تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فیلیپین
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فیلیپین
خرداد ۱۵, ۱۳۹۸
تحصیل در فیلیپین
تحصیل در فیلیپین
خرداد ۱۸, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کشور آلمان، برنامه های تحصیلی و آموزشی بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقسیم می شوند. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعاتی در خصوص شرایط پذیرش، هزینه ها و همچنین دانشگاه های معتبر جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را برای شما عزیزان بازگو کرده اند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

کشور آلمان کشوری است که در آن به کیفیت آموزش عالی، زیرساخت تحقیقات، روش های آموزشی مطالعات کم هزینه اهمیت بخصوصی می دهند، به همین دلیل است که بسیاری از کشورها معتقدند که کشور آلمان بهترین کشور برای تحصیلات دانشگاهی است. کشور آلمان یک کشور محبوب برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی با زبان انگلیسی است و همچنین هزینه های تحصیل در آلمان مناسب تر از کشورهای دیگر است.

هزاران نفر از دانشجویان بین المللی در آلمان در حال تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی هستند. از بین دانشگاه های کشور آلمان 65 دانشگاه در آخرین رتبه بندی دانشگاه های QS جهانی تحت عنوان دانشکده پزشکی مشخص شده است. که از این 65 دانشگاه 35 دانشگاه در رشته پزشکی و 30 دانشگاه در رشته دندانپزشکی فعالیت دارند. تحصیل در مقطع پزشکی به مدت شش سال و کاملا به زبان آلمانی به طول می انجامد، بنابراین فرد متقاضی قبل از ورود به کشور آلمان باید دوره ی کلاس زبان آلمانی را گذرانده باشد.

روند گذراندن رشته پزشکی در دانشگاه های آلمان به این شرح می باشد مرحله ی اول: مرحله قبل از بالینی این مرحله شامل چهار ترم تحصیلی (دو سال) می باشد و دانشجو را به اصول کلیدی علوم طبیعی (فیزیک،شیمی و زیست شناسی) و پزشکی (فیزیولوژی، بیوشیمی و آناتومی) معرفی می کند. مرحله دوم: مرحله بالینی این دوره اصلی تحصیلی دانشجو شامل شش ترم (سه سال) می باشد، شامل مباحث اصلی پزشکی که در سخنرانی ها، دوره های آموزشی، کارآموزی و سمینارها تدریس می شود.

مرحله سوم: این مرحله یک سال است و در آن دانشجو به جنبه های عملی جراحی، طب داخلی و یک موضوع انتخابی معرفی می شود. این یک دوره ی آموزشی 48 هفته ای در محیط بیمارستان و در کنار بیمارن بوده که با جراحی های داخلی و عمل همراه بوده که پس از پایان این ترم دانشجو یک امتحان عملی پزشکی را ارائه می دهد و پس از کسب قبولی در این مرحله یک مدرک معتبر پزشکی به فرد دانشجو اعطاء می شود.

تحصیل در مقطع دندانپزشکی در دانشگاه های آلمان به مدت پنج سال به طول می انجامد که در این مدت دانشجو در دوره ی اول یادگیری تحصیل خود در مورد پزشکی بالینی بر علوم طبیعی، معاینات اولیه بیمار، آموزش مواد دندانی سپری می کند و دوره ی دوم تحصیل خود را در سخنرانی ها، سمینارها، تمرینات عملی در بیمارستان و بین بیماران سپری می کند. دلایل انتخابی تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در آلمان:

 • در آلمان بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل در رشته پزشکی با بالاترین سابقه تدریس وجود دارد که از بهترین و برترین امکانات تشکیل شده است.
 • از آنجایی که سالانه هزاران دانشجوی بین المللی جهت تحصیل به کشور  آلمان مراجعه می کنند، دانشگاه های این کشور برنامه های آموزشی مختلف و به روزی را به این دانشجویان ارائه می دهد.
 • تمرین بخش مهمی از آموزش پزشکی است و مدارس پزشکی آلمان دارای آزمایشگاه های مدرن هستند که براساس آخرین تجهیزات مجهز شده اند. جلسات تمرینی در چنین شرایطی به دانشجو کمک می کند تا مجموعه وسیعی از مهارت های کاربردی در رشته پزشکی را به دست بیاورد.
 • با صرف نظر از تجربه تحصیل یک دانشجو در یک دانشگاه منحصر به فرد در خارج از کشور، فرصتی عالی برای برقراری ارتباط با اتباع مختلف است.
 • پس از پایان تحصیلات و گرفتن مدرک پزشکی و دندانپزشکی دانشجو می تواند در خصوص رشته خود مشغول به کار شود.

شرایط پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

برای گرفتن پذیرش دانشگاه های آلمان جهت تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید فرد متقاضی شرایط اعلامی را بپذیرد و به آن ها عمل کند، که در اینجا به توضیح این شرایط می پردازیم، هر دانشجو برای تحصیل در آلمان باید مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی خود را دریافت نماید، زیرا تحصیل در آلمان به زبان آلمانی می باشد. قبل از مهاجرت به آلمان جهت تحصیل در این رشته ها به بررسی دوره های پزشکی بپردازید و دوره و شاخه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

شرایط پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

شرایط پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

اگر فرد متقاضی یک دانشجوی بین المللی باشد باید مدارک تحصیلی قبلی خود را آماده و بررسی نماید و اطمینان حاصل کند که این مدارک با استانداردهای علمی مدارس پزشکی در آلمان مطابقت دارند. فرد متقاضی می تواند با دانشگاه مور نظر یا خدمات آموزشی آکادمیک آلمان (DAAD) یا کنفرانس مستمر وزیران جهت واجد شرایط بودن ارتباط برقرار نمایند. اگر از نظر دانشگاه آکادمیک آلمان رد صلاحیت شد باید یک دوره ی یک ساله آموزشی مربوط به پزشکی را بگذرانید.

دانشگاه های پزشکی آلمان بسیار رقابتی هستند و نمرات دانشجو به عنوان یک امر مهم در انتخاب دانشجو برای تحصیل در آن دانشگاه است. نمرات بالا در موضوعات مربوط به پزشکی مانند زیست شناسی و شیمی باعث افزایش شانس پذیرش شما خواهد شد. برای پذیرش در برخی از دانشگاه های پزشکی در آلمان، دانشجو باید در یک آزمون معاینه ویژه برای ارزیابی توانایی خود برای دوره ی برنامه تحصیلی خاصی که به دانشجو داده شده است، شرکت نماید. زمان درخواست برای دوره های پزشکی و دندانپزشکی از دانشگاه به دانشگاه متغییر می باشد. به طور کلی، اکثر دانشگاه های پزشکی در  آلمان برای پذیرش دانشجو در تاریخ های ذیل اقدام می نماید:

 • در 15ماه جولای برای ترم زمستان
 • در 15ماه ژانویه برای ترم تابستان

پس از پذیرفتن شرایط اعلامی و ثبت نام در تاریخ های اعلامی به دو صورت می توان در دانشگاه های آلمان پذیرش شد، فرد متقاضی در کنکور سراسری ایران در رشته پزشکی قبول شده باشد: در این مورد ممکن است که دانشجو به دلیل آموزش های عالی دانشگاه آلمان یا به قصد مهاجرت به آلمان پس از قبولی در کنکور ورودی ایران قصد رفتن به کشور آلمان را داشته باشد. بنابراین فرد متقاضی با تایید سازمان سنجش کشور خود و ارائه مدارک خود برای پذیرش به دانشگاه مورد نظر خود درخواست می دهد.

فرد متقاضی در هیچ کنکور سراسری قبول نشده باشد: در این مورد فرد متقاضی با در دست داشتن مدرک دیپلم و مدرک زبان آلمانی B2 با مراجعه به کشور آلمان و کالج های آن کشور، اول یک دوره ی آموزشی یک ساله برای فراگیری مفاهیم زیست شناسی و زبان و فرهنگ آلمانی را می گذراند که پس از اتمام این دوره، در آزمون ورودی رشته پزشکی دانشگاه های آلمانی شرکت می نماید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

در کشور آلمان بیشتر هزینه های تحصیلی بصورت رایگان می باشد، که این بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی دانشجو دارد. در کل هزینه های تحصیل در کشور آلمان نسبت به سایر کشور ها بسیار کم بوده است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی توسط ملیت دانشجو تعیین و مشخص می گردد و یا اینکه دانشجو برای تحصیل، خود را در یک دانشگاه عمومی یا خصوصی ثبت نام کرده باشد بستگی دارد.

اگر فرد متقاضی یک دانشجوی عضو اتحادیه اروپا و یا EEA باشد، فقط باید هزینه های اداری را که حداکثر 300 یورو می باشد را به دانشگاه مورد نظر خود پرداخت نماید. از سوی دیگر، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر، مبلغ مشخصی برای تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی خود در آلمان پرداخت کنند. هزینه های بین المللی برای دوره های پزشکی در آلمان در مقایسه با سایر رشته های تحصیلی دیگر بسیار کم است.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

در کل، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان از 1500 تا 3500 یورو برای یک سال تحصیلی می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان گران تر و بالاتر از دانشگاه های دولتی این کشور است، که فرد متقاضی قبل از ورود به این دانشگاه ها باید از هزینه های مورد نظر اطلاع و سندی را جهت تمکن مالی برای این هزینه ها ارائه دهد.

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

بیش از 35 دانشکده پزشکی عمومی در آلمان مشغول به فعالیت میباشندو حدود 80،000 دانشجوی پزشکی در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل بوده.  با این حال، دانشکده های مختلف دارای تخصص های مختلفی هستند. برخی از محبوب ترین دانشگاه های پزشکی در آلمان، دانشگاه هایدلبرگ رقابتی ترین دانشگاهی است که می تواند در آن دانشجوها با یکدیگر به رقابت سالم تحصیلی بپردازند. این دانشگاه در سال 1386 تاسیس شده که به عنوان قدیمی ترین دانشگاه در آلمان محسوب می شود.

Charité – University: این دانشگاه قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه پزشکی در برلین است. Charité یکی از بزرگترین دانشگاه پزشکی پژوهشی و پزشکی در آلمان است که توسط ادغام دوره های دانشگاه هومبولت و Freie University تشکیل شده است. این دانشگاه نیز یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دانشجویان بین المللی است که در بیشتر موارد آموزشات بصورت آنلاین و دوره های آموزشی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. اما مهارت های عالی زبان آلمانی هنوز برای کار با بیماران الزامی و اجباریست.

University Witten / Herdecke: این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه خصوصی در آلمان با شهرت فراوان است، متقاضیان جهت ورود به این دانشگاه باید در یک آزمون ورودی شرکت نمایند. هزینه تحصیل در این دانشگاه بسیار گران تر از هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان است. Universality Tübingen:این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کلاسیک در رشته  پزشکی است که این دانشگاه در سطح جهانی برنده چندین جایزه نوبل پزشکی می باشد.

University zu Lübeck:این دانشگاه براساس کار خود در زمینه تحقیقات پزشکی شناخته شده است، دانشکده پزشکی لوبک در مبارزه با عفونت و التهاب، مغز، رفتار و متابولیسم، ژنتیک و تکنولوژی های پزشکی فعالیت و تدریس می نماید. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آماده هستند تا شما عزیزان را در خصوص تحصیل و اعزام دانشجو به کشورهای دیگر نیز راهنمایی کنند، با ما در تماس باشید.

6 دیدگاه ها

 1. شهرام گفت:

  من ۱۷ سالمه آیا میتونم برای دبیرستان های آلمان اقدام کنم

  • mahanmohajer گفت:

   سلام در کشور آلمان مدارس اینترنشنال رایگان نیست و ضمنا بدون حضور پدر و مادر به شما ویزا ارائه نمیشود میتوانید برای کانادا و انگلیس و … اقدام فرمایید.

 2. اریا گفت:

  آیا صحت داره که تحصیل به زبان انگلیسی برای ارشد ارائه میشه در المان
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. سهیل گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه امسال کنکور دارم میتونم برای اوس بیلدونگ فیزیوتراپی اقدام کنم شرایطش چیه(معدل لازم مدرک زبان و…)

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   سلام در خصوص اوس بیلدونگ شرایط پذیرش برای غیر بومی ها پیچیده و دشوار است و سفارت جهت ارائه ویزا محدودیتایی رو به دنبال دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *