تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در گرجستان
تحصیل پزشکی در گرجستان
دی ۱۲, ۱۳۹۸
تحصیل در کانادا 2020
تحصیل در کانادا 2020
دی ۱۵, ۱۳۹۸
تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

دندانپزشکی یک دوره تحصیلی سخت است که دانشجویان باید از نظر علمی و عملی توانایی خود را نشان دهند، شرایط ورود و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به موسسات آموزشی بستگی دارد. به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه متقاضیان تحصیل در این رشته باید دوره های علمی پیشنیاز را گذرانده و در آزمون پذیرش دندانپزشکی نمرات بالایی دریافت نمایند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

دندانپزشکان برای تخصص در جراحی دهان و دندان و ارتودنسی باید تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا را تکمیل کرده و دانش و مهارت های لازم را کسب نمایند. تحصیلات دندانپزشکی در ایتالیا همانند دیگر کشورهای پیشرفته توسط موسسات تخصصی که تحت نظر دانشگاه های بزرگ کشور هستند ارائه می گردد که معمولا به مدت 4 سال می باشد. دانشجویان دندانپزشکی جهت تحصیل در ایتالیا دانش تئوری و تجربه بالینی را فرا خواهند گرفت و به عنوان یک دندانپزشک حرفه ای یاد می شود. تمامی دانشکده های دندانپزشکی در ایتالیا یک هدف مشترک دنبال می کنند و آن تعلیم فارغ التحصیلانی است که دارای ویژگی های زیر باشند:

 • صلاحیت و شایستگی در تحصیل علوم پایه و زیست شناسی
 • توانایی ارائه خدمات دندانپزشکی با کیفیت بالا برای تمامی مردم
 • دارای استانداردهای بالای اخلاقی و حرفه ای در خدمت رسانی به مردم

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

در ایتالیا تعداد دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی که تحصیل را به زبان انگلیسی ارائه می دهند زیاد است و هزینه های آنها نیز مقرون به صرفه می باشد. بعضی از این دانشکده های ایتالیا در اروپا و کل دنیا برتری دارند و حرف اول را می زنند. برای انتخاب ایتالیا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دلایل زیادی وجود دارد چرا که دانشگاه های این کشور دارای اعتبار جهانی هستند و از نظر هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه اند. افرادی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا را انتخاب می کنند ضمن برخورداری از یک آموزش عالی با هزینه کم، تجربه کار با اساتید برجسته را دارند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

اگر ایتالیا را با دیگر کشورهای اروپایی که پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند مقایسه کنیم، مشخص می شود که شهریه پزشکی در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 400 تا 4.000 یورو در سال می باشد در حالی که در دانشگاه های اروپای شرق، پزشکی هزینه ای بالغ بر 9.000 یورو دارد. هزینه های تحصیل پزشکی در ایتالیا برای کلیه دانشجویان اعم از ایتالیایی، اروپایی و غیر اروپایی یکسان است. دانشگاه های دولتی این کشور جزئی از بودجه دولت هستند به همین علت آموزش پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا از نظر مالی برای همه اقشار می تواند امکانپذیر باشد.

بطور کلی هزینه تحصیل در کشور ایتالیا از دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است. موسسات آموزش عالی نرخ شهریه را خودشان تعیین می کنند، اما برای تحصیلات دانشگاهی حداقل هزینه قانونی برای ثبت نام و حداکثر هزینه برای کمک های دانشجویی نباید از 20% بودجه دولت تجاوز کند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دیگر دوره های تخصصی دارای شهریه بسیار بالاتری است. دانشجویان مقطع دکترا که در ایتالیا به تحصیل می پردازند و کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند ملزم به پرداخت شهریه نیستند.

 • متوسط شهریه تحصیلات عالی در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 850 تا 1000 یورو در سال است.
 • تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا بسیار گران و پر هزینه است و شهریه برای دانشجویان اتباع کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا یکسان است.
 • بطور کلی شهریه دانشگاه های ایتالیا در مقایسه با دیگر مناطق اروپای غربی و آمریکای شمالی بسیار مقرون به صرفه است.
 • ایتالیا به دلیل تحصیلات عالی و هزینه مقرون به صرفه و دانشگاه های دارای بودجه دولتی شهرت دارد.
 • هزینه های تحصیل دانشجویان با توجه به درآمد خانواده دانشجو و نوع تحصیلات درخواستی آنها در دانشگاه های دولتی از حداقل 900 تا حداکثر 4.000 یورو و در دانشگاه های خصوصی از 6.000 تا 20.000 یورو در سال میباشد.

تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا

در کشور ایتالیا برای مقطع لیسانس هر سال تحصیلی دارای دو نیمسال است که ترم اول در ماه سپتامبر آغاز و در فوریه پایان می یابد و نیمسال دوم نیز از فوریه تا جولای می باشد. مدت زمان تحصیل در ایتالیا بستگی به مقاطع تحصیلی دارد، به عنوان مثال برای پزشکی حداقل 6 سال و حقوق حداقل 5 سال زمان لازم است. با صرف نظر از این استثنائات، مدت زمان معمولی برای لیسانس در ایتالیا 3 تا 4 سال است. مدارک تحصیلی مختلف در ایتالیا برای مقطع کارشناسی به موضوعات و دوره های خاص بستگی دارد.

تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک لیسانس و برای ورود به دانشگاه های این کشور شرکت در کنکور شرط است. برای دریافت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی دانشگاه درخواست گواهی مهارت زبان ایتالیایی می کند، پس تسلط به زبان ایتالیایی مهم است. مدارک لازم جهت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • ارائه کلیه مدارک و دیپلم (ترجیحا ترجمه شده)
 • ارائه برنامه تحصیلی کامل
 • ارائه 2 تا 3 مرجع موثق
 • ارائه بیانیه شخصی که اعلام کند چرا شخص برای این مقطع کاندید شده و آینده شغلی فرد چیست
 • ارائه گواهی بیمه درمانی
 • مدارک تحصیلی قبلی شخص باید به زبان ایتالیایی ترجمه و ارسال گردند، هرچند بعضی از دانشگاه ها ترجمه مدارک به زبان انگلیسی و فرانسه را نیز میپذیرند.

اقامت دانشجویی در ایتالیا

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که در دانشگاه ثبت نام کرده و بیش از سه ماه قصد اقامت ایتالیا را دارند، باید جهت اجازه اقامت اقدام کنند. درخواست جهت دریافت مجوز اقامت باید ظرف مدت 8 روز پس از ورود دانشجو به ایتالیا ارائه گردد. دانشجو باید یک نسخه از درخواست مجوز اقامت را به دانشگاه ارسال کند، چرا که ثبت نام دانشجو با اخذ اجازه اقامت ممکن است، این مجوز بیش از 3 سال فراتر از مدت استاندارد برنامه تحصیلی قابل تمدید نیست.

شخص متقاضی برای دریافت اجازه اقامت می تواند مستقیما به اداره پست مراجعه کرده و و فرم ها را دریافت کرده و پس از تکمیل فرم ها و امضا، آنها را به اداره پست تحویل دهد. شخص متقاضی هنگام تحویل فرم ها به اداره پست باید هزینه صدور مجوز الکترونیکی، هزینه مجوز اقامت با توجه به مدت زمان و هزینه ارائه خدمات پستی را بپردازد. مدارک مورد نیاز جهت اقامت دانشجویی در ایتالیا:

 • فردی که متقاضی مجوز اقامت است و در دانشگاه نیز ثبت نام کرده، باید کپی گواهی ثبت نام از طرف مدیریت دانشجویی را ارائه دهد.
 • فردی که متقاضی تمدید مجوز اقامت خود است باید یک کپی از گواهی ثبت نام که ثابت کند فرد در حداقل یک امتحان در سال اول و دو امتحان در سال های بعد قبول شده است را ارائه دهد. این گواهی ثبت نام را میتوان از دفتر مدیریت دانشجویی دریافت کرد.
اقامت دانشجویی در ایتالیا

اقامت دانشجویی در ایتالیا

کار در ایتالیا

پیدا کردن کار در ایتالیا برای مهاجران انگلیسی زبان مشکل نیست، اما باز به حوزه کاری اشخاص بستگی دارد. در بعضی موارد تسلط و صحبت کردن به زبان ایتالیایی در پیدا کردن شغل مهم میباشد. در ایتالیا گردشگری و تدریس، مخصوصا تدریس زبان انگلیسی موقعیت های شغلی بسیاری برای مهاجران فراهم می کند. در بخش های مواد غذایی، فناوری، مکانیکی، نساجی و شیمی به مهندسین این رشته ها نیاز زیادی است و بازار کار خوبی برای متخصصان این رشته ها وجود دارد. افرادی که در بخش فناوری مهارت دارند برای پیدا کردن شغل مشکلی نخواهند داشت، اشخاص هنگام ارسال رزومه خود باید به موارد زیر توجه کنند:

 • اطلاعات شخصی نظیر نام، اطلاعات تماس، تاریخ تولد و همچنین تابعیت فرد باید به رزومه اضافه گردد.
 • تجربه های کاری و مدارک دانشگاهی و تحصیلی باید در رزومه ذکر گردد.
 • با توجه به موقعیت فرد بهتر است رزومه به زبان انگلیسی ارائه گردد.
 • درج مهارت های زبانی علی الخصوص تسلط به زبان ایتالیایی، چرا که مهارت های زبانی مهم هستند و تسلط به زبان رسمی این کشور امتیاز بزرگی است.
 • منابع طولانی نباید در رزومه درج شود اما نام چند مخاطب جهت تایید شخصیت و مهارت های فرد لازم است.
 • رزومه نباید بیش از دو صفحه باشد، مگر اینکه درخواست فرد نیاز به جزئیات بساری داشته باشد. برای اکثر مشاغل کوتاه بودن رزومه مهم است.
 • بهتر است ارائه رزومه به سبک ایتالیایی باشد، زیرا الگوهای ایتالیایی از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

همین حالا با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه تماس برقرار کنید تا شما را از شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا و همچنین اقامت در ایتالیا از طریق تحصیل آشنا کنند. مشاورین ما در کلیه امور مهاجرتی به شما عزیزان کمک نموده و تمام اطلاعات و راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *