تحصیل پرستاری در فرانسه

بورسیه پزشکی روسیه
بورسیه پزشکی روسیه
فروردین ۲۴, ۱۳۹۹
مزایای تحصیل در چین
مزایای تحصیل در چین
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۹
تحصیل پرستاری در فرانسه

تحصیل پرستاری در فرانسه

در سال های اخیر، فرانسه به عنوان یک مقصد تحصیلی بین المللی در خارج از کشور در بسیاری از رشته ها از جمله پرستاری محبوبیت بسیاری یافته است. علاقه مندان به رشته پرستاری ابتدا باید شرایط پذیرش دانشگاه های فرانسه را بررسی کنند و در صورت مناسب بودن شرایط و امکانات به بررسی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در این کشور بپردازند. در ادامه این مطلب که مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آن را تهیه کرده اند می توانید، از شرایط تحصیل پرستاری در فرانسه بیشتر مطلع شوید.

شرایط تحصیل پرستاری در فرانسه

گرایش پرستاری در فرانسه از جمله گرایشاتی است که مسئولیت بالایی را در بر می گیرد، چرا که پرستاران مسئول ارزیابی وضعیت سلامت یک فرد و تحلیل مراقبت های لازم برای وی می باشند. بنابراین مطابق با نسخه های پزشک و نقش آنها، پرستاران مراقبت های درمانی و پیشگیری، مراقبت های بهداشتی و آموزش و نظارت را ارائه می دهند. از اولین شرایط قبولی و پذیرش جهت تحصیل در فرانسه در رشته پرستاری شرکت در آزمون ورودی آن و اخذ نمره قبولی می باشد، از این رو توجه به تاریخ های تعیین شده از اهمیت بالایی برخوردار است. گرایش پرستاری نیز مانند پزشکی زیر شاخه های متعددی همچون پرستاری کودک و بزرگسال و یا خدمت در بخش های مختلف را در بر می گیرد. از جمله مدارک اولیه ای که بایست ارائه شوند به قرار زیر می باشند:

 • دیپلم پایان تحصیلات متوسطه می باشد که بایست به تأیید سیستم آموزشی دولت فرانسه برسد.
 • تمامی متقاضیانی که دیپلم خود را خارج از اتحادیه اروپا اخذ کرده باشند، بایست در آزمون ویژه جداگانه ای نیز شرکت کنند.
 • پس از آن شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه از دیگر مراحل پذیرش است.
 • به طور کلی، اخذ نمره قبولی نصف از کل نمره مورد نیاز برای هر آزمون کفایت می کند.
 • مدت زمان تحصیل در گرایش پرستاری حداقل 3 سال (6 ترم) به طول می انجامد.
 • هر ترم دروس خاصی با توجه به برنامه آموزشی دانشگاه ارائه می شود.
 • یک سال علاوه بر 3 سال ذکر شده دانشجویان پس از فراغت از تحصیل مجاز به گذراندن دوره کارآموزی خود با فعالیت در یکی از بخش های درمانی می باشند. این مرحله اجباری است.

هزینه تحصیل پرستاری در فرانسه

آموزش دوره پرستاری ممکن است توسط شورای مرکز آموزشی برگزار شود و بر این اساس هزینه ها هر سال برآورد شده و اعلام می شوند. متقاضیان مسئولیت پوشش و پرداخت کلیه هزینه های مربوط به ثبت نام، دروس و مواد آموزشی (شامل اسناد، مدارک و غیره)، تهیه و فراهم سازی پوشاک مناسب مطابق با اماکن آموزشی و هرگونه تجهیزات و امکانات آموزشی را بر عهده دارند. البته در این رابطه کمک هزینه هایی نیز برای رفاه حال دانشجویان در نظر گرفته شده است که به هر دانشگاه و گرایش تعداد محدودی سهمیه تعلق می گیرد. اما به طور کلی و بر اساس آخرین آمار و ارقام به دست آمده، هزینه تحصیل پرستاری در فرانسه حدود 3.050 یورو می شود. با ذکر جزئیات بیشتر می توان چنین گفت که:

 • هزینه تحصیل در سال اول 184 یورو هزینه ثبت نام ثابت به اضافه 79 یورو برای تهیه مواد و اسناد آموزشی می شود. که در مجموع می توان گفت هزینه تحصیل در سال اول 264 یورو خواهد بود.
 • برای سال تحصیلی دوم و سوم، شهریه ثابت ثبت نام همان 184 یورو بوده و تهیه اسناد و مواد آموزشی حدود 64 یورو خواهد بود. به عبارت دیگر، هزینه تحصیل مبلغی حدود 248 یورو خواهد بود.
 • هزینه تهیه محل سکونت در سال اول حدود 28 یورو در هفته، سال دوم حدود 38 یورو در هفته و سال سوم حدود 50 یورو در هفته محاسبه شده است.
 • هزینه مربوط به تردد و حمل و نقل در هفته مبلغی حدود 8 یورو در نظر گرفته شده است.
هزینه تحصیل پرستاری در فرانسه

هزینه تحصیل پرستاری در فرانسه

دوره های پرستاری در فرانسه

اگرچه در کشور فرانسه اکثریت گرایشات به زبان فرانسوی ارائه می شوند و شرط اول پذیرش دانشجویان بین المللی آشنایی به زبان فرانسه می باشد؛ اما در رابطه با تمامی گرایشات مربوط به پزشکی (که پرستاری نیز شامل آن می شود) امکان تحصیل به هر یک از دو زبان فرانسه یا انگلیسی فراهم شده است. مدرس دوره های پرستاری که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، اساتید مشهور بین المللی از جای جای اروپا می باشند. همچنین با گنجایش تعداد بسیار محدود حداکثر 30 نفر در هر دوره پذیرش، امکان تقسیم بندی دانشجویان به گروه های کوچک و کار کردن به آنها به صورت حرفه ای میسر شده است.

هدف از ارائه امکانات فوق، تربیت و آموزش پرستارانی با مهارت های قوی در روش های درمان، اپیدمیولوژی، خدمات بالینی، آمار بیولوژیکی و بهداشت عمومی می باشد. همچنین امکان تحصیل پرستاری تا مقاطع تحصیلات تکمیلی میسر است و دانشجویان برتر می توانند با گروه خود به طور بسیار تخصصی پیشرفت کرده و تا مقاطع تخصصی پیشرفت نمایند. کل دوره پرستاری در فرانسه در مقطع کارشناسی 4 سال به طول می انجامد که یک سال آخر به دوره کارآموزی پرستاران اختصاص داده شده است. بدین صورت که پرستاران علاوه بر گذراندن دروس تئوری و عملی در دانشگاه، می بایست در یکی از مراکز درمانی فرانسه نیز مشغول به کار شده و تجربیات خود را افزایش دهند. از جمله مهارت های لازم در شروع دوره، مهارت های مربوط به زیست شناسی، بهداشت عمومی، ریاضیات، و زبان انگلیسی یا فرانسه می باشند.

دوره های پرستاری در فرانسه

دوره های پرستاری در فرانسه

دانشگاه های معتبر در فرانسه

فرانسه از جمله کشورهایی است که تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی آن مدت ها مورد توجه دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا قرار گرفته است. اگرچه در میان کشورهای اروپایی اکثر دانشجویان برای تحصیل در گرایشات مختلف اولویت انتخاب خود را کشور انگلستان قرار می دهند، اما در رابطه با گرایشات علوم، بهداشت و پزشکی اکثریت متقاضیان اولویت انتخاب خود را کشور فرانسه می گذارند. از این رو هر ساله بهترین دانشگاه های فرانسه در شاخه پزشکی در لیست دانشگاه های برتر دنیا قرار می گیرند که این خود امکان رقابت و بالا رفتن کیفیت آموزشی را برای آنها فراهم کرده است. بر این اساس و طبق آخرین آمار اعلام شده، دانشگاه های پزشکی معتبر در فرانسه به شرح ذیل می باشند:

 • دانشگاه علوم تحقیقات PSL پاریس: که از 25 مؤسسه آموزش عالی و مرکز تحقیقاتی در منطقه پاریس تشکیل شده است.
 • دانشگاه سوربن فرانسه: که از ادغام دانشگاه پاریس و سوربن تشکیل شده، این دانشگاه از سه دانشکده علوم انسانی، علوم و پزشکی تشکیل شده است.
 • دانشگاه اکول پلی تکنیک: که به طور خاص بر روی علوم و فناوری تمرکز دارد.
 • دانشگاه پاریس: این دانشگاه از ادغام دانشگاه پاریس دایدروت و پاریست دکات تشکیل شده است. تمامی گرایشات پزشکی (از جمله علوم و فناوری، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری) در این دانشگاه ارائه می شوند.
 • دانشگاه تلکام پاریس: این دانشگاه شامل چهار بخش می باشد که گرایش پزشکی یکی از آنها می باشد.

شرط ورود به تمامی دانشگاه های پزشکی فرانسه، از جمله گرایش پرستاری شرکت در آزمون ورودی و قبولی در آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص موارد گفته شده و همچنین تحصیل رایگان در فرانسه می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانس پارسه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *