تحصیل در کرواسی

تحصیل پزشکی در چین بدون مدرک زبان
تحصیل پزشکی در چین بدون مدرک زبان
فروردین ۱۷, ۱۳۹۹
ویزای تحصیلی نروژ
ویزای تحصیلی نروژ
فروردین ۱۸, ۱۳۹۹
تحصیل در کرواسی

تحصیل در کرواسی

در این نوشته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه تلاش کرده اند تا اطلاعات دقیقی را در خصوص شرایط تحصیل در کرواسی برای شما عزیزان بازگو کنند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند برای استفاده از بورسیه تحصیلی این کشور باید واجد شرایط بورسیه تحصیل باشند که این شرایط شامل مدارک پیشین تحصیلی و استعداد می شود.

شرایط تحصیل در کرواسی

برای تحصیل از مقطع پایه در کرواسی، یا به عبارتی برای ورود به دانشگاه نمرات و نتایج نهایی دبیرستان متقاضیان مورد ارزیابی قرار می گیرند. هر یک از موسسات آموزش عالی در کرواسی معیارهای ثبت نام و پذیرش خاص خود را دارند که مدارک آموزشی و مهارتی پیشین و نمرات هر چه بهتر مراحل قبلی تحصیلی و نتایج آزمون ها و دانش و مهارت ها و توانایی های متقاضیان تأثیر به سزایی در انتخاب فرد دارند. علاوه بر این ها، انگیزه متقاضیان نیز که از طریق تکمیل فرم های مربوطه و مصاحبه ارزیابی می شود، در تأیید یا رد صلاحیت وی تأثیر به سزایی دارد.

از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی گذراندن دوره تحصیلی چهار ساله می باشد. برای شروع متقاضیان می بایست در سیستم برنامه مرکزی ثبت نام کنند. پس از آن نیاز به بررسی تقویم و برنامه های پذیرش هر دانشگاه می باشد که بر اساس آن متقاضی بتواند در زمان درست مدارک خود را ارسال کند. امکان ارسال درخواست همزمان به چندین دانشگاه وجود دارد، اما بایست به گرایش و مقطع مورد نظر خود نیز توجه کرد. یکی دیگر از شرایط تحصیل در کرواسی ارائه مدرک زبانی معتبر می باشد.

کلیه مدارک و سوابق تحصیلی پیشین متقاضی توسط سیستم آموزش کرواسی بررسی می شوند و در صورت تأیید آنها به فرد اجازه تحصیل در مقطع مورد نظر داده می شود. در غیر این صورت، از متقاضی خواسته می شود در یک دوره خاص پیش از ورود به مقطع مورد نظر، جهت صدور مدرک قابل تأیید دولت کرواسی شرکت کند. پس از ثبت نام در وب سایت مرکزی آموزشی کرواسی، یک حساب کاربری جدید برای هر فرد ایجاد می شود که از طریق ایمیل به وی اطلاع داده می شود. تمامی شرایط و مراحل درخواست تا پذیرش متقاضی از طریق همین حساب کاربری به وی اطلاع داده می شود.

شرایط پذیرش دانشگاه های کرواسی

پس از ثبت نام در سیستم آموزش مرکزی برای شرکت در امتحان ورودی دانشگاه و نیز اخذ پذیرش با توجه به مقطع و گرایش انتخابی خود، نیاز است که متقاضیان مدارک زیر را نیز ارائه دهند:

  • فرم درخواست تکمیل شده، که از طریق همان وب سایت مرکزی قابل دانلود می باشد.
  • ارائه مدارک معتبر در جهت اثبات تابعیت و ملیت، که ارائه کپی گذرنامه بین المللی کافی است.
  • ارائه تمامی مدارک و اسناد مربوط به سوابق تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات کامل
  • ارائه مدرک معتبر در تأیید حداقل اخذ یکی از مدارک تحصیلی معتبر در ورود به مقطع تحصیلی بالاتر، که برای ورود به دانشگاه ارائه مدرک دیپلم پایان دوره متوسطه یا دبیرستان کفایت می کند.
  • مدارکی در تأیید شرکت در هر یک از مسابقات ملی یا بین المللی مثلا المپیاد در اثبات ممتاز بودن فرد (در صورت وجود)
  • ارائه مدارک شناسایی معتبر، که کپی کارت ملی و شناسنامه در شروع ثبت نام کافی به نظر می رسد.
شرایط پذیرش دانشگاه های کرواسی

شرایط پذیرش دانشگاه های کرواسی

همچنین متقاضیان می بایست کلیه مدارک و اسناد لازم فوق به همراه دیگر موارد مورد نیاز دانشگاهی که برگزیده اند را تا مدت زمان مهلت تعیین شده فراهم ساخته و به صورت آنلاین و از طریق همان وب سایت اولیه ارسال دارند. روش ارسال مدارک و درخواست نیز بدین صورت است که پس از ثبت نام در وب سایت مرکزی یک حساب کاربری برای هر متقاضی به طور جداگانه ایجاد می شود که از آن طریق می تواند اقدام نماید.

از دیگر کارهایی که نیاز است متقاضی صورت دهد، ترجمه تمامی مدارک و اسناد خود به زبان کرواتی می باشد. تمامی این اسناد بایست توسط یکی از دارالترجمه های رسمی کشور ترجمه شده و به مهر و تأیید رسمی برسند. همچنین پس از دریافت پذیرش از سوی دانشگاه، به متقاضی یک فرصت مشخص داده می شود که هزینه ترم اول تحصیلی خود را بپردازد. اثبات توانایی مالی فرد در تأمین هزینه ها جهت تحصیل و اقامت کرواسی نیز از الزاماتی است که بایست مد نظر قرار گیرد.

هزینه تحصیل در کرواسی

کرواسی یک کشور اروپای شرقی است که سبک و تنوع زندگی با هزینه های متغیر قابل توجهی در آن به چشم می خورد. تقریباً تمام بخش غربی و جنوبی کشور از مرز ساحلی با دریای آدریاتیک پوشیده شده است. این کشور با حدود 4 میلیون نفر جمعیت یکی از کشورهایی است که ترکیب چند فرهنگی دارد. بنابراین هزینه زندگی در کرواسی به عوامل زیادی همچون مکان و سبک زندگی هر فرد بستگی دارد. اما برای دانشجویان خارجی متوسط هزینه زندگی که در نظر گرفته شده است بین 700 – 400 یورو در ماه می باشد. این مبلغ شامل هزینه اجاره، تهیه خورد و خوراک، آب و برق، حمل و نقل و سایر هزینه ها می شود.

همچنین هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در کرواسی نیز با توجه به سطح، دانشگاه مورد نظر، و رشته تحصیلی انتخابی هر فرد متفاوت است. با این حال اعمال هزینه ها در شروع یک سال تحصیلی بدین معنا نیست که دانشجو تا آخر دوره تحصیلات خود موظف به پرداخت همان مبلغ خاص است، بلکه شهریه تحصیلی هر ساله ممکن است تغییر کند. به طور کلی، شهریه برخی گرایشات از برخی دیگر بیشتر است. برای مثال شهریه دوره های علوم فنی و مهندسی در سال مبلغی حدود 3.300 دلار، علوم پزشکی حدود 4000 دلار و علوم انسانی، گرایشات هنر یا علوم اجتماعی سالیانه مبلغی حدود 878 دلار می شود.

هزینه تحصیل در کرواسی

هزینه تحصیل در کرواسی

همچنین هزینه تحصیل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و بالاتر نیز با یکدیگر متفاوت است. برخی از دانشگاه های کرواسی نیز برای ارائه خدمات اضافی که به دانشجویان خود می دهند، هزینه های مازادی را دریافت می کنند. بنابراین، برای بررسی هزینه های تحصیل در کرواسی، تنها نبایست به گرایش، مقطع و دانشگاه مورد نظر اکتفا کرد و با یک بررسی اجمالی تصمیم گرفت، بلکه بایست به وب سایت دانشگاه انتخابی مراجعه کرده و از امکانات مازادی که ارائه می شوند به همراه هزینه های آنها نیز اطلاع کسب کرد.

تحصیل پزشکی در کرواسی

برای تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی کرواسی به یکی از طرق زیر می توان اقدام کرد:

روش اول: بدین صورت است که متقاضی می بایست در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی کرواسی شرکت کند. سؤالات این آزمون از دروس اصلی زیست شناسی، فیزیک و شیمی مقطع دبیرستان طراحی شده اند. بنابراین نیاز به تطبیق سازی دروس کشور مبدأ با کرواسی در اینجا اهمیت خود را نشان می دهد. این آزمون شامل 120 سوال است که به هر موضوعی 40 سؤال اختصاص داده شده است. متقاضی می بایست از هر موضوع حداقل به 14 مورد آن پاسخ صحیح دهد و در مجموع کسانی که 60 سؤال به بالا را جواب می دهند می توانند نمره قبولی را اخذ کنند، البته مطالب آموزشی مرتبط نیز قابل دریافت می باشد.

روش دوم: اخذ نمره قبولی در آزمون SAT می باشد که چنانچه نمره متقاضی در هر موضوعی 600 یا بالاتر باشد، می تواند از آزمون ورودی مختص دانشگاه (روش اول) معاف شود.

روش سوم: چنانچه متقاضی قبلاً در آزمون پزشکی کشور خود ثبت نام کرده و نمره قبولی را اخذ کرده باشد، یا حداقل یک ترم به دانشگاه رفته باشد، و در دروس اصلی مربوط به پزشکی (زیست شناسی، فیزیک و شیمی) نمرات بسیار خوبی را اخذ کرده باشد نیازی به شرکت در هیچ آزمونی نیست و دانشگاه های پزشکی کرواسی به راحتی وی را پذیرش می کنند.

ارائه مدرک زبان بین المللی معتبر (تافل یا آیلتس با نمره 6) نیز از مدارک لازمی است که در ابتدا می بایست ارائه شود. به دلیل تقاضای بالای دانشجویان بین الملل برای تحصیل پزشکی در کرواسی، شرایط پذیرش ساده تری نسبت به دیگر کشورها دارد و نیز سطح ارائه کیفیت آموزشی آن بسیار بالا است. اولویت با کسانی است که بتوانند نمرات بالاتری در آزمون های ذکر شده فوق ارائه دهند. برای اطلاع از بهترین کشور برای تحصیل رایگان می توانید از مشارین موسسه ماهان دانش پارسه کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *