تحصیل پزشکی در گرجستان

تحصیل پزشکی در گرجستان 2020
تحصیل پزشکی در گرجستان 2020
دی ۱۱, ۱۳۹۸
تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا
تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا
دی ۱۲, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی در گرجستان

تحصیل پزشکی در گرجستان

در مقاله فوق مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه سعی کرده اند تا اطلاعات دقیقی را در خصوص شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان برای شما بازگو کنند. همانطور که شما عزیزان هم اطلاع دارید، شهریه دانشگاه علوم پزشکی برای هر یک از برنامه های پزشکی در این کشور بر اساس پوند محاسبه می شود. در ضمن، هزینه هر سال تحصیلی نسبت به سال دیگر متفاوت است و این بسته به دروس عملی و تئوری ارائه شده در هر ترم دارد.

شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان

گرجستان یکی از اعجازآورترین کشورهای جهان می باشد که در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده است. این کشور از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از شرق با آذربایجان و از غرب با دریای سیاه همسایه است. طبق سرشماری سال 2019 جمعیتی حدود 4.385 میلیون نفر دارد. کشور گرجستان هم اکنون عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری های اقتصادی دریای سیاه، سازمان امنیت و همکاری اروپا، انجمن دموکراتیک، و چند سازمان بین المللی دیگر است.

بر این اساس، گرجستان یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در گرایش پزشکی است. متقاضیان نیازی به ارائه مدرک زبانی معتبر آیلتس یا تافل ندارند، و شرط ورود به دانشگاه های پزشکی آن بالا بودن نمرات اصلی دوره دبیرستان متقاضی همچون فیزیک، شیمی و زیست شناسی است. برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی گرجستان اخذ ویزا تضمین شده می باشد، چرا که خدمات آموزشی بین المللی کل مراحل صدور ویزا را اداره می کند. در مقایسه با سایر مناطق اروپا و آمریکا، تحصیل پزشکی در گرجستان 2020 بسیار مقرون به صرفه است.

شهریه دانشگاه های پزشکی گرجستان اگر که دولتی باشند به صورت سراسری و توسط دولت این کشور تعیین می شود و بر این اساس هر ساله می تواند شهریه متفاوتی را شامل شود و چنانچه خصوصی باشند توسط هیأت علمی هر دانشگاه تعیین می شوند. یکی از شرایط لازم جهت تحصیل پزشکی در گرجستان آگاهی از شهریه هر دانشگاه و متعاقب آن انتخاب دانشگاه با توجه به بودجه در دسترس خود فرد می باشد. دیگر الزامات لازم برای تحصیل رشته پزشکی:

  • آشنایی با زبان گرجی نیز یک امتیاز ویژه محسوب می شود که هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  • ارائه گذرنامه معتبر دارای تاریخ اعتبار مکفی نیز از دیگر ملزومات پذیرش است.
  • متقاضیان تحصیل پزشکی علاوه بر مدارک مورد نظر هر دانشگاه، نیاز به ارائه گواهی سلامت مرتبط با گرایش انتخابی خود نیز دارند. به عبارت دیگر، متقاضیان می بایست ثابت کنند که توانایی تحصیل در رشته انتخابی خود را دارند.

هزینه تحصیل پزشکی در گرجستان

هزینه تحصیل در گرجستان در شاخه پزشکی علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه شرکت در اکثر جلسات سالیانه بالینی را نیز شامل می شود. با این وجود در مقایسه با سایر دانشگاه های پزشکی کشورهای دنیا، هزینه تحصیل پزشکی در این کشور بسیار مقرون به صرفه تر است. به طور معمول، شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی گرجستان مبلغی حدود 3500 – 2800 پوند در سال خواهد بود. در بیشتر مواقع شهریه قابل پرداخت در دو یا سه قسط است و مبلغ آن می بایست به حساب بانکی موسسه پزشکی منتقل شود. شهریه دانشگاه در سال اول می بایست به صورت کامل پرداخت شود، اما در صورت قبولی در تمامی دروس، دانشجو در سال های بعد حق استفاده از تخفیف 25 درصدی را دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در گرجستان

هزینه تحصیل پزشکی در گرجستان

دانشجویی که قصد ادامه تحصیل تا تحصیلات تکمیلی و اخذ تخصص خود را دارد، در زمان تحصیل پزشکی عمومی خود شانس یادگیری زبان گرجی را دارد، چرا که زبان آموزش تحصیلات تکمیلی به زبان گرجی است و این از یک نظر می تواند به نفع دانشجو باشد. چرا که هزینه های تحصیل به زبان گرجی نسبت به زبان انگلیسی پایین تر خواهند بود و پرداخت مبلغی حدود 3.300 – 1.700 را در بر خواهد داشت. بنابراین، متقاضی تحصیل پزشکی در گرجستان می بایست علاوه بر شهریه تحصیل، هزینه یادگیری زبان گرجی را نیز به مبالغی که می خواهد هزینه کند اضافه نماید. دوره زبان گرجستانی که یک زبان ساده است خیلی به طول نمی انجامد، اما بسته به پشتکار و علاقه دانشجو ممکن است بین 6 ماه تا چند سال به طول انجامد.

تحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در گرجستان

در گرجستان بیش از 60 موسسه آموزش عالی وجود دارد که توسط دولت به رسمیت شناخته می شوند. همچنین تعداد دانشگاه های معتبر خصوصی بالاتر و بیشتر از تعداد دانشگاه های دولتی است. گرایشات متنوع و متفاوتی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد و به طور کلی، تحصیل در کشوری همچون گرجستان یک فرصت عالی و بی نظیر در خارج از کشور است. سیستم آموزش در گرجستان به طور مداوم رو به رشد و توسعه است و هر سال دانشجویان بیشتری برای ثبت نام در دانشگاه ها جذب کشور گرجستان می شوند.

اگر چه برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گرایشات متنوعی وجود دارد، اما از جمله گرایشات پر طرفدار آن اداره امور تجاری، سفر و گردشگری، بازاریابی و روابط عمومی، علوم کامپیوتر و علوم اجتماعی می باشند. جدای از آن دانشگاه های پزشکی فرصت های منحصر به فردی را برای دانشجویان خارجی فراهم می آورند. فارغ التحصیلان هر یک از گرایشات پزشکی می توانند به راحتی برای هر موقعیت شغلی مرتبط در مراکز مراقبت های بهداشتی اقدام کنند، همچنین متقاضیان حق انتخاب یکی از زبان های روسی یا انگلیسی را جهت آموزش دارند و باید دروس اصلی زیست شناسی، ریاضیات، فیزیک و شیمی را گذرانده باشند.

تحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در گرجستان

تحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در گرجستان

برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد انواع بورسیه های دولتی، کمک هزینه های تحصیلی و اقامتگاه های دانشجویی وجود دارد، برای ثبت نام در هر یک از این مقاطع تنها از طریق آنلاین اقدام به تکمیل فرم کردن کفایت می کند. در بیشتر دانشگاه ها دانشجویان خارجی بر اساس مصاحبه پذیرفته می شوند و فقط تعداد معدودی از دانشگاه ها برای دنبال کردن یک برنامه، از متقاضیان مدرک زبان انگلیسی آیلتس را درخواست می کنند. معمولاً اکثر دانشگاه های گرجستان تنها با ارائه یک مدارک رسمی از مدرسه فرد متقاضی که سطح درک وی از زبان انگلیسی را قابل قبول بداند، کافی است.

بورسیه تحصیلی پزشکی در گرجستان

به طور معمول، دانشگاه های گرجستان بر اساس امتیازات تجمعی محاسبه شده در پایان هر ترم، به بهترین دانشجویان خود بورسیه تحصیلی اعطا می کند. بدین ترتیب که هزینه های یک ساله سال تحصیلی بعد دانشجو توسط دانشگاه بورسیه می شود. از سال 2007، در کلیه دانشگاه های گرجستان، برنامه ای تحت عنوان “بورسیه تحصیلی رئیس جمهور برای دانشجویان مقطع کارشناسی” عملی شده است.

طبق این برنامه، هر دانشجویی این فرصت را دارد که از این بورسیه استفاده کند، بودجه آن توسط دولت تأمین می شود و مبلغ آن بر اساس دستور مربوطه وزیر آموزش و علوم پرداخت می شود. بورسیه های تحصیلی بر اساس دستاوردهای دانشگاهی و شخصی مانند عملکرد دانشگاهی دانشجو، انتشار مقالات علمی و شرکت در کنفرانس های علمی به افراد اعطا می شود. بورسیه های اعطایی گرجستان هزینه های سفر، اقامت، شهریه دانشگاه، کمک هزینه زندگی با نرخ تعیین شده و سایر هزینه های مربوطه را پوشش می دهند.

برخی از دانشگاه های گرجستان منحصراً بورسیه های خود را برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گرایشات پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهند.  اسناد مورد نیاز برای بورسیه پزشکی گرفتن در گرجستان همگی می بایست به زبان گرجی ترجمه شده و مطابق با بخش نامه های ایالتی باشند. اسناد ترجمه شده به زبان انگلیسی نیز قابل قبول می باشند. متقاضیانی که مایل به پیوستن به برنامه پزشکی در دانشگاه های پزشکی گرجستان دارند، موظف هستند اطلاعاتی زیر را ارائه دهند:

  • شرح مختصر زندگی خود
  • پیشینه و سوابق تحصیلی
  • دوره های مورد نظر برای ادامه تحصیل
  • همچنین مستندات مربوط به دبیرستان کشور متقاضی که به فرد اجازه ادامه تحصیل می دهد.
  • گواهی بهداشتی یک ماه قبل از عزیمت به کشور گرجستان در تأیید سلامت فرد
  • دو قطعه عکس در ابعاد عکس پاسپورت

با مطالعه اطلاعات بالا می توان دریافت که کشور گرجستان می تواند مقصد خوبی برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی باشد. مشاوران موسسه ماهان دانش پارسه آماده اند تا اطلاعات لازم در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان را نیز در اختیار شما قرار داده و شما را در تصمیم گیری هرچه بیشتر یاری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *