تحصیل در لهستان

تحصیل در فنلاند
تیر ۵, ۱۳۹۸
ثبت شرکت در لهستان
تیر ۶, ۱۳۹۸

تحصیل در لهستان

درخواست برای دانشگاه های لهستان از چند طریق صورت می گیرد، چنانچه شما متقاضی یکی از مقاطع دوره کارشناسی ارشد در یکی از دانشکده های هنر، پزشکی یا مهندسی باشید، قبل از اقدام جهت تحصیل در لهستان بهتر است با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشینید و اطلاعات مورد نیاز خود را همچون تاریخ پذیرش، داشتن بیمه و مدارک پزشکی، هزینه های تحصیل و همچنین مراحل اخذ ویزا را به دست آورید.

شرایط تحصیل در لهستان

اولین شرط پذیرش در دانشگاه های لهستان، چه از پایه و چه برای مقاطع بالاتر، انتخاب دانشگاه مورد نظر می باشد. بعد از طی کردن پروسه ثبت نام اولیه، مدارک مورد نیاز دیگر توسط دانشگاه یا دانشکده مربوطه ای که دانشجو انتخاب کرده به وی اعلام می شود.

دانشجویانی که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های لهستان اقدام می کنند، بایستی مدرک کارشناسی خود، یا هرگونه مدرک معادلی که ثابت کند آنها تحصیلات اولیه را گذرانده اند، را نیز ارائه دهند و دانشجویانی که مستقیماً برای کارشناسی اقدام می کنند، بایستی مدرک پایان تحصیلات (دیپلم) ارائه دهند. پذیرش در دانشگاه های لهستان شامل 3 مرحله است که به ترتیب در زیر به انها اشاره می شود.

مرحله اول: درخواست و پذیرش دانشجو در رشته های مهندسی می باشد. برای ورود به مقطع کارشناسی، ارائه مدرک دیپلم یا مدرکی دال بر گذراندن دوره معادلی در کشور لهستان الزامی است. همچنین بنا به صلاحدید و تشخیص دانشگاه مربوطه ممکن است امتحان ورودی جهت سنجش دانش و مهارت دانشجو گرفته شود، بخصوص برای کسانی که مدرک دیپلم خود را در مدارس غیر لهستانی گذرانده باشند.

مرحله دوم: اقدام برای تحصیلات تکمیلی می باشد، که در این صورت ارائه مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک دیپلم تحصیلات تکمیلی گذرانده شده در لهستان الزامی است. مرحله سوم: اقدام برای دکترا می باشد. برای ورود به این مقطع، ارائه مدرک کارشناسی ارشد یا دیپلم معادل گذراندن تحصیلات تکمیلی که در لهستان می توان آن را اخذ کرد الزامی است. جزئیات مربوط به پذیرش توسط هیأت علمی هر دانشگاه مشخص می شود.

جزئیاتی همچون: ظرفیت موجود برای پذیرش دانشجویان بین الملل، بخصوص در رشته های پزشکی (که ظرفیت محدودی دارند). تقریباً می توان گفت بقیه رویه های پذیرش دانشگاه ها شبیه یکدیگر می باشند، که هر ساله قبل از شروع ثبت نام در تاریخ 31 می، توسط اداره آموزش و پرورش دولت لهستان، اعلام می شود. مدارک کلی اعلام شده برای ورود به دانشگاه های لهستان که توسط دولت آن اعلام شده به شرح زیر می باشند:

 • اجازه اقامت دائم
 • وضعیت پناهندگی اعطا شده توسط دولت لهستان
 • اعطای گذرنامه موقت توسط دولت لهستان
 • اجازه کار، که این مورد به شهروندان اروپایی و ساکنین اتحادیه اروپا که اخیراً یا قبلاً در لهستان مشغول به کار شده اند و نیز به خانواده کسانی که در خاک لهستان مستقر شده اند، اعطا می شود.
 • شهروندان اتحادیه اروپا که یکی از اعضای خانواده شان در خاک لهستان مستقر است، می توانند آن فرد را (چنانچه استطاعت مالی مکفی داشته باشد)، به عنوان قیم خود معرفی کرده و وارد این کشور شوند. شایان ذکر است که به این افراد هیچگونه بورسیه ای تعلق نمی گیرد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های لهستان

درخواست برای دانشگاه های لهستان از دو طریق صورت می گیرد که عبارتند از درخواست به صورت آنلاین: مرحله ای سریع و راحت است که مدارک را می توان به صورت آنلاین ارسال کرد. در این مرحله تکمیل فرم و ارسال مدارک مورد نیاز به صورت آنلاین صورت می گیرد. درخواست از طریق ایمیل: شامل اسکن و ایمیل کردن مدارک زیر می باشد:

 • فرم تکمیل شده درخواست با ذکر گرایش مد نظر
 • صفحه اول و عکس دار پاسپورت
 • مدارک تحصیلی شامل رونوشت ها و لیست نمرات و دروس گذرانده شده

شرایط پذیرش در دانشگاه های لهستان

پرداخت شهریه ثبت نام به مبلغ 200 یورو از طریق برخی بانک ها (مبلغ پرداختی به هیچ عنوان قابل برگشت نیست) و همچنین پرداخت از طریق پی پل: که پرداخت از این طریق ساده تر و مطمئن تر است و به صورت آنلاین صورت می گیرد. اولین نکته ای که بایستی بدان اشاره کرد، این است که فرد متقاضی قبل از ورود به خاک کشور لهستان بایستی بداند در چه رشته ای می خواهد به تحصیل بپردازد. چنانچه هنوز تردید دارید و نمی توانید تصمیم بگیرید می توانید به لیست پیشنهادی زیر نگاهی بیندازید:

 • رشته های مدیریت در لهستان
 • رشته های روابط بین الملل لهستان
 • رشته های تجارت بین الملل در لهستان
 • رشته های اقتصاد لهستان
 • رشته های مهندسی در لهستان

اکثر دانشگاه های لهستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی از شهریه بسیار مناسب و پائینی برخوردارند. همانند درخواست برای دیگر کشورها، اولین نگرانی شما باید در مورد ویزا باشد. کشور لهستان جزء اتحادیه اروپا می باشد، بنابراین دانشجویان متقاضی اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند.

در مقابل، دیگر متقاضیان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا بایستی اطلاعات کافی در این مورد داشته باشند تا بتوانند مدارک خود را به طور کامل و سر موعد مقرر آماده کنند. کنسولگری و سفارتخانه مربوطه مدارک شما را بازبینی می کند، سپس شما می توانید از طریق وبسایت وزارت امور خارجه، برای ویزای تحصیلی خود در کشور لهستان یا بیان هر گونه سؤالی اقدام نمایید.

همچنین، شما می توانید دوره های بورسیه در کشور لهستان را نیز بررسی نمائید. گرچه در کشور لهستان، اعطای بورسیه به ندرت و برای رشته هایی خاص صورت می گیرد، با این وجود می توانید قبل از تکمیل ثبت نام خود آن موارد جزئی را نیز چک کنید تا ببنید آیا شامل شما می شود یا نمی شود. برای درخواست در دانشگاه های لهستان، نیاز است که ابتدا صفحه اصلی دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید، چرا که هر دانشگاهی پروسه ثبت نام خاص خود را دارد.

دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در لهستان

بر خلاف دیگر کشورها، کشور لهستان یک وبسایت کلی برای امور ثبت نام تحصیلی ندارد، یعنی وبسایتی که شما بتوانید از طریق آن ثبت نام نهایی خود را انجام داده و پس از آن فرم تکمیل شده خود را برای دانشگاه های آن کشور ارسال کنید. شما باید برای هر دانشگاهی به صورت جداگانه مراحل ثبت نام خود را طی کنید، اما در نهایت نتیجه کار کاملاً مشهود و رضایت بخش خواهد بود. شما از ابتدای کار درخواست و ثبت نام در دانشگاه های لهستان تا درخواست ویزا یا مقطع مورد نظر نیاز به مدرک زبان دارید. بنابراین داشتن یکی از مدارک زیر الزامی است:

 • مدرک آیلتس
 • C1 سطح پیشرفته
 • مدرک تافل

در زیر لیستی از حداقل مدارک مورد نیازی که دانشجو بایستی فراهم آورد آمده است که بر اساس آن می توان برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کرد.

 • مدرک دال بر اتمام دوره تحصیلی قبل (کارشناسی) یا مدرک معادل آن
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • مدرک دیپلم (تأیید شده توسط دانشگاه)
 • رزومه فرد متقاضی با جزئیات کامل درباره سوابق تحصیلی و کاری
 • یک معرفی نامه و معرفی یک استاد
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • 4 قطعه عکس در ابعاد عکس پاسپورت
 • کپی شناسنامه فرد متقاضی
 • مدرک دال بر اثبات داشتن مهارت کافی زبان انگلیسی (چنانچه از ترم اول، دروس به زبان انگلیسی تدریس شوند)
 • مدرک پزشکی دال بر سلامت کامل فرد و توانایی ادامه تحصیل
 • مدرک اثبات کننده توانایی پرداخت مالی آن فرد

دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در لهستان

چنانچه شما متقاضی یکی از مقاطع دوره کارشناسی ارشد در یکی از دانشکده های هنر، فیزیک، آموزش و تدریس، پزشکی یا مهندسی باشید، بایستی صلاحیت خود را اثبات کنید، که البته این خود بستگی به گرایش انتخابی شما دارد. در صورت نیاز دانشگاه مدارکی همچون زیر برای این مورد بایستی آماده شوند:

 • مدرک رسمی اتمام تحصیلات مدرسه ای یا همان دیپلم فرد متقاضی
 • مدرک تکمیلی دیپلم یا فوق دیپلم یا کارشناسی

در اکثر موارد، شروع سال تحصیلی دانشگاه های لهستان شامل 2 ترم 15 هفته ای می شود.

 • اوایل اکتبر: شروع ترم پائیز
 • اواسط فوریه: پایان ترم پائیز
 • اواسط فوریه: شروع ترم بهار
 • پایان ژوئن: پایان ترم بهار
 • اوایل جولای / پایان سپتامبر: تعطیلات تابستانی

نکته: این زمان های اعلام شده از دانشگاهی به دانشگاه دیگر می توانند متفاوت باشند، که به طور کلی می توان گفت:

 • زمان درخواست برای دانشجویان اروپایی: 15 سپتامبر می باشد.
 • زمان درخواست برای دانشجویان غیر اروپایی: از 15 جولای تا 15 آگوست می باشد.

همانطور که قبلاً بدان اشاره شد، دانشجویان اروپایی نیازی به ارائه ویزا ندارند، اما برای آنها نیز همانند دیگر دانشجویان از دیگر کشورها، اجازه اقامت موقت صادر می شود.  دانشجویان غیر اروپایی بایستی ویزا نیز داشته باشند تا بتوانند از امکانات پزشکی و بیمه در کشور لهستان برخودار شوند. در مقابل، دانشجویان اروپایی که کارت بیمه سلامت اروپایی دارند، نیاز به دفترچه بیمه ندارند.

شرایط ویزای تحصیلی لهستان

در صورتی که همه مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان به درستی آماده شوند، فرآیند اخذ ویزا پروسه ای آسان و راحت است. برای ویزای تحصیلی این کشور هم همانند دیگر کشورها مدارکی خاص نیاز است. چنانچه شما دانشجوی یکی از دانشگاه های لهستان باشید و در دوره زبان سالیانه کشور لهستان ثبت نام کنید، باز هم نیاز به اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی کشور مذکور را دارید.

این مورد جز طبقه بندی ویزای درجه D ملی است که اقامت طولانی مدت دانشجو را به طور قانونی در کشور جمهوری لهستان ممکن می سازد. با اخذ این ویزا، شما می توانید به راحتی به مدت یک سال در کشور لهستان بمانید و به راحتی و نامحدود (هر زمان که خواستید) از کشور خارج یا به آن وارد شوید.

ممکن است برای شما نیز سؤالاتی این چنین پیش آید که: «ممکن است بتوانم ویزای شینگن اخذ کنم و با آن تحصیل کنم؟»، «چرا باید ویزای تحصیلی کشور لهستان را گرفت، وقتی که تردد به کشور روسیه از طریق ایران نیاز به اخذ ویزا ندارد؟». پاسخ بسیار ساده است.

شما چه ویزای شینگن اخذ کنید و چه بدون اخذ ویزا به کشور روسیه وارد شوید (قانونی که دولت روسیه برای ایرانیان وضع کرده که می توانند بدون اخذ ویزا به آن کشور تردد نمایند) نمی توانید در 6 ماه، بیشتر از 90 روز در خاک آن کشور بمانید، که مطمئناً اینگونه به خاک لهستان وارد شدن امکان تحصیل را برای شما میسر نمی سازد و برای کسانی خوب است که نمی خواهند در آن کشور بمانند.

به عبارتی ساده تر، سفر به لهستان بدون اخذ ویزا یا با ویزای شینگن مناسب توریست ها، گردشگران و تاجران می باشد و برای تحصیل در کشور لهستان حتما بایستی ویزای نوع D ملی را اخذ کرد. برای این ویزا می توان از طریق مؤسسات دیپلماتیک، یا همان سفارتخانه ها یا کنسولگری جمهوری کشور لهستان اقدام کرد. کشور لهستان در 91 کشور در کل دنیا سفارتخانه دارد. مدارک مورد نیاز اخذ ویزا بایستی در کشور خودتان و در همان محلی که برای اخذ ویزا ثبت نام کرده اید، تحویل داده شوند. بدین ترتیب، ویزای شما به راحتی معرف کشوری است که از آن آمده اید.

شرایط ویزای تحصیلی لهستان

ویزای تحصیلی شما، بعد از دریافت مدارک رسمی ثبت نام طی 3 ماه از طرف دانشگاه لهستان که در آن ثبت نام کرده اید، و قبل از ورود به کشور لهستان صادر می شود. در صورتی که تاریخ شروع به تحصیل شما اول اکتبر باشد، زودتر از یکم جولای نیاز نیست که درخواست ویزا دهید. اگرچه کل پروسه اخذ ویزای تحصیلی طولانی به نظر می رسد، اما در حقیقت کل مدت زمان لازم شامل 4 مرحله به شرح زیر می باشد:

 • ثبت نام برای آپلود مدارک جهت اخذ ویزا: در این مرحله، شما بایستی تاریخ و ساعت آپلود مدارک خود را ذخیره کنید. در هر کشور، این فرآیند تا حدی با کشور دیگر متفاوت است.
 • آپلود مدارک: شما بایستی سر زمان تعیین شده، با در دست داشتن تمامی مدارک حاضر باشید. سیستمی که در آن ثبت نام کرده اید به شما در زمان ثبت نام یادآوری می کند که تحویل مدارک فقط باید توسط فرد متقاضی صورت گیرد.
 • اخذ ویزا: که با گذراندن این مرحله تنها پروسه باقیمانده آماده شدن برای رفتن به کشور لهستان می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی لهستان:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده با مهر و امضا
 • پاسپورت بین المللی معتبر با حداقل اعتبار سه ماهه و شامل حداقل دو صفحه سفید (هم اصلی هم کپی)
 • مدرک شناسایی معتبر با کپی تمامی صفحات و توضیحات آن؛ یا شناسنامه با توضیحات کامل و تمامی صفحات (اصل و کپی)
 • 2 قطعه عکس پرسنلی رنگی با ابعاد عکس پاسپورت
 • گواهی پزشکی مبنی بر تأیید سلامت فرد که در کل اروپا قابل پذیرش است.
 • نامه رسمی از دانشگاه لهستان مبنی بر پذیرش شما، و مدرک دال بر واگذاری خوابگاه در کشور لهستان یا هر محل اسکان دیگر به فرد متقاضی
 • رسید پرداخت ترم / سال اول
 • فرم اثبات استطاعت مالی داشتن برای هزینه های یکساله تحصیل و زندگی در لهستان
 • شهریه اخذ ویزا

همچنین بعد از آماده کردن مدارک و اخذ ویزا، یک وقت مصاحبه برای متقاضی تعیین می شود. شواهد نشان می دهند که اخذ ویزا در لهستان طی 5 تا 10 روز به طول می انجامد. اما در وبلاگ و سایت سفارت و کنسولگری کشور لهستان این مدت زمان 30 روز اعلام شده است.

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی:

 • پرداخت برای ویزا: برای شهروندان تمامی کشورها (غیر از اوکراین) مبلغ 60 یورو در نظر گرفته شده است. این مبلغ فقط برای بررسی مدارک شما اخذ می شود.
 • پرداخت برای خدمات: که بر اساس کشور فرد متقاضی و واحد پول ملی آن فرد حدوداً بین 20-15 یورو هزینه دارد. این مبلغ برای خدمات مرکز ویزا اخذ می شود.
 • هزینه های اضافی: این هزینه ها برای بیمه درمانی، عکس ها، فتوکپی یا برای مثال هزینه پست، پیامک و غیره در نظر گرفته می شوند.

هزینه تحصیل در لهستان

واحد پول کشور لهستان زلوتی (PLN) می باشد. تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی کشور لهستان برای شهروندان آن کشور رایگان است. در صورتی که شما هم بخواهید در آن کشور رایگان تحصیل کنید، بایستی همانند دانشجویان لهستانی در امتحان ورودی شرکت کنید و زبان لهستانی را نیز یاد بگیرید و چنانچه نمی توانید هر کدام از این موارد را انجام دهید، ملزم به پرداخت شهریه می باشید.

 • در مؤسسات دولتی شما باید هزینه ای معادل 8.539 زلوتی تا 16.000 زلوتی را به طور سالانه پرداخت نمائید.
 • در مؤسسات خصوصی، شهریه پرداختی کمی بیشتر می شود و تا سقف 25.300 زلوتی نیز می رسد.

کشور لهستان برای دانشجویان بین المللی، بورسیه های قابل توجهی را درنظر نگرفته است، بنابراین فرد متقاضی نباید انتظار دریافت کمک هزینه را داشته باشد. با این وجود، این مسئله بسته به نظر مؤسسه انتخابی شما دارد و گاهی آنها برای دانشجویان خود، کمک هزینه هایی را در نظر می گیرند. هزینه های زندگی نیز بسته به محل و سبک زندگی انتخابی فرد دارد. به طور معمول، هزینه زندگی در هر ماه به 2.500 زلوتی می رسد.

چنانچه شما تصمیم بگیرید که در خوابگاه دانشگاه مستقر شوید مسلماً باید هزینه کمتری را نسبت به اجاره آپارتمان خصوصی پرداخت نمائید. برای اینکه از عهده هزینه های زندگی در لهستان بر آیید، دولت به دانشجویان اجازه کار پاره وقت را می دهد. اگر شهروند یکی از کشورهای اروپایی باشید، بدون هیچگونه محدودیتی می توانید مشغول به کار شوید. چنانچه شهروند یکی از کشورهای غیراروپایی باشید، بایستی به کارفرمای خود برگه اجازه کار موقت خود را نشان دهید تا اجازه کار به شما داده شود. به عنوان یک دانشجوی بین المللی شما نبایستی تنها به درآمد حاصله از کار اکتفا کنید.

دیگر هزینه زندگی که برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده، هزینه درمان آنها می باشد. چنانچه دارای کارت بیمه سلامت اروپایی (EHIC) باشید، نیازی به خرید دفترچه بیمه درمانی ندارید و تنها با نشان دادن کارت EHIC خود می توانید از تمامی خدمات درمانی به طور رایگان (همانند شهروندان لهستان) استفاده کنید.

اگر شهروند یکی از کشورهای اروپایی باشید و کارت EHIC نداشته باشید، باید قبل از رفتن به لهستان برای این کارت درخواست دهید. کشورهایی مانند انگلستان، سوئد و اسلواکی نیز در عقد قرارداد با دولت لهستان جهت استفاده از امتیاز استفاده رایگان از خدمات درمانی هستند.

چنانچه شهروند غیر اروپایی باشید، بایستی دفترچه خدمات درمانی معتبر دولت لهستان را خریداری کنید. بهتر است قبل از ترک کشور خود یا بعد از ورود به کشور لهستان در اولین فرصت ممکن برای این کار اقدام کنید. در صورتی که این دفترچه را تهیه نکنید، شما بایستی برای تمامی خدمات درمانی خود هزینه پرداخت کنید که هزینه این خدمات بسیار بالا می باشد. به طور کلی هزینه تحصیل در کشور لهستان برای دانشجویان غیر اروپایی به صورت زیر می باشد:

 • پرداخت 2000 یورو در هر سال برای مقاطع فوق دیپلم تا فوق لیسانس
 • پرداخت 3000 یورو در هر سال برای مقاطع دکترا و تحصیلات تکمیلی و رشته های پزشکی، هنر و فوق دکترا
 • پرداخت 3000 یورو در هر سال برای دوره های فنی و حرفه ای و کارآموزی
 • پرداخت 2000 یورو در هر سال برای دوره های زبان لهستانی جهت تحصیل در رشته تجارت لهستان
 • به طور کلی، شهریه پرداخت سالانه بین 6000 – 2000 یورو متغیر است و بستگی به گرایش و مقطع تحصیلی مورد نظر دانشجو دارد (برای مثال هزینه تحصیل در گرایش مدیریت، سالیانه مبلغی حدود 12000 -8000 یورو می شود.)

دانشگاه های معتبر در لهستان

بیش از 500 دانشگاه در لهستان وجود دارد که بیشتر آنها دانشگاه های خصوصی و غیر دولتی می باشند. برخی از امتیازات دانشگاه های لهستان، نسبت به سایر کشورها، که خود دولت لهستان نیز به آنها می بالد این است که در لهستان دانشگاه هایی به فارغ التحصیلان ممتاز اختصاص داده شده است، که از آن جمله می توان به کسب جایزه نوبل توسط اولین زن بنام ماری کوری و یا فضانورد معروف نیکولاس کوپرنیکوس اشاره کرد.

در سال 2019، 14 دانشگاه در لهستان در بین لیست رتبه بندی دانشگاه جهانی QS قرار گرفت و این در حالی بود که 23 دانشگاه آن کشور در لیست رتبه بندی دانشگاه های برتر اروپا و آسیای مرکزی (QA EECA) قرار گرفتند. برخی از بهترین دانشگاه های کشور لهستان عبارتند از:

 • دانشگاه وروشلوف
 • دانشگاه اقتصاد کراکوف
 • دانشگاه اقتصاد و تجارت پوزنان
 • دانشگاه گدانسک
 • دانشگاه علوم زندگی و محیط زیست وروشلوف

لیست دانشگاه های برتر لهستان (به خصوص برای مقطع کارشناسی ارشد) طبق جدول زیر می باشد:

دانشگاه های برتر در لهستان

مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در خصوص موارد گفته شده در این مقاله و همچنین شرایط زندگی در لهستان می توانند اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهند، کافیست با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *