تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان
شهریور ۶, ۱۳۹۸
زندگی در ژاپن
زندگی در ژاپن
شهریور ۶, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

اگر فردی متقاضی بورسیه تحصیلی سوئد پس از فراهم سازی مدارک و شرایط لازم موفق به دریافت آن شود، می بایست بلافاصله با در دست داشتن اصل مدارک و دیگر ملزومات مورد نیاز برای اقدام به تحصیل در سوئد، به سفارت آن کشور مراجعه کرده تا پس از تأیید سفارت در دریافت بورسیه مذکور، بلافاصله کارهای ثبت نام و اخذ ویزای دانشجویی خود را انجام دهد تا از پروسه ثبت نام جا نماند. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به شرایط پذیرش، هزینه ها و همچنین بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد پرداخته اند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

کشور سوئد به دلیل ماهیت سیستم آموزش و تحقیق خود معتبر است. علاوه بر آن این کشور به عنوان یکی از کشورهای مرفه دنیا شناخته شده است. چارچوب دستورالعمل های آموزشی در سوئد بر محوریت ایده های خلاقانه و بدیع متمرکز است. در نتیجه، دانشگاه های سوئد نیز از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردار می باشند. سوئد محل زندگی بخشی از بهترین کالج های جهان است و تخیل را ترغیب می کند.

این کشور دارای بهترین تعداد سرانه های چند ملیتی است که دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آن نیز (به دلیل سیستم آموزشی کیفی بسیار بالای آن) حائز اهمیت هستند. سیستم آموزشی سوئد یک برنامه در حال شکوفایی را ارائه می دهد که متنوع بوده و در عین حال حوزه مفیدی را به ادراک جهانی ارائه می دهد. متقاضیان به تحصیل هر یک از گرایشات پزشکی در سوئد نیاز است که مدرک دیپلم پایان دوره متوسطه خود را اخذ کرده باشند و در آزمون ورودی دانشکده های پزشکی آن کشور شرکت کرده و قبول شده باشند. پس از طی این مراحل و با توجه به عملکرد و نمرات به دست آمده هر دانشجو، مدارک وی ارزیابی شده و در صورت پذیرش با وی تماس گرفته خواهد شد.

تحصیل پزشکی در سوئد یک راه حل عالی برای کسانی است که با وجود علاقمند بودن به این رشته نمی توانند در کشور خود هزینه تحصیل ورود به مدارس پزشکی را بپردازند. امتیاز دیگر تحصیل در سوئد این است که دروس در رشته پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین، یکی از شروط اصلی پذیرش در این دانشگاه ها داشتن مدرک زبانی معتبر (آیلتس) می باشد. همچنین دانشجویان می بایست از شرایط کامل هر دانشگاه آگاهی پیدا کرده و از قوانین و ضوابط وضع شده کاملاً تبعیت کنند.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

برای اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی سوئد نیاز است که ابتدا از طریق آنلاین ثبت نام کنید. وب سایت ها مرکز اصلی و جامع تمامی اطلاعات مربوط به دانشگاه ها، گرایشات و مقاطع مختلف سوئد می باشد. همچنین متقاضی تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی و دندانپزشکی سوئد می بایست مدارک زیر را نیز ارائه دهد:

 • مدارک و سوابق تحصیلی پیشین (دیپلم دوران دبیرستان یا در صورت وجود مدارک دانشگاهی)
 • مدرک زبانی قابل قبول در تأیید مهارت های زبان انگلیسی فرد (آیلتس / تافل) به خصوص در دو سطح گفتاری و نوشتاری
 • مدرک مستدل در استطاعت تأمین هزینه های زندگی خود در سوئد حین تحصیل
 • داشتن یا اقدام برای دریافت دفترچه بیمه خدمات درمانی سوئد
 • مدارک شناسایی معتبر مانند شناسنامه یا گذرنامه
 • مدارکی در تأیید محل اقامت مناسب داشتن
 • نامه پذیرش دانشگاه (برخی از دانشگاه ها توصیه نامه ای از مدرسان پیشین دانشجو از وی درخواست می کنند)
 • در نهایت، ارائه ویزای تحصیلی یا دانشجویی
شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

برنامه آموزشی هر یک از گرایشات پزشکی در سوئد 6 ساله می باشد که پس از طی این مدت دانشجو مهارت پزشک عمومی را کسب می کند و می تواند پس از آن به اخذ تخصص خود اقدام نماید. سیستم آموزشی پزشکی سوئد طوری تنظیم شده است که دانشجو پس از فارغ التحصیلی می تواند در هر نقطه از جهان که بخواهد مشغول به کار شود، چرا که به دلیل کیفیت آموزشی بالای آن امکان پذیرش دانشجو در اکثر نقاط دنیا میسر می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

به طور کلی، تحصیل در گرایشات بهداشتی و پزشکی سوئد از استاندارد بالایی برخوردار است و دانشجوی متقاضی تحصیل در یکی از این گرایشات حین تحصیل هر چقدر هم هزینه کند، پس از فراغت از تحصیل می تواند تا چندین برابر آن را به سرعت به دست آورد. چرا که هزینه درمانی در سوئد به دلیل ارائه کیفیت بالا از قیمت بالایی نیز برخوردار است که البته با داشتن دفترچه بیمه سوئد این هزینه ها برای شهروندان کاهش می یابند.

هزینه ثبت نام اولیه جهت مطرح کردن درخواست حدود 900 کرون سوئد می باشد که بسته به درخواست دانشجو برای هر گرایش همین مقدار می بایست پرداخت شود. به عبارت دیگر، چنانچه دانشجویی در چندین گرایش ثبت نام کند می بایست برای تک تک آنها این هزینه ثبت نام را پرداخت نماید. پس از طی کردن مراحل اولیه و اخذ قبولی و پذیرش از دانشگاه مورد نظر نیاز است که شهریه ورودی هر دانشگاه پرداخت شود. شهریه دانشگاه ها با توجه به گرایش و مقطع انتخابی فرد و نیز تعرفه های خود دانشگاه می توانند متغیر باشند.

به طوری که شهریه پرداختی سالیانه برای تمامی رشته های علوم پزشکی مبلغی بین 140.000 – 90.000 کرون متغیر است. نکته قابل توجهی که بایستی مد نظر داشت این است که علاوه بر هزینه تحصیل می بایست هزینه های زندگی در سوئد و محل مسکونی خود و نیز هزینه آزمون های برگزار شده هر دانشگاه را نیز به مبلغ کلی اضافه کنید و با برآورد دقیق هزینه ها با توجه به درآمدتان، درخواست تحصیل خود را مطرح نمائید.

بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

بورسیه های تحصیلی از طرف مؤسسات سوئد و دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان بین الملل که مایل به تحصیل در سوئد هستند، در دسترس می باشد. برای آگاهی از شرایط بورسیه می بایست به وب سایت هر دانشگاه به طور جداگانه مراجعه کرد و مطالب مربوط به بورسیه تحصیلی را مطالعه نمود. بورسیه های پزشکی سوئد برای دانشجویان بین الملل یا از طریق انسیتوی سوئد و یا از طریق هر دانشگاه به طور جداگانه اعطا می شوند.

انسیتوی سوئد یک آژانس دولتی است که هر ساله بودجه ای را از دولت دریافت می کند تا از آن برای بورسیه دانشجویان بین الملل استفاده کند. بنابراین، آنها می توانند چندین بورسیه تحصیلی را هر ساله به افراد متقاضی اعطا کنند که بسته به اولویت بندی برنامه های آنها دارد. این بورسیه ها با شروع ترم پائیز به دانشجویان اعطا می شوند و برای اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت کلی این انسیتو مراجعه کنید.

بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

در مورد بورسیه های اعطایی هر دانشگاه نیز می توانید به دانشگاه های علوم پزشکی کشور سوئد مراجعه کنید و پس از مطالعه کلیه شرایط و مدارک لازم، فرم درخواست بورسیه را از سایت آن دانشگاه دانلود کرده، آنرا تکمیل نمائید و سپس فرم تکمیل شده را به دانشگاه مجدداً ارسال کنید. هر دانشگاه برنامه زمانی برای ثبت نام تا تکمیل فرم های درخواستی و مراحل بعدی خاص خود را دارد که بدین ترتیب، دانشگاه های پزشکی هر کدام به تنهایی مسئولیت پاسخگویی را در این رابطه بر عهده دارند.

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

کشور سوئد علاوه بر سیستم آموزشی بسیار بالایی که دارد دانشگاه های بسیار معتبری در تمامی گرایشات دارد که رشته پزشکی نیز از این قائده مستثنی نیست. در ادامه به ذکر نام و جزئیات چند دانشگاه برتر سوئد خواهیم پرداخت. مؤسسه فناوری سلطنتی KTH: این دانشگاه یک مؤسسه تحقیقاتی و آموزشی قوی است که بسیاری از گرایشات از جمله پزشکی و دندانپزشکی را در بر می گیرد.

دانشگاه کارولینسکا: این دانشگاه به تحقیقات پزشکی خود در سطح جهانی افتخار می کند و اغلب به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان برای تحصیل در رشته پزشکی رتبه بندی می شود. این دانشگاه طیف وسیعی از گرایشات علوم بهداشت و پزشکی را تا مراحل تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد. بیمارستان دانشگاه کارولینسکا در نزدیکی ساختمان دانشگاه واقع شده است که دانشجویان آموزش و تحقیق خود را در آنجا انجام می دهند. برنامه های تبادل با سایر دانشگاه ها در سطح بین المللی از جمله استرالیا، چین، دانمارک، فنلاند و هلند نیز در حال اجرا است.

 • دانشگاه اوپسالا (با رتبه جهانی 87): یکی از قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی سوئد است که با بیش از 400 دانشگاه در سراسر جهان توافقات مبادله ای برقرار کرده است. همچنین برندگان هشت جایزه نوبل وابسته به این دانشگاه هستند.
 • دانشگاه لوند (با رتبه جهانی 98): دانشگاه دولتی با بیش از 28.000 دانشجو می باشد که در بین 20 مرکز تحقیق و پژوهشکده سازماندهی قرار گرفته است.

دانشگاه استکهلم (با رتبه جهانی 40): این دانشگاه در وسط پارک ملی شهر واقع شده است.  اگر تحصیل دندانپزشکی در سوئد را انتخاب کرده اید و اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارید، بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید مشاورین ما اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

6 دیدگاه ها

 1. شیوا لک گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه و مدرک دیپلم ریاضی دارم میخام در سوئد دندان پزشکی بخونم نیاز به چه مدارکی دارم و شهریه دانشگاه هاش چقدره ؟ ممنونم از پاسختون

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   سلام متاسفانه پذیرش در حوزه سلامت و بهداشت برای غیر بومی ها ۷۰تا ۸۰ درصد قابلیت اپلای در کشور سوئد را ندارد

 2. احمد گفت:

  با عرض سلام
  مرسی از مطالب مفید و خوبتون
  بنده فوق لیسانس مدیریت صنعتی هستم و ۳۲ سالمه با سوابق کاری بالا .متاهل هستم و همسرم لیسانس مدیریت بازرگانی داره اگر برای کشور سوئد بخاهیم اقدام کنیم در چه خصوص راحت تر میشه خانوادگی درخواست داد؟؟

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   سلام می توانید از طریق کورس زبان در سوئد هم مجوز کاری دریافت نمائید و هم اقامت خانوادگی خود را درخواست کنید و از این رو سریعترین راه اقامتی را بدنبال داشته باشید.

 3. الهام بیرقی گفت:

  سلام برای اقامت سوئد چه شرایطی مناسب من هست ۲۸ سالمه و لیسانس حسابداری دارم

  • موسسه مهاجرتی ماهان مهاجر گفت:

   سلام از طریق گذراندن یک تا دوسال کورس زبان انگلیسی می توانید شرایط اقامت سوئد و مجوز کار در این کشور را بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *