تحصیل در فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه
بهترین دانشگاه های فرانسه
مهر ۳, ۱۳۹۸
مهاجرت به فیلیپین
مهاجرت به فیلیپین
مهر ۶, ۱۳۹۸
تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه به دلیل دارا بودن دانشگاه های معتبر و سیستم آموزش مناسب به عنوان یکی از مراکز آموزشی عالی شناخته شده است. بنابراین جای تعجب ندارد که دانشگاه های این کشور دارای چندین جایزه نوبل باشند و دومین کشور دانشجویی با بالاترین امتیاز به دست آمده برای شهر پاریس باشد. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل در فرانسه را برای شما عزیزان بیان کرده اند.

شرایط تحصیل در فرانسه

دلایل بسیار زیادی با توجه به سلایق متفاوت افراد برای انتخاب کشور فرانسه جهت تحصیل وجود دارد. شاید بتوان گفت اولین و اساسی ترین دلیل می تواند این باشد که مراکز آموزشی فرانسه بالاترین استانداردهای تحصیلی را به دانشجویان خود ارائه می دهند و با تحصیل در هر یک از دانشگاه های فرانسه می توان در آینده در هر جای دنیا که فرد قصد اقامت داشته باشد به راحتی و با در دست داشتن مدرک دانشگاهی فرانسه کار پیدا کند.

بنابراین بهتر است همانند شهروندان فرانسوی تحصیلات خود را در فرانسه بسیار جدی بگیرید. همچنین از دیگر شرایطی که هر فرد قبل از هرگونه اقدامی می بایست برآورده کند، این است که بودجه خود را سنجیده و بر اساس آن دانشگاه و مقطع مورد نظر خود جهت تحصیل را انتخاب نماید. یکی از دیگر امتیازات ویژه تحصیل در فرانسه  2019 تعداد کم دانشجویان در هر کلاس و سخت گیری با جدیت اساتید جهت یادگیری هر چه بیشتر دانشجو است. تعداد کم دانشجو این امکان را برای کلیه دانشجویان حاضر در یک کلاس فراهم می سازد که فرصت کافی سؤال کردن و رفع اشکال سر کلاس را داشته باشند و همزمان با یادگیری از تجربیات ارزشمند اساتید خود نیز بهره مند شوند.

بنابراین به طور کلی می توان گفت، یکی دیگر از اصلی ترین شرایط جهت تحصیل در فرانسه تطابق خود با سیستم آموزشی آن کشور و دانشگاه انتخابی می باشد. کار و فعالیت گروهی دیگر آیتمی است که هر فرد می بایست بتواند خود را با آن وفق دهد. شهروندان بین الملل غیر اروپایی برخی کشورها (که ایران نیز در این زمره است) علاوه بر اجازه نامه تحصیل از سوی دانشگاه نیاز به اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل در کشور فرانسه را دارند، که در حالت عادی پروسه صدور ویزا 90 روز به طول می انجامد و این مدت زمان باز بستگی به کشوری دارد که از آن درخواست خود را مطرح می کنید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه

قبل از اقدام برای ارسال درخواست خود، لازم است که از شرایط پذیرش هر یک از دانشگاه های فرانسه آگاهی یابید. در وهله اول می بایست مراحل درخواست را به طور کامل طی کرده و همچنین کلیه اسناد مورد نیاز و درخواست شده هر دانشگاه را در زمان مشخص ارسال کنید. هر چه بیشتر به کار خود سرعت ببخشید و مدارک را بنا به درخواست دانشگاه سریع تر ارسال کنید، نشان می دهد که آمادگی و اشتیاق کافی را برای ورود به دانشگاه مزبور دارید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه

از موارد بسیار مهمی که تمامی دانشگاه های فرانسه برای پذیرش فرد مدنظر قرار می دهند، عدم سابقه کیفری و سو پیشینه در هر یک از مراحل پیشین زندگی وی می باشد. در مورد متقاضیان تحصیل غیر اروپایی که دستیابی به دانشگاه های فرانسه برایشان بسیار دشوارتر از دانشجویان اروپایی است، وضع بدین منوال است که آنها می توانند تمامی اسناد و مدارک خود را از طریق آنلاین برای دانشگاه مورد نظر در فرانسه ارسال کنند.

همچنین تمامی متقاضیان نیاز به ارائه تأییدیه ای از موسسه یا دانشگاه پیشین خود دارند. ارائه یک کپی از گذرنامه و شناسنامه و یک قطعه عکس در ابعاد عکس گذرنامه نیز الزامی است. همچنین چنانچه متقاضی قصد شرکت در یک دوره تحصیلی بلند مدت (بیشتر از سه ماه) را در فرانسه داشته باشد، نیاز است که ویزای تحصیلی خود را نیز اخذ نماید.

برای مقاطع تحصیلات تکمیلی برخی از بهترین دانشگاه های فرانسه یکی از شرایط پذیرش خود را داشتن مقاله توسط متقاضی می دانند، تا بر اساس آن میزان مهارت و علم وی سنجیده شود. از دیگر مدارک مورد نیاز هر دانشگاه اثبات مهارت زبان انگلیسی (یا با توجه به گرایش انتخابی مدرک زبان فرانسه) می باشد، که مبنای انتخاب آنها نیز آزمون تافل یا آیلتس می باشد. بنابراین نیاز است قبل از هرگونه اقدامی تمامی مدارک فوق را تهیه کرده و در موعد مقرر به دانشگاه ارائه دهید.

هزینه تحصیل در فرانسه

در کنار هزینه های شهریه دانشگاه در فرانسه، می بایست فاکتورهای بسیار دیگری را که برای زندگی در فرانسه به آنها نیاز دارید در نظر گرفته و محاسبه کنید. این هزینه ها شامل هزینه های مربوط به اجاره محل اقامت، خورد و خوراک، سرگرمی، تجهیزات، آزمایش ها و هزینه های مختلف می شود. بهترین راه ممکن این است که پس از تعیین بودجه خود اقدام به ثبت نام در هر یک از دانشگاه های فرانسه کنید.

برای تعیین هزینه های زندگی و محاسبه مبالغ مورد نیاز یکی از راه های ممکن این است که در اینترنت به جستجو بپردازید. به عنوان مثال، با مقایسه هزینه های کشور انگلستان با فرانسه شما متوجه هزینه بسیار مقرون به صرفه تر تحصیل و زندگی در فرانسه خواهید شد؛ اما باز هم هزینه زندگی در کشور مدرنی چون فرانسه می تواند بسیار بالا باشد. شهریه هر دانشگاه متفاوت است و نیز انتخاب گرایش یا مقطع مورد نظر هر فرد نیز می تواند هزینه ای متغیر داشته باشد.

اما با توجه به مدرسه یا دانشگاهی که برای تحصیل خود انتخاب می کنید، و یا یک شهروند اروپایی یا غیر اروپایی باشید، هزینه تحصیل می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال، میانگین نرخ شهریه در هر ترم از 150 تا 900 یورو متغیر است. اما باز هم نمی توان این شهریه را مبنای کل در نظر گرفت و بنا به امکانات ارائه شده هر دانشگاه می تواند کم و زیاد شود.

چنانچه به دنبال دانشگاهی در فرانسه هستید که کم هزینه باشد، به نفع شما است که قبل از هرگونه اقدامی به مقایسه بپردازید. همچنین هر ساله توسط وزارت آموزش و پرورش دولت فرانسه تعدادی کمک مالی و بورسیه تحصیلی برای کسانی که مایل به ادامه تحصیل هستند اما قدرت پرداخت مکفی ندارند، در نظر گرفته می شود. البته اکثریت بورسیه های تحصیلی به شهروندان فرانسوی اختصاص داده می شود و شهروندان غیر فرانسوی ملزم به طی کردن مراحلی سخت تر جهت اخذ این بورسیه ها می باشند.

تحصیل دکترا در فرانسه

سیستم آموزش عالی یا تحصیلات تکمیلی فرانسه با تولید ذهنیت های تأثیرگذاری همچون: دکارت، لاپلاس و مونه بیشترین تعداد دانشجوی بین المللی را در میان کلیه کشورهای اروپایی به سمت خود جذب می کند. این امر می تواند به دلیل مراکز آموزشی با کیفیت آن، شهریه های مناسب و مقرون به صرفه هر دانشگاه و فرصت های عالی تحقیقاتی – پژوهشی در مقطع دکترا باشد. برخی مزیت هایی که سبب می شود دانشجویان بین الملل برای مقطع دکترای خود کشور فرانسه را انتخاب کنند بدین شرح می باشند.

تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه

قابلیت دسترسی: صرف نظر از ملیت هر فرد، کشور فرانسه به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی خود در موسسات دولتی کمک قابل توجهی می کند که بتوانند با دریافت بهترین کیفیت، کمترین هزینه ممکن را متحمل شوند. بنابراین اینکه بر اساس آخرین آمار میزان 12 % دانشجویان مقاطع دکترای فرانسه را دانشجویان بین الملل تشکیل می دهند تعجب آور نیست.

سیستم آموزش عالی و بی نظیر آن: سیستم آموزش عالی فرانسه دارای شبکه های بزرگی (تشکیل شده از موسسات کوچک تر) است و دانشگاه های تخصصی آن طیف گسترده ای از گرایشات را برای انتخاب رشته تحصیلی با توجه به علاقه هر فرد و پیشرفت در آن ارائه می دهند. دوره دکترای فرانسه بین 4 – 3 سال طول می کشد و از جمله قدیمی ترین دانشگاه های ارائه دهنده گرایش دکترا دانشگاه های واقع در پاریس هستند. هزینه تحصیل در مقطع دکترا نیز به طور معمول در هر سال تحصیلی برای مؤسسات دولتی مبلغی حدود 391 یورو می شود. و شروع سال تحصیلی بین سپتامبر تا ژوئن است.

تحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در فرانسه

به دلیل کیفیت بالای دوره های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه های فرانسه، تحصیل در هر یک از مقاطع آن برای دانشجویان بین الملل جذابیت خاص خود را دارد. معمولاً دانشگاه های فرانسه از بودجه خوبی برخوردار هستند و دولت فرانسه به طور پی در پی در کیفیت سیستم آموزشی خود سرمایه گذاری می کند. این امر در شهریه دانشگاه های فرانسه نیز منعکس شده است و به همین دلیل برنامه های کارشناسی ارشد فرانسه را مقرون به صرفه ترین برنامه ها در بین کشورهای اروپایی کرده است.

تحصیل از مقاطع پایین تر این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می سازد که علاوه بر تحصیل خود، یادگیری یک زبان جدید را نیز بیاموزند. همچنین به دلیل بهره گیری منابع مشترک سایر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی فرانسه، تحصیل در هر مقطعی در هر یک از دانشگاه های فرانسه می تواند بسیار تخصصی باشد. به دلیل اهمیت بسیار زیاد دولت فرانسه به سطح آموزش و سیستم آموزشی خود، حتی شهرهای به نسبه کوچک فرانسه مانند گرنوبل نیز حداقل دو تا سه دانشگاه و تعداد زیادتری مؤسسه آموزش عالی دارند.

بنابراین می توان چنین گفت که تحصیل در دانشگاه های فرانسه به خصوص از مقاطع پائین تر و ابتدایی می تواند بسیار برای متقاضیان سودمندتر باشد، چرا که تطبیق پذیری با اصول دانشگاه های فرانسوی و یادگیری زبان و فرهنگ آن کشور از همان ابتدا در فرد شروع به رشد کرده و نهادینه می شود. دانشگاه های فرانسه به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند؛ که امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه از مقطع کارشناسی تا مقاطع دکترا میسر می باشد.

این در حالی است که دانشگاه های خصوصی فرانسه غالباً به ارائه گرایشات خاصی پرداخته اند و تحت نظر وزیران دولت فرانسه اداره می شوند و هر یک شرط ورود خاص خود و نیز آزمون ورودی دارند. تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است، برای دریافت اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *