تحصیل در مجارستان

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه
شرایط تحصیل رایگان در فرانسه
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۹
اقامت دانشجویی در فرانسه
اقامت دانشجویی در فرانسه
خرداد ۷, ۱۳۹۹
تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان با هدف کار و تحصیل در مجارستان به این کشور مهاجرت می کنند. در این مقاله که با تلاش مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه تهیه شده است، شما با هر گونه مزایا و چالش که برای دانشجویان بین المللی در مجارستان وجود دارد آشنا خواهید شد. برای صرفه جویی در هزینه ها جهت دانشجویان، وام های دانشجویی مناسبی نیز با نرخ سودی بسیار مناسب لحاظ شده اند. برای درخواست وام دانشجویی متقاضی می بایست زیر 40 سال سن داشته و کارت اقامت دائم یا مهاجرت به مجارستان را داشته باشد، مدت زمان بازپرداخت اقساط نیز بسته به درآمد متقاضی دارد.

الزامات و شرایط تحصیل در مجارستان

تحصیل در هر یک از دانشگاه و موسسات علمی مجارستان شرایط و نیز هزینه های خاص خود را دارد. اما به طور کلی، شهریه تحصیل ترم های اول که بیشتر دروس تئوری ارائه می شود در مقایسه با ترم های آخر که بیشتر دروس عملی اند، کمتر می باشد. هر ساله تخفیفات ویژه ای برای دانشجویان بومی مجارستانی و نیز دانشجویان ایالات متحده که قصد تحصیل در مجارستان را داشته باشند اعمال می شود. با این حال، بورسیه ها و تخفیفات دیگری نیز برای دیگر ملیت ها اختصاص داده می شود، همچنین شرایط ورود و پذیرش در مجارستان از استانداردهای بولونیا پیروی می کند.

از جمله مدارک معتبر و مستدلی که در بدو ورود به دانشگاه های مجارستان بایست ارائه شود شامل: مدرکی دال بر اثبات اتمام تحصیلات متوسطه، رزومه یا معرفی نامه متقاضی، تمامی ریز نمرات مربوطه به چند سال آخر تحصیل، یک قطعه عکس در ابعاد عکس پاسپورت، کپی و اصل گذرنامه، مدرک زبان معتبر و یک توصیه نامه از آخرین موسسه علمی که متقاضی در آن مشغول به تحصیل بوده است. همچنین پیش از ورود به مجارستان و برای دریافت اجازه اقامت به منظور تحصیل در آنجا، بایست از سفارت محلی مجارستان در کشور خود بازدید کنید تا اسناد مرود نیاز برای ورود به مجارستان صادر شود.

کلیه اسناد و مدارک قابل ارائه می بایست به یکی از دو زبان مجارستانی یا انگلیسی ترجمه شوند. همچنین برخی دانشگاه ها و گرایشات خاص ممکن است علاوه بر درخواست کامل مدارک از متقاضی بخواهند تا در آزمون ورودی آن دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی را اخذ نماید. مقطع کارشناسی در مجارستان 3 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا 4 سال می باشد که برای مقطع دکترا یک سال مازاد نیز جهت کارهای تحقیقاتی و نوشتن پایان نامه در نظر گرفته می شود. آشنایی با شرایط و ضوابط دانشگاه انتخابی و رعایت تمامی آنها از ضروریات اصلی در بدو ورود به دانشگاه می باشد.

هزینه تحصیل در مجارستان

مجارستان کشوری است در اروپای مرکزی که دارای جمعیتی حدود 9.8 میلیون نفر می باشد. پایتخت مجارستان، بوداپست بوده و دارای سطح تحصیلاتی بالا است. با این وجود، نسبت به تحصیلات سطح بالای آن شهریه دانشگاه ها یکی از پایین ترین هزینه ها در کل سطح اروپا است. به دلیل ارائه کیفیت بسیار بالا و در مقابل شهریه بسیار پائین و مقرون به صرفه دانشگاه های مجارستان، این کشور یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین الملل شناخته شده است. با این وجود، هزینه ها و شهریه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر فرق می کند. همچنین دانشجویان تحت برنامه بودجه دولتی مجاز به پرداخت شهریه نیستند و شهریه پرداختی توسط دانشجویان اروپایی کمتر از دانشجویان غیر اروپایی است.

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان برای دانشجویان خارجی مبلغی حدود 500 – 450 یورو در ماه می شود که این مبلغ شامل هزینه های تغذیه، اسکان، حمل و نقل، کتاب و دیگر ملزومات مورد نیاز می شود. به طور کلی، شهریه دانشگاه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپای بین المللی مبلغی حدود 2000 یورو در سال می شود و اجاره یک آپارتمان کوچک در پایتخت مجارستان (بوداپست) مبلغی بین 230 – 200 یورو در ماه خواهد شد. شهریه ها بسته به دانشگاه، گرایش و مقطع انتخابی فرد می توانند متفاوت باشند. توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی برای آگاهی از جزئیات دقیق شهریه ثابت و متغیر هر گرایش به دانشگاه انتخابی مورد نظر مراجعه شود. برای مثال شهریه برخی از گرایشات پر طرفدار در ادامه ذکر می شود:

 • گرایش روابط بین الملل: مبلغی حدود 1.000 – 600 یورو در سال
 • گرایش تجارت و مدیریت اجرایی: حدود 1.200 یورو در سال
 • تمامی گرایشات مهندسی: بین 2.500 – 1.600 یورو در سال
 • گرایشات پزشکی و دندانپزشکی: حدود 8.000 – 6.000 یورو در سال

تحصیل پزشکی در مجارستان

مطالعات پزشکی در مجارستان با استانداردهای اروپایی مطابقت می کند و از بالاترین کیفیت محسوب می شود. شرایط نسبتاً راحت پذیرش و شهریه مقرون به صرفه دانشگاه های پزشکی مجارستان، این کشور را تبدیل به گزینه ای مطلوب برای بسیاری از دانشجویان از سرتاسر دنیا کرده است. مجارستان از زمره کشورهای اروپایی است که کلیه گرایشات پزشکی از جمله پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را علاوه بر زبان مجاری به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهد. مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه های مجارستان توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته می شود، که این امر خود می تواند یکی از دلایل اصلی ترغیب دانشجویان بین الملل به تحصیل در این کشور باشد.

هر یک از دوره های پزشکی در مجارستان 6 سال به طول می انجامد و به دلیل تقاضای بالای دانشجویان بین الملل و نیز فرصت های تحصیلی کم، می توان گفت ورود به هر یک از دانشگاه های پزشکی مجارستان بسیار رقابتی و چالش برانگیز است. شرایط ورودی سخت و پیچیده ای برای ورود دانشجویان بین الملل لحاظ نشده است. با این حال، نیاز است که شرایط در نظر گرفته شده به طور کامل رعایت شوند. همچنین هزینه زندگی و شهریه دانشگاه های پزشکی در شهرهای بزرگ مجارستان، همچون پایتخت آن، بوداپست، در مقایسه با شهرهای کوچکتر آن تا حدی بالاتر است.

تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

متقاضیان تحصیل در گرایشات پزشکی ملزم به گذراندن آزمون ورودی که شامل یک امتحان کتبی دو ساعت و نیم است با جواب دادن به سؤالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی می باشند. برای بخش شفاهی آزمون نیز یک استاد دانشگاه در مورد موضوعات پزشکی با دانشجویان مصاحبه می نماید. توجه به تاریخ های ثبت نام و ارسال درخواست یکی از ضروریات اصلی است که بایست در نظر گرفته شود. معمولاً تمامی دانشگاه های پزشکی مجارستان ورودی های خود را در تاریخ سی ام جولای پذیرش می کنند. شهریه مورد نیاز نیز برای شرکت در یک دوره شش ساله پزشکی به زبان انگلیسی مبلغی حدود 18.000 یورو خواهد شد.

شرایط اقامت دانشجویی در مجارستان

اخذ اقامت دانشجویی برای ملیت هایی نیاز است که در لیست قراردادی دولت مجارستان قرار نداشته باشند. با این حال در ادامه شرایط اقامت دانشجویی مجارستان به طور کلی مورد ارزیابی قرار می گیرد:

 • متقاضی می بایست یک نامه تأییدیه از آخرین موسسه آموزشی که در آن مشغول به تحصیل بوده است را ارائه دهد.
 • متقاضیان می توانند قبل از ورود به دانشگاه در یک دوره مقدماتی، به عنوان مثال یادگیری زبان مجارستانی، شرکت نمایند.
 • متقاضیان بایست مدرک زبانی مورد نیاز را بتوانند ارائه دهند.
 • ارائه مدارک مستدل دال بر توانایی تأمین هزینه های زندگی و تحصیل طی مدت زمان اقامت در مجارستان از دیگر ضروریات اولیه است. حتی کسانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شده اند، نیاز است که مدارک مرتبط با آن را ارائه دهند.
 • ارائه گذرنامه معتبر نیز از جمله الزامات دیگر است.
 • انگیزه نامه مناسب یا به طور کل نامه ای که مشخص نماید هدف متقاضی از تحصیل و اقامت در مجارستان چه می باشد نیز از دیگر الزامات ورودی است.
 • ثبت نام در بیمه خدمات اجتماعی کشور مجارستان و یا در صورت عدم ثبت نام ارائه مدارکی در اثبات اینکه فرد متقاضی توانایی تأمین کلیه مخارج و هزینه های زندگی خود من جمله هزینه های درمانی را دارد، کفایت می کند.
 • نامه صلاحیت و عدم سابقه سوء پیشینه کیفری نیز از دیگر ضروریاتی است که در بدو ورود بایست ارائه شود.
 • دانشجویان بایست از ابتدای امر محل اقامت خود را مشخص نمایند تا بتوانند آدرس محل اقامت خود را هنگام ثبت نام در دانشگاه اعلام کنند.
 • از دیگر اقدامات لازم جهت دریافت اقامت دانشجویی، پس از گردآوری تمامی مدارک لازم، تکمیل تمامی فرم های مرتبط و ارائه عکس پرسنلی سه ماه اخیر فرد، و پرداخت فیش های واریزی اولیه ثبت نام می باشد.

همچنین هنگام دریافت پذیرش فرد از سوی دانشگاه، بایست خود شخصاً در محل حاضر شده و مدارک را تحویل دهد و در صورت وجود مشکلی خاص، با ارائه مدارک معتبر، حضور نماینده قانونی تعیین شده از سوی وی نیز بلامانع می باشد. در خصوص موارد گفته شده و همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید، مشاورین ما اطلاعات به روزی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *