تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

کار در هلند
کار در هلند
شهریور ۱۱, ۱۳۹۸
بورسیه استانی ایتالیا
بورسیه استانی ایتالیا
شهریور ۱۲, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

دانشجویان بین المللی می توانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی را به زبان انگلیسی، فرانسوی یا رومانیایی انتخاب کنند. بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی و داروسازی در رومانی دارای برنامه های کارشناسی ارشد به زبان های انگلیسی، فرانسوی و رومانی هستند. در ادامه مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات بیشتری را به شما عزیزان در خصوص شرایط پذیرش و همچنین بورسیه های تحصیلی این کشور بازگو کرده اند. بورسیه های رومانی هزینه های شخصی، اقامت و حمل و نقل را پوشش نمی دهند، بنابراین دانشجویان خارجی هزینه اقامت خود را در خوابگاه های دانشجویی باید پرداخت می کنند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

تحصیل در رومانی در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی یکی از بهترین گزینه ها است. پذیرش بر اساس انتخاب پرونده درخواست و یا امتحان است و دانشجویان می توانند برای دندانپزشکی در رومانی به زبان انگلیسی، فرانسوی یا رومانی درخواست کنند. شرط اصلی ورود به دندانپزشکی مدرک دیپلم دبیرستان است. دانشکده دندانپزشکی برنامه های مختلفی را ارائه می دهند. برنامه دندانپزشکی 6 ساله به زبان های انگلیسی، فرانسوی یا رومانیایی ارائه می شود.

برنامه تکنسین دندانپزشکی، برنامه دستیاران دندانپزشکی، برنامه بهداشت دندانپزشکی، برنامه دستیار دندانپزشکی و غیره فقط به زبان رومانی، ارائه می شود. تمام برنامه های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی در رومانی به زبان رومانیایی ارائه می شود. دانشجوی دندانپزشک باید به رومانی صحبت کند یا یک سال دوره زبان رومانی را دنبال کند. پزشکی در رومانی به یکی از رشته های مهم در اروپا و فراتر از آن تبدیل شده است. امروزه پزشکان رومانی در کشورهای غربی و در سرتاسر جهان به خوبی پذیرفته شده اند و سالانه دانشکده های پزشکی رومانی هزاران دانشجوی بین المللی پزشکی را جذب می کنند.

تحصیلات پزشکی در رومانی توسط دانشکده ها و دانشگاه های معتبر پزشکی برگزار می شود، که به آموزش پایه پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، دامپزشکان، پرستاران، ماماها، فیزیوتراپیست ها و غیره و همچنین کلیه آموزش های پزشکی فوق تخصصی اختصاص یافته است. مطالعات پزشکی پایه در این کشور برای پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، دامپزشکان شامل هم مطالعات پیش بالینی و هم بالینی است و به ترتیب به دکترای پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دکترای دامپزشکی منتهی می شود.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

همانند تمام مطالعات پزشکی، داروسازی و غیره در رومانی، اصلی ترین شرایط ورود به دندانپزشکی، نمرات بالا در سطح / A بالاتر در شیمی، زیست شناسی و فیزیک یا ریاضیات و معدل نمره ​​امتحانات لیسانس می باشد. اسناد زیر لازمه پذیرش دندانپزشکی در رومانی هستند:

 • دیپلم یا گواهینامه مقام اول، دوم، سوم یا برتری در مسابقات بین المللی مدارس
 • دیپلم یا گواهینامه مقام اول، دوم یا سوم در مسابقات ملی مدارس
 • گواهی یا تاییدیه تحصیلات پزشکی، تحصیلات مرتبط با سلامت
 • گواهی یا تأییدیه تحصیلات دانشگاهی (لیسانس) یا تحصیلات بعد از متوسطه در رشته های غیر پزشکی
 • گواهی بین المللی انگلیسی
 • مدرک فعالیت های فوق برنامه: فعالیت داوطلبانه (صلیب سرخ، اقدامات بشردوستانه و غیره)
 • دیپلم فارغ التحصیلی دبیرستان که توسط مقامات آموزش ملی رومانی به رسمیت شناخته می شود.
 • فرم درخواست
 • IELTS / TOEFL  یا آزمون انگلیسی که توسط دانشگاه برگزار می شود.
 • امتحان ورودی ندارد.
شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

شرایط و روند ورود به دانشکده های پزشکی رومانی ممکن است در دانشکده های مختلف پزشکی متفاوت باشد. برای ورود به پزشکی در اکثر دانشکده ها و دانشگاه های پزشکی رومانی، پرونده درخواست باید تا مهلت تعیین شده درخواست و طبق روند دانشگاه ارائه شود. پذیرش براساس پرونده های درخواستی، رقابتی است. برخی دانشکده ها و دانشگاه های پزشکی آزمون ورودی زیست شناسی، شیمی و مصاحبه را برگزار می کنند. معیارهای ورود به پزشکی در رومانی:

 • دیپلم یا معادل آن دردبیرستان ها (سطح A، لیسانس و غیره) و اثبات حداقل سطح B2 زبان آموزش (انگلیسی، فرانسوی یا رومانیایی)
 • دیپلم دبیرستان و نمرات دبیرستان (نمرات کل ، زیست شناسی و شیمی ، اما نمرات فیزیک و ریاضیات – برای برخی از دانشکده ها)
 • دیپلم / گواهینامه جایزه اول، دوم یا سوم علوم (زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، فیزیک، انفورماتیک) در سطح ملی یا بین المللی
 • گواهی مشروط بر دانشگاه، دیپلم
 • فعالیتهای فوق برنامه در زمینه های پزشکی و بشر دوستانه
 • توصیه نامه ها
 • تشویق نامه

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

شهریه برنامه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در رومانی از 5000 تا 6250 یورو در سال متغیر است، اما شهریه بعضی از دانشگاه ها از 7000 یورو در سال برای دانشجویان اتحادیه اروپا به 9000 یورو در سال برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می رسد. هزینه های شهریه فوق مواردی است که معمولاً توسط اکثر دانشکده های پزشکی و دانشگاه ها درخواست می شود، هزینه های شهریه ها ممکن است استثنائاتی نیز داشته باشند.

شهروندان اتحادیه اروپا و ایالات متحده و سوئیس در رومانی با شرایط قانونی مشابه به دانشجویان رومانی تحصیل می کنند. آنها ممکن است در امتحانات ورودی بورس های تحصیلی نیز (جایگاه هایی که توسط دولت رومانی تأمین مالی می شود) شرکت کنند. هزینه تحصیل پزشکی در رومانی شامل مالیات های اجباری، شهریه و هزینه های زندگی است. علاوه بر شهریه ای که قبلاً در مورد برنامه های پزشکی دانشگاه به تفصیل آورده شده، دانشجوی داوطلب پزشکی باید هزینه های زیر را نیز در نظر بگیرد:

 • مسکن، بین 300 و 400 یورو در ماه (آپارتمان دو خوابه برای دو دانشجو کافی است)
 • بیمه، بین 30 تا 40 یورو در ماه
 • کتاب، بین 50 تا 100 یورو در سال
 • سفر (خانه- شهر- دانشکده) 20یورو (حمل و نقل عمومی) در ماه
 • هزینه های دیگر (مواد غذایی، رستوران دانشگاه، فعالیت های اجتماعی و سایر هزینه ها) بین 100 تا 200 یورو در سال
 • مجوز اقامت (برای دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا )تقریبا 180 یورو

همانند تمام مطالعات پزشکی در رومانی، میزان شهریه برای تحصیل دندانپزشکی بسته به هر یک از دانشگاه ها متفاوت است. حداقل شهریه 3200 یورو و حداکثر 5000 یورو در سال می باشد. تحصیل دندانپزشکی در رومانی، به همراه به رسمیت شناختن دیپلم های سراسر جهان و هزینه مناسب زندگی، دانشجویان بین المللی را نه تنها از اروپا بلکه از چهار بخش دنیا جذب می کند. برای درخواست پزشکی در رومانی، متقاضی موظف است هزینه درخواست را بپردازد که این هزینه از 100 تا 250 یورو برای هر پرونده درخواستی متفاوت است. برخی از دانشکده های پزشکی ممکن است نیاز به ثبت نام نهایی داشته باشند.

 • بلافاصله قبل از درخواست ویزای دانشجویی برای داوطلبان بین المللی پزشکی باید هزینه پرداخت شود.
 • به طور یکباره یا قسطی (50 درصد در آغاز سال تحصیلی ، 25 درصد در آغاز فوریه و 25٪ آخر در آغاز ماه مارس) برای دانشجویان اتحادیه اروپا.
 • آزمون انگلیسی / فرانسوی: برای کسانی که باید سطح انگلیسی / فرانسوی خود را ثابت کنند ممکن است درخواست پرداخت هزینه اضافی شود.

بورسیه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

دانشجویان بین المللی ممکن است بر اساس بورس های تحصیلی رومانی، بصورت یک جانبه یا در چارچوب توافق های دو جانبه، از طریق مراجع ذیصلاح در کشورهایشان یا و کمک های مالی ارائه شده توسط سایر کشورها یا سازمان های بین المللی، جهت تحصیل پذیرفته شوند. توجه داشته باشید که داوطلبان بورسیه تحصیلی باید حداقل یک سال زودتر با سازمان بین المللی تماس بگیرند.

بورسیه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

بورسیه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا می توانند با هزینه خود، ثبت نام کنند، یعنی شهریه را می پردازند یا بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط دولت رومانی را بدست می آورند. طرح های بورسیه تحصیلی رومانی ارائه شده توسط دولت رومانی مطابق با اسناد دو جانبه و یا پیشنهادهای یک جانبه از طرف رومانی به سایر کشورها، توسط وزارت آموزش، تحقیقات، ورزش و جوانان تنظیم می شود. بورس های تحصیلی با توجه به منافع خارجی رومانی:

 • از طریق وزارت امور خارجه، به ویژه به نفع افراد جوانی که از کشورهایی می آیند که رومانی با آنها اسناد همکاری فرهنگی بین المللی تکمیل نکرده است.
 • از طریق سرمایه گذاری های کوچک و متوسط، تجارت و کسب و کارهای زیست محیطی، به منظور ترویج اقدامات همکاری های اقتصادی و تجاری
 • از طریق وزارت آموزش، تحقیقات، جوانان و ورزش، برای اتباع خارجی که نتایج خوبی از تحصیل در رومانی به دست آورده اند.

پرونده نامزدها برای هیئت های دیپلماتیک رومانی در خارج از کشور یا برای هیئت های دیپلماتیک معتبر کشورهای مبدأ به بخارست ارسال می شود که به طور کلی به عنوان مأموریت های دیپلماتیک خوانده می شوند. یک نامزد موفق انتخاب شده از طریق این طرح بورسیه تحصیلی رومانیایی حق دارد:

 • دسترسی رایگان به آموزش و پرورش داشته باشد.
 • معادل 50 دلار در ماه برای دانشجویان مقطع کارشناسی
 • معادل 56 دلار در هر ماه، برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا)

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و غیره را به زبان انگلیسی، زبان فرانسه یا رومانیایی را می توانید در دانشگاه های پزشکی کلوژ-ناپوکا، ایازی، تیمیسارا، کرایوا، بخارست، آراد، اورادا، کنستانتا ، تارگو-جیو ، سیبیو تحصیل کنید. امتحان ورودی ندارد، پذیرش مبتنی بر سوابق و نمرات دانشگاهی قبلی در زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و درنهایت سایر فعالیت های دانشگاهی یا حرفه ای است. اکثر دانشگاه های پزشکی رومانی به عنوان دانشگاه پزشکی و داروسازی در رومانی شناخته می شوند و دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را دارند.

دانشگاه علوم پزشکی کلوج از طریق دانشکده های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و مهندسی زیست چندین برنامه کارشناسی (دوره کوتاه مدت و بلند مدت) و کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد، دکترا و سایر دوره ها) را برگزار می کند. پذیرش در دانشگاه علوم پزشکی کلوج با ارزیابی و انتخاب پرونده درخواست انجام می شود.

دانشگاه پزشکی و داروسازی کارول دیولا در بخارست، در سال 1857 با نام دانشکده ملی پزشکی و داروسازی توسط پزشکی فرانسوی کارول دیولا تأسیس شد، این دانشگاه اولین دانشکده پزشکی در رومانی بود. در سال 1869 این دانشکده، به شعبه ای در دانشگاه تازه تاسیس بخارست تبدیل شد. اولین دوره های دکترا در سال 1873 اعطا شد و درجه دکترا در سال 1888 فارغ التحصیل de facto شد.

دانشکده پزشکی و داروسازی انگلیسی دانشگاه اورادا در سال 1991 تاسیس شد. این یکی از قدیمی ترین آموزش های انگلیسی در رومانی است که شامل برنامه های مختلفی به زبان انگلیسی و رومانیایی می شود. دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی ویکتور بابز Timisoara، این دانشکده به عنوان یک دانشکده متوسط در 30 دسامبر 1944 تاسیس شد که دوره های زیر را ارائه می دهد:

 • دانشکده پزشکی عمومی (به انگلیسی ، فرانسوی و رومانیایی)
 • دانشکده دندانپزشکی (به انگلیسی و رومانیایی)
 • دانشکده داروسازی (به فرانسوی و رومانیایی)

دانشگاه اودیدیوس کنستانتا در سال 1961 تأسیس شد. دانشکده پزشکی در سال 1990 تاسیس شد. دانشکده پزشکی این کشور یکی از جوانترین دانشکده ها در کشور است و همچنین یکی از مدرن ترین دانشکده های پزشکی در بین دانشگاه های رومانی است. هم اکنون برنامه های انگلیسی را برای پزشکی برگزار می کند.

 • دانشکده پزشکی عمومی (به انگلیسی یا رومانیایی)
 • دانشکده دندانپزشکی (رومانیایی)
 • دانشکده داروسازی (رومانیایی)

البته، بسته به استانداردهایی که به آنها عادت کرده اید، مبلغ کوچک و بزرگ کاملاً ذهنی است. به هر حال می توان با اطمینان ادعا کرد که دانشکده های آموزش پزشکی در رومانی مهارت بسیار خوبی را در این رشته با قیمت های بسیار مناسبی ارائه می دهند. اگر به فکر مهاجرت به رومانی جهت تحصیل می باشد، مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آماده پاسخ گویی به تمام سوالات شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *