تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

زندگی در نیوزیلند
زندگی در نیوزیلند
خرداد ۲, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین
خرداد ۸, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه در همسایگی ایران، نزدیکترین کشور به ما بوده که با داشتن دانشگاه های بین المللی یکی از گزینه های مورد توجه برای افراد می باشد. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به شرایط و هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه اشاره کرده اند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه کشوری زیبا و کوهستانی است که در دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. بخش اعظم آن در قسمت آسیایی و بخش کوچکی از آن در جنوب قاره اروپا قرار دارد. جمعیت کشور ترکیه در حال حاضر چیزی در حدود 80 میلیون نفر است. دین اکثریت مردم این کشور اسلام و اغلب پیرو مذهب سنی هستند. به عنوان یک دانشجوی بین المللی جهت تحصیل در ترکیه، شما فرصتی برای تجربه مدرنیته در یکی از امن ترین و پایدار ترین کشورهای منطقه را خواهید داشت.

تعداد دانشجویان بین المللی که تحصیل در ترکیه در شاخه پزشکی و دندانپزشکی را انتخاب کرده اند رو به افزایش است. در حال حاضر حدود 650،000 دانشجوی خارجی درحال تحصیل در این کشور می باشند که این موضوع اهمیت رو به رشد این کشور را به عنوان یک مقصد آموزش عالی نشان می دهد. دانشگاه های ترکیه در میان کمک هزینه، مسکن و امکانات دیگری که به شما ارائه  می دهد این امکانات را هم برای شما فراهم می سازد:

 • استانداردهای عالی آموزش و پرورش
 • مدارک بین المللی شناخته شده
 • دانشگاه های مدرن با امکانات عالی
 • تنوع فرهنگی
 • آموزش امن و مقرون به صرفه
 • یک محیط گرم و دوستانه در دانشگاه

دوره های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه در رشته پزشکی به مدت 6 سال طول می کشد. همانند سایر کشورها، دو سال اول با علوم پایه پر شده است. در سال سوم دانشجو مقدمه ای نظری و علمی در مورد بیماری ها را فرا می گیرد. سال چهارم و پنجم تحصیل، در این دو سال دانشجو کارآموزی بالینی را فرا می گیرد. آخرین سال تحصیلات پزشکی به عنوان یک پزشک آینده در بیمارستان دانشگاه، دانشجو آموزش می بیند، این دوره مقدماتی برای آموزش دستیار پزشکی در ترکیه می باشد.

دوره های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دوره های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

طول دوره رشته دندانپزشکی و دارو سازی در ترکیه 5 سال می باشد. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه، باید در یکی از دانشگاه های معتبر این کشور ثبت نام کنید. در قدم اول برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی فرد باید دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی باشد و یا در سال آخر پیش دانشگاهی مشغول به تحصیل باشد، بعد از آن باید در آزمون های دانشگاه قبول شوید، که نام یکی از این آزمون ها yos می باشد.

آزمون پزشکی و دندانپزشکی YOS در ترکیه

آزمون yos آزمونی متشکل از دو بخش  است، در اغلب موارد آزمون yos شامل 80 سوال می باشد. بخش اول آزمون: 45 سوال عبارتند: از سوالات IQ (توانایی عمومی هوش) بخش دوم آزمون: 35 سوال شامل سوالات ریاضی، هندسه می باشد. سوالات آزمون به دو صورت زبان انگلیسی و ترکی طرح شده که سوالات انگلیسی برای دانشجو مسلط به زبان انگلیسی است و سوالات ترکی برای دانشجو ترک زبان است. اما اگر دانشجویی زبان ترکی را فرا گرفته باشد و آزمون را کاملا به صورت زبان ترکی پاسخ دهد، برای قبولی در دانشگاه و آموزش دانشگاه موقعیت بهتری را دارد.

آزمون yos به طور جداگانه در دانشگاه های ترکیه برگزار می شود، به طور معمول زمان ثبت نام این آزمون در فروردین ماه هرسال صورت می پذیرد، جواب آزمون معمولا در دو هفته یا دوماه بعد از آزمون اعلام می گردد. شرایط ثبت نام در آزمون yos بصورت چهار مرحله می باشد: مرحله ی اول ثبت نام در آزمون می باشد که در بسیاری از دانشگاه ها دانشجو می تواند بصورت آنلاین ثبت نام کند. در پیش ثبت نام، دانشجو باید فرم ثبت نام را تکمیل و ارسال کند.

مرحله ی دوم ثبت نام: پس از اتمام موفقیت آمیز پروسه پیش ثبت نام برای امتحان YÖS، یک ایمیل با مراحل  ثبت نام دریافت خواهید کرد. شما باید در “سیستم اداری” سیستم مدرسه مربوطه ثبت نام کنید، در مرحله بعدی مهم است که گذرنامه خود را بارگذاری کرده باشید. شهرستانی که در آن برای آزمون انتخاب می کنید نیز باید وارد شود. پس از تکمیل فرم باید مراحل پرداخت تکمیل شود، که ممکن است پرداخت از طریق کارت اعتباری انجام شود، ثبت نام شما برای آزمون YÖS با موفقیت انجام شده است.

چند دانش آموز در آزمون YÖS شرکت می کنند؟ به گفته YÖK، در مجموع 39،037 متقاضی در امتحانات YÖS شرکت می کنند. در دو سال  گذشته تعداد “دانشجویان خارجی” در ترکیه دو برابر شده است. بین سال های 2018 و  2023 انتظار می رود 100،000 دانش آموز برای ورود به دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی در این آزمون شرکت و به ترکیه مهاجرت نمایند. متقاضیانی که در آزمون YÖS حضور دارند بیشتر از کشورهای نامبرده ذیل می باشد:

 • آذربایجان
 • ترکمنستان
 • ایران،
 • آلمان،
 • بلغارستان
 • قرقیزستان
 • آفریقا

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل در موسسات آموزشی ترکیه در ابتدای هر سال تعیین می شود، هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی نسبتا مقرون به صرفه و بسته به رشته  تحصیلی متفاوت است. هزینه دانشگاه های دولتی در ترکیه بسیار ارزان تر از دانشگاه های خصوصی هستند.

هزینه های تحصیل پیش بینی شده برای دانشجویان بین المللی حداقل بین 300 تا 400  دلار در هر ماه بسته به نوع زندگی دانشجویی می باشد. هزینه های اداری و کتاب های دانشجویی تقریبا بین 100 تا 150 دلار در هر ترم است. دانشگاه های دولتی که آموزش متوسطه را به زبان ترکی تدریس می نمایند:

 • هزینه تحصیل برای دانشجویان ترکی(اتباع ترکی):از 80 تا 250 دلار می باشد.
 • هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی(اتباع خارجی):از 240 تا 750 دلار آمریکا می باشد.

دانشگاه های دولتی که آموزش متوسطه را به زبان ENGLISH تدریس می نمایند:

 • هزینه تحصیل برای دانشجویان ترکی(اتباع ترکی): از 150 تا 500 دلار می باشد.
 • هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی(اتباع خارجی):از 450 تا 1500 دلار آمریکا می باشد.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های پایه: از 12.000 دلار تا 5.000 دلار آمریکا می باشد.
هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشجویانی که از جمهوری های ترکیه و کشورهای مبدأ مانند: (آذربایجان، باشکورتستان، بوسنی و هرزگوین، داگستن، کراچی چارکسیا، قزاقستان، قرقیزستان، مقدونیه، مغولستان، مولداوی، ناحسوان، ازبکستان، تاتارستان،ترکمنستان و اوکراین) برای تحصیل به ترکیه مهاجرت می کنند، هزینه های تحصیل آنها همانند شهروندان ترکیه محاسبه می شود.

دانشگاه های معتبر در ترکیه

دانشگاه بوغازیچی در سال 1863 به عنوان رابرت کالج تاسیس شد و اولین دانشگاه  آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده تاسیس شد. در این دانشگاه زبان آموزش انگلیسی می باشد و ارتباط قوی با نظام آموزش آمریکا را دارد.

دانشگاه کوچ در استانبول در سال 1993 تاسیس شد و در حال حاضر در رتبه 12 در EECA قرار دارد. دانشگاه Koç به عنوان یکی از معتبر ترین موسسات آموزش عالی در ترکیه دارای تجربه  یادگیری در سطح جهانی با 22 دوره کارشناسی،32 دوره  فارغ التحصیل و 18 برنامه دکترا است و در حال حاضر حدود 5،500 دانشجو را فرا می خواند.

دانشگاه بیلکنت در سال 2010 رتبه 14 را در رتبه بندی EECA بدست آورده است. نام این دانشگاه بیولتک،”bilim kenti” است که در زبان ترکی به معنی “شهر یادگیری و  علم” است.  دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه بود که در سال 1984 توسط  آکادمی ترکیه تاسیس شد. که دارای گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی کشور است، یکی از دانشگاه های برجسته  تحقیقاتی کشور محسوب شده و در حال حاضر حدود 13،000 دانشجویی بین المللی در این دانشگاه در حال تحصیل می باشند.

دانشگاه Sabanci در استانبول در رتبه بندی EECA در سال جاری، در رتبه 18 قرار دارد، این دانشگاه در پاییز سال 1999 تاسیس شده و در حال حاضر حدود 4000 دانشجویی بین  المللی را دارد. برای تکمیل اطلاعات در خصوص پذیرش دانشگاه های ترکیه بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

22 دیدگاه ها

 1. elmira گفت:

  سلام من کارشناس پرستاری هستم و ۳۰ سالمه. میخواستم ببینم میتونم برای پزشکی دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام کنم؟ هزینه تحصیل سالانه چقدره؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام شما با قبولی در آزمون یوس و پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه می توانید بدون محدودیت سنی پذیرش را دریافت نمائید هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه ها حدودا ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر می باشد.

 2. مستانه گفت:

  زمون یوس چیه که همه دانشگاهاش شرایط قبولی در این آزمونو لحاظ کردن؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام شرط قبولی در دانشگاه های ترکیه قبولی در آزمون یوس هست که بر پایه زبان ترکیه هست و مباحث این آزمون هندسه و هوش و ریاضی است.

 3. پریا سیداشرافی گفت:

  آیا مادرم رو میتونم با خوذم همرمان که در ترکیه تحصیل میکنم ببرم؟

 4. الهام قدیس گفت:

  با اجاره ی ملک واقعا میشه تو ترکیه اقامت گرفت ؟؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام شما با اجاره ملک بعد از گذراندن یک پروسه و توجیه خود ضمن ارائه عدم سو پیشینه می توانید اقامت را از این طریق دریافت کنید.

 5. علی جبیری گفت:

  سلام کالج چنده هزینش

 6. مریم جعفری گفت:

  سلام وقت بخیر خیلی از دوستان من برای ترکیه اقدام کردند و نتیجه ی دلخواهشون رو کسب کردن منتها من میخام بدونم آیا واقعا دوره های کالج قبل از آزمون توی قبولی تاثیر گذار هست من میخام فیزیتراپی رو بخونم

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   سلام گذراندن دوره های آمادگی در قبولی آزمون تاثیر چشمگیری دارند و از جهات زبانی به شما کمک بسیار خواهند کرد.

 7. علیمرادی گفت:

  سلام شهریه ی کالج در ترکیه چقدره هست آیا الان بخایم بریم امکان داره ؟

 8. اکبر گفت:

  سلام و خسته نباشید به تیم مهاجرتی ماهان دانش پارسه
  در خصوص خرید ملک در ترکیه اطلاعاتی رو میخام میشه لطفا توضیح بفرمایید که هزینه ملک اعم از اجاره تا خرید بر چه اساس است آیا آنکارا مقرون به صرفه تره یا استانبول.بسیار سپاسگذارم.

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   سلام جهت استعلام از هزینه های ملک بصورت دقیق بهتر است با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمائید.

 9. سلام گفت:

  سلام آیا برای تبعه ی افغان کار در ترکیه پیدا میکنید؟

 10. hosein گفت:

  سلام جهت پذیرش در دانشگاه آیدین در خصوص رشته ی دندان میشه بفرمایید چه مدارکی مورد نیاز است ؟ میخام بدون آزمون ورودی باشه ؟

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   سلام جهت پذیرش در دانشگاه آیدین معدل تحصیلی باید نسبتا بالا باشه و دارای مدرک زبان تومر یا آیلتس باشید

 11. آی گل گفت:

  سلام درمورد رشته دندانپزشکی بدون آزمون دانشگاهای ترکیه میشه راهنمایی کنید. شرایط و هزینه ش چطوره؟ آیا امکان برگشت و ادامه دادنش تو ایران هست؟

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   با سلام
   شرط تحصیل در دانشگاه های بدون آزمون داشتن معدل مطلوب می باشد همچنین داشتن مدرک زبان هم به شما کمک خواهد کرد. هزینه ها سالیانه حدود ۱۵۰ میلیون به بالا می باشد.
   بله امکان برگشت هم وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *