تحصیل رایگان در فرانسه

آزمون testdaf چیست
آزمون testdaf چیست
آذر ۲۸, ۱۳۹۸
اقامت لهستان از طریق ثبت شرکت
اقامت لهستان از طریق ثبت شرکت
آذر ۳۰, ۱۳۹۸
تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

برخی مراکز آموزشی جهت تحصیل در فرانسه برای مدت یک یا دو ترم اول از متقاضیان شهریه می گیرند و در صورتی که دانشجویان بتوانند در این مدت صلاحیت و شایستگی خود را اثبات کنند امکان دریافت پاداشی همچون بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی را خواهند داشت. در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات مفیدی را در خصوص تحصیل رایگان در فرانسه برای شما بازگو کنیم، اطلاعات بیشتر را لز مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بخواهید.

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

اولین شرط لازم جهت اقامت فرانسه برای دانشجویان شرط سنی است برای مثال، حداقل سن دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی 18 سال تمام می باشد. ارائه مدرک معتبر و گواهی اتمام تحصیلات پایان دوره متوسطه از دیگر ملزومات است به عبارت دیگر، مدرک دیپلم متقاضی در صورتی پذیرفته می شود که سیستم آموزشی فرانسه آن را تأیید و قبول کند. ریز نمرات بالای فرد متقاضی، تأثیر به سزایی در پذیرش وی و اجازه تحصیل رایگان به وی می دهند، به خصوص نمرات دروس اصلی با توجه به گرایش انتخابی فرد تأثیر به سزایی در تأیید صلاحیت متقاضی دارند.

برخی دانشگاه ها و موسسات آموزشی فرانسه علاوه بر ایجاد شرایط خاص خود، ملیت فرد متقاضی را نیز مد نظر قرار داده و برای برخی ملیت ها شرایطی مازاد را نیز در نظر گرفته اند. انتخاب زبان آموزشی اگر که به زبان فرانسه باشد، امکان برخورداری متقاضی از تحصیل رایگان را فراهم می سازد. برای دوره های آموزشی کوتاه مدت (که بیش از سه ماه نباشند) اخذ ویزای کوتاه مدت کفایت می کند و در مقابل برای تحصیل در یک گرایش دانشگاهی (که بیش از شش ماه به طول می انجامد) برای فرد یک ویزای اقامت طولانی مدت صادر می شود.

شرایط تحصیل در کالج های فرانسه

فرانسه یکی از محبوب ترین کشورها برای ادامه تحصیل دانشجویان بین الملل می باشد. تحصیل در کالج های فرانسه شرایط خاص خود را دارد که برای آگاهی از آنها توصیه می شود به وب سایت هر دانشگاه به طور جداگانه مراجعه کنید. به طور کلی، فردی که قصد تحصیل در فرانسه را دارد، در صورت آشنایی به زبان فرانسه شانس انتخاب گرایش و دانشگاه بیشتری را دارد. برخی کالج ها برای پذیرش دانشجویان بین الملل از آنها امتحان ورودی می گیرند و برخی دیگر تنها به مدارک و سوابق تحصیلی پیشین وی بسنده می کنند.

شرایط تحصیل در کالج های فرانسه

شرایط تحصیل در کالج های فرانسه

همچنین برای دانشجویانی که استطاعت مالی مکفی در تأمین هزینه زندگی در فرانسه و پرداخت شهریه خود را ندارند، برنامه های کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته شده است که شامل اقامت، شهریه دانشگاه و تهیه ملزومات می شود. برای تحصیل در هر یک از کالج های فرانسه این نکته را می بایست مد نظر قرار داد که هزینه تحصیل این نوع دانشکده های خصوصی از دانشگاه های دولتی بالاتر است. همچنین هزینه تحصیل به زبان فرانسه کمتر از تحصیل همان گرایش به زبان انگلیسی می باشد.

 • تمامی روند ثبت نام به صورت کاملاً آنلاین انجام می شود.
 • به دانشجویان بسته به گرایش و مقطعی که در آن مشغول به تحصیل هستند، اجازه کار تا سقف ساعات معینی در هفته داده می شود.
 • تحصیل در کالج های فرانسه به دلیل اینکه نیاز به پرداخت شهریه (لااقل در ترم اول) دارد، روند پذیرش نسبت به دانشگاه های دولتی آسان تر و سریع تر است.

تحصیل رایگان در مدارس فرانسه

پردیس فرانسه، یک دفتر دولتی متصل به وزارت اروپا، امور خارجه و نیز وزارت آموزش عالی و تحقیقات و نوآوری است که هدف اصلی آن، ارتقا آموزش عالی فرانسه در سراسر جهان و استقبال محصلان به فرانسه می باشد. مراحل ثبت نام ممکن است بسته به ملیت، سوابق تحصیلی پیشین و مدرسه انتخابی مورد نظر فرد متقاضی در فرانسه متفاوت باشد.  طی 10 سال اخیر، تعداد دانش آموزان بین المللی علاقمند به تحصیل در فرانسه تا 50 % افزایش یافته است، که این امر کار را مشکل تر و پذیرش (به خصوص پذیرش رایگان) را رقابتی تر ساخته است. برخی از بورسیه های تحصیلی در فرانسه همچون:

 • بورسیه دولت فرانسه توسط سفارت خانه ها است که به دریافت کنندگان حق دریافت شهریه و برخورداری از تحصیل رایگان در فرانسه را می دهد.
 • همچنین عقد توافق های دو جانبه مدارس یک کشور با موسسات و مراکز آموزشی فرانسه، این امکان را میسر می سازد که محصلین آن مراکز در صورت عزیمت به فرانسه از امکان تحصیل رایگان برخوردار باشند.
 • برای افرادی که اقامت طولانی مدت در فرانسه را دارند، یا فرزندان پناهندگانی که در آنجا در یک مدت طولانی اقامت داشته اند نیز امکان برخورداری از یک تحصیل رایگان گذاشته شده است.

اقامت دانشجویی در فرانسه

معمولاً اقامت دانشجویان در کشوری دیگر غیر از کشور خود کار ساده ای نیست. به خصوص در فرانسه امکان اقامت دانشجویی نمی تواند راحت باشد، چرا که دانشجویان نیاز به طی کردن یک سیستم پیچیده تعهد نامه و ضمانت نامه و ارائه یک سری مدارک همچون توانایی مالی مکفی و امکان پرداخت اجاره را خواهند داشت. یکی از شرایط اقامت در فرانسه برای دانشجویان جهت صدور مجوز اقامت دانشجویی، ارائه اجاره نامه توسط آنها می باشد تا به دفتر امور مهاجرت بین الملل اثبات شود که وی از عهده خرج و مخارج اجاره مسکن و نیز تعهدنامه های لازم بر می آید.

اقامت دانشجویی در فرانسه

اقامت دانشجویی در فرانسه

ضمانت نامه یا یک مقدار قابل توجه وجه نقد، یا ارائه سند ملکی یا تجاری در تعهد معتبر از سوی شخص متقاضی تحصیل می باشد. در صورتی که هیچ یک از آیتم های فوق قابل ارائه نباشند، معرفی یکی از آشنایان که در فرانسه ساکن باشد و توانایی مالی خوبی نیز داشته باشد کفایت می کند. برای تسهیل روند کار برخی دانشگاه ها نیز از مکانیزم ضمانت بانکی استفاده می کنند. دانشجویی که مجوز اقامت را پس از پشت سر گذاردن این مراحل سخت به دست می آورد، شانس دریافت کمک های مالی ماهانه توسط دولت فرانسه را خواهد داشت.

اجازه اقامت حداقل 4 ماه برای یک سال معتبر است و دارنده آن می تواند برای دریافت دفترچه تأمین اجتماعی دانشجویی خود نیز پس از دریافت این مجوز اقدام کند. توصیه می شود که قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از سوی یکی از دانشگاه های فرانسه، برای دریافت اقامت خود اقدام کنید چرا که روند کار در فرانسه بسیار طولانی است و ممکن است در صورت پذیرش گرفتن فرد از یک دانشگاه به دلیل نداشتن اجازه اقامت از تحصیل باز بماند.

لیست دانشگاه های رایگان و کم هزینه فرانسه

در اکثر مواقع، همیشه این امکان وجود داشته است که دانشگاهی در فرانسه امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان خود میسر سازد و در شرایطی دیگر آن موقعیت را حذف کند. در نتیجه، قطعیتی در رابطه با برنامه های دانشگاه ها نیست. با این وجود، بر اساس آخرین آمار منتشر شده لیست دانشگاه هایی که امکان تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار اندک را برای دانشجویان خود میسر می سازند به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه ژان مونه
 • دانشگاه کلود برنارد
 • دانشگاه هنری پوینکر
 • دانشگاه جوزف فوریه
 • دانشگاه بلیز پاسکال
 • دانشگاه پاریس سیزدهم
 • مرکز اروپایی مطالعات بین المللی پیشرفته
 • فرهنگستان طراحی خارجی
 • دانشکده مدیریت  IESEG
 • موسسه بازرگانی نانسی
 • موسسه ملی پلی تکنیک تولوز
 • دانشگاه بوردو اول
 • دانشگاه کاتولیک لیل
 • دانشگاه کاتولیک لیون
 • دانشگاه آیکس مارسلی سوم
 • دانشگاه اورلئان
 • دانشگاه متز
 • دانشگاه مون پله اول
 • دانشگاه مون پله دوم
 • دانشگاه نانت
 • دانشگاه ریمز
 • دانشگاه ساوی

در حقیقت، کلیت امر این است که دانشگاه های فرانسه معمولاً تحصیلاتی با کیفیت بالا و با نرخ مناسب را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. با وجود تمامی امکانات ارائه شده فوق العاده آنان، شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه بسیار پایین و مقرون به صرفه است. در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه با توجه به گرایشات انتخابی هر فرد در مقطع کارشناسی مبلغی حدود 1000 – 200 یورو خواهد شد، که این خود بسیار پایین است. همچنین دانشجویان برای تأمین دیگر هزینه های زندگی در فرانسه و تهیه ملزومات مورد نیاز خود اجازه کار نیمه وقت را نیز دارند. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *