تحصیل در لوکزامبورگ

کار در ایتالیا
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
اقامت صربستان
تیر ۱۹, ۱۳۹۸

تحصیل در لوکزامبورگ

اگر قصد ادامه تحصیل در لوکزامبورگ را دارید، بایستی ابتدا فرم درخواست خود را از دانشگاه مد نظرتان دانلود کرده و به صورت کامل پر کنید. سپس با مدارک خواسته شده هر دانشگاه درخواست خود را ارسال نمایید تا پروسه تصمیم گیری در مورد شما انجام شود و سپس مدارک مورد نیاز به شما اطلاع داده خواهد شد، که این پروسه های پذیرش را مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه برای شما عزیزان آسان خواهند کرد.

شرایط تحصیل در لوکزامبورگ

بین کشورهای بلژیک، آلمان و فرانسه، کشور کوچک و زیبایی بنام لوکزامبورگ با مساحتی حدود 2.586 کیلومتر مربع، پوشیده شده از جنگل های سرسبز، تپه ها و کوه ها، قرار گرفته است. جمعیت کشور لوکزامبورگ حدود 500 هزار نفر می شود، اما علیرغم این تعداد کم، به عنوان یکی از قوی ترین کشورهای اروپایی شناخته می شود.

لوکزامبورگ عضو اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپای غربی است و زبان ملی آن، که ترکیبی از زبان آلمانی و فرانسه است، به رسمیت شناخته شده است. همچنین سطح کیفی زبان انگلیسی نیز در آن دارای استانداردهای بالایی است که اغلب در برنامه های درسی به عنوان واحدی اجباری قرار داده می شود و بسیاری از شرکت های بین المللی مستقر در آن کشور نیز داشتن مهارت در زبان انگلیسی را شرط و مبنای اصلی استخدام پرسنل خود قرار داده اند.

برای زندگی و تحصیل در کشور لوکزامبورگ به عنوان یک دانشجوی بین المللی، مدارک تحصیلی مدارس متوسطه شما باید توسط Ministerère DE l’Education Nationale تأیید شده و به رسمیت شناخته شوند. اگر شما غیر اروپایی هستید، برای تحصیلاتتان به ویزا نیز نیاز خواهید داشت. برای شروع، درصورتی که قصد شرکت در کلاس هایی را دارید که دروس آن به زبان فرانسه یا آلمانی تدریس می شوند، بایستی ثابت کنید که توانایی و درک بالایی در یکی از این زبانها را دارید.

چنانچه می خواهید تحصیلات خود را در لوکزامبورگ شروع کنید و به هیچ یک از این دو زبان نیز تسلط ندارید، هیچ مشکلی نیست و دوره های آموزشی در آنجا برای شما برگزار خواهد شد و یا می توانید گرایشاتی را انتخاب کنید که تدریس در آنها به زبان انگلیسی صورت می گیرد. به طور کلی، مدارک و گواهی های اخذ شده از کشورهای دیگر نیز در کشور لوکزامبورگ به رسمیت شناخته می شوند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های لوکزامبورگ

متقاضی که ملیت آنها از یکی از کشورهای غیر اروپایی است، باید برای تحصیل در کشور لوکزامبورگ دو مرحله را  به صورت زیر طی کند. مرحله اول قبل از ورود به کشور لوکزامبورگ می باشد که:

 • فرد باید برای اجازه اقامت موقت کشور لوکزامبورگ از طریق وزارت امورخارجه کشور خود اقدام نماید.
 • فرد باید درخواست گذرنامه از اداره مهاجرت با اعتبار مکفی دهد.
 • برای افرادی که نیاز به ویزا برای ورود خود به کشور لوکزامبورگ را دارند (تمامی غیر اروپاییان)، پس از دریافت مجوز موقت اقامت، درخواست ویزای نوع D الزامی است.

مرحله 2: پس از ورود به کشور لوکزامبورگ می باشد، که فرد می بایست:

 • تاریخ، ساعت و کلاً اطلاعات کامل ورود خود و نیز آدرس محل اقامت دقیق خود را به دولت لوکزامبورگ اعلام نماید.
 • تحت معاینات پزشکی کامل برای تأیید سلامتی قرار گیرد.
 • درخواست اجازه اقامت تحصیلی یا دانشجویی خود را مطرح کند.

دانشجویان غیراروپایی (بر خلاف دانشجویان اروپایی) برای تحصیل در کشور لوکزامبورگ، نیاز به اخذ مجوز اقامت دارند و پس از آن توسط دولت کشور مذکور، مورد تحقیق قرار می گیرند. در صورت پذیرش می توانند تحصیلات خود را (چه از مقطع دیپلم و چه از مقاطع بالاتر و تحصیلات تکمیلی) در آن کشور شروع کنند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های لوکزامبورگ

محققان و پژوهشگرانی که برای تکمیل پروژه تحقیقاتی خود کشور لوکزامبورگ را بر می گزینند نیز به عنوان دانشجویان آن کشور به رسمیت شناخته می شوند، که به آنها نیز مدرک دانشگاهی معتبر با عنوان گواهی دوره پیشرفته از دانشگاه لوکزامبورگ اعطا خواهد شد. مدارک اولیه و ضروری مورد نیاز برای اقدام تحصیلی در کشور لوکزامبورگ شامل:

 • داشتن یک گذرنامه معتبر
 • اخذ ویزای درست به قصد تحصیل در آن کشور، می باشند.

رویه پذیرش بدین صورت است که فرد متقاضی در ابتدا، بایستی به نزدیکترین کنسولگری کشور لوکزامبورگ یا نماینده دیپلمات کنسولگری لوکزامبورگ به خود مراجعه کرده و درخواست خود را عنوان نماید. درخواست برای اخذ مجوز موقت جهت اقامت در کشور لوکزامبورگ باید با در دست داشتن مدارک هویتی کامل فرد (شامل نام و نام خانوادگی وی، آدرس، مدرک تحصیلی، وضعیت تأهل و غیره) دنبال شود. فرد متقاضی بایستی مدارکی همچون:

 • پاسپورت معتبر
 • در صورت تأیید شدن یک کپی از مجوز اقامت صادر شده
 • گواهی کامل عدم سوء پیشینه
 • مدرکی دال بر قبولی و پذیرششان در یکی از دانشگاه های لوکزامبورگ (و در بعضی موارد کپی قبض ثبت نام اولیه آنها)
 • هدف اصلی شان در انتخاب کشور لوکزامبورگ

مدارک تحصیلی قبلی و اثبات توانایی مالی برای پوشش کلیه هزینه های زندگی و سفر و تحصیل خود در آن کشور (که بایستی برای اثبات این امر، ماهیانه حداقل 80 % از میانگین درآمد کلی برآورد زده شده مردم آن کشور را داشته باشد) و در حالتی دیگر گواهی دال بر اخذ بورسیه تحصیلی یا دریافت کمک هزینه یا وام دانشجویی (با میزان مبلغ و طول مدت مشخص)، گردش حساب مالی خود و گواهی بیمه خدمات درمانی را هنگام مطرح کردن درخواست خود در دست داشته باشد.

نکته: در صورتی که فرد از طریق یک وکیل قانونی پروسه تکمیل پرونده و ثبت نام خود را طی کرده باشد، بایستی مدارک خود را به همراه نامه ای مبنی بر معرفی وکیل خود به طور دقیق و کامل ارائه دهد. اسناد بایستی به صورت کاملاً محرمانه تحویل داده شوند و نیازی به رونمایی اطلاعات فرد متقاضی به همگان نیست.

در صورتی که مدارک فرد به زبان آلمانی، فرانسه یا انگلیسی نباشند، بایستی قبل از هرگونه اقدامی، متقاضی از طریق یکی از دارالترجمه های رسمی، اقدام به ترجمه آنها نموده و با مهر و امضاهای لازم (سفارت، دفتر مهاجرت و غیره) آنها را تحویل دهد.

پذیرش دکترا در لوکزامبورگ

تحصیلات در مقطع دکترا در کشور لوکزامبورگ امکان پذیر است. به طور کلی، دانشگاه لوکزامبورگ دارای 4 دانشکده دکترا است:

 • دانشکده دکتری علوم و مهندسی (DSSE)
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی
 • دانشکده دکتری در اقتصاد و دارایی (DSEF)
 • دانشکده دکتری علوم انسانی و علوم اجتماعی (DSHSS)

هر داوطلب تحصیل در مقطع دکترا، بایستی یکی از گرایشات دکترا در یکی از دانشگاه های فوق را انتخاب نماید. هزینه تحصیل در مقطع دکترا، سالیانه حدود 200 یورو برای هر ترم می شود. مدت زمان تحصیل در این مقطع بین 4 – 3 سال می باشد، که بسته به موضوع تحقیقاتی پایان نامه فرد دارد.

در صورتی که قصد تحصیل در مقطع دکترای یکی از دانشگاه های لوکزامبورگ را دارید، بایستی شرایط مقطع کارشناسی ارشد شما به آن بخورد و نیز نیاز به یافتن استاد راهنمایی دارید که موضوع مورد تحقیقاتی شما را تأیید کند و تمایل به کمک رسانی در حوزه علاقه شما داشته باشد. کاندیدهای مقطع دکترا، امتیازات ویژه ای را کسب می کنند؛ که برخی از آنها به شرح زیر می باشند:

 • کسب دانش عمیق در زمینه تخصص خود
 • دریافت آموزش از طریق روش های علمی
 • بهبود مهارت نوشتاری علمی و مهارت های ارتباطی فرد
 • آگاهی از مسائل اخلاقی در علم
 • ایجاد صلاحیت های بین رشته ای
 • کسب مهارت هایی مانند مدیریت پروژه با ارائه تکنیک های لازم

مزیت دیگر تحصیل در مقطع دکترا در کشور لوکزامبورگ این است که آموزش در گروه های کوچک انجام می شود (بیشتر مواقع گروه تک نفری دانشجو با استاد)، و از این رو دانشجو می تواند با مبادله عمیق دانش، کیفیت و سطح علمی خود را تا حد ممکن افزایش دهد و با مهارت کافی و سطح علمی و دانش بسیار بالایی فارغ التحصیل شود. برخی از مهارت های قابل قبول اکتسابی (با کیفیت بالا) با تحصیل در مقطع دکترا بدین ترتیب می باشند:

 • کسب مهارت های مرتبط و غیر مرتبط با گرایش تحصیلی شما
 • کسب مهارت های لازم مرتبط با حرفه و کار آینده فرد
 • استفاده از دوره های مهارتی و آموزشی رایگانی که در دانشگاه های لوکزامبورگ ارائه می شود.

نکته: متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند، می توانند در زمان انجام پروسه ثبت نام خود، به پورتال دانشگاه مراجعه کرده و با اطلاع کامل از دوره های آموزشی و مهارتی برگزار شده توسط آن دانشگاه، قبل از ورود به کشور لوکزامبورگ و شروع تحصیلات خود در آن دوره ها نیز ثبت نام کنند، چرا که زمانی تعداد شرکت کنندگان دوره به حد نصاب برسد، دیگر ثبت نام تا شروع دوره بعدی امکان پذیر نخواهد بود.

پذیرش دکترا در لوکزامبورگ

همچنین، دوره های آموزشی که به صورت رایگان در اختیار متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا می باشند، به صورت انحصاری به یک دانشگاه واگذار نمی شوند و در کل دانشگاه ها یا حتی مؤسسات خصوصی کشور لوکزامبورگ گسترده هستند. نکته قابل توجه اینکه دانشجوی مقطع دکترا می تواند در هر یک از این دوره ها که بخواهد شرکت کند، و تنها محدود به شرکت در دوره های برگزار شده ای که در دانشگاه مشغول به تحصیل وی ارائه شده است، نمی باشد.

شرایط ثبت نام در این دوره ها نیز بدین صورت است که فرد پس از اتمام کار ثبت نام مقطع دکترایش، می تواند از طریق سایت Uni.Lu (مختص کاندیدهای ملیت های سراسر دنیا) در یکی از دوره های مد نظرش ثبت نام کند. در صورتی که فرد پروسه ثبت نام خود را به درستی انجام دهد، تأییدیه پذیرش و اتمام ثبت نامش از طریق ایمیل به وی اطلاع داده خواهد شد.

هزینه تحصیل در لوکزامبورگ

ارز کشور لوکزامبورگ، یورو (€) می باشد. هزینه های تحصیلی که فرد می بایست پرداخت کند بستگی به مقطع و گرایش انتخابی وی دارد. اما به طور متوسط ​​هزینه پرداختی که برای یک فرد برآورد شده است مبلغی حدود 400 تا 800 یورو در سال می باشد. به عنوان مثال، برای تحصیل در شاخه های مربوط به کسب و کار، هزینه های تحصیل گران تر است، و مبلغ پرداختی حدود 4000 تا 5000  یورو در سال خواهد شد. چنانچه فرد، متقاضی تحصیل در دانشکده کسب و کار باشد، نباید متعجب شود اگر که هزینه تحصیلش تا مبلغی حدود 17،000 یورو در سال نیز برسد.

دانشگاه لوگزامبورگ برای ارائه خدمات خوابگاهی خود، که در مقایسه با اجاره ملک در شهر بسیار ارزان تر هستند، هزینه متعارف تری را می گیرد. بدین صورت که اگر فرد تصمیم به زندگی در خوابگاه را داشته باشد، هزینه آن مبلغی حدود 350 تا 500  یورو در هر ماه می شود. همچنین دانشجویانی که برای تحصیل کشور لوکزامبورگ را انتخاب می کنند باید، همانند اقدام برای دیگر کشورهای اروپایی، هزینه های بیمه درمانی خود را نیز لحاظ کنند.

اگر فرد متقاضی تحصیل در کشور لوکزامبورگ، از یکی از کشورهای اروپایی بوده و دارنده کارت EHIC (برای پوشش خدمات درمانی خود) باشد، می تواند از همان خدمات بهداشتی که شهروندان لوکزامبورگ به آن دسترسی دارند و با همان قیمت دسترسی پیدا کند، و نیازی به خرید دفترچه بیمه درمانی اضافی ندارد.

و چنانچه فرد متقاضی، دارنده کارت EHIC نباشد یا به عبارت دیگر، وی جزو شهروندان غیراروپایی باشد، در طول دوره تحصیل خود، نیاز به دفترچه بیمه درمانی خواهد داشت. این بدان معنا است که دانشجوی غیر اروپایی بایستی یک دفترچه بیمه درمانی را (اگر که از قبل نداشته است) خریداری کند. اگر فرد در زمان اقدام برای تحصیل در لوکزامبورگ، دارای یک دفترچه بیمه درمانی باشد، باید پیش از هر اقدامی مطمئن شود که دفترچه اش در کشور لوکزامبورگ معتبر است.

هزینه زندگی در لوکزامبورگ به نسبت برای دانشجویان بین المللی بالا است، و مبلغی بین 1.080 – 800 یورو در ماه را شامل می شود. که این هزینه با توجه به در نظر گرفتن وضعیت معیشتی مورد نظر دانشجو می تواند کمتر یا بیشتر از این مقدار شود. به طور کلی، وقتی اسم هزینه زندگی آورده می شود، یعنی که مبلغ مورد نظر ما کل هزینه های زندگی فرد از خورد و خوراک و ثبت نام وی در دانشگاه گرفته تا ملزومات تحصیل و شهریه های پرداختی وی را شامل شود. یکی از دیگر مزایای تحصیل در کشور لوکزامبورگ، امکان و اجازه کار دانشجو تا سقف 40 ساعت در هفته می باشد.

بورسیه تحصیلی لوکزامبورگ

خوشبختانه، مجموعه ای از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل  در کشور لوکزامبورگ را دارند، موجود می باشد. بورسیه ها از طریق هر دو دانشگاه های دولتی و دانشکده های خصوصی آن کشور ارائه می شوند. یکی از این کمک هزینه ها، بنام اراسموس می باشد که معمولاً برای دانشجویان بین المللی عرضه می شود.

بدین صورت که اگر سال اول تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید، از سال دوم به بعد می توانید به راحتی این کمک هزینه را دریافت کنید. معمولاً کمک مالی از طرف دولت لوکزامبورگ به تمام دانشجویانی که برای ادامه تحصیلات خود در مقاطع بالاتر و تحصیلات تکمیلی اقدام کرده اند، اعطا می شود اگر که:

 • آنها ملیت لوکزامبورگ داشته و یا در آن کشور اقامت داشته باشند.
 • آنها شهروندان اروپایی عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا و یا کنفدراسیون سوئیس باشند، و به عنوان کارمند در کشور لوکزامبورگ مشغول به کار باشند (چه با اجازه اقامت دائم و چه با اجازه اقامت موقت).
 • آنها شهروندان غیراروپایی باشند که حداقل به مدت 5 سال در کشور لوکزامبورگ اقامت داشته اند، و یا گواهینامه تحصیلات متوسطه خود را از وزارت آموزش و پرورش آن کشور اخذ کرده باشند.
 • آنها دارای وضعیت پناهنده سیاسی در لوکزامبورگ باشند و در آن کشور مقیم باشند.
 • آنها فرزندان یکی از شهروندان لوکزامبورگ یا یکی از کشورهای اروپایی (عضو اتحادیه اروپا، یا منطقه اقتصادی اروپا و یا کنفدراسیون سوئیس باشند – باشند، یعنی یا پدر و یا مادر آنها شهروند یکی از موارد ذکر شده هستند – که والدین آنها برای حداقل 5 سال بدون وقفه و با حداقل برخورداری از امتیاز 50 درصدی وضعیت اقامت یا ساعات کار انجام شده در آن کشور حق اقامت داشته باشند.

برای تمامی موارد فوق الذکر کمک هزینه مالی از سوی دولت (شامل وام یا بورسیه تحصیلی) با نرخ 2 % ثابت لحاظ می شود. که این مبلغ در هر سال تحصیلی، حدود 13.000 یورو می شود. و نکته دیگر اینکه این مبلغ به طور کلی محاسبه و در نظر گرفته می شود و ربطی به ملیت فرد متقاضی تحصیل در کشور لوکزامبورگ ندارد. بورسیه های در نظر گرفته شده برخی از دانشگاه های لوکزامبورگ به شرح زیر می باشند:

دانشگاه میامی در اوهایو: که از طریق مرکز اروپایی Dolibois، حامی برنامه های تحصیلی ارائه شده در لوکزامبورگ است؛ و به منظور ترغیب دانشجویان برای کسب بینش اروپایی در امور جهان با برنامه های دقیق آموزشی تنظیم شده است که دید متقاضیان را نسبت به فرهنگ و دیدگاه اروپای غربی باز می کند.

مرکز اروپایی Dolibois بخشی از MU است، یعنی ایجاد فرصت برای تغییر محل تحصیلتان و رفتن به دانشگاهی دیگر که در لیست دانشگاه های MU باشد. دانشجویانی که تحصیلات خود را در لوکزامبورگ دنبال می کنند و افرادی که علاقه مند به دریافت کمک مالی هستند، بایستی موارد زیر را در نظر داشته باشند:

بورسیه تحصیلی MU تنها به دانشجویانی تعلق می گیرد که دارای انگیزه تحصیلی بالایی باشند و در تمامی موارد شایستگی خود را دریافت این بورسیه به اثبات رسانده باشند. بورسیه تحصیلی اروپایی Dolibois کمک های مالی قابل توجهی را برای متقاضیان تحصیل در لوکزامبورگ فراهم می آورد و سرمایه گذاری بر روی دانشجو، و میزان مبلغ در نظر گرفته شده از دانشجویی به دانشجوی دیگر و سالی به سال دیگر متفاوت است.

بورسیه تحصیلی لوکزامبورگ

دانشگاه ایالتی میشیگان: یکی از فعال ترین دانشگاه های مطالعاتی بین الملل است که راه را برای تحصیل دانشجویان بین الملل نیز با انگیزاننده هایی همچون کمک مالی و پاداش به دانشجویان برجسته هموار ساخته است. این دانشگاه برنامه های آموزشی خود را به خصوص برای متقاضیان تحصیل در بلژیک، هلند و لوکزامبورگ و به ویژه در زمینه تجارت و مدیریت ارائه داده است. جوایز و پاداش های در نظر گرفته شده این دانشگاه برای دانشجویان بین الملل مبلغی حدود 1000 – 500 دلار می باشد.

دانشگاه های معتبر در لوکزامبورگ

برخی از معروف ترین مؤسسات تحصیلی لوکزامبورگ همچون، دانشکده تجارت جک ولش که یک کالج کسب و کار است و گرایشات و مقاطع بسیار زیادی را برای بیش از دو دهه ارائه داده است. این دانشکده با ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت بالا و همزمان آماده کردن دانشجو برای ورود به بازار کار و آغاز تجربه حرفه ای وی بسیار معروف شده است.

دانشگاه لوکزامبورگ خود را به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی چند زبانه و بین المللی به دنیا معرفی کرده است، که به کمک مؤسسات اروپایی، مرکز مالی بین المللی و بازار کار لوکزامبورگ و نیز شرکت های چند زبانه بین المللی، محیط آموزشی فوق العاده ای را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. درحال حاضر این دانشگاه 4500 دانشجو از 88 کشور مختلف دارد و با ترکیبی از اساتید از حدود بیست کشور مختلف تشکیل شده است.

دانشگاه لونکس (LUNEX)، یکی از موسسات خصوصی برای تحصیلات عالی در گرایشات ورزشی، بهداشت، پیشگیری و درمان است که محوطه آن در دیفردنج یا همان شهر ورزشی اروپا و در کنار استادیوم اصلی ورزشی واقع شده است. این دانشگاه به طور کامل بازسازی شده و در حال حاضر با فناوری های پیشرفته و همچنین محیط آموزشی مدرن و دیجیتال مجهز شده است. دانشگاه لونکس به عنوان یک کالج بین المللی در سراسر اروپا شناخته شده است و کاملا با بازار جهانی سازگار می باشد.

در کل، دانشگاه لوکزامبورگ دارای 11 گرایش اصلی در مقطع کارشناسی و 27 گرایش در مقطع کارشناسی ارشد می باشد، که دانشجو بایستی به یکی از این پنج حوزه علاقمند باشد، تا بتواند در این کشور به تحصیل مشغول شود. اتمام تحصیلات کارشناسی در طول چهار سال برای دانشگاه های لوکزامبورگ اهمیت به سزایی دارد. تمرکز اصلی دانشگاه های لوکزامبورگ بر روی 5 حوزه اصلی آنها به شرح زیر است:

 • آموزش و یادگیری در زمینه چندزبانه و چند فرهنگی
 • قانون اروپا و قانون کسب و کار
 • امور مالی بین المللی
 • امنیت، اعتماد و قابلیت اطمینان فن آوری اطلاعات
 • سیستم های بیومدیکال

امیدواریم مطالب فوق توانسته باشد اطلاعات شما عزیزان را در خصوص تحصیل در کشور لوکزامبورگ بالا برده باشد، شما می توانید برای اطلاع از شرایط زندگی دانشجویی در این کشور با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *