تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
شهریور ۵, ۱۳۹۸
تحصیل داروسازی در چک
تحصیل داروسازی در چک
شهریور ۵, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

از شرایط ورود جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی می توان به برخورداری از صحت و سلامت تا حدی که به مطالعات شما ضرری نزند، اشاره کرد. برای مثال جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی که لزوم کار آن استفاده از دست است، سلامت فرد که دستانش نلرزند و غیره مورد نیاز می باشد و یا در پزشکی بالینی که نیاز به کار و مشورت گروهی دارد، بیماری خاص یکی از اعضا کل مجموعه را دچار اختلال نکند. در ادامه این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات بیشتری را در این خصوص بازگو کرده اند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

بسیاری از دانشجویان درک عجیبی از دندانپزشکی دارند و تصور می کنند که تحصیل در گرایش دندانپزشکی بسیار آسان تر از پزشکی است، اما در حقیقت این امر واقعیت ندارد و هر دوی این گرایشات در معالجه و پیشگیری از بیماری ها بسیار مؤثر بوده و می بایست به طور تخصصی فرا گرفته شوند. برای ثبت نام در هر یک از گرایشات پزشکی و دندانپزشکی جهت تحصیل در مالزی نیاز به دنبال کردن پروسه ای به شرح زیر می باشید:

 • گردآوری مدارک و اسناد مورد نیاز: که نمره بالا در دروس اصلی همچون زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی از الزامات است.
 • انجام تحقیقات مورد نیاز درباره گرایشی که قصد تحصیل در آن را دارید (به طور مثال، بایستی بدانید که دوره دندانپزشکی در کشور مالزی 5 سال طول می کشد و برای اخذ تخصص 3 سال دیگر نیز مورد نیاز است) و متعاقب آن مکاتبه با دانشگاه مورد نظر خود و اخذ تأییدیه از آن
 • هدف خود را از تحصیل مشخص کرده و بر این اساس انگیزه نامه ای را تنظیم کنید. چنانچه دو استاد پیشین شما را تأیید کنند نیز امتیاز شما بالاتر می رود.

پس از فراهم سازی تمامی موارد بالا و دنبال کردن دیگر جزئیات از پروسه ثبت نام و تکمیل فرم های لازم نیاز است که برای اخذ ویزای دانشجویی خود اقدام کرده و با در دست داشتن تمامی مدارک و تأییدیه های فوق به سفارت مالزی در کشور خود مراجعه کنید.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

نکته ای که در ابتدا بایستی بدان اشاره کرد این است که تمامی برنامه های درخواست تا ثبت نام برای تحصیل در مالزی می بایست از طریق آنلاین ارسال شوند. چنانچه فردی قبلاً درخواست خود را به صورت آنلاین مطرح کرده باشد، لازم است که برای ایجاد حساب کاربری یا ورود به سیستم ثبت نام کند.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

سیستم آموزشی مالزی طوری تنظیم شده است که به محض ثبت نام فرد یک شماره مرجع تولید به طور خودکار به ایمیل ثبت شده فرد ارسال می شود. شرایط ورود به دانشگاه جهت تحصیل پزشکی در مالزی و همچنین دندانپزشکی ارائه یک سری مدارک اصلی به شرح زیر می باشد:

 • اصل و رونوشت تمامی گواهینامه های رسمی، مدارک اخذ شده یا گزارشات ارائه شده از هر دوره (مدرسیه یا دانشگاه)
 • کپی ترجمه شده از تمامی گواهینامه ها (به زبان انگلیسی یا مالایی)
 • مدرک رسمی زبان انگلیسی جهت اثبات تسلط فرد در دانش زبان انگلیسی (بسته به دانشگاه مورد نظر فرد، داشتن مدارکی همچون IELTS /TOEFL /MUET /CAE /CPE /PTE برای دانشگاه های مالزی قابل قبول می باشند)
 • کپی گذرنامه (فقط صفحه اصلی که دارای مشخصات و عکس فرد می باشد در اندازه A4)
 • ویزای دانشجویی (ویزای دانشجویی مخصوص تحصیل در مالزی)
 • نامه بورسیه تحصیلی (در صورت وجود)
 • رسید پرداخت هزینه و شهریه ورودی دانشگاه، (که علاوه بر این هزینه ها، مبلغی حدود 100 رینگیت مالزی نیز برای هزینه های پردازش و ثبت نام اولیه از فرد دریافت می شود). به طور کلی، هزینه های اعلام شده از سوی هر دانشگاه را یا می توان از طریق آنلاین و یا از طریق وجه نقد در پیشخوان پرداخت نمود.

مدارک فوق مدارک اصلی، کلی و اولیه ثبت نام هستند که فرد متقاضی پس از فراهم سازی آنها می تواند روند پذیرش را در دانشگاه دلخواه خود دنبال کند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

دانشجویان قبل از تکمیل پروسه ثبت نام خود برای تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در مالزی می بایست از هزینه های هر دوره و مقطع آگاهی داشته باشند تا با اطمینان پا در این راه گذارند. شهریه هر دانشگاه بر اساس نرخ تعیین شده IMU برای هر ترم اعلام می شود و دیگر هزینه های اضافی هر دانشگاه منوط به افزایش شهریه سالانه می باشد. کلیه دانشجویان موظف هستند هزینه های هر ترم خود را به طور کامل و در تاریخ مقرر پرداخت نمایند. همچنین کلیه هزینه ها به رینگیت مالزی دریافت می شوند. بدین ترتیب طبق آخرین آمار منتشر شده برای گرایشات پزشکی، شهریه (به طور سالیانه) به صورت زیر قابل پرداخت است:

 • پزشکی عمومی (دوره ای 5 ساله می باشد): 27500.00 رینگیت
 • دندانپزشک (5 سال): 22500.00 رینگیت
 • دیگر گرایشات مربوط به علوم پزشکی، دندانپزشکی همچون: زیست پزشکی، پرتو درمانی پزشکی، علوم تغذیه، بهداشت محیط، علوم پزشکی قانونی، پرستاری، متخصص تغذیه و رژیم غذایی، آسیب شناسی گفتاری، شنوایی شناسی و گرایشاتی اینچنین (که 4 سال به طول می انجامند): 3750.00 رینگیت
 • لیسانس علوم بهداشت (ورزش و علوم ورزشی) (5 سال): 110000.00 رینگیت

نکته: هزینه های فوق ثابت نمی باشند و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و نیز با توجه به مقاطع و گرایشات متفاوت، می توانند متغیر باشند. به عنوان مثال دانشگاه آتارای مالزی یک از ارزان ترین دانشگاه های پزشکی آن کشور است که سالیانه حدود 8880.00 رینگیت را از دانشجویان خود دریافت می کند. همچنین اکثر دانشگاه های مالزی بودجه ای را به بورسیه های تحصیلی خود برای دانشجویان بین الملل اختصاص داده اند که بر این اساس امکان تحصیل و برخورداری از یک سیستم آموزشی قوی و سطح بالا به همگان داده شود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

زندگی و تحصیل در یک کشور دیگر به خودی خود می تواند چالش برانگیز باشد، اما تصمیم در انتخاب بهترین مکان مناسب می تواند آینده یک فرد را شکل دهد. با تحصیل در کشوری همچون مالزی نه تنها از یک سطح آموزشی بسیار بالا و با کیفیت برخوردار خواهید شد، بلکه با قرار گرفتن در محیطی با فرهنگ های مختلف تجارب بسیار زیبایی را نیز کسب خواهید کرد و راه پیشرفت چشم انداز شغلی در سراسر جهان برای شما باز خواهد شد.

دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی کشور مالزی در رتبه بندی جهانی جایگاه بسیار خوبی را دارند که این مزیت خود سبب جذب دانشجویان بسیاری به آن کشور شده است. یکی از کارهای سیستم آموزشی مالزی کنترل و نظارت بر برنامه های آموزشی – پژوهشی دانشگاه ها به طور مداوم می باشد. اگرچه نمی توان گفت که هزینه های دانشگاه های مالزی پائین است اما در مقایسه با کشورهای توسعه یافته ای همچون انگلیس، آمریکا و دیگر کشورها به نسبت کمتر است.

همچنین مالزی یک مقصد خوب برای کسانی است که قصد دارند مدرک بین المللی معتبری را اخذ کنند. از دیگر مزیت های تحصیل در مالزی، ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای دانشجویان در حین تحصیل است که دانشجویان در هفته اجازه 20 ساعت کار را دارند. پس از فراغت از تحصیل نیز فرصت های بسیاری برای اشتغال دانشجویان بین الملل فراهم است.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

از دیگر مزیت های بسیار حائز اهمیت برای تحصیل در مالزی این است که مهاجرت به آن کشور بدون دردسر و راحت تر از دیگر نقاط دنیا است. می توان ادعا کرد که به دلیل سطح آموزشی بسیار بالای مالزی، اقدام برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی یکی از بهترین گزینه های انتخابی ممکن است که مهارت پزشکی دانشجو را تا آنجا بالا می برد که در صورت تمایل به ترک کشور مالزی، در هر جای دنیا که بخواهد می تواند مشغول به کار شود.

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در مالزی

دفتر مرکزی صلاحیت های سیستم آموزشی مالزی (MQA) هر ساله آماری را بر اساس سطح کیفی و استانداردهای هر دانشگاها منتشر می کند که بر اساس آن دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مالزی به ترتیب رتبه بندی می شوند. بر اساس آخرین آمار منتشر شده از این مرکز لیست بهترین دانشگاه های مالزی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب اولویت بندی بدین شرح می باشد:

 • دانشگاه آمست: برنامه پزشکی این دانشگاه از برنامه درسی یکپارچه بالینی الگوبرداری شده است که توسط مدارس اصلی پزشکی در انگلستان دنبال می شود و همچنین شامل نیازهای محلی مقرر در شورای پزشکی مالزی است.
 • دانشکده علوم پزشکی سایبرجایا: این دانشگاه در کشور مالزی قدمت 9 ساله دارد که پنج گرایش اصلی پزشکی را ارائه می دهد. سال 2011 جزو رتبه های برتر جهانی قرار گرفت و رتبه پنجم را از آن خود کرد.
 • دانشگاه پزشکی بین المللی: توسطMQA  رتبه 5 مالزی را از آن خود کرده است.
 • دانشگاه موناش: این دانشگاه مجوز شورای پزشکی استرالیا (AMC) را دریافت کرده است.
 • دانشگاه کبانگسان: یا همان دانشگاه ملی مالزی یک بیمارستان آموزشی دارد و محوطه اصلی آن در پایتخت مالزی یعنی کوالالامپور واقع شده است.
 • دانشگاه سِینز: توسط وزارت آموزش عالی مالزی به عنوان یک دانشگاه با بیشترین توانایی برای پیشرفت در نوآوری و تحقیق شناخته شده است.
 • دانشگاه ساراواک مالزی: همزمان با دانشکده علوم اجتماعی و علوم و فنون مالزی در سال 1992 تأسیس شد که در حال حاضر دارای 14 دانشکده می باشد.
 • دانشگاه UCSI: در ابتدا یک مرکز آموزش مبتنی بر رایانه بود که در سال 1989 نام خود را به دانشکده سدایا تغییر داد و به صورت سیستم خصوصی در آمد و در نهایت در سال 2008 از دانشکده به دانشگاه دولتی ارتقا یافت و نام UCSI را از آن خود کرد.

دانشگاه مالایا: این دانشگاه همیشه از بالاترین استانداردهای آموزش و پرورش حمایت کرده است، به طوری که کیفیت آن با توجه به نشریات و استنادات موجود هر ساله بالاتر می رود. اگر اطلاعات فوق جهت تحصیل شما عزیزان در مالزی کافی نبود، می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشینید تا در این راستا بهترین و آسان ترین راه ممکن را به شما معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *