تحصیل در قطر

تحصیل در قبرس
تحصیل در قبرس
شهریور ۴, ۱۳۹۸
کار در قطر
کار در قطر
شهریور ۴, ۱۳۹۸
تحصیل در قطر

تحصیل در قطر

متقاضیان جهت تحصیل در قطر می بایست دارای مدرک زبانی برای اثبات مهارت کافی خود در زبان انگلیسی باشند، این مدرک از دانشگاهی به دانشگاه دیگر در قطر متفاوت است. برای مثال، برخی دانشگاه های قطر مدرک آیلتس را از دانشجو درخواست می کنند، برخی مدرک تافل و حتی برخی دیگر آزمون ورودی مخصوص به خود را دارند. به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه زبان انگلیسی در قطر به عنوان زبان دوم آن کشور در نظر گرفته می شود.

شرایط تحصیل در قطر

قطر دارای سطح عالی آموزشی است که از کنفرانس های بین المللی تحقیقاتی بسیاری برخوردار است و سبب جذب دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا به سمت خود شده است. برای ورود به دانشگاه های قطر، شرایط اساسی به شرح ذیل وجود دارد:

 •  دانشجویان خارجی باید دارای مدرک لیسانس (با اعتبار بین المللی) یا معادل آن باشند.
 • دانشجویان خارجی باید 12 سال تحصیلات دوران متوسطه خود را به طور کامل پشت سر گذاشته باشند و دارای مدرک دیپلم دوره متوسطه باشند.
 • همچنین برخی از گرایشات به زبان عربی تدریس می شود که این امر خود امتیاز خوبی برای کسانی است که علاقمند به زبان عربی بوده و مایل هستند تا دانش مهارتی خود را در این زمینه بهبود ببخشند.
 • هر سال تحصیلی در قطر شامل دو ترم است که یکی از پائیز و دیگری از بهار شروع می شود. ترم پائیز از سپتامبر تا ژانویه و ترم بهار از فوریه تا ژوئن ادامه دارد.
 • برای دانشجویان فرصت های شغلی بسیاری وجود دارد که در صورت تمایل پس از فراغت از تحصیل می توانند بلافاصله در آن کشور مشغول به کار شوند.
 • یکی دیگر از الزامات در قطر، داشتن دفترچه بیمه خدمات درمانی آن کشور می باشد.
 • پوشیدن لباس مناسب و متناسب با شئونات آن کشور نیز از دیگر ملزومات است.

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی خود در قطر نیاز به یک اسپانسر یا حامی دارند. به عنوان مثال، کارمند یک شرکت تجاری بین المللی که استطاعت مالی مکفی دارد می تواند حامی یک فرد متقاضی تحصیل در آن کشور شود و نیز دانشجویانی که نامه تأییدیه و پذیرش از یکی از دانشگاه های قطر را داشته باشند می توانند با مراجعه به سفارت یا کنسولگری قطر درخواست ویزای تحصیلی خود را دهند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های قطر

سیستم آموزش و پرورش در قطر توسط شورای عالی آموزش و پرورش (SEC) و وزارت آموزش و پرورش (MOE) در همه سطوح اداره می شود. این مؤسسات راهبردهایی را برای توسعه آموزش عالی تنظیم کرده اند همچون: بهینه سازی استعدادها و توانایی های دانشجویی، توسعه دانش و مهارت های دانشجویی مطابق با خواسته های بازار کار و پشتیبانی از نیازها و آرمان های جامعه. دانشگاه ها همچنین به منظور هماهنگی با سایر دانشگاه های بین المللی در سراسر جهان، به تحقیقات علمی اهمیت زیادی می دهند و از دانشجو حمایت می کنند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های قطر

شرایط پذیرش در دانشگاه های قطر

سال تحصیلی از ماه سپتامبر شروع می شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد، بعضی از دوره ها در تابستان نیز ارائه می شوند. مؤسسات آموزش عالی از سیستم آمریکایی برای درجه بندی و اعطای ساعت اعتبار خود استفاده می کنند. همچنین معمولاً دانشگاه های قطر دارای یک سیستم نرم افزاری آسان هستند که به داوطلبان این اجازه را می دهد تا فرم درخواست را بصورت آنلاین تکمیل کرده و سپس اقدام به ثبت نام کنند. مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشجویان بین المللی به شرح زیر می باشند:

 • تکمیل فرم های پذیرش آنلاین به صورت کامل
 • نامه تأییدیه رسمی و معتبر از دبیرستان فرد متقاضی
 • گواهی بهداشت صادر شده در قطر برای فرد
 • فتوکپی مدارک شناسایی معتبر همچون شناسنامه و گذرنامه
 • دو قطعه عکس در ابعاد عکس گذرنامه با پس زمینه سفید
 • گزارش نمره رسمی آزمون ورودی برای دانشگاه هایی که شرط پذیرش و تحصیل در آنها شرکت در آزمون ورودی می باشد.
 • یکی از امتیازات دیگر برای تحصیل در قطر این است که متقاضیانی که تسلط کافی به زبان عربی ندارند می توانند در یکی از دانشگاه های انگلیسی زبان آن کشور ثبت نام کنند، چرا که زبان دوم کشور قطر انگلیسی می باشد و برای تحصیل در این دانشگاه ها داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل الزامی است.

شرایط ویزای تحصیلی قطر

یکی از مدارک اصلی جهت تحصیل در کشور قطر، اخذ ویزای دانشجویی می باشد که این ویزا یا از طریق یک حامی در قطر قابل دریافت می باشد و یا اینکه می بایست کلیه مراحل ثبت نام را به صورت آنلاین انجام دهید و درخواست خود را به سفارت کشور قطر ارسال نمائید. علاوه بر ثبت نام آنلاین از طریق تکمیل فرم های لازم، نیاز است که مدارک اصلی خود همانند یک نسخه از گذرنامه، اسناد مالی مرتبط، ارزیابی و تأییدیه بهداشتی، گواهی عدم سوء پیشینه، مدارک شناسایی، سوابق تحصیلی پیشین، نامه تأییدیه والدین برای افراد متقاضی تحصیل زیر 18 سال، و تأیید اساتید یا دانشگاه برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز در صفحه کاربردی خود آپلود نمایند.

شهروندان کشورهای خلیج فارس که در قرارداد همکاری با یکدیگر می باشند، مانند عربستان سعودی، کویت، بحرین، عمان و امارات برای ورود به قطر نیازی به اخذ ویزا ندارند و در صورت سفر برای مدت کوتاهی به قطر نیاز به ویزای کوتاه مدت یا همان ویزای توریستی است، که بر اساس آن به فرد دارنده ویزا مجوز اقامت در کشور قطر به مدت 30 روز داده می شود. قیمت ویزای 30 روزه توریستی مبلغی حدود 105 ریال قطر (معادل 30 دلار آمریکا) می باشد که نیاز است در هنگام درخواست برای ویزا پرداخت شود. همچنین این ویزا قابل تمدید می باشد که در آن صورت هزینه ای مازاد نیز دریافت می شود.

برای ویزاهای بلند مدت مانند ویزای تحصیلی شرایط کمی دشوارتر است و تمامی سفارتخانه های قطر مجاز به صدور ویزا نیستند. به عبارت دیگر، یک حامی مالی می بایست این روند را برای فرد متقاضی تحصیل در قطر انجام دهد. در بسیاری از موارد، دانشگاه منتخب فرد به عنوان حامی وی عمل خواهد کرد. بنابراین وی می تواند درخواست ویزای خود را از طریق آن دانشگاه ارائه دهد. اگر فرد، متقاضی ویزای دانشجویی از طریق یک اسپانسر یا حامی باشد، ممکن است از وی خواسته شود که شناسنامه، یک گواهی پزشکی جهت اثبات سلامتی، اثبات بودجه کافی برای پوشش هزینه ها و مخارج اقامت خود و عدم سوء پیشینه را نیز ارائه دهد. بهتر است برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به دفتر بین المللی هر دانشگاه مراجعه کرد.

هزینه تحصیل در قطر

واحد ارزی قطر ریال می باشد که بر اساس آن شهریه دانشگاه های کشور قطر تعیین می شود. شهریه در دانشگاه های قطر متفاوت است و این مقدار برای هر مقطع و گرایش مختلف متفاوت است. شهروندان قطر و اتباع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از پرداخت شهریه معاف هستند با این حال، دانشجویان خارجی می بایست شهریه پرداخت کنند. همچنین هزینه تحصیل در رشته های پزشکی آن کشور بیشتر می باشد.

قابل توجه است که شهریه هر دانشگاه توسط اعضای اصلی آن دانشگاه تعیین می شود. در برخی مؤسسات دولتی قطر دانش آموزان از حمایت مالی نسبی برخوردار می شوند، بدین صورت که نیمی از هزینه به صورت کمک هزینه توسط دولت به آنها پرداخت می شود. مبلغ ذکر شده تا حدود 711.72 ریال قطری (معادل 19.550 دلار آمریکا) در هر ترم تعیین شده است. نکته قابل تأمل دیگر آنکه، چنانچه قصد تحصیل در مجتمع آموزشی قطری را دارید و در آن بخش ثبت نام کنید، ممکن است واجد شرایط شرکت در دوره های اضافی ارائه شده توسط سایر دانشگاه های آن کشور در آن مجتمع به صورت رایگان شوید.

هزینه تحصیل در قطر

هزینه تحصیل در قطر

برخی دانشگاه ها در قطر هزینه های اعتبار ساعتی، با حدود 12 ساعت اعتبار در هر ترم را دارند. به عنوان مثال، دوره های هنری کارشناسی ارشد در هر ساعت 800 ریال اعتبار دارند که این مبلغ معادل 9،600 ریال اعتبار در هر ترم (مبلغی حدود 2600 دلار آمریکا) می شود. این در حالی است که برای دوره های مهندسی در هر ساعت اعتباری حدود 1000 ریال در نظر گرفته شده است که مبلغی حدود 12000 ریال (معادل 3300 دلار آمریکا) در هر ترم می شود.

اگر تمایل به تحصیل در یکی از گرایشات پزشکی کشور قطر را دارید، باید انتظار داشته باشید هزینه ها به طرز قابل توجه تری بالاتر باشند، که  از حدود 6000 ریال (16.500 دلار آمریکا) تا 90.000 ریال (حدود 24.700 دلار آمریکا) در سال چهارم و 120،000 ریال (معادل 33،000 دلار آمریکا) در سال های پنجم و ششم می رسند. علاوه بر هزینه های فوق هزینه زندگی را نیز می بایست در نظر بگیرید که البته در قطر هزینه زندگی بسیار بالا است.

دانشگاه های معتبر در قطر

بر اساس آخرین آمار به دست آمده سال 2019، از میان کل دانشگاه های قطر، 13 مورد آن در آمار بهترین دانشگاه های قطر قرار گرفته اند و از این تعداد تنها یک مورد آن در آمار رتبه بندی جهانی و هم سطح دانشگاه های معتبر اروپایی و بین المللی قرار گرفته است که آن «دانشگاه قطر» است. برخی از دلایل اصلی که رتبه این دانشگاه ها را نسبت به دیگر دانشگاه های قطر بالا برده است بدین ترتیب می باشند:

 • ارائه منشور، مجوز یا مدرک معتبر سازمان آموزش عالی قطر به دانشجویان پس از فارغ التحصیلی
 • ارائه حداقل چهار مقطع آموزشی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا برای دانشجویان
 • ارائه سیستم آموزشی با کیفیت بسیار بالا در قالب آموزش سنتی و به صورت رو در رو و بدون آموزش از راه دور و از طریق آنلاین

در نتیجه بر اساس این آمار، توصیه نامه اساتید دانشگاه یا هرگونه منبع اطلاعاتی دیگر غیر از موارد ذکر شده سبب امتیاز دهی به اعتبار یک دانشگاه را نداشته و بدین اساس لیست زیر کاملاً بی طرفانه و معتبر است. تمامی دانشگاه های فوق در دوحه واقع شده اند و به ترتیب رتبه بندی (در قطر) به صورت زیر لیست شده اند:

 • دانشگاه قطر (دارای رتبه بندی جهانی)
 • دانشگاه حامد ابن خلیفه
 • دانشگاه پزشکی کورنِل وِیل
 • دانشکده آتلانتیک شمالی
 • مؤسسه دوحه برای مطالعات تکمیلی
 • دانشگاه گلگری قطر
 • دانشگاه کارنیگ ملون قطر
 • دانشگاه جرج تاون قطر
 • دانشگاه ویرجینیا کامان ولث مرتبط با مدرسه هنر در قطر
 • دانشگاه تگزاس A & M قطر
 • دانشگاه شمال غربی قطر
 • دانشگاه HEC پاریس قطر
 • دانشکده لندن قطر

همانطور که در لیست فوق مشاهده می شود، برخی از کشورهای دیگر همانند ایالات متحده، فرانسه و لندن اقدام به استقرار شعباتی از دانشگاه های خود در کشور قطر کرده اند که این امر اعتبار سیستم آموزشی آن کشور را چندین برابر کرده است. برای تکمیل اطلاعات بهتر است که با مشاورین ارشد موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *