تحصیل در صربستان

مهاجرت به گرجستان
مهاجرت به گرجستان
تیر ۲۳, ۱۳۹۸
مهاجرت به رومانی
مهاجرت به رومانی
تیر ۲۳, ۱۳۹۸

تحصیل در صربستان

اقامت و ورود به کشور صربستان نیز مانند دیگر کشورهای دنیا شرایط خاص خود را دارد که برای آگاهی از هر گونه جزئیات بیشتر به خصوص در مورد ویزا که به رابطه بین دولت شما و دولت صربستان بر می گردد بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید، ما در این مقاله به شرایط درخواست و پذیرش جهت تحصیل در صربستان اشاره کرده ایم.

شرایط تحصیل در صربستان

دانشگاه های صربستان سابقه بسیار عالی و طولانی مدتی را در زمینه آموزش با کیفیت بالا در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می دهند. یکی از مزیت های تحصیل در کشور صربستان این است که دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در صربستان اخذ می کنند، علاوه بر کسب دانش عالی می توانند در کل دیگر کشورهای اروپایی نیز سفر کرده و با فرهنگ چند ملیتی یا چند قومی اروپای مرکزی نیز آشنا شوند.

در صربستان دانشکده ها مستقل از مؤسسات عالی عمل می کنند و از دوره های ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی را نیز ارائه می دهند، که دو نوع دانشکده وجود دارد:

 • دانشکده مطالعات علمی: که به ارائه دوره های علمی می پردازد.
 • دانشکده مطالعات کاربردی: که به ارائه دوره های مطالعاتی کاربردی می پردازد.

برای مثال، یکی از دانشگاه های معروف صربستان، دانشگاه بلگراد می باشد که چندین دانشگاه عمومی و نیز دانشکده خصوصی را تحت پوشش خود داشته و در حال حاضر حدود 230.000 دانشجو و بیش از 22.000 کارمند را در بیش از 500 ساختمان خود (با ابعاد 1.100.000 متر مربع) دارد.

همچنین دانشگاه بلگراد یکی از مؤسسات علمی – پژوهشی شناخته شده در سطح جهانی است و شما می توانید با مراجعه به وبسایت دانشگاه بلگراد تمامی اطلاعات مورد نیاز خود (شامل دوره های آموزشی، فرصت های شغلی، شرایط زندگی دانشجویی، هزینه زندگی و غیره) را پیدا کنید.

شرایط پذیرش از دانشگاه های صربستان

اولین شرط دانشگاه ها در پذیرش فرد متقاضی تحصیل در صربستان، ارائه حداقل مدرک دیپلم تحصیلی می باشد که بر اساس گرایش و مقطع تحصیلی فرد به عنوان سابقه وی در نظر گرفته می شود. مرحله بعد ارائه مدرک زبان انگلیسی می باشد (برای دانشجویانی که مسلماً به عنوان یک دانشجوی بین الملل زبان اصلی شما نباشد).

برخی دانشگاه ها مدارک زبان بین الملل (مثل آیلتس یا تافل) را از دانشجو درخواست می کنند و برخی دیگر آزمون ورودی خود دانشگاه را ملاک انتخاب فرد قرار می دهند. همچنین فرد متقاضی بایستی آگاهی کامل از هزینه های تحصیل، زندگی و غیره را نیز داشته باشد و مدرک معتبری جهت اثبات پشتیبانی مالی خود را ارائه دهد.

شرایط پذیرش از دانشگاه های صربستان

شرایط پذیرش از دانشگاه های صربستان

در برخی موارد، دانشگاه مورد نظر علاوه بر اخذ تمامی مدارک مورد نیاز، شرط ورود و پذیرش دانشجو را منوط به ارزیابی وی از طریق مصاحبه قرار می دهد. برای آگاهی از این مورد بایستی به پورتال هر دانشگاه به صورت جداگانه مراجعه کرده و پس از طی کردن مرحله ثبت نام اولیه، خود دانشگاه تعیین می کند که آیا نیاز به انجام مصاحبه دارید یا خیر، و متعاقب آن به شما زمان و محل مصاحبه را اعلام می کند. به طور کلی شرایط پذیرش از دانشگاه های صربستان شامل چندین مرحله به شرح زیر می شود:

انتخاب گرایش مورد علاقه: این یکی از موارد بسیار مهم برای دانشگاه های صربستان است، زیرا آنها معتقدند دانشجویی که چندین سال را به تحصیل می گذراند، بایستی به رشته تحصیلی خود تا حدی علاقه داشته باشد که از طول زمان تحصیل خود لذت ببرد و نیز بتواند به ارائه ایده ها، طرح ها و پروژه های تحقیقاتی علمی – پژوهشی بسیار با ارزشی بپردازد و نه تنها سبب ارتقای سطح کیفی خود، بلکه سبب رشد دانشگاه نیز شود.

انتخاب دانشگاه با دقت کافی: این مورد نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که سبب رشد کیفی دانشجو به موازات برنامه های آموزشی دانشگاه مربوطه می شود.

ارائه درخواست: پس از تصمیم گیری در مورد دو آیتم بالا نوبت به ارائه درخواست می باشد که بایستی فرم درخواست را به درستی تکمیل نمایید و نهایتاً تا 15 اکتبر هر سال آن را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید؛ تا در صورت نیاز به شرکت در مصاحبه زمان کافی برای آماده سازی خود را داشته باشید.

تکمیل فرم مازاد: دانشجویان متقاضی رشته های پزشکی نیاز است که علاوه بر فرم درخواست فوق (که تکمیل آن توسط دانشجویان الزامی است) فرم مازادی را نیز تکمیل نمایند.

ارائه درخواست کتبی: اکثر متقاضیان نیاز دارند که علاوه بر تکمیل فرم های مورد نیاز، درخواست خود را به صورت نامه کتبی نیز عنوان نمایند تا بر اساس ارزیابی سطح کیفی و علمی دانشجو از طریق نامه درخواستی به وی وقت مصاحبه (در صورت نیاز) داده شود.

مرحله تصمیم گیری: که این مرحله به عهده خود دانشگاه می باشد که بر اساس معیارها و استانداردهای مورد نیاز خود که تا چه حد فرد متقاضی توانسته است آنها را برآورده کند، انتخاب و پذیرش فرد صورت می گیرد.

مرحله تکمیل پروسه ثبت نام: که فرد در صورت اخذ پذیرش، نیاز است که به کشور صربستان مراجعه کرده و با ارائه اصل تمامی مدارک به همراه نامه پذیرش دانشگاه، ثبت نام خود را تکمیل کرده و به تحصیل مشغول شود.

تحصیل دوره کارشناسی در صربستان

شرط ورود به مقطع کارشناسی کشور صربستان، اتمام تحصیلات متوسطه و در دست داشتن مدرک دیپلم می باشد و همچنین فرد ملزم به شرکت کردن در امتحان ورودی آن دانشگاه می باشد. در صورت لزوم و بنا به تشخیص و صلاحدید دانشگاه، فرد متقاضی می بایست پیش نیاز بعضی از دروس را بگذراند تا آمادگی کامل را برای شرکت در کلاس اصلی پیدا کند.

امتحانات ورودی دانشگاه های صربستان معمولاً در اوایل ماه جولای و یا سپتامبر هر سال برگزار می شوند. رتبه بندی دانشجویان متقاضی تحصیل در آن کشور بر اساس امتیاز و موفقیتی که در آزمون ورودی کسب می کنند تعیین می شود. دیگر شرط تحصیل در صربستان تکمیل مدارک و ارسال آنها به دانشگاه های مد نظر می باشد، که مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی بدین شرح می باشند:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدرکی دال بر اثبات استطاعت مالی مکفی داشتن در تأمین کلیه هزینه ها و شهریه های دانشگاه
 • دو کپی از مدارک کسب شده در مؤسسات عالی
 • دو کپی از مدرک تحصیلی (اخذ شده در صربستان یا کشور مبدأ)
 • دو نسخه از دیپلم تحصیلی
 • دو نسخه از تأیید مدارک ترجمه شده
 • دو کپی از صفحه تغییرات شناسنامه، در صورتی که که فرد متقاضی نام یا نام خانوادگی خود و یا اطلاعات دیگری را تغییر داده است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی ارشد توسط هر دانشگاه به طور جداگانه تعیین می شود. اما در کل شرط ورود به مقطع کارشناسی ارشد، اتمام موفقیت آمیز یک دوره کارشناسی می باشد و البته اتمام دوره کارشناسی ارشد نیز شرط ورود به مقطع دکترا می باشد.

 • مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی: 4 – 3 سال می باشد.
 • برای مقطع کارشناسی ارشد این مدت زمان: 2 – 1 سال می باشد.
 • برای مقطع دکترا نیاز به حداقل 3 سال تحصیل در مقطع مورد نظر می باشد.
 • برای گرایشات پزشکی (همچون مطالعات پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی) نیاز به روند مستمر تحصیل 6 ساله می باشد.

و در مورد برخی دوره های حرفه ای خاص بدین صورت است که، برای گذراندن دوره های مطالعات پایه کاربردی 3 سال زمان نیاز است، در حالی که مدت زمان برای تکمیل این دوره ها و شرکت در دوره تکمیلی مطالعات کاربردی تخصصی به مدت 1 سال به طول می انجامد.

شرایط ویزای تحصیلی صربستان

شهروندان بسیاری از کشورها، از جمله کشورهای اروپایی می توانند تا 90 روز بدون صدور ویزا به کشور صربستان وارد شوند. برای بررسی اینکه آیا برای سفر به صربستان نیاز به اخذ ویزا هست یا نه، بایستی به سایت وزارت امور خارجه صربستان مراجعه کنید. در صورت نیاز به اخذ ویزای صربستان رعایت موارد زیر الزامی است:

 • آگاهی از مقررات برای اقامت موقت
 • آگاهی از مقررات برای اقامت بلند مدت

یکی از مهمترین قوانین برای اخذ ویزا در کشور صربستان این می باشد که هر فردی که شهروند جمهوری صربستان نیست، بلافاصله بعد از ورود به این کشور بایستی به نزدیک ترین ایستگاه پلیس مراجعه کند و ورود خود را گزارش دهد. چنانچه در هتل اقامت داشته باشید، کارکنان هتل می توانند این کار را برای شما انجام دهند و در صورتی که به اجاره مسکن خصوصی اقدام کنید، در عرض 24 ساعت بایستی به نزدیک ترین مرکز پلیس به خود مراجعه کرده و ورود خود را به طور قانونی ثبت کنید.

شرایط ویزای تحصیلی صربستان

شرایط ویزای تحصیلی صربستان

شرایط ورود عمومی به صربستان بدین صورت است که در صورتی که دولت صربستان با دولت کشور شما به یک توافق دو جانبه رسیده باشد، شما می توانید تنها با ارائه یک مدرک مسافرتی یا یک کارت شناسایی معتبر عکس دار راحت و حتی بدون اخذ ویزا به این کشور سفر کنید. در صورتی که نیاز به اخذ ویزای آن کشور را داشته باشید بایستی مدارک زیر را آماده و به سفارت دولت جمهوری صربستان در کشور خود تحویل دهید:

 • مدرکی دال بر اثبات توانایی مالی شما برای مدت زمان در نظر گرفته شده شما جهت اقامت در کشور صربستان. بودجه مورد نظر کافی برای هر فرد در هر روز اقامت حدود 50 یورو در نظر گرفته می شود که بایستی با داشتن پول نقد کافی، یا صورت حساب بانکی، چک مسافرتی، کارت اعتباری و یا ضمانت نامه داشتن این مبلغ را به اثبات برسانید.
 • گواهی مبنی بر صحت و سلامت کامل فرد: که ثابت کند فرد متقاضی سفر به کشور صربستان دارای بیماری خاص و حادی نیست و در صورتی که برای اقامت کوتاه مدت به آن کشور سفر می کند و دفترچه خدمات درمانی آن کشور را نیز ندارد، مشکل ساز نشود.
 • در صورت اقامت بلند مدت و اخذ ویزای تحصیلی بایستی حداقل 20.00 یورو را برای هزینه های درمانی خود و بیمه درمانی به همراه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی:

 • ارائه گذرنامه معتبر (که حداقل 90 روز از تاریخ صدور ویزا اعتبار داشته باشد)
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا (در فرمت Pdf)
 • در صورت ویزای کوتاه مدت برای انجام مراحل ثبت نام خود ارائه بلیط بازگشت یا مدرکی برای اطلاع دادن از برنامه سفر
 • اثبات داشتن مبالغ کافی برای اقامت در صربستان
 • ارائه دفترچه بیمه خدمات درمانی (و در صورت نداشتن دفترچه اقدام برای گرفتن آن)
 • پرداخت هزینه های صدور ویزا
 • نامه ای دال بر هدف شما از تحصیل در کشور صربستان

هزینه تحصیل در صربستان

کشور صربستان جزء آن دسته از کشورهای اروپایی است که برای تحصیل در دانشگاه هایش هزینه بسیار کمی مورد نیاز است و بسیار مقرون به صرفه می باشد. واحد ارز کشور صربستان روبل است که در حال حاضر جز واحدهای ارزی بسیار مقرون به صرفه برای ایرانیان است. در صربستان نیز مانند اکثر کشورها دو نوع دانشگاه وجود دارد: خصوصی و دولتی؛ که اگرچه هر دو نوع دانشگاه ها هزینه دارند اما هزینه های دانشگاه های خصوصی کمی گران تر از دانشگاه های دولتی است.

هزینه دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت می باشد، بهترین راه برای آگاهی از هزینه هر دانشگاه مراجعه به وبسایت آن دانشگاه می باشد. علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های دیگری نیز برای دانشجویی که قصد ماندن و تحصیل کشور صربستان را دارد وجود دارد که در زیر به شرح تعدادی از آن هزینه ها می پردازیم، اولین هزینه مورد بررسی هزینه مسکن می باشد که مسلماً جزو مهمترین اولویت های هر فرد است. برای اجاره مسکن هر فردی چهار گزینه دارد:

 1. اجاره یک آپارتمان (که حدود 70.000 روبل هزینه دارد)
 2. هزینه مهمان، به صورت اجاره محل اقامت در حکم یک مهمان (که این هزینه با غذا حدود 40.000 روبل می شود)
 3. اجاره یک اتاق از خوابگاه دانشجویی (هزینه ای حدود 20.000 روبل را شامل می شود)
 4. می توانید در خوابگاه و میان دانشجویان دیگر زندگی کنید.

به غیر از هزینه محل مسکونی، هزینه های تردد روزمره، غذا، سرگرمی، ورزش و بسیاری هزینه های دیگر که دانشجویان بایستی به طور ماهیانه پرداخت کنند (البته بسته به توانایی یک فرد) هزینه ای حدود 30.000 روبل مورد نیاز است. همچنین هزینه های خدمات بیمه درمانی و بهداشتی نیز فاکتورهای مهمی هستند که بایستی مد نظر قرار گیرند.

بهتر است دانشجویان کارت مخصوص بیمه درمانی کشور صربستان را داشته باشند و یا دفترچه خدمات درمانی آن کشور را تهیه کنند تا تمامی هزینه های خدماتی و مراقبت درمانی آنها با هزینه ای بسیار پایین میسر باشدریال در غیر اینصورت بایستی برای کوچکترین موارد نیز هزینه آزاد پرداخت کنند که بسیار گران می شود. همیشه بایستی مبلغی اضافی برای دیگر هزینه هایی که قابل پیش بینی نیستند نیز در نظر گرفته شود تا در صورت نیاز، فرد دچار سردرگمی و پریشانی نشود.

هزینه تحصیل در صربستان

هزینه تحصیل در صربستان

در برخی موارد نیز دولت صربستان به دانشجویان خود کمک مالی کرده و متقبل پرداخت برخی هزینه های آنها و یا ارائه کمک هزینه مالی (بسته به شرایطشان) به آنها می شود که این مورد برای هر دوی دانشگاه ها و دانشکده ها امکان پذیر است. همچنین در برخی موارد هزینه پرداختی که برای دانشجویان دیگر کشورها در نظر گرفته می شود با هزینه پرداختی شهروندان بومی کشور صربستان متفاوت است، که البته این بستگی به نظر هیأت علمی هر دانشگاه دارد.

به طور معمول هزینه هایی که برای شهریه تحصیل دانشجویان در نظر گرفته می شود بین 5000 – 1000 روبل در سال (بسته به گرایش و دانشگاه مورد نظر فرد) متغیر می باشند و نیز هزینه های ذکر شده بسته به نوع دانشگاه و مقاطع مختلفی که فرد متقاضی برای تحصیل انتخاب می کند، متفاوت است. غیر از هزینه های ذکر شده فوق، دانشجوی متقاضی تحصیل در صربستان بایستی گردش مالی نسبتاً خوبی برای اثبات استطاعت مالی داشتن در پرداخت هزینه هایش داشته باشد که این خود نیازمند داشتن مبلغی در حساب بانکی فرد می باشد.

دانشگاه های معتبر در صربستان

کشور صربستان نیز از جمله کشورهایی است که دانشگاه هایی بسیار عالی دارد و گاهاً نام خود را در کنار نام بزرگ ترین دانشگاه های بین المللی مطرح کرده است. دانشگاه ها، دانشکده ها، دانشکده های پزشکی، دانشکده های مهندسی و حقوقی بسیار سرشناس و شناخته شده این کشور برای تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، با هزینه ای بسیار مناسب و مقرون به صرفه دلیل اصلی علاقمندی دانشجویان بین الملل برای تحصیل در این کشور می باشد.

گاهی به دلیل سیل عظیم متقاضی برای ورود به دانشگاه های این کشور، حالت رقابتی ایجاد شده است. دو مورد از معروف ترین دانشگاه های کشور صربستان، دانشگاه بلگراد و دانشگاه نووی ساد می باشند که در رتبه بندی جهانی از جایگاه بسیار ویژه و خوبی برخور دارند. بدین ترتیب که در حال حاضر، دانشگاه بلگراد در رتبه 427 و دانشگاه نووی در رتبه 1028 جهان قرار دارند.

دانشگاه های صربستان با بالا بردن کیفیت آموزشی خود و ارتقای سطح علمی خود سعی بر بالا بردن رتبه خود در سطح جهانی را دارند، تا آنجا که در سال 2019، حدود 16 دانشگاه صربستان در معیارهای بررسی رتبه جهانی قرار گرفتند تا بدین ترتیب در لیست برترین دانشگاه های دنیا اضافه شوند.

قابل ذکر است که تحصیل در مقع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های این کشور امکان پذیر است و همچنین دانشجویان متقاضی دریافت مدرک از دانشگاه های صربستان می توانند از راه دور نیز مشغول به تحصیل شوند. در زیر لیستی جامع از 16 دانشگاه برتر صربستان (که در لیست رتبه بندی جهانی جای گرفته اند) تنها بر اساس معیارهای علمی و پژوهشی هر دانشگاه و کاملاً بی طرفانه به ترتیب کسب رتبه برتر آورده شده است.

دانشگاه های معتبر در صربستان

دانشگاه های معتبر در صربستان

از میان حدود 29 شهر کشور صربستان، دانشگاه های کشور بلگراد از همه معروف تر و سرشناخته تر هستند و این طیف عظیم رقابت و اقامت به شهر بلگراد را نشان می دهد. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند اطلاعات کاملی را در خصوص اقامت صربستان نیز به شما ارائه دهند، کافیست با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *