تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه 2020
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه 2020
دی ۱۹, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین 2020
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین 2020
دی ۲۴, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

برخی دانشگاه ها در روسیه با توجه به ارائه موارد آموزشی ویژه و تخصصی تر ممکن است دانشجویان را درگیر یک رقابت کنند و ملاک پذیرش آنها بر اساس حد نصاب نمره کسب کرده در آزمون ورودی باشد. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه توانسته اند اطلاعات مفیدی را در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020 برای شما عزیزان بازگو کنند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

سیستم آموزش پزشکی روسیه کار خود را از مسکو و سنت پترزبورگ در اواسط قرن هجدهم شروع کرد، این سیستم شبیه به ساختار آموزشی آلمان طراحی شده است. سیستم آموزش پزشکی روسیه از حدود 5 – 4 سال گذشته تاکنون کمی تغییر یافته است. بدین ترتیب که سیستم دانشگاه ها مشابه انگلیس و ایالات متحده شده است. کارشناسان سرشناس بین المللی خاطر نشان کردند که سیستم آموزش جهت تحصیل در روسیه یکی از پیشرفته ترین سیستم های آموزشی در جهان است.

توجه به تاریخ ها و مهلت های تعیین شده برای ثبت نام در هر دانشگاه از جمله شرایط لازم است که معمولاً تاریخ پایان ثبت نام اواخر ماه جولای می باشد. هر ترم بین 16 – 15 هفته به طول می انجامد که هفته آخر آن به ارزیابی دانشجو پرداخته می شود. معمولاً تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی بسته به دانشگاه انتخابی فرد شرایط خاص خود را دارد، اما شرایط کلی که برای تمامی دانشگاه ها یکسان است به ترتیب زیر می باشد:

 • ارائه گواهی سلامت پزشکی از جمله مدارک لازم برای تحصیل در گرایشات پزشکی بالینی است.
 • تکمیل تمامی فرم های ثبت نام و درخواست اولیه به همراه پرداخت شهریه های در نظر گرفته شده از ثبت نام اولیه تا شهریه ترم اول دانشگاه
 • ارائه گواهی اقامت دانشجویی یا به عبارت دیگر ارائه ویزای تحصیلی یا دانشجویی
 • شهریه هر ترم دانشگاه نیز با توجه به دروس و ملزومات آموزشی ارائه شده به دانشجو تعیین می گردد.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

روند و شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به طور کلی شامل پنج مرحله می باشد که از سال قبل تا سال جدید ثابت مانده است. بدین ترتیب متقاضیان قبل از هرگونه اقدامی می بایست مراحل زیر را طی کنند.

مرحله 1 چگونگی نحوه درخواست: این آیتم می تواند به صورت آنلاین صورت گیرد. بدین ترتیب که متقاضی پس از انتخاب دانشگاه خود و مراجعه به آن، می بایست اطلاعات کامل را خوانده و با آگاهی کامل از شهریه و دوره ها اقدام به تکمیل فرم و ارسال درخواست خود نماید. در این مرحله مدارک اولیه متقاضی بررسی شده و در صورت تأیید دانشگاه، می تواند پذیرش را به دست آورد.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

مرحله 2 چگونگی به دست آوردن نامه پذیرش: ارسال اسناد اصلی همچون فرم تکمیل شده، گذرنامه معتبر، گواهی پایان تحصیلات متوسطه، فیش های پرداخت هزینه های لازم و غیره به دانشگاه از ملزومات این مرحله است. پس از آن ظرف 40 – 35 روز در صورت پذیرفته شدن، نامه قبولی از سوی دانشگاه برای فرد ارسال می شود.

مرحله 3 دریافت ویزا: پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه، متقاضیان می بایست با مراجعه به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری روسیه برای دریافت ویزای تحصیلی خود نیز اقدام نمایند. برخی کشورها نیاز به ارائه ویزا ندارند که برای اطمینان حاصل کردن از این امر می بایست به سفارت روسیه مراجعه کرد.

مرحله 4 ورود به کشور روسیه: که شامل دادن اطلاعات و جزئیات پرواز با تاریخ و زمان رسیدن دانشجو به روسیه می باشد.

مرحله 5 شروع کلاس ها: دانشجو می تواند با در دست داشتن اصل مدارک ارسالی خود به امور دانشجویی دانشگاه انتخابی مراجعه کرده و روند ثبت نام خود را تکمیل کرده و تحصیلات خود را آغاز نماید. تمامی تشریفات اداری ظرف 5 – 4 روز کاری صورت می گیرد و طی این مدت دانشجو حق استفاده از کلاس ها را دارد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

دانشجوی متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می توانند شهریه سال اول تحصیل خود را قبل یا بعد از دریافت ویزای خود از طریق نقل و انتقال بانکی یا هنگام ورود به کشور روسیه پرداخت نماید. البته هزینه درخواست اولیه و دریافت نامه پذیرش دانشگاه به صورت جداگانه و قبل از این مرحله از دانشجو اخذ می شود. هزینه نامه پذیرش دانشگاه مبلغی حدود 400 دلار آمریکا و هزینه ثبت نام اولیه حدود 100 دلار می شود. برای دریافت نامه پذیرش اصلی نیز می توان با پرداخت 500 دلار اضافی از دانشگاه درخواست کرد که آن را از طریق پست ارسال نماید.

دانشجویانی که قصد تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی به زبان انگلیسی را دارند با ارائه مدرک زبان بین الملل می توانند از همان سال اول مشغول به تحصیل شوند. اما آن هایی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند علاوه بر شهریه دانشگاه، قبل از ورود به دانشگاه می بایست در یک دوره آموزش زبان روسی نیز شرکت کنند که شهریه ای جداگانه را شامل می شود، معمولاً این دوره یک سال به طول می انجامد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

همچنین با توجه به شهر و محل انتخابی اسکان دانشجو هزینه زندگی در روسیه و نیز تحصیل می توانند متغیر باشند، برای مثال هزینه های زندگی در شهرهای اصلی روسیه همچون مسکو و سن پترزبورگ از سایر شهرهای روسیه بیشتر است. به طور کلی و بر اساس مصوبه تعیین شهریه برای سال تحصیلی 2020، تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی روسیه در سال اول حدود 5500 دلار آمریکا هزینه دارد. در حالی که از سال دوم تا ششم این مبلغ به 4500 دلار در هر ترم کاهش می یابد. دیگر هزینه ها به قرار زیر می باشد:

 • تحصیل به زبان روسی (نه انگلیسی) از سال اول تا آخر، به طور متوسط مبلغی حدود 4000 دلار برای هر سال را در بر دارد. هزینه اقامت در خوابگاه نیز هر ساله حدود 400 دلار خواهد شد.
 • از دیگر هزینه های لازم همچون دریافت دفترچه بیمه خدمات درمانی، انجام معاینات پزشکی و تمدید ویزا نیز می بایست برای هر سال 300 دلار را در نظر گرفت.
 • در صورت نیاز به معادل سازی مدرک دیپلم فرد به مدرک مورد تأیید سیستم آموزش روسیه، مبلغ 400 دلار نیز به طور جداگانه بایست پرداخت شود.
 • شهریه تحصیل تحصیلات تکمیلی و اخذ تخصص نیز می تواند متفاوت باشد.

لیست دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

بر اساس آخرین آمار منتشر شده لیست بهترین دانشگاه های روسیه در شاخه پزشکی به شرح زیر اعلام می گردد:

 • دانشگاه علوم پزشکی ایر کوتسک: مدت زمان تحصیل 6 سال، زبان آموزش انگلیسی و شهریه قابل پرداخت 3500 دلار در هر سال می باشد.
 • دانشگاه پزشکی دولتی مسکو: که اولین دانشگاه پزشکی کشور روسیه می باشد، مدت زمان تحصیل 6 سال، زبان آموزش انگلیسی و شهریه قابل پرداخت 11.000 دلار در هر سال می باشد.
 • دانشگاه ایالتی بلگو رود: مدت زمان تحصیل 6 سال و زبان آموزش انگلیسی و روسی، شهریه مورد نیاز به ازای هر سال 5400 دلار می باشد.
 • دانشگاه علوم پزشکی سیبری: که به ارائه پزشکی عمومی و تخصصی پرداخته، مدت زمان تحصیل پزشکی عمومی 6 سال، زبان آموزشی انگلیسی یا روسی، و شهریه قابل پرداخت به ازای هر سال 4000 دلار می باشد.
 • دانشگاه ایالتی نوو سیبیرسک: طی دوره ای 6 ساله، به زبان انگلیسی و با پرداخت 4500 دلار آمریکا امکان تحصیل در گرایشات پزشکی میسر می باشد.
 • دانشگاه علوم پزشکی کازان: هزینه مورد نیاز برای یک سال تحصیلی 6.250 دلار می باشد.
 • دانشگاه دوستی ملی: امکان تحصیل با شهریه ای حدود 9.050 دلار در سال را فراهم می سازد.

نکته قابل توجه آنکه، لیست فوق شامل اسامی بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه بر اساس سال 2019 – 2020 می باشد اما هر ساله این لیست قابل تجدید نظر می باشد. همچنین هر دانشگاه شرایط ویژه پذیرش خاص خود را دارد و شهریه های عنوان شده فوق ثابت نیستند و ممکن است بسته به ملزومات ارائه شده در هر ترم کم و زیاد شوند.

لیست دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

لیست دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه 2020

شرایط اقامت دانشجویی در روسیه 2020

از جمله شرایط اولیه و ضروری اقامت روسیه با هدف تحصیل بررسی بودجه های اختصاص داده شده به این امر با توجه به سطح درآمد خود می باشد. از دیگر موارد لازم این است که قبل از هر گونه اقدامی تمامی جوانب مثبت و منفی در نظر گرفته شوند و بر اساس آنها شهر و محل اقامت خود را تعیین کنید. معمولاً اقامت در خوابگاه دانشجویی، مقرون به صرفه ترین گزینه لازم است. اما مشکل این جاست که برخی خوابگاه ها بسیار دور از دانشگاه هستند و چنانچه دانشجو بتواند از خوابگاه خود دانشگاه استفاده کند نفع برده است.

 • حداکثر تعداد ساکنین یک اتاق در خوابگاه دانشجویی 4 نفر به همراه ارائه تمامی ملزومات لازم می باشد.
 • بسته به شهر و دانشگاه انتخابی متقاضی، هزینه اقامت در خوابگاه می تواند بین 5000 – 500 روبل در هر ماه متغیر باشد. به هر حال باز هم این هزینه در مقایسه با اجاره آپارتمان بسیار ارزان تر است.
 • پرداخت اجاره خوابگاه، به صورت ماهیانه یا هر ترم می تواند صورت گیرد، همچنین می توان هزینه یک سال را یکجا پرداخت نمود.
 • بسته به اینکه دانشجو به طور تمام وقت یا پاره وقت مطابق با تحصیل خود از خوابگاه استفاده می کند، شهریه اقامت می تواند متفاوت باشد و از حدود 40 – 15 روبل (538 – 230 دلار) در هر ماه برسد.

شرط اصلی صدور مجوز اقامت فرد در روسیه، تأیید شدن وی توسط دانشگاه می باشد که بدین ترتیب نامه پذیرشی به وی اعطا می شود تا بر اساس آن، هدف وی از اقامت تعیین شود، که در این راستا و همچنین شرایط تحصیل پزشکی در روسیه مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به صورت کامل می توانند شما عزیزان را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *