تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

کار در قطر
کار در قطر
شهریور ۴, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی
شهریور ۵, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند باید در آزمون ورودی هر دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی در آن آزمون را دریافت کنند. تمامی آزمون های دانشگاه های روسیه به زبان روسی برگزار می شوند به جز آنها که طی تحصیل به زبان انگلیسی تدریس می شوند و اکثر دانشگاه های پزشکی به زبان انگلیسی برنامه آموزشی خود را ارائه می دهند که این خود یک امتیاز برای دانشجویان بین الملل است. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را برای شما عزیزان بازگو کرده اند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

روسیه نیز همانند دیگر کشورها شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجویان بین الملل دارد و به طور کلی فردی که قصد تحصیل در روسیه را دارد می بایست مراحلی را به شرح زیر دنبال کند:

 • ایجاد یک حساب کاربردی شخصی با ثبت نام به صورت آنلاین
 • تکمیل فرم های مربوط به تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در روسیه
 • بارگزاری عکس پرسنلی خود همراه با فرم درخواست
 • ارسال و بارگزاری یک سری مدارک و گواهینامه های اولیه در حساب کاربری خود
 • انگیزه نامه فرد متقاضی با تعیین هدف از تحصیل در روسیه
 • آگاهی از تاریخ های ثبت نام و پذیرش و در زمان درست ثبت نام کردن، (طبق آخرین آمار به دست آمده مهلت ارسال درخواست ها در سال 2019 تا یک فوریه تعیین شده است که علاوه بر ثبت نام، متقاضی می بایست شهریه تعیین شده اولیه را نیز پرداخت نماید).
 • پرداخت شهریه های اولیه تعیین شده از سوی دانشگاه

در صورت طی کردن تمامی مراحل فوق با موفقیت و اخذ پذیرش از دانشگاه مربوطه، می بایست بلافاصله برای سفر خود برنامه ریزی کرده و حضوراً به سن پترزبورگ و دفتر پذیرش دانشجویان بین الملل مراجعه کنید. بنابراین همانطور که مشهود است چنانچه فردی با آگاهی کامل از جزئیات اقدام به ثبت نام نماید و مراحل را یکی پس از دیگری به درستی طی کند، می تواند به راحتی به تحصیل در یکی از دانشگاه های پزشکی روسیه مشغول شود.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

مدارک مورد نیازی که شرط پذیرش دانشجو می باشند طبق آخرین آمار منتشر شده در سال 2019 بدین ترتیب می باشند:

 • فرم تکمیل شده درخواست به تحصیل که می توان آن را با مراجعه به سایت spbu.ru دریافت نمود.
 • تکمیل فرم مربوط به پرداخت شهریه های اولیه تعیین شده توسط دولت فدرال روسیه
 • کپی مدارک شناسایی فرد. حداقل اعتبار گذرنامه می بایست 18 ماه باشد.
 • نامه تأییدیه صحت و سلامت کامل فرد که می بایست تأئیدیه کمیسیون پزشکی را داشته باشد، به خصوص نامه ای که عدم مبتلا به بیماری های خاص همچون ایدز را تأیید کند.
 • 4 قطعه عکس 4 * 3 که اخیراً گرفته شده باشند.
 • در صورت انتخاب گرایشی با تدریس به زبان انگلیسی، نیاز است که فرد متقاضی مدرکی دال بر اثبات مهارت و تسلط خود در آن زبان را ارائه دهد.
 • مدارکی دال بر اثبات استطاعت مالی فرد در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود
 • شرکت در آزمون ورودی هر دانشگاه و اکتساب نمره قبولی
 • همچنین کلیه اسناد فوق می بایست به زبان روسی ترجمه شده و به رسمیت شناخته شوند.
 • در نهایت اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی روسیه و تهیه بلیط و ملزومات سفر و عزیمت به آن کشور
شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

ارائه گواهی یا دیپلم پایان تحصیلات متوسطه. نیاز به توضیح است که نیاز است گواهی نامه ها و مدارک فرد متقاضی که خارج از روسیه اخذ شده اند، توسط دفتر امور دانشجویان بین الملل بررسی شوند و به رسمیت شناخته شوند. در صورت عدم تأیید چنین مدارکی فرد متقاضی تحصیل در روسیه می بایست در یکی از دوره های آموزشی که به ویر معرفی می شود شرکت کرده و مدرک مرتبط یا معادل را اخذ نماید تا پس از آن بتواند در گرایشات پزشکی یا دندانپزشکی مشغول به تحصیل شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل در هر یک از مقاطع پزشکی یا دندانپزشکی روسیه کار پیچیده و دشواری نیست و علاوه بر آن فرد متقاضی تحصیل می تواند با هزینه ای بسیار کمتر از دیگر نقاط دنیا به راحتی در آنجا مشغول به تحصیل شود. چنانچه قصد تحصیل در دانشگاهی از روسیه را دارید که زبان تدریس دروس آن به زبان روسی است نیز جای نگرانی نیست. چرا که با پرداخت هزینه ای مازاد به راحتی می توانید در دوره های زبانی برگزار شده توسط آن دانشگاه شرکت کرده و تنها با سپری کردن یک دوره کوتاه مدت خود را برای ورود به آن دانشگاه آماده سازید.

معمولاً دوره های پزشکی روسیه 6 ساله هستند که این امر برای دانشجویان روسی و خارجی یکسان می باشد. برای تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی نیاز است که هر ساله مبلغی حدود 20 – 15 روبل روسیه (معادل 10.000 – 3500 دلار) را پرداخت کرد، که البته این مبلغ جدای از دیگر هزینه ها همچون خوابگاه یا هزینه زندگی در روسیه می باشد.

چنانچه بخواهیم شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه (که به طور تقریبی در یک محدوده پرداخت قرار می گیرند) با شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی دیگر نقاط دنیا همانند آمریکا، انگلستان و غیره که سطح کیفی آموزشی بسیار بالایی در گرایشات این چنین دارند را مقایسه کنیم می توانیم ادعا کنیم که به طور متوسط مبلغی حدود 200 – 150 دلار در هر ماه تحصیل در روسیه کمتر از دیگر نقاط می شود. ناگفته نماند که شهریه ها با توجه به هر دانشگاه متفاوت می باشند.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

برخی از مزایای تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدین شرح می باشند:

 • عدم نیاز به هزینه های سرمایه گذاری: که برخی از دانشگاه های پزشکی دیگر کشورها دریافت می کنند. به عبارت دیگر، معمولاً دانشکده های خصوصی پزشکی هزینه مازادی را از دانشجو جهت هزینه های دانشگاه دریافت می کنند.
 • شهریه زندگی کم و هزینه زندگی مقرون به صرفه: جدای از شهریه تحصیل کم در گرایشات پزشکی روسیه، هزینه زندگی مبلغی حدود 300 – 200 دلار در ماه می شود که نسبت به کشورهای دیگر بسیار پائین و مقرون به صرفه است.
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی: چنانچه تمایلی به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی را ندارید، در روسیه به غیر از دانشکده های پزشکی خصوصی، برخی از دانشگاه های دولتی آن آزمون ورودی ندارند و شرط پذیرش فرد را بر پایه مدارک و سوابق تحصیلی پیشین وی می گذارند.
 • تسهیلات خوابگاه: خوابگاه ها در روسیه با کلیه امکانات مدرن و ضروری (همچون: مبلمان، آب گرم، تأسیسات فناوری مانند وای فای و غیره) ارائه می شوند. یکی از ضروریات زندگی در روسیه در فصل زمستان دسترسی به تأسیسات گرمایشی می باشد و خوابگاه ها این قابلیت را ایجاد می کنند.
 • تعداد کم دانشجو در هر کلاس: سیستم آموزشی روسیه برای بالا بردن سطح کیفی خود و بازدهی هر چه بیشتر دانشجویان حداکثر تعداد دانشجو در هر کلاس را 15 – 12 نفر و یا حتی کمتر قرار داده است.
 • اخذ مدرک پزشکی بین المللی: با تحصیل هر یک از گرایشات پزشکی در روسیه علاوه با آشنایی با ملیت ها و فرهنگ های گوناگون، فرصت کسب مدرک بین المللی را خواهید داشت که در تمام کشورهای پیشرفته دارای اعتبار است.
 • وجود زیر ساخت هایی با استانداردهای جهانی: دانشگاه های پزشکی روسیه از تجهیزات مدرن در بیمارستان ها و زیرساخت های بالای جهانی برخوردار هستند.
مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

روسیه دارای یک سیستم آموزشی بسیار عالی است که دارای بیش از 17.000 پزشک و تقریباً 900.000 کاندیدای تحصیل در مقطع پزشکی می باشد. این خود کیفیت آموزشی بالای آن کشور در گرایشات پزشکی و دندانپزشکی را نشان می دهد. به این منوال که طبق آخرین آمار یونسکو از 100 دانشگاه برتر پزشکی جهان، 30 دانشگاه آن در کشور روسیه می باشد و از کل تمام دانشگاه های روسیه تنها 10 دانشگاه این کشور مورد توجه قرار گرفته و دارای رتبه بندی جهانی می باشند که در ادامه به ذکر توضیحاتی مختصر از آنها خواهیم پرداخت:

 • آکادمی پزشکی مسکو: که قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه پزشکی در روسیه می باشد.
 • دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی مسکو: که به پنج دانشکده مجزا با گرایشات پزشکی عمومی، پرستاری، دندانپزشکی، دندانپزشکی تخصصی و تحصیلات تکمیلی تقسیم شده است. از این دانشگاه به عنوان دانشگاه تربیت و آموزش متخصص پزشکی در روسیه یاد می شود.
 • دانشگاه علوم پزشکی روسیه: واقع در مسکو است که تقریباً 7000 دانشجو را در زمینه های پزشکی، زیست شناسی و مراقبت از کودکان آموزش می دهد.
 • آکادمی پزشکی ایالتی سن پترزبورگ: که مرکز تربیت متخصص پزشکی بالینی است.
 • دانشگاه علوم پزشکی سیبری: بعد از آکادمی پزشکی مسکو، یکی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی روسیه می باشد.
 • دانشگاه علوم پزشکی رایازان: برای ارائه آموزش کامل پزشکی به سه زبان روسی، انگلیسی و فرانسوی به رسمیت شناخته شده است.
 • دانشگاه علوم پزشکی ولگوگراد: به خاطر کادر بسیار ماهر پزشکان باتجربه و محققان پیشرفته اش شناخته شده است.
 • آکادمی پزشکی دولتی نووسیبی رسک: به دلیل داشتن تعداد زیادی مؤسسه از جمله انستیتوی پزشکی، کمیسیون صدور گواهینامه مرکزی در FO ، مرکز مشاوره پزشکی و غیره معروف است.
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالتی کوبان: تقریباً 15 % از کل دانشجویان آن را دانشجویان بین الملل تشکیل می دهد.

انستیتوی پزشکی دولتی باشکر: در حال حاضر آموزش پرسنل را در زمینه های پزشکی، مراقبت از کودکان، داروسازی، پرستاری و مراقبت های دندانپزشکی انجام می دهد. برای اطلاعات دقیق تر در خصوص تحصیل پزشکی در روسیه و همچنین رشته های دیگر می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

4 دیدگاه ها

 1. hosein گفت:

  سلام وقت بخیر پادفک چیه لطفا توضیح بدید ؟ و چند وقت طول میکشه

  • mahanmohajer گفت:

   سلام برای پذیرش در دانشگاه های روسیه بایستی دوره ی کوتاه مدتی را بین ۳ تا ۹ ماه قبل از دانشگاه بگذرانید ، این دوره برای آمادگی در یادگیری زبان روسی است .

 2. گلناز گفت:

  سلام دانشگاه های روسیه شهریه شون چقدره؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام بر اساس دانشگاه و رشته شهریه ها متغیر می باشد می توانید اطلاعات کامل تر را از کارشناسان موسسه بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *