 3 ماه می باشد. که فرد متقاضی براساس سال های تحصیلی خود می توانید به اداره کل مهاجرت وزارت امور داخله RF مراجعه و برای مدت یک سال درخواست ویزا بدهید که در طول مدت این ویزا فرد متقاضی هم می تواند در روسیه بماند و یا آن را به قصد سفر ترک کند و دوباره باز گردد.

هزینه تحصیل در روسیه

کشور روسیه از روبل روسیه (RUB) به عنوان ارز خود استفاده می کند. هزینه های تحصیلی بستگی به دانشگاه و مقطع و شهری که در روسیه برای گذراندن تحصیلات و اقامت خود انتخاب می کنید دارد. همچنین بسیاری از دانشجویان بین المللی واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی هستند که هزینه های تحصیل، مسکن و بیمه درمانی را پوشش می دهند و در طول دوره تحصیل و اقامت خود کشور روسیه تمام هزینه های این دانشجو را پرداخت میکند. برای دانشجویان بین المللی که واجد شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی نیستند هزینه های تحصیل آن ها به شرح ذیل می باشد:

 • هزینه تحصیل دانشجو در مقطع کارشناسی در سال در روسیه بین 67000 تا 380000 هزار روبل می رسد.
 • هزینه تحصیل دانشجو در دوره های متخصص بین کارشناسی و کارشناسی ارشد در سال بین 68000 تا 430000 هزار روبل می باشد.
 • هزینه تحصیل دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد بین 82000 تا 450000 هزار روبل در سال می باشد.
 • هزینه تحصیل دانشجو در مقطع دکترا 92000 تا 500000 هزار روبل می باشد.
 • هزینه یک سال آموزش زبان روسی در روسیه 120000 هزار روبل است.

دانشجویان در طول تحصیلات خود در روسیه قادر به دریافت کار نیمه وقت هستند که برای این امر، ابتدا باید برای اجازه کار درخواست بدهند. هزینه های زندگی در روسیه برای دانشجو نیز بستگی به مکان و شیوه ای که در آنجا زندگی می کند دارد، باید برای زندگی کردن در شهرهای بزرگ هزینه ای بیشتر از شهرهای کوچک در نظر گرفت. به طور متوسط، شما باید در شهرهای کوچک بین 2500 تا 3000 دلار و در شهرهای بزرگ 4500 تا 5000 دلار در سال هزینه برای زندگی و اقامت خود داشته باشید.

هزینه دیگر که دانشجویان باید در نظر بگیرند بیمه درمانی است. توصیه می شود که در طول مدت اقامت خود در روسیه یک بیمه معتبر برای بیمه درمانی داشته باشید. اگر متقاضی در حال حاضر بیمه در کشور خود داشته باشد، باید مطمئن شود که در روسیه این بیمه معتبر خواهد بود، زیرا مراقبت و هزینه های درمانی و پزشکی در روسیه گران می باشد.

بورسیه های تحصیل در روسیه

بورسیه ی تحصیلی فدراسیون روسیه، تعداد زیادی از بورسیه ی تحصیلی دولتی برای تحصیل در روسیه برای سال های متوالی در دسترس دانشجویان بین المللی که شامل: هزینه تحصیل و اقامت دانشجویی است قرار گرفته می شود. بورسیه ی تحصیلی دولتی روسیه برای دانشجویان بین المللی: دانشکده مطالعات روسیه و آسیا (SRAS) با ارائه لیست تحصیلی برای تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق، که بیشتر آنها به طور خاص برای دانشجویان آمریکاست موارد و مبالغ بورسیه را اعلام می کند.

بورس تحصیلی بنیامین A گیلمن: ارائه بیش از 2900 بورس تحصیلی تا 5000 دلار برای شهروندان آمریکایی در مقطع کارشناسی برای تحصیل در کشور یا در خارج از کشور ارائه می دهد. بورس تحصیلی روسیه با مبلغ 15000 تا 35000 دلار (240-560 دلار آمریکا) هر ماه برای دانشجویانی که در رشته های انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه های همکار روسی ثبت نام و تحصیل می کنند را ارائه می دهد.

بورسیه ی تحصیلی شوراهای آمریکایی: این نوع بورسیه، بورس تحصیلی مختلف در رابطه با آموزش و تحقیقات زبان روسی در روسیه، از جمله برنامه پژوهش محققان عنوان VIII، بورس تحصیلی برای دانشجویان برای انجام تحقیقات مستقل برای سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای انتخاب شده در آسیای مرکزی یا شرق اروپا، از جمله روسیه می باشد. ارزش این بورسیه بین 7000 تا 25000 دلار متغیر است و معمولا شامل هزینه پرواز، هزینه ماهانه، بیمه درمانی و غیره می شود.

درب باز، این پروژه بورس تحصیلی کشور روسیه می باشد که بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از هر کشوری برای تحصیل در رشته های ریاضیات، فیزیک، علوم رایانه یا اقتصاد در روسیه در نظر گرفته شده است. که این کمک هزینه تحصیلی از سوی انجمن جهانی، دانشگاه های جهانی روسیه، را پوشش می دهد. بورس تحصیلی دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین المللی، موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT): در این موسسه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان موفق و عالی بین المللی براساس توانایی و عملکرد آنها در دانشگاه در دسترس است.

دانشگاه هوانوردی غیرانتفاعی (HSE) سن پترزبورگ :چندین بورس تحصیلی برای تحصیل در محوطه دانشگاه سن پترزبورگ HSE در دسترس است که 25 تا 100 درصد از هزینه دانشجویان تحصیلات عالی بین المللی را در تمام سطوح تحصیلی پوشش می دهد. دانشگاه ملی علوم و فناوری MISiS : برای دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود رابا برنامه های STEM MSC در زبان انگلیسی شروع کرده اند، بورس تحصیلی دولتی به انها تعلق گرفته می شود.

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ: فرصت های تحصیلی فردی برای برنامه های کارشناسی ارشد در انگلستان در دسترس است. بورس تحصیلی این دانشگاه می تواند هزینه تحصیل در طول یک ترم و یا هزینه های اقامت در خوابگاه دانشگاه را پوشش دهد. دانشگاه ایالتی Tomsk: در این دانشگاه کمک هزینه های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است.

برنامه بین المللی المپیک روسیه: برنامه بورس المپیک ولادیمیر پوتینین در آلمان، 20 بورس تحصیلی روسیه را برای تحصیل در برنامه مدیریت کارشناسی ارشد ورزش در دانشگاه فراهم می کند که این بورس هزینه های تحصیل، اقامت و کمک مالی ماهانه را پوشش می دهد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش:

 • ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک زبان روسی و یا انگلیسی (در صورت نداشتن ارائه مدرک ثبت نام در دوره ی یادگیری زبان)
 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده جهت پذیرش
 • ارائه کپی و اصل مدارک شناسایی
 • ارائه چند قطعه عکس
 • ارائه تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیلی در صورت بورسیه نبودن دانشجو

ارائه همه ی این مدارک باید به زبان روسی ترجمه و به امضای دادگستری و وزارت علوم کشور خود رسیده باشد. اطلاعات تکمیلی را مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

8 دیدگاه ها

 1. شهروز گفت:

  سلام بنده ۳۵ سالمه و فوق لیسانس ریاضی محض دارم قصد دارم برای دندان پزشکی اقدام کنم آیا دانشگاه های روسیه محدودیت سنی دارند و آزمون ورودی؟>

  • mahanmohajer گفت:

   سلام ملاک پذیرش در دانشگاه های روسی معدل و سن نم یباشد شما با دوره ی ۹ ماهه ی پادفکت می توانید در دانشگاه های روسیه پذیرش را دریافت نمائید.

 2. جهان گفت:

  سلام شهریه دوره ی پادفکت در روسیه چقدر هست و برای پذیرش آزمون ورودی داره؟؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام هزینه و شهریه های پادفکت بر اساس هر دانشگاه و محیط متغیر است که میانگین بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

 3. LIDA گفت:

  سلام برای مهندسی شمیمی شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه چطوره؟ ۲۱ سالمه دیپلم ریاضی دارم اما آیلتس ندارم این امکان برام هست؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام برای پذیرش در دانشگاه های روسیه با گذراندن ۹ ماه دوره ی پادفکت روسی می توانید به راحتی پذیرش را دریافت نمائید.

 4. جوادی گفت:

  سلام ،خسته نباشید ،
  ببخشید من رشته ی ریاضی هستم ،سال دوازدهم ،تا سوم راهنمایی معدلم تقریبا هرسال بیست بوده ،بعدش به مرور معدلم تا پونزده هم رسیده و فکر کنم امسال بتونم هفده یا هجده بگیرم ، هوش بالایی دارن و در فهن ریاضیات هیچ مشکلی ندارم ،مشکل مالی هم ندارم ؛ میتونم یه دانشگاه خوب درس بخونم ؟
  معدا چقد تاثیر داره؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام با معدل تحصیلی و شرایط خوبی که از لحاظ رزومه ی خود ذکر کردید شما در هر کشوری که منطبق با شرایطتان باشد می توانید اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *