تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

زندگی در چین
تیر ۳۰, ۱۳۹۸
زندگی در فرانسه
تیر ۳۰, ۱۳۹۸

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

از شرایط و الزامات لازم جهت پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان داشتن گواهی پزشکی معتبر دال بر اثبات صحت و سلامت کامل فرد و برخورداری از توانایی جسمی و ذهنی سالم است، که وی بتواند در دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول شود. در همین راستا موارد دیگری جهت پذیرش لازم می باشد که در ادامه مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به آنها اشاره کرده اند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

چنانچه شما قصد تحصیل در یکی از گرایشات پزشکی یا دندانپزشکی را دارید چرا کشور بلغارستان را انتخاب نکنید؟ کشور بلغارستان به دلیل بالا بودن سطح و کیفیت برنامه های آموزشی خود و نیز هزینه های مقرون به صرفه اش، می تواند یک انتخاب بسیار عالی برای شما باشد. سیستم آموزشی دانشگاه های پزشکی بلغارستان بر اساس سیستم آموزشی دانشگاه های اروپا منطبق شده است و برنامه های درسی خود را با دانشگاه های اروپایی سازگار کرده است.

تا حدی که می توان گفت امروزه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی بلغارستان در رده های آموزشی، علمی و بهداشتی با استانداردهای پزشکی جهان مطابقت دارند. دروس این دو گرایش در دانشگاه های بلغارستان به زبان انگلیسی تدریس می شوند و کل طول مدت تحصیل برای رشته دندانپزشکی یا پزشکی (بدون اخذ تخصص)، 10 – 5 سال می باشد، که هزینه حدودی برای هر سال (البته بسته به دانشگاه انتخابی و گرایش مورد نظر متغیر است) 8000 یورو پیش بینی شده است.

یکی از الزامات مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی بلغارستان، مهارت و تسلط کافی داشتن به زبان انگلیسی است، چرا که در اکثر رشته های پزشکی، دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. همچنین، دیگر ملزوماتی که برای تحصیل در بلغارستان 2019 در گرایشات پزشکی و دندانپزشکی مورد نیاز می باشند به شرح زیر هستند، گواهینامه دیپلم یا دبیرستان معتبر برای هر داوطلب، که شرط ورود به مقطع کارشناسی و ورود به دانشگاه های بلغارستان است.

مدرک معتبر دال بر اثبات استطاعت مالی داشتن در پرداخت کلیه هزینه های دانشگاه و نیز هزینه های زندگی فرد طی مدت تحصیل در آن کشور؛ که برای نیل به این منظور معمولاً یک نامه از سرپرستان قانونی دانش آموز در قبول تمامی هزینه های وی طی مدت تحصیل نیز و ارائه مدارک معتبر دال بر توانایی در پرداخت هزینه های آن فرد نیز کفایت می کند.

مدرک معتبر برای اثبات توانایی و تسلط کافی داشتن به زبان انگلیسی، چرا که دروس دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی بلغارستان به زبان انگلیسی تدریس می شوند (در تطابق با استانداردهای دانشگاه های انگلیس) و فردی که تسلط کافی به این زبان نداشته باشد حین تحصیل به مشکل بر می خورد.

البته بایستی این نکته را اضافه کرد که چنانچه فردی قصد تحصیل در دانشگاه های فوق بلغارستان را داشته باشد و دارای مهارت زبانی مکفی نیز نباشد، به وی یک فرصت 9 ماهه داده می شود که قبل از ورود به دانشگاه مهارت کافی و لازم را در زبان انگلیسی کسب کند، که این خود امتیاز قابل توجهی است. برخی از امتیازات کلی تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های بلغارستان همچون:

 • تسلط کامل به زبان انگلیسی پس از فارغ التحصیلی و به دست آوردن امتیاز ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا
 • هزینه های کم تحصیل و زندگی، اخذ مدرک معتبر (بر اساس استانداردهای دانشگاه های انگلستان)
 • تضمین پذیرش گرفتن از دانشگاه های انگلیسی زبان سراسر دنیا
 • رخورداری از امنیت کامل حین تحصیل
 • ارائه طیف وسیعی از گرایشات گوناگون و حق انتخاب بالای دانشجو (در حال حاضر دانشگاه های بلغارستان بیش از 45 رشته دندانپزشکی و 68 گرایش پزشکی را ارائه می دهند)
 • به رسمیت شناخته شدن مدرک اخذ شده از یکی از دانشگاه های بلغارستان در معتبرترین دانشگاه های سراسر دنیا همچون ایالات متحده آمریکا یا انگلستان

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان به زبان انگلیسی یکی از بهترین گزینه ها در اروپا است. اولین اقدامی که دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش خود بایستی انجام دهند، ارائه دیپلم دبیرستان خود به دانشگاه مورد نظرشان می باشد. چونکه پذیرش در دانشگاه های پزشکی بلغارستان یکی پروسه رقابتی است مسلماً دانشجویانی که نمرات بهتر و معدل دیپلم بهتری دارند در اولویت قرار می گیرند.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

موارد دیگری که بایستی آماده شوند همچون رزومه، توصیه نامه، انگیزه نامه، مدارک مربوط به پاسپورت، و مدارک معتبر شناسایی و غیره می باشند. در صورتی که فرد متقاضی به فراهم سازی تمامی مدارک خود در موعد مقرر اقدام نماید، شرط پذیرش وی بسیار راحت (و حتی بسیار راحت تر از پذیرش گرفتن از دانشگاه های اروپایی) می باشد. امروزه سیل عظیمی از دانشجویان بین المللی حتی از کشورهای بسیار توسعه یافته (همانند: انگلیس، امریکا، آلمان، نروژ، سوئد، و غیره) در دانشگاه های بلغارستان مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه های پزشکی بلغارستان، توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و نیز کمیته آموزشی فارغ التحصیلان رشته پزشکی (ECFMG) ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته شده اند، تا جایی که فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی از بلغارستان می توانند در آمریکا نیز مشغول به کار شوند. همانند دیگر دانشگاه های جهان، شرط پذیرش در دانشگاه های بلغارستان نیز فراهم سازی یک سری مدارک می باشد، که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد:

 • فرم درخواست تکمیل شد که در آن سطح صلاحیت فرد متقاضی در زبان بلغاری یا انگلیسی بایستی مشخص شود.
 • یک نسخه و گواهینامه معتبر از دیپلم متقاضی، به علاوه لیست کامل ریزنمرات فرد (نمرات دیپلم متقاضی برای تحصیلات متوسطه نبایستی کمتر از 62 % از حداکثر نمرات منطبق با نظام درجه بندی در کشور بلغارستان که شرط ورود به مقاطع بالاتر هستند، باشد).
 • نامه تأییدیه فرد متقاضی صادر شده از یک سازمان معتبر که تأیید و تعیین نماید فرد متقاضی تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانده است.
 • گواهی پزشکی معتبر مبنی بر تأیید صحت و سلامت کامل فرد
 • کپی گذرنامه و نیزکارت شناسایی معتبر عکس دار متقاضی که در یکی از آنها به وضوح محل و تاریخ تولد فرد به الفبای لاتین نوشته شده باشد. در صورت تغییرات اعمال شده در کارت شناسایی فرد، متقاضی بایستی صفحه توضیحات به انضمام مدارک مکفی در اثبات هویت خود را نیز ارائه نماید.
 • چهار قطعه عکس پرسنلی متقاضی که اخیراً گرفته شده باشد.
 • ارائه یکی از مدارک زبان انگلیسی بین المللی (آیلتس 6 یا تافل 550 و یا یکی دیگر از گواهی های مورد تأیید دانشگاه کمبریج انگلستان).

نکته: تمامی اسناد و مدارک فوق بایستی در یکی از دارالترجمه های رسمی کشور به زبان بلغاری ترجمه شده و به سفارت کشور بلغارستان ارائه شوند. نکته قابل توجه دیگر آنکه، هر یک از دانشگاه های بلغارستان مستقل از یکدیگر کار می کنند، و علاوه بر مدارک کلی ذکر شده در بالا، ممکن است مدارک دیگری را نیز از دانشجو طلب کنند.

یکی دیگر از امتیازات دانشگاه های پزشکی بلغارستان، ورودی بدون آزمون می باشد و تنها کسانی بایست در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند که مایل به اخذ بورسیه کامل یا دریافت کمک هزینه تحصیلی می باشند. پس از تأیید و پذیرش دانشجو از سوی هر دانشگاه، مدارک وی جهت تأیید صلاحیت وی به وزارت آموزش و پرورش آن کشور ارسال می شود، و در صورت تأیید آن وزارت دانشجو حق تحصیل در کشور بلغارستان را خواهد داشت.

شرایط ویزای پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

تمامی دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا، بایستی برای ورود به بلغارستان و ادامه تحصیل در آن کشور، به صورت قانونی یک ویزای معتبر را اخذ نمایند؛ که ویزای تحصیلی / دانشجویی مورد نیاز برای این مقصد به نام ویزای نوع D شناخته می شود که برای 6 – 3 ماه جهت اقامت در آن کشور اعتبار دارد.

اگرچه شهروندان اتحادیه اروپا، و نیز شهروندان غیر اروپایی که دولت آنها با دولت کشور بلغارستان یک قرارداد دوجانبه و موافقت نامه تنظیم کرده است نیازی به اخذ ویزا برای ورود به آن کشور ندارند، اما برای ثبت نام در یکی از مدارس پزشکی آن کشور به ویزای دانشجویی نوع D نیاز دارند. مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی به شرح ذیل می باشند:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • اصل و کپی گذرنامه که از روز ارائه درخواست حداقل 12 ماه اعتبار و نیز دو صفحه خالی و سفید داشته باشد.
 • اصل نامه پذیرش از سوی دانشگاه و نیز نامه تأییده توسط وزارت آموزش و پرورش کشور بلغارستان
 • گردش حساب بانکی 6 – 3 ماه گذشته خود جهت اثبات داشتن استطاعت مالی مکفی در پوشش هزینه های تحصیل و زندگی طی دوران اقامت و تحصیل در آن کشور
 • دو قطعه عکس رنگی پرسنلی دانشجو با پس زمینه سفید (به ابعاد 4.5 x5) با ذکر مشخصات فرد متقاضی و تاریخ در پشت هر قطعه عکس
 • داشتن دفترچه خدمات درمانی – بهداشتی دانشجو در مدت زمان اقامت دانشجویی اش در کشور بلغارستان (که دانشجو بایستی برای دریافت آن، بلافاصله پس از ورودش به خاک آن کشور، به یکی از سازمان های خصوصی یا دولتی بهداشت و درمان کشور بلغارستان مراجعه کرد)
 • گواهی مبنی بر اثبات عدم سابقه کیفری و سوء پیشینه
 • در صورت موفق شدن به دریافت خوابگاه دانشجویی نامه مبنی بر تأیید آن و در صورت عدم دریافت خوابگاه مدارک معتبر دال بر اثبات توانایی مالی در اجاره واحد مسکونی در مدت زمان تحصیل فرد در کشور بلغارستان
 • اصل و کپی بلیط سفر به کشور بلغارستان (برای اطلاع رسانی از جزئیات دقیق تاریخ و زمان رسیدن فرد به آن کشور)،
 • همچنین برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در آن کشور که زیر سن قانونی هستند، رضایت نامه والدین که در دفتر اسناد رسمی گواهی شده و مهر و امضا شده باشد نیز مورد نیاز می باشد.

در صورت اخذ ویزای کوتاه مدت کشور بلغارستان، فرد متقاضی تحصیل در آن کشور بلافاصله پس از ورود خود به کشور بلغارستان بایستی درخواست ویزای دانشجویی نماید که برای حداکثر یک سال تمدید می شود. البته شایان ذکر است که درخواست مجوز اقامت، تنها پس از ثبت نام نهایی دانشجو در دانشگاه مربوطه قابل پیگیری و صدور است.

شرایط ویزای پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

فرم های درخواست ویزای دانشجویی، حداقل سه ماه قبل از تاریخ سفر (یا تاریخ مورد نظر شما برای سفر) بایستی تکمیل شده و شخصاً یا از طریق وکیل فرد به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری بلغارستان به فرد ارائه شوند. درخواست ویزا برای متقاضیان زیر سن قانونی یا افراد معلول و افرادی که حکم قانونی داشته اند و در حال حاضر تبرئه شده اند و قصد ادامه تحصیل یا سفر به کشور بلغارستان را دارند، بایستی توسط نمایندگان قانونی آنها ارائه شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

طول مدت زمان تحصیل پزشکی در بلغارستان حدود 10 سال می باشد (4 سال دوره های مقدماتی و 6 سال بعد کارآموزی و دوره های عملی)، و برای تحصیل در رشته های دندانپزشکی 6 – 5 سال مورد نیاز می باشد. همچنین برای اخذ تخصص در رشته های پزشکی 6 – 3 سال دیگر نیز مورد نیاز است.

به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی بلغارستان، یکی از مقرون به صرفه ترین مکان ها درون اتحادیه اروپا می باشد، که در کنار هزینه های کم زندگی در بلغارستان، این کشور را به یک نقطه عطف جهانی برای تحصیل در رشته های پزشکی تبدیل کرده است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی مبلغی حدود 8.160 – 6.900 دلار در سال می شود و این در حالی است که هزینه دندانپزشکی در سال حدود 8.160 دلار در سال برآورد شده است.

فرد متقاضی تحصیل در یکی از گرایشات پزشکی یا دندانپزشکی دانشگاه های بلغارستان، پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه و نامه تأییدیه وزارت آموزش و پرورش آن کشور که “گواهی حق تحصیل” را برای دانشجوی بین المللی صادر می کند، می بایست هزینه اعلام شده از سوی دانشگاه را به حساب آن واریز نماید، هزینه هر دانشگاه از دانشگاهی دیگر متفاوت می باشد. برای درک بهتر این مطلب هزینه برخی از دانشگاه های معتبر پزشکی بلغارستان در زیر آورده می شود:

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

نکته: هزینه های فوق به صورت سالیانه محاسبه شده اند. هزینه های تحصیل مربوط به اخذ درجه تخصص پزشکی به طور سالیانه مبلغی حدود 4.390 دلار می شود، و این در حالی است که دانشجویان اتحادیه اروپا در صورتی که کمک هزینه تحصیلی آن کشور را دریافت کرده باشند و دولت به طور ماهیانه حقوق 520 – 350 دلاری را به آنها پرداخت کند، نیازی به پرداخت هزینه ندارند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا جهت اخذ چنین شرایطی می بایست درخواست کتبی خود را به همراه مدارک مورد نیاز ارائه دهند تا در کمیسیون وزارت آموزش و پرورش آن کشور مطرح شود.

در یک جمع بندی می توان چنین گفت که هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های بلغارستان بسته به مهارت زبانی دانشجو، دانشگاه انتخابی وی و گرایش مد نظر وی متفاوت می باشند. به عنوان مثال، هزینه های پزشکی / دندانپزشکی برای ارائه آموزش به زبان انگلیسی در سال مبلغی حدود 8000 یورو می شود.

این در حالی است که همان هزینه ها برای تحصیل به رشته بلغاری برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، مبلغی حدود 8000 – 7000 یورو در سال و برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا حدود 800 یورو در سال برآورد شده اند. همچنین هزینه گذراندن دروس پیش نیاز به زبان انگلیسی حدود 4800 – 4000 یورو در سال (برای هر دانشجو) و هزینه گذراندن دروس پیش نیاز به زبان بلغاری حدود 3700 – 3200 یورو در سال می شود.

نکته: چنانچه تمایل به تحصیل در گرایشات پزشکی و دندانپزشکی بلغارستان را دارید و کل هزینه ها و شهریه دانشگاه را به صورت یکجا نمی توانید پرداخت کنید، اکثر دانشگاه های بلغارستان این امکان را به وجود آورده اند که بتوانید شهریه دانشگاه را به صورت قسطی و طی دو مرحله (در ابتدای هر سال تحصیلی و موقع ثبت نام و پیش از شروع امتحانات پایان ترم) پرداخت نمائید.

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

با وجود دانشگاه های بسیار معتبر در کشور بلغارستان، دانشگاه هایی که به ارائه رشته های پزشکی و دندانپزشکی بپردازند و در سطح بین المللی شناخته شده باشند بسیار انگشت شمار هستند و در ادامه تنها به عنوان دانشگاه های مربوطه اشاره می شود. عنوان دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی بلغارستان به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه پزشکی صوفیا: (که هم گرایشات پزشکی دارد، و هم گرایشات دندانپزشکی)
 • دانشگاه پزشکی وارنا: (که هم گرایشات پزشکی دارد، و هم گرایشات دندانپزشکی)
 • دانشگاه پزشکی پلودیو: (که هم گرایشات پزشکی دارد، و هم گرایشات دندانپزشکی)
 • دانشگاه پزشکی پلون: (که در این دانشگاه تنها گرایشات متفاوت پزشکی ارائه می شوند)
 • دانشگاه پزشکی تراکیا از استارا زاگورا: (که در این دانشگاه نیز تنها گرایشات متفاوت پزشکی ارائه می شوند)

اگر در راستای موارد گفته شده سوالی ذهن شما را درگیر کرده است، می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید تا شما عزیزان را راهنمایی کنند.

2 دیدگاه ها

 1. شیما گفت:

  سلام دانشگاه مورد تایید بلغارستان کدومه از نظر ایران؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *