تحصیل پرستاری در سوئد

تحصیل در سوئد 2020
تحصیل در سوئد 2020
دی ۲۸, ۱۳۹۸
شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه
شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه
بهمن ۸, ۱۳۹۸
تحصیل پرستاری در سوئد

تحصیل پرستاری در سوئد

تمامی دانشگاه ها جهت تحصیل پرستاری در سوئد هر سال برای دو ترم پاییز و بهار پذیرش دارند، از شرایط لازم که بایست قبل از ثبت نام برآورده شود یادگیری زبان سوئدی می باشد، چرا که اکثر دانشگاه های پرستاری این گرایش را به زبان سوئدی ارائه می دهند تا منطبق با شرایط کار ارتباط با بیماران در آن کشور باشد. به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه پرستاران این فرصت را دارند که در یک سیستم بهداشتی، درمانی مدرن سازمان یافته که نتیجه جامعه روباز سوئدی است با تمام فناوری های روز و روش های درمانی بهبود یافته کار کنند. با پرستاران یک قرارداد دائم تمام وقت بسته می شود که طی آن موظف به 38 – 36 ساعت کار هفتگی هستند. همچنین آنها می بایست به صورت چرخشی در سه شیفت کار کنند و در سال 25 روز تعطیلی با حقوق دارند.

شرایط تحصیل پرستاری در سوئد

پرستاری از جمله گرایشاتی است که طیف گسترده ای در علوم بهداشتی دارد. از این رو، یکی از معدود گرایشاتی است که قابلیت تلفیق چندین تخصص را در خود دارد تا با نقش رهبری و به منظور هدف مدیریتی در سیطره مراقبت های بهداشتی قرار گرفته و گستردگی اش تکمیل شود. در سوئد گرایش پرستاری از جمله گرایشات خاص است که دانش و مهارت های پرستاری می بایست با دیگر موضوعات پزشکی، علوم اجتماعی و علوم رفتاری ترکیب شود. بدین ترتیب یکی از شرایط اصلی تحصیل پرستاری در سوئد مشارکت در کارهای بهداشتی است.

همچنین علاوه بر نیاز به کسب مهارت های لازم، مدیریت استفاده صحیح از منابع برای مقابله با مشکلات حتی در شرایط دشوار زندگی و روحیه خوب داشتن از دیگر شرایط ضروری اولیه است. تحصیل در سوئد در گرایش پرستاری یک برنامه سه ساله است که در آن فرد حدود 180 ساعت آموزش می بیند. سال اول به دوره مقدماتی در پرستاری، سال دوم به فراگیری اصول بهداشت و بیماری و سال سوم به پیاده کردن تمام اصول یاد گرفته شده به صورت عملی اختصاص داده شده است.

شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه های سوئد

ممکن است برای تحصیل در گرایش پرستاری هر دانشگاه شرایط پذیرش خاص خود را داشته باشد. اما به طور کلی، از جمله شرایط پذیرش دانشگاه های سوئد برای تحصیل پرستاری مواردی همچون فراهم سازی لیست زیر می باشد:

  • متقاضی می بایست تحصیلات متوسطه (دبیرستان) خود را با موفقیت به اتمام رسانده باشد و ملزومات تحصیلی را منطبق با شرایط رعایت کرده باشد.
  • ارائه یک مدرک معتبر بین المللی زبان انگلیسی در تأیید مهارت فرد در برقراری ارتباط از دیگر الزامات است. که معمولاً برای تحصیل در مقطع کارشناسی کسب نمره 6 آیلتس کفایت می کند.
  • کسانی که بتوانند مدرک دال بر داشتن توانایی در برقراری ارتباط به زبان سوئدی را نیز علاوه بر مدرک فوق ارائه دهند در اولویت پذیرش بالاتری قرار می گیرند.
  • برخی دانشگاه ها آزمون ورودی دارند و شرط پذیرش دانشجویان خود را قبولی در آن آزمون می دانند.
شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه های سوئد

شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه های سوئد

شرایط تحصیل در گرایش پرستاری طی چند دهه اخیر تغییرات قابل توجهی داشته است. به عنوان مثال، نیاز به تحصیل 2 ساله در این گرایش به مدت زمان 3 سال رسیده است. بنابراین یکی از شرایط اولیه پذیرش هر دانشگاه اعلام قوانین و شرایط وضع شده اخیر به متقاضی می باشد، که نیاز است متقاضی پیش از ورود به کلاس های آموزشی از آن شرایط آگاه باشد. در نتیجه، فراهم سازی مدارک اعلام شده هر دانشگاه و ثبت نام در موعد مقرر از جمله شرایط پذیرشی است که بایست رعایت شوند. همچنین اخذ ویزای تحصیلی سوئد در اولویت تمامی مدارکی قرار دارد که می بایست تهیه شده و به دانشگاه ارائه شوند.

هزینه تحصیل پرستاری در سوئد

اولین هزینه پرداختی برای ثبت درخواست در وب سایت سوئد که ثبت نام کلیه گرایشات و برای تمامی دانشگاه ها از طریق آن صورت می گیرد، نیاز به پرداخت هزینه ای معادل 900 کرون سوئد (تقریباً معادل 100 یورو) می باشد. این هزینه تنها یک بار پرداخت می شود و متقاضی پس از آن محدودیتی در انتخاب چندین گرایش و چندین دانشگاه ندارد. اما پس از ورود به صفحه دانشگاه (در زمان ثبت نام نهایی) نیاز به پرداخت هزینه های تعیین شده آن دانشگاه می باشد.

از جمله نکات بسیار مهمی که ذکر آنها در اینجا ضرورت دارد این است که بدون در نظر گرفتن ملیت، برای تحصیل در هر یک از مقاطع دکترای سوئد یا از طریق تبادل دانشجویان، نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای نمی باشد. و برای دیگر مقاطع تحصیلی شهریه قابل پرداخت توسط ملیت فرد (اروپایی یا غیر اروپایی بودن) تعیین می گردد. متوسط شهریه لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد گرایش پرستاری سوئد 129.000 کرون در سال است. مسلماً هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و به اصطلاح از مقطع پایه گرایش پرستاری سوئد کمتر از این مقدار می باشد که می تواند به طور متوسط حدود 80.000 کرون در سال باشد.

هزینه تحصیل پرستاری در سوئد

هزینه تحصیل پرستاری در سوئد

علاوه بر آن هزینه یک زندگی دانشجویی در هر ماه مبلغی حدود 9.000 کرون خواهد بود که البته این مورد با توجه به محل و شهر اقامت متقاضی می تواند متغیر باشد. از دیگر هزینه های لازم که در بدو ورود به سوئد بایست پرداخت شود، هزینه مربوط به دفترچه خدمات درمانی است که دانشجویان اروپایی از پرداخت این هزینه نیز معاف هستند. همچنین هزینه عضویت در انجمن دانشجویی هر دانشگاه متفاوت است و بسته به کارهایی که اتحادیه از دانشجویان خود می خواهد تا انجام دهند در هر ترم بین 350 – 50 کرون سوئد متغیر است. به طور متوسط برای تهیه ملزومات تحصیلی همچون کتب درسی پرداخت مبلغ تقریبی 750 کرون در هر ماه لازم است.

تحصیل رشته پرستاری به زبان انگلیسی در سوئد

پرستاری یکی از معدود شغل هایی است که تأثیر مستقیم بر زندگی و سلامت افراد دارد و بنابر این نیاز به مسئولیت بسیار زیادی نیز دارد. و نیز یکی از شایسته ترین مشاغلی است که هر فرد می تواند داشته باشد و همیشه یک احترام متقابل بین پزشک و پرستار برقرار است. یک پرستار جدای از دانش حرفه ای به زبان برقراری ارتباط با بیماران و نیز یک توانایی عاطفی محکم در درک نیازهای بیماران نیاز دارد. در سوئد امکان تحصیل به هر یک از دو زبان انگلیسی و سوئدی در گرایش پرستاری میسر است.

اکثریت مردم سوئد علاوه بر زبان محلی خود (سوئدی) به زبان انگلیسی نیز همانند زبان مادری خود تسلط کامل داشت و به عبارتی زبان اول آنها نیز محسوب می شود. بنابراین فردی که به قصد کار در شغل پرستاری در سوئد اقامت می کند، بایست مهارت مکفی خود را در زبان انگلیسی به اثبات برساند و یادگیری زبان سوئدی به خصوص در ارتباط برقرار کردن با بیماران سالمند و نیز در درک بهتر شرایط بیمار همیشه توصیه می شود.

تحصیل رشته پرستاری به زبان انگلیسی در سوئد

تحصیل رشته پرستاری به زبان انگلیسی در سوئد

یک فرد فارغ التحصیل در گرایش پرستاری به عنوان یک پرستار دارای مجوز، مهارت های عمومی و گسترده ای را برای کار در مراقبت های بهداشتی و درمانی، چه برای شهرداری، چه در شورای استان یا برای یک کارفرمای خصوصی دریافت خواهد کرد. فرصت های پیدا کردن کار بعد از فارغ التحصیلی و در دست داشتن مدرک پرستاری سوئد، هم در سوئد و هم در خارج از کشور بسیار خوب است. بسیاری از پرستاران دارای مجوز نیز می توانند مکان دوره آموزشی خود را را با صلاحیت تخصصی در یک منطقه خاص انتخاب کنند. به عنوان مثال می توان به عنوان ماما، متخصص بیهوشی یا پرستار در یک منطقه کار کرد.

شرایط کار پرستاری در سوئد

پرستارانی که در سوئد مشغول به کار هستند با صنف خود یک بخش جداگانه را تشکیل داده اند که این امر دلیلی بر نظارت کامل به وضعیت حرفه ای بالای پرستاران است. بنابراین سوئد می تواند در جذب پرستاران تا حد بالایی سختگیر باشد، چرا که یکی از گرایشاتی می باشد که بدان توجه بسیار بالایی شده است. از جمله شرایط کار یک پرستار این است که حتی پس از اخذ مدرک پرستاری خود از یکی از دانشگاه های سوئد، باز هم مشتاق به فراگیری مطالب جدید باشد و از آموزش مداوم حین کار خسته نشود.

در سوئد معمول است که پرستاران با تجربه رئیس بخش ها هستند و در مدیریت بیمارستان ها شرکت می کنند. بازار کار در سوئد برای پرستاران به دلیل جمعیت رو به رشد بسیار خوب است، همچنین این امر به دلیل افزایش جمعیت سالخوردگان آن کشور نیز می تواند باشد. تخمین زده شده است که تقاضا تا سال 2030 در سوئد برای جذب نیروی پرستاری تا 40 % افزایش یابد و این در حالی است که در حال حاضر تعداد پرستاران این کشور نصف این مقدار است.

بسته به تجربه پرستار دستمزد وی در ابتدای کار مبلغی بین 30.000 – 20.000 کرون سوئدی خواهد بود که قابل افزایش است. دوره آموزشی شش ماه به طول می انجامد که طی این مدت با نظارت یک ارشد زبان و روش کار بیمارستان به آنها کاملاً آموزش داده می شود. پرستارانی که به رشته های خاص پزشکی مانند کودک و یا آی سی یو علاقه مند هستند می توانند برنامه های آموزشی ویژه ای را دنبال کنند که شامل مطالعات خاص و آموزش بالینی برای متخصص شدن می شود. همچنین این امکان را برای آنها فراهم می آورد تا رئیس دپارتمان شوند که این خود منجر به افزایش حقوق آنها می شود. برای اطلاع از بهترین کشور برای تحصیل رایگان از جمله سوئد می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *