تحصیل رایگان در اتریش

کار در سوئد
کار در سوئد
تیر ۱۹, ۱۳۹۸
زندگی در سوئد
زندگی در سوئد
تیر ۲۰, ۱۳۹۸

تحصیل رایگان در اتریش

شرایط کلی برای تحصیل دانشجویان بین الملل در اتریش بدین صورت می باشد که، متقاضی بایستی دیپلم پایان تحصیلات متوسطه خود را اخذ کرده باشد و یا برای گرفتن مدرک معادل گواهینامه اتریش (با شرایط خاص مورد نیاز) اقدام کند. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه شرایط تحصیل رایگان در اتریش را بیان کرده اند.

شرایط تحصیل رایگان در اتریش

اتریش در قبل اروپا قرار دارد و عضو اتحادیه اروپا می باشد. این کشور با بیش از 8.8 میلیون جمعیت به طور مدارم به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان در نظر گرفته شده است. اتریش سطح بالایی از زندگی را توسعه داده و در سال 1955 بی طرفی خود را از دخالت در تمامی موارد امور سیاسی اعلام کرد. کوه های آلپ در این کشور قرار دارند و کشوری دارای کوه های بسیار می باشد.

به دلیل موارد فوق که ذکر شد و نیز به دلیل امنیت و رفاه بالای موجود در کشور اتریش، می تواند یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل باشد، چرا که دانشگاه های آن با ارائه کیفیت عالی بخش آموزشی خود، به خوبی توسعه یافته و هر فرد با تحصیل در این کشور، تجربه عالی و بسیار بالایی را کسب می کند. بسیاری از فیلسوفان اروپایی، دانشمندان و نویسندگان در کشور اتریش ساکن هستند.

کشور اتریش امکانات بسیار عالی با هزینه تحصیلات عادلانه ای را برای جذب هر چه بیشتر دانشجویان بین الملل فراهم ساخته است که دانشجویی که قصد تحصیل در این کشور را داشته باشد، علاوه بر زبان انگلیسی بایستی به زبان آلمانی هم تسلط داشته باشد. یکی از برترین دانشگاه های اتریش (حتی در عرصه جهانی) دانشگاه وین با رتبه 5 می باشد. برای تحصیل در اتریش، بایستی درخواست و مدارک لازم خود را به دانشگاه مورد نظر یا تمامی دانشگاه های مرتبط با گرایش تحصیلی خود ارسال کنید.

درخواست های ارسال شده بررسی شده و در صورت تأیید فرد به وی اطلاع داده خواهد شد. چنانچه قصد دارید مدارک خود را مستقیماً به دانشگاه ارسال نمائید، بایستی تمامی شرایط زمانی را مد نظر قرار دهید و به دلیل طول مسافت چند روز زودتر از موعد سر رسید ثبت نام در دانشگاه های آن کشور اقدام کرده و مدارک خود را ارسال نمایید؛ البته برخی از دانشگاه های اتریش نیز هستند که خدمات و روند پذیرش خود را به صورت آنلاین ارائه می دهند و شما می توانید از طریق ایمیل با آنها مکاتبه کنید.

شرایط کلی برای تحصیل (یک دانشجوی بین الملل) در اتریش بدین صورت می باشد که، متقاضی بایستی دیپلم پایان تحصیلات متوسطه خود را اخذ کرده باشد و یا برای گرفتن مدرک معادل گواهینامه اتریش (با شرایط خاص مورد نیاز) اقدام کند، و پس از گذراندن حداقل 3 سال دوره آموزشی کاربردی در مدارس آن کشور مدرک خود را دریافت کند، البته کل این پروسه بستگی به نظر دانشگاه دارد. در بعضی موارد دانشگاه خود دوره ای کوتاه مدت و مرتبط با گرایش تحصیلی فرد را برگزار می کند که نیاز به گذراندن دوره های طولانی تر نیست. شرایط دیگر به قرار زیر می باشد:

 • همچنین فرد متقاضی باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشد. در صورت لزوم از وی مصاحبه به عمل می آید.
 • هر ساله می بایست از پنجم سپتامبر تا پنجم فوریه برای سال بعد اقدام کرد.
 • برای شهروندان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، دوره هایی مشابه دوره های برگزار شده برای شهروندان اتریش برگزار می شود.
 • در برخی دانشگاه های هنر، دوره های مشابهی نیز برای دانشجویان دیگر کشورها (که حق اقامت موقت در کشور اتریش را داشته و پس از مراحل پذیرش اولیه همچون مصاحبه مورد تأیید قرار گرفته اند) برگزار می شود.

نکته: دانشجویانی که به قصد استفاده از برنامه اراسموس به اتریش می آیند و تنها مدت کوتاهی در آن کشور ساکن هستند، نیازی به شرکت در آزمون ورودی آن کشور را ندارند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های رایگان در اتریش

روند پذیرش دانشگاه های اتریش توسط هیأت علمی هر دانشگاه تعیین می شود، که قبل از هرگونه اقدامی، و برای آگاهی کامل از شرایط دقیق پذیرش، بهتر است با خود دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید تماس بگیرید. البته در مورد اطلاعات کلی روند پذیرش می توانید فرم درخواست برای پذیرش در وب سایت دانشگاه های اتریش را پیدا کنید. سپس می توانید با تکمیل و ارسال آن به همراه تمام مدارک لازم به اداره پذیرش، درخواست خود را مطرح نمائید. مدارک اصلی مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه های اتریش به شرح زیر می باشند:

 • داشتن گذرنامه، کارت شناسایی یا مدرک شهروندی رسمی عکس دار
 • مدرک دیپلم دبیرستان یا گواهی معادل آن
 • ریز نمرات آخرین سطح تحصیلی
 • ارائه مهارت زبان آلمانی (دیپلم زبان آلمانی یا دوره های زبان آلمانی که حداقل 4 سال به طول انجامیده باشند، کفایت می کند)
 • فرم های تکمیل شده مختلف همچون (فرم درخواست پذیرش، فرم ثبت نام، فرم آمار و غیره)
 • شناسنامه عکس دار
 • فرم های تکمیلی
 • چند قطعه عکس
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • رسید بانکی جهت نشان دادن گردش حساب فرد با اثبات این امر که متقاضی توانایی پرداخت کلیه مخارج و هزینه های خود را در کشور اتریش طی دوره مشغول به تحصیل خود دارد.
 • در برخی موارد با توجه به مقطع و گرایش مورد نظر فرد، شرط پذیرش دانشگاه ها، قبولی فرد در آزمون ورودی آنها می باشد؛ که این امتحانات تا 6 ماه قبل از شروع ترم قابل انجام می باشند و بیشتر گرایشات پزشکی و هنر این آزمون ها را برگزار می کنند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های رایگان در اتریش

نکته: توجه داشته باشید که تمامی اسناد فوق بایستی هم به صورت اصل و هم با ترجمه آلمانی آنها ارسال شوند، که در کشور مبدأ توسط نمایندگی کشور اتریش به تأیید رسیده باشند. در ضمن، برای برخی از کشورهایی که نامشان در توافقنامه معاهده اتریش ذکر شده است، لازم است تا احراز هویت نیز صورت گیرد. دانشگاه های اتریش برای برخی گرایشات خود محدودیت پذیرش دارند. برخی از آنها همچون:

 • رشته های داروسازی
 • اکثر گرایشات پزشکی
 • روانشناسی
 • داروسازی دامپزشکی
 • دندانپزشکی

در مقطع کارشناسی:

 • مطالعات روزنامه نگاری و ارتباطات (دانشگاه وین)
 • مطالعات ارتباطات (دانشگاه سالزبورگ)
 • مطالعات رسانه و ارتباطات (دانشگاه کلگانفورت)

در موارد فوق، معاون دانشگاه ها مسئولیت تصمیم گیری در مورد پذیرش یک فرد را به عهده دارند. که معمولاً مراحل انتخاب فرد، قبل از پذیرش انجام می شود. برای آگاهی از هرگونه اطلاعات و جزئیات بیشتر در این مورد به پورتال دانشگاه های اتریش وارد شوید و اطلاعات مورد نیاز خود را از آن طریق به دست آورید. پس از ارائه مدرک و اخذ پذیرش نیز، طول مدت هر یک از مقاطع (که مشخص می کند دانشجو تا چه مدت نیاز است در کشور مقصد بماند تا تحصیلات خود را تکمیل کند) به شرح زیر می باشد:

 • برای مقاطع دیپلم: 10 – 8 ترم
 • برای مقاطع کارشناسی: بین 8 – 6 ترم
 • برای مقاطع کارشناسی ارشد: بین 4 – 2 ترم
 • برای مقاطع دکترا: حداقل 6 ترم.

طبق قوانین وضع شده آن کشور، سال تحصیلی اتریش از اول اکتبر آغاز شده و تا سی ام سپتامبر سال بعد به پایان می رسد. که برای طی کردن این روند نیز حداقل حضور در اتریش در دو ترم لازم است. برای مثال درصورت انتخاب ترم زمستانه، مدت زمان استقرار در کشور اتریش از 1 اکتبر تا 30 ژانویه می باشد؛ و برای انتخاب ترم تابستانه، نیاز است که فرد از 1 مارس تا 30 سپتامبر در کشور اتریش حضور داشته باشد.

شرایط ویزای تحصیلی رایگان در اتریش

چنانچه فرد متقاضی تحصیل در کشور اتریش عضو اتحادیه اروپا و یا سوئیس باشد، نیازی به اخذ ویزا نخواهد داشت. برای این افراد تنها کافی است که دارای دفترچه بیمه خدمات درمانی معتبر (یا کارت EHIC)  و اثبات شرایط مالی خوب در از عهده کامل هزینه های خود بر آمدن باشند. که برای این افراد در صورتی که قصد ماندن در اتریش بیش از سه ماه را داشته باشند، نیاز است که ظرف مدت چهار ماه از زمان ورودشان به کشور اتریش اجازه اقامت خود را اخذ کنند.

برای متقاضیانی که از دیگر کشورهای سراسر جهان قصد تحصیل در کشور اتریش را دارند، اخذ ویزا الزامی می باشد. که در کل ویزای مورد نیاز بسته به مدت اقامت در آن کشور و برنامه تحصیلی که فرد برای خود مشخص کرده، می تواند متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این مورد بهتر است به نزدیکترین محل سفارت یا کنسولگری کشور اتریش به خود مراجعه نمائید.

شرایط ویزای تحصیلی رایگان در اتریش

به طور کلی، تمامی علاقمندان به تحصیل در کشور اتریش (غیر اروپائیان) که کمتر از 6 ماه در آن کشور حق اقامت دارند، نیاز است که قبل از ورود به اتریش از طریق سفارت یا کنسولگری اتریش برای اخذ ویزای خود اقدام نمایند. ویزاها انواع گوناگون دارند، که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 • ویزای مسافرتی نوع (Schengenvisa): که به فرد اجازه می دهد در اتریش و نیز در تمامی دیگر کشورهای شینگن برای حداکثر مدت 90 روز اقامت داشته باشد. برای ورود به کشور اتریش تنها نباید به اجازه ورودی که به شما داده می شود بسنده کنید و حتماً برای اخذ ویزای خود اقدام نمائید تا دچار مشکل نشوید.
 • ویزای اقامت نوع (Aufenthaltsvisum): برای اجازه اقامت از مدت 91 روز تا حداکثر 6 ماه صادر می شود. استثنایی که برای این نوع ویزا وجود دارد مختص دانشجویان ژاپنی می باشد، که نیازی به اخذ این ویزا ندارند.
 • چنانچه قصد ماندن در کشور اتریش بیش از 6 ماه را داشته باشید، نیز می توانید با ویزای کوتاه مدت خود وارد آن کشور شده و پس از استقرار و ورود قانونی، درخواست اجازه اقامت با هدف تحصیل خود را مطرح نمایید.
 • مجوز اقامت برای دانش آموزان (Aufenthaltsbewilligung – Student): به آنها اجازه می دهد که بیش از 6 ماه (و حداکثر تا 12 ماه) بتوانند در کشور اتریش بمانند.
 • اگر با هر هدفی به کشور اتریش وارد شده و پس از آن تمایل به تحصیل در آن کشور و متعاقباً ماندن بیشتر در آنجا را داشتید، می توانید پس از ورود به کشور اتریش، در عرض سه روز کاری از زمان ورود خود به یکی از نزدیک تری دفاتر ثبت نام (Meldeamt) به محل اقامت خود مراجعه کرده و روند قانونی اخذ ویزا را دنبال کنید.

چنانچه قصد شما از همان ابتدا برای ورود به کشور اتریش تحصیل می باشد، بایستی قبل از ورود به آن کشور از طریق کنسولگری یا سفارت اتریش در کشور خود برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام نمایید. مقادیر مالی که برای اثبات برخورداری از استطاعت مالی فرد متقاضی مورد نیاز می باشند بدین صورت هستند که: دانش آموزان با حداکثر سن 24 سال نیاز است که حداقل 515.30 یورو در هر ماه داشته باشند.

برای دانشجویان 24 سال به بالا اثبات داشتن حداقل 933.06 یورو در هر ماه کافی است. این مقادیر بایستی برای 12 ماه محاسبه شده و دانشجو به احتساب آن می تواند تمکن مالی خود را اثبات کند. در صورتی که دانشجو متقاضی اجاره مسکن به صورت آزاد (و نه استفاده از خوابگاه) نیز می باشد، بایستی مبلغ آن را نیز به مجموع مقادیر بالا اضافه کند. چنانچه فرد بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی دریافت کرده باشد، بایستی مدرکی را برای اثبات آن ارائه دهد. مبالغ فوق بایستی از طریق یکی از بانک های اتریش قابل دسترس باشند.

هزینه تحصیل در اتریش

واحد پول کشور اتریش، یورو (€) می باشد. هزینه تحصیل در اتریش به چندین مورد بستگی دارد و نمی توان آن را در یک یا دو مورد خاص خلاصه کرد. برای مثال یکی از این متغیرها می تواند ملیت فرد متقاضی تحصیل در اتریش باشد، و یا دیگری بستگی به این امر دارد که فرد متقاضی چه دانشگاهی (دولتی یا خصوصی) را برای تکمیل تحصیلات خود انتخاب می کند.

مسلماً همانند دانشگاه های دیگر کشورها، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به مقدار قابل توجهی کمتر از دانشگاه های خصوصی است. همچنین برای تحصیلات تکمیلی، نیاز است که فرد متقاضی، علاوه بر مبالغ و شهریه های تعیین شده هر دانشگاه برای هر ترم، شهریه مازادی را نیز پرداخت نماید. معافیت از پرداخت کامل هزینه های تحصیل یا دریافت کمک هزینه تحصیلی در موارد خاصی ممکن است. برای مثال معافیت کامل دانشجویان بین المللی که بورسیه کامل به آنها تعلق گرفته است.

برخی دانشگاه ها، مثل دانشگاه های علوم کاربردی، تمامی هزینه های تحصیل را متقبل شده و از دانشجو برای تحصیل اش هیچ هزینه ای را دریافت نمی کنند. یا برخی از دانشگاه های تربیت معلم و یا حتی دانشکده های خصوصی نیز بنا بر شرایط خاص خود و دانشجوی مقابلشان، هیچ هزینه ای را دریافت نمی کنند و تحصیل در آنها به صورت کاملاً رایگان است. برای کسب اطلاعات کامل پس از جستجو و یافتن دانشگاه مورد نظر، با آن دانشگاه تماس گرفته تا از جزئیات دقیق آن آگاهی کامل یابید.

برخی مقررات دانشگاه های اتریش که برای پرداخت هزینه وضع شده اند، بدین شرح می باشند. هزینه تحصیل در اتریش بدین صورت است که برای دانشجویان یکی از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و خود شهروندان بومی اتریش، و نیز افرادی که حداقل 5 سال قبل از اقدام برای شروع تحصیل خود در کشور اتریش ساکن بوده اند، به صورت کاملاً رایگان می باشد.

حتی به این دانشجویان دو ترم مازاد نیز علاوه بر زمان نرمالی که برای تحصیل در آن کشور تعیین شده فرصت داده می شود تا با استفاده از خدمات رایگان تحصیلات خود را به اتمام برسانند. و در صورتی که از دو ترم مازاد نیز بگذرد و آنها هنوز تحصیلات خود را به پایان نرسانده باشند، لازم است که پس از آن برای هر ترم مبلغی معادل 363.36 یورو را تا اتمام کامل تحصیلات خود پرداخت نمایند.

هزینه تحصیل در اتریش

برای دیگر دانشجویان (با کلیه ملیت ها) از سراسر دنیا – که البته دارای اجازه اقامت هستند – نیاز است که هر ترم مبلغی حدود 726.72 یورو را پرداخت نمایند. برای هر دوی دانشجویان اروپایی و غیراروپایی پرداخت حق عضویت در انجمن دانشجویان اتریش به مبلغ حدودی 18 یورو در هر ترم نیز الزامی می باشد.

در مورد دانشجویان مهمان که تنها قصد حضور در دانشگاه را به مدت یک تا دو ترم دارند، و یا حتی قصد آنها تنها شرکت در همایش های برگزار شده توسط هر دانشگاه می باشد، هزینه تحصیل در هر ترم بدین صورت است که صرف نظر از هزینه شهروندی، آنها می بایست مبلغ 363.363 یورو را پرداخت نمایند.

یک نکته قابل توجه و انگیزه بخش در کشور اتریش این می باشد، که هزینه تحصیل هر ترم فقط یک بار از هر دانشجو اخذ می شود، حتی اگر وی همزمان مشغول به تحصیل در چندین گرایش و چندین دانشگاه باشد. همچنین هزینه بیمه دانشجویی که دانشجویان موظف اند در هر ترم بپردازند، مبلغی حدود 19.20 یورو می شود.

دانشگاه های معتبر در اتریش

در اتریش دوره هایی به نام دوره های دانشگاه های علوم کاربردی (Fachhochschul-Studiengänge) ایجاد شده است که جایگزین دوره های موجود در دانشگاه های آن کشور می باشد. برخی از ویژگی های این دوره بدین صورت می باشد که:

 • مدت زمان تحصیلات ثابت و برای مقطع کارشناسی تا 6 ترم و نیز 4 – 2 ترم به صورت حضور اجباری است که پس از آن به فرد مدرک فارغ التحصیلی اعطا می شود.
 • همچنین دانشجویان این دوره ها با دانشجویان دیگر دانشگاه ها مقایسه می شوند و جایزه هایی نیز برای دانشجویان برتر در نظر گرفته می شود.
 • به این دانشجویان یارانه تحصیلی تعلق می گیرد.
 • همچنین اجازه تحصیل و کار را (در مقایسه با تحصیل تمام وقت) به صورت تواماً خواهند داشت.

وجود دانشگاه ها و دانشکده ها و نیز مدارس عالی معتبر در سراسر کشور یکی از شاخص های برجسته کشور اتریش می باشد. دانشگاه های اتریش دارای شهرت جهانی فوق العاده ای هستند که با ارائه بهترین دوره ها و برنامه ها در تمامی مقطع (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) در فهرست رتبه بندی جهانی جایگاه بالایی دارند.

همچنین فراهم آوردن امکانات ویژه در شناسایی و جذب دانشجویان نابغه و فعال هر ساله یکی از پروسه های معمول و متداول دانشگاه های اتریش می باشد. لیست زیر به اسامی و رتبه دانشگاه های برتر اتریش در سطح جهانی می پردازد:

دانشگاه های معتبر در اتریش

 • رتبه بندی تحصیلات تکمیلی (2019): که مبنای انتخاب خود را بر کارهای تحقیقاتی صورت گرفته در آن دانشگاه و نیز مقالات چاپ شده آن دانشگاه می گذارد.
 • رتبه بندی بر اساس معیارهای دانشگاه جیائو تونگ (2018): انتخاب خود را بر پایه تعداد نخبگان برنده جایزه آن دانشگاه، تعداد محققان (هر چه بیشتر، بهتر)، و درجه و رتبه علمی آنها چه در دانشگاه و چه در اجتماع می گذارد.
 • رتبه بندی برترین دانشگاه ها (2019): که توسط QS با استاندارهایی مشخص برای تعیین برترین دانشگاه های جهان صورت می گیرد که هر دوی متخصصان تربیت شده توسط آن دانشگاه و سطح کیفیت آموزشی آن دانشگاه را مد نظر قرار می دهد.
 • رتبه بندی بر اساس اخبار انتشار یافته از ایالات متحده آمریکا و رتبه بندی جهانی (2018): مبنای انتخاب خود را بر میزان نرخ تحصیلات دانشگاهی و تعداد دانشجویان فارغ التحصیل هر دانشگاه، و نیز عملکرد کادر هیأت علمی دانشگاه قرار می دهد.

در کل ارائه کیفیت بالای دانشگاه ها و مؤسسات اتریش، تحصیل در آن کشور را برای دانشجویان یک رؤیا ساخته است. دانشجویانی که به دنبال یک فضای یادگیری آزاد در سطح بین المللی هستند، کشور اتریش گزینه بسیار خوبی است. همچنین محیط چند فرهنگه دانشگاه های آن فضایی دوستانه را برای دانشجویان خارجی اش فراهم ساخته است که به تحصیل آنها انگیزه و علاقه داده است.

برنامه های ارائه اکثر دانشگاه های اتریش بر کیفیت پژوهشی فرد تمرکز داشته و همراه با تمرین های عملی مهم جهت توسعه مهارت های مبتنی بر یادگیری آنها می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به دفتر موسسه ماهان دانش پارسه مراجعه کنید و یا به صورت تلفنی از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *