تحصیل در سوئد

مهاجرت به دانمارک
مهاجرت به دانمارک
تیر ۲۳, ۱۳۹۸
تحصیل در مدارس کانادا
تحصیل در مدارس کانادا
تیر ۲۴, ۱۳۹۸
تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند شما عزیزان را در راستای تحصیل در سوئد و اطلاعات بیشتر در مورد شرایط زبان مورد بررسی قرار دهند، تا تعیین کنند که چه سطحی برای دوره و برنامه های شما مورد نیاز است. زمان انتظار برای مجوز اقامت تحصیلی سه ماه یا بیشتر است، بنابراین مطمئن شوید که درخواست خود را در اسرع وقت ارسال کنید.

شرایط تحصیل در سوئد

برای تحصیل در سوئد، شما علاوه بر انجام مراحل ورودی با برنامه های ویژه باید مراحل کلی را هم در نظر بگیرید. شما می توانید شرایط ویژه برای برنامه های آموزشی مختلف در سوئد را از طریق وب سایت های دانشگاه بیابید. به منظور انجام شرایط کلی برای تحصیل در سطح کارشناسی، تمام دانشجویان باید:

 • تحصیلات دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانده باشند (پس از 16)
 • در زبان انگلیسی مهارت داشته باشند. شرایط لازم برای تحصیل در سطح کارشناسی در سوئد معادل با دوره ی دبیرستان، انگلیسی6 / انگلیسیB می باشد.

 برای دانشجویانی که نمرات نهایی مدرسه شان را دریافت کردند، شرایط اضافه تری برای درس ریاضی وجود دارد که به صورت زیر می باشد، دانشجو باید دوره های ریاضیات را با موفقیت به پایان رساند تا سطح 1a,1b,1c/A دوره های ریاضی سوئدی (تقریبا 10 سال مطالعات ریاضیات) را به دست آورد.

اگر شما تحصیلات دانشگاهی قبلی داشته باشید، باید مدارک تحصیلی دوره ی متوسطه ی خود را علاوه بر مدارک تحصیلی دانشگاهی را ارائه دهید. برای برخی دوره ها و برنامه ها، دانشجویان مکان های تحصیل را تنها بر اساس مدارک تحصیلی دوره متوسطه خود ارائه می دهند نه بر مبنای مدارک تحصیلی دانشگاهی. برای انجام مراحل ورودی تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد (دوره دوم یا فارغ التحصیل)، شما باید:

 • مدرک کارشناسی (معادل یک Kandidatexamen سوئدی) از یک دانشگاه شناخته شده در سطح بین المللی داشته باشید.
 • مدرک زبان انگلیسی داشته باشید. شما می توانید این کار را با استفاده از یک آزمون بین المللی شناخته شده مانند TOEFL، IELTS و غیره انجام دهید. دوره ی متوسطه یا دانشگاهی در برخی کشورها این شرایط را دارند.

برای پذیرش در دوره ی دکترا، شما باید:

 • مدرک تحصیلی دانشگاهی معادل یک مدرک لیسانس یا بالاتر با تمرکز در همان موضوع به عنوان رشته ی تحصیلی مورد نظر را داشته باشید. در بیشتر موارد، مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز است. تحصیلات قبلی باید شامل پایان نامه که نتایج مستقل پژوهش را ارائه می دهد، باشد.
 • تسلط خوبی در زبان انگلیسی داشته باشید. مهارت در زبان سوئدی نیز در بعضی از کنفرانس ها و سمینارهایی که در سوئد برگزار می شود، اهمیت دارد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های سوئد

قوانین برای ویزا و مجوز اقامت برای دانشجویان بین المللی در سوئد بسته به کشور تابعیت، متفاوت می باشد. در بخش زیر، شما دستورالعمل هایی برای هر یک از سه دسته ی اصلی پیدا خواهید کرد: تابعیت اتحادیه اروپا / EEA، تابعیت سوئیس و تابعیت غیر اتحادیه اروپا. EU/EEA به معنی منطقه ی اتحادیه ی اروپا و منطقه ی اقتصادی اروپا می باشد.

اگر در کمتر از سه ماه در سوئد اقامت داشته باشید و کشوری که پاسپورت شما را صادر می کند در این لیست کشورهای غیر اتحادیه اروپا و EEA قرار داشته باشد، شما به ویزا نیاز خواهید داشت. اگر کشور شما جزو لیست نباشد، شما معمولا می توانید بدون داشتن ویزا وارد شوید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های سوئد

شرایط پذیرش در دانشگاه های سوئد

اگر تحصیلات شما در سوئد بیشتر از سه ماه طول بکشد، قبل از آمدن به سوئد، به مجوز اقامت نیاز خواهید داشت. برای واجد شرایط بودن، شما باید پذیرش در دانشگاه معتبر سوئد را داشته و شهریه ی اول را پرداخت کرده باشید. برای درخواست مجوز اقامت برای تحصیل، باید:

 • شهریه ی اول را پرداخت کنید.
 • اسناد خود را آماده کنید. این اسناد و مدارک شامل یک کپی از گذرنامه و نامه ی پذیرش و همچنین مدارکی می باشد که اثبات کند شما می توانید در طول زمان تحصیل به عنوان یک دانشجو از لحاظ مالی خود را حمایت کنید.
 • اگر در کمتر از یک سال در سوئد اقامت داشته باشید، شما به مدرک بیمه ی جامع سلامت نیاز خواهید داشت.
 • درخواست آنلاین را ارسال کنید.
 • هزینه ی درخواست را پرداخت کنید.

زمان انتظار فعلی برای مجوز اقامت برای تحصیل، سه ماه یا بیشتر است، بنابراین مطمئن شوید که درخواست خود را در اسرع وقت پس از پرداخت شهریه ی اول ارسال کنید. شهروندان کشورهای EU/EEA می توانند در سوئد بدون مجوز اقامت یا ویزا تحصیل کنند. اگر شما بیش از دوازده ماه در سوئد اقامت داشته باشید، باید در اداره ی مالیات سوئد ثبت نام کنید. تابعیت های سوئیس می توانند بدون مجوز اقامت یا ویزا وارد سوئد شوند. با این حال، اگر شما در سوئد برای بیش از سه ماه تحصیل می کنید، باید برای مجوز اقامت برای تحصیل درخواست دهید.

اخذ ویزای تحصیلی سوئد

شرایط و مدارک لازم برای دریافت مجوز اقامت، برای کسب مجوز اقامت باید:

 • یک گذرنامه ی معتبر داشته باشید
 • در یک دوره ی تحصیلی تمام وقت در یک دانشگاه یا دانشکده پذیرفته شوید.
 • قادر باشید تا برای مدت زمانی که درخواست می دهید، خود را از لحاظ مالی حمایت کنید.
 • یک بیمه ی جامع سلامت داشته باشید.

قبل از ارسال درخواست خود اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مندرج در اسناد شما واضح باشد. جزئیات مهم مانند نام شما باید در اسناد ارائه شود، اطلاعات در اسناد باید تا حد امکان جدید باشد. اسناد نیز باید به زبان سوئدی یا انگلیسی توسط مترجمین معتبر، ترجمه شوند. کپی سند اصلی همیشه باید با ترجمه ی اسناد ارائه گردد.

کپی صفحات پاسپورت خود را که اطلاعات شخصی، عکس، امضا، شماره ی گذرنامه، کشور صادر کنندی پاسپورت شما، مدت اعتبار و اینکه آیا شما مجاز به زندگی در کشورهایی غیر از کشور خود هستید، را ارائه دهید. مهم است که تمام صفحات گذرنامه کپی شود. اعداد و حروف در بالای صفحه و پایین صفحه نیز باید به وضوح قابل مشاهده باشد. اگر پاسپورت شما در حال انقضا است، باید مجددا آن را تمدید کنید، زیرا نمی توانید مجوز دریافت کنید تا زمانی که گذرنامه ی شما معتبر باشد.

شما باید برای تحصیلات تمام وقت در یک برنامه یا دوره ای که نیاز به حضور شما در دانشگاه یا دانشکده سوئد را دارد، پذیرفته شوید. شما نمی توانید مجوز اقامت برای تحصیلات یادگیری از راه دور را دریافت کنید. تحصیل تمام وقت به معنای 30 امتیاز تحصیلات عالی در هر ترم است.

اگر قبولی نهایی نداشته باشید، نمی توانید مجوز اقامت دریافت کنید. اگر شما مشمول پرداخت هزینه تحصیلی هستید، قبل از پرداخت بخشی از هزینه ی تحصیل، قبولی نهایی را دریافت نمی کنید، زیرا شهریه ی دانشگاه یا دانشکده همیشه زودتر پرداخت می شود. زمانی که پرداخت صورت می گیرد، دانشگاه یا دانشکده به آژانس مهاجرتی اطلاع می دهد.

هزینه های تحصیل در سوئد

در سوئد، دانشجویانی که تابع کشورهای اتحادیه اروپا و EEA هستند، نیازی به پرداخت شهریه ندارند. تنها، دانشگاه ها هزینه های درخواست برای آن ها را پرداخت می کنند که حدود 100 یورو می باشد و ممکن است بسته به نوع موسسه متفاوت باشد. این هزینه را می توان به صورت آنلاین پرداخت کرد و برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر است.

برای این کار، شما باید یک کپی از سند رسمی (کارت شناسایی / گذرنامه) که تابعیت شما را نشان می دهد، ارسال کنید. دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و EEA هزینه های شهریه را پرداخت می کنند. به عنوان مثال، دوره های علوم انسانی، حقوق و علوم اجتماعی حدود 9700 یورو در سال و برنامه های علمی حدود 15000 یورو در سال هزینه دارد. رشته های تجارت و بیزنس در سوئد حدود 13000 یورو در سال می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

هزینه های ماهیانه زندگی در سوئد برای دانشجویان اندکی بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است، به طوری که آنها به طور متوسط ​​700-1100 یورو در ماه هزینه می کنند. میانگین هزینه های زندگی در این شهرها برای دانشجویان سوئدی به صورت زیر می باشد:

 • گوتبورگ و استکهلم (Goteborg و Stockholm): 1250 یورو در ماه
 • لینکوپینگ و لند (Linkoping و Lund): در حدود 850 یورو در ماه
 • اوپسالا (Uppsala): بین 750 و 1200 یورو در ماه

یکی از مهمترین هزینه های دانشجویان مسکن است. به همین دلیل است که 40 درصد از هزینه های ماهانه ی دانشجویان، صرف مسکن می شود:

 • دانشجویانی که تنها زندگی می کنند: 500 یورو در ماه
 • دانشجویانی که با فرزند یا همسر زندگی می کنند: 600 یورو در ماه
 • دانشجویانی که در خوابگاه (سالن های دانشگاه) زندگی می کنند: 365 یورو در ماه

اقامت در سالن های دانشگاه ممکن است کمی مشکل باشد، زیرا فقط 28 درصد از دانشجویانی که سالانه در یک دانشگاه سوئدی ثبت نام می کنند، محل هایی را در سالن های ارائه شده توسط دانشگاه پیدا می کنند. براساس مطالعه ی اخیر در اروپا، از مجموع تعداد دانشجویانی که اتاق در محوطه ی دانشگاه پیدا می کنند، 71 درصد از آن ها از شرایط راضی هستند. این رقم شرایط مسکن خوب را نشان می دهد، زیرا میانگین رضایت بین المللی 60 درصد است.

انتظار می رود ماهانه، 200 یورو را برای هزینه های غذا پرداخت کنید. این مقدار به عادات غذایی شما بستگی دارد، اما شما همچنین گزینه های ارزان قیمت مانند محصولات Lidl، Willy یا سوپر مارکت ها را می توانید از حومه ی شهر داشته باشید. غذا خوردن در یک رستوران سوئدی به طور متوسط  8-10 یورو هزینه خواهد داشت؛ یک غذای سه وعده ای برای دو نفر در یک رستوران معمولی حدود 45 تا 65 یورو هزینه دارد. نوشیدنی سبک در یک بار مشروب با همکارانتان در سراسر کشور سوئد، 6 یورو هزینه دارد.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

در سوئد، حمل و نقل عمومی به شدت توسط دانشجویان استقبال می شود، زیرا تقریبا 40 درصد از آنها برای رفت و آمد به دانشگاه و محل سکونت از آن استفاده می کنند. هزینه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان حدود 40-55 یورو در ماه هزینه دارد. شما همچنین می توانید یک دوچرخه را برای حمل و نقل انتخاب و برای آن هزینه ای حدود 110 یورو پرداخت کنید. از دانشجویان سوئدی، 27٪ از آن ها دوچرخه سواری می کنند. هزینه های اضافی:

 • کتاب ها، مجلات تحقیقاتی و لوازم دیگر: 80 یورو در ماه
 • فعالیت های اجتماعی: حداقل 70 یورو در ماه
 • بیمه درمانی: نرخ از 30 یورو در ماه شروع می شود.

دانشگاه های معتبر در سوئد

این فهرست از دانشگاه های سوئد براساس دستورالعمل های آموزش عالی می باشد. با استثنائات معدودی، تمام آموزش های عالی در سوئد از طریق دولت تأمین مالی می شوند. سیستم آموزش عالی سوئد بین university و hogskola (به ترتیب دانشگاه و دانشکده) تفاوت دارد. دانشگاه ها پژوهش محور هستند و مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در بسیاری از رشته های تحصیلی را ارائه می دهند، در حالیکه högskolor معمولا بیشتر بر علوم کاربردی تمرکز می کند و تنها به افراد محدودی مدرک دکترا می دهد.

با این حال توجه داشته باشید که بعضی از دانشگاه ها، معمولا موسسات تخصصی قدیمی تر، در رشته ی مهندسی و پزشکی هنوز خود را به زبان سوئدی hogskola می نامند (به عنوان مثال موسسه ی فناوری رویال، “Kungliga Tekniska Högskolan” نامیده می شود و دانشگاه فناوری Chalmers  نیز “Chalmers Tekniska Högskola”  نامیده می شود). همچنین، هر دو دانشگاه و högskolor نام های رسمی خود را به زبان انگلیسی به “دانشگاه” ترجمه می کنند که در مورد Hogskolor، “کالج دانشگاه” درست تر است.

ترتیب اولویت این دانشگاه ها بر اساس سال تاسیس آنها به عنوان یک دانشگاه است. فقط دانشگاه Uppsala و Lund به عنوان دانشگاه تاسیس شدند، در حالیکه تمام دانشگاه های دیگر از وضعیت hogskola به وضعیت دانشگاه ارتقا پیدا کردند. دو دانشگاه تأسیس شده تحت قوانین کشور سوئد، دانشگاه Tartu از سال 1632 (که در حال حاضر در استونی می باشد) و آکادمی رویال Turku از سال 1640 (که بعدها به عنوان دانشگاه هلسینکی Helsinki تاسیس شد و در حال حاضر در فنلاند می باشد) و همچنین دانشگاه Greifswald از سال 1456 (در حال حاضر در آلمان است اما توسط کشور سوئد اداره می شود) از فهرست حذف می شوند:

 • دانشگاه Uppsala
 • دانشگاه Lund
 • دانشگاه Gothenburg
 • دانشگاه Stockholm
 • دانشگاه Karolinska
 • دانشگاه Umea
 • موسسه ی فناوری رویال
 • دانشگاه Linkoping
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد
 • دانشگاه فناوری Lulea
 • دانشگاه Karlstad
 • دانشگاه Orebro
 • دانشگاه سوئدی Mid
 • دانشگاه Linnaeus
 • دانشگاه Malmo

کالج های دانشگاهی Högskola (دانشکده یا کالج دانشگاه به زبان انگلیسی) یک موسسه آموزش عالی شبیه به دانشگاه می باشد، اما معمولا کوچکتر است. بر خلاف یک دانشگاه کامل، högskola در اعطای مدرک دکترا محدودیت هایی دارد. دولت سوئد به برخی از högskola ها حق اعطای دکترا در برخی از رشته های خاص را داده است. اکثر “högskola” ها با دانشگاه های بزرگ تر برای انجام برنامه های مشترک دکترا، توافق هایی دارند. högskola های دولتی عبارتند از:

 • دانشگاه Boras
 • کالج دانشگاهی Dalarna
 • کالج دانشگاهی غرب
 • دانشگاه Halmstad
 • کالج دانشگاهی Malarsalen
 • موسسه ی فناوری Blekinge
 • دانشکده ی Kristianstad
 • دانشگاه Skonde
 • دانشکده ی ملی سوئدی Defence
 • دانشگاه هنر استکهلم
 • دانشگاه Sodertorn
 • دانشکده ی موسیقی رویال در استکهلم
 • موسسه ی هنری رویال
 • کالج دانشگاهی هنر، طراحی، صنعت
 • کالج دانشگاهی Gavle

اگر اطلاعی در خصوص بورسیه تحصیلی سوئد ندارید، می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند، زیرا با گرفتن بورسیه در کشورهای مختلف دیگر لازم نیست نگران هزینه های دانشگاه و حتی زندگی خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *