تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

ویزای تحصیلی کانادا 2019
ویزای تحصیلی کانادا 2019
شهریور ۶, ۱۳۹۸
تحصیل mbbs در روسیه
تحصیل mbbs در روسیه
شهریور ۷, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان به غیر از دو زبان انگلیسی یا مجارستان، دروس خود را به زبان آلمانی ارائه می دهند که این خود امتیاز خوبی برای کسانی است که به این زبان مسلط هستند چرا که به ارائه مدرک خاصی نیز نیاز نمی باشد. مدارک تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته شده است که همین امر سبب جذب دانشجویان بین المللی بسیاری برای تحصیل در این کشور شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان با استانداردهای اروپایی برابری می کند و از بالاترین کیفیت سطح آموزشی برخوردار است. شرایط نسبتاً راحت پذیرش و شهریه معقول، مجارستان را به گزینه مطلوب برای بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است. دانشجویان بین المللی می توانند در گرایشات پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و غیره به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند.

دوره های پزشکی در مجارستان که به مدت 6 سال طول می کشد، به زبان انگلیسی ارائه می شود و هزینه های در نظر گرفته شده برای این مقطع نیز نسبت به دیگر کشورهای دیگر مقرون به صرفه تر است. به دلیل مزیت های ذکر شده و نیز شرایط آسان پذیرش برای دانشجویان بین المللی، بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در گرایشات پزشکی را دارند مجارستان را انتخاب اول خود قرار می دهند.

دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون ورودی هستند که شامل یک امتحان کتبی دو ساعت و نیم با سؤالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی، شیمی، زبان انگلیسی و زیست شناسی (به زبان انگلیسی) می باشد. برای بخش شفاهی آزمون نیز یک استاد دانشگاه در مورد موضوعات پزشکی با دانشجویان مصاحبه می کند. همچنین دانشجویان می بایست برنامه و مدارک خود را طوری زمان بندی کنند که بتوانند به تاریخ ثبت نام برسند. بهتر است حداکثر تا تاریخ 30 ام ژوئن کلیه مدارک ارسال شود تا در صورت پذیرش، دانشجو فرصت کافی برای آماده سازی خود برای ورود به کشور مجارستان را داشته باشد.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

شرط ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان ارائه یک سری مدارک می باشد که در ابتدای کار می بایست ارائه شوند. مدارکی همچون:

 • آخرین گواهی تحصیلی فرد (همچون دیپلم، لیسانس و غیره)
 • مدرک زبان جهت اثبات تسلط کافی داشتن به زبان انگلیسی
 • شرکت در امتحان ورودی هر دانشگاه
 • بسته به نوع زبانی که در آن ثبت نام می کنید، باید دیپلم و رونوشت های تحصیلی پیشین خود را به زبان مجارستانی یا انگلیسی ترجمه کنید.

شرکت در آزمون ورودی برای برخی از دوره های خاص در مجارستان الزامی می باشد که گرایشات پزشکی یکی از آنها است. چنانچه نمرات آزمون فرد به حد نصاب نرسد امکان ثبت نام وی در دوره ای ویژه که هر دانشگاه به طور جداگانه برگزار می کند و دو ترم طول می کشد وجود دارد. برای شرکت در این دوره های آمادگی برای ورود به دانشگاه های پزشکی مجارستان نیز هزینه دریافت می شود و بسته به برنامه هر دانشگاه این دوره ها می توانند متفاوت باشند.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

به دلیل آنکه ورود به دانشگاه های پزشکی مجارستان بنا به درخواست بالای دانشجویان امری است رقابتی، دانشجویان بر اساس معدل آخرین مدرک تحصیلی خود رتبه بندی می شوند. در مورد مهارت زبان انگلیسی نیز چنانچه متقاضی قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارد، لازم است مدرک زبان بین الملل آیلتس (با حداقل نمره 5 تا مقاطع بالاتر که 6.5 مورد نیاز است) یا تافل (بسته به مقطع انتخابی فرد بین 90 – 60) ارائه دهد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

هزینه های دانشگاه های پزشکی مجارستان در مقایسه با هزینه های دیگر کشورهای اروپای غربی، بسیار مقرون به صرفه تر هستند، که البته شهریه دانشگاه ها با توجه به دانشگاه و گرایش انتخابی فرد می تواند متفاوت باشد. اغلب گرایشات پزشکی و دندانپزشکی در زمره پر هزینه ترین رشته های تحصیلی قرار می گیرند که تا سقف 20.000 یورو نیز می رسند در حالی که سایر گرایشات کمتر تخصصی هزینه ای حدود 4500 یورو را شامل می شوند.

دانشجویان علاقمند به تحصیل در مجارستان نیاز است علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه دوره های برگزار شده برای آنها، هزینه آزمون و هزینه ثبت نام را نیز پرداخت نمایند که این خود مبلغی حدود 150 – 100 یورو را در بر می گیرد. به طور کلی، شهریه قابل پرداخت برای تحصیل در گرایشات پزشکی و دندانپزشکی بر اساس آخرین آمار به دست آمده بین سال های 2020 – 2019 بدین شرح می باشد:

 • شهریه پزشکی برای دو ترم اول (سال تحصیلی اول) حدود: 5.800 – 3.720 یورو
 • شهریه گرایش پزشکی برای ترم سوم به بعد (سال تحصیلی دوم) حدود: 2.660 یورو
 • هزینه پردازش درخواست: 200 یورو
 • هزینه ثبت نام اولیه: 250 یورو
 • هزینه های بیمه پزشکی، کتاب های درسی و دیگر ملزومات مورد نیاز به صورت جداگانه محاسبه می شوند.

در یک برآورد کلی می توان چنین گفت که شهریه تحصیل پزشکی که 6 سال به طول می انجامد، به طور سالیانه 15.100 و شهریه تحصیل در رشته دندانپزشکی که 5 سال می باشد، سالیانه حدود 14.300 یورو می شود. در صورت نیاز فرد به شرکت در دوره مقدماتی یا پیش نیاز که دو ساله می باشد پرداخت هزینه ای حدود 5700 یورو مورد نیاز است و دوره پزشکی تخصصی نیز 6 – 3 سال طول می کشد که هزینه آن با توجه به گرایش مورد نظر به صورت جداگانه محاسبه می شود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

شناخته شدن مدرک پزشکی دانشگاه های مجارستان به عنوان مدرک بین المللی: برخی کشورها مدرک پزشکی شان در دیگر کشورها پذیرفته نمی شود و دارای اعتبار نیست و فرد متقاضی می بایست از ابتدا در آن کشور به تحصیل بپردازد. به عبارت دیگر، دانشجوی فارغ التحصیل پس از بازگشت به کشور خود نمی توانند مشغول به کار شود. کشور مجارستان مدارک معتبر و بین المللی ارائه می دهد که این خود مزیت بسیار بزرگی است که فرد می تواند در هر جای دنیا که بخواهد ادامه تحصیل دهد یا مشغول به کار شود.

شهریه پایین: اغلب متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی به دلیل شهریه های بالای این گرایش اقدام به ثبت نام نمی کنند. کشور مجارستان این مورد را نیز برطرف کرده و امکان تحصیل را برای همگان فراهم ساخته است. اگرچه هزینه تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی همیشه نسبت به دیگر گرایشات بیشتر می باشد، اما در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و نیز ایالات متحده می توان گفت شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان بسیار مقرون به صرفه تر است.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی: در میان کشورهای اروپای غربی، هزینه زندگی در مجارستان بسیار پائین تر است و مبلغی حدود 800 یورو در ماه با در نظر گرفتن اجاره و کلیه مخارج زندگی می تواند برای هر فرد کافی باشد.

محیط دوستانه دانشجویی: دانشجویان و بومیان مجارستانی بسیار کمک رسان هستند، نه تنها دوستی با آنها بسیار لذت بخش است و فرد در این کشور احساس تنهایی نمی کند، بلکه در هر زمینه ای که نیاز به راهنمایی و کمک داشته باشد آنها به راحتی تجربیات خود را در اختیار وی قرار می دهند. بنابراین با اقامت در کشوری همچون مجارستان احساس غریبه بودن و تنهایی به فرد دست نمی دهد.

 

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

اگرچه در مجارستان دانشگاه های بسیاری وجود دارد اما برای بالا بردن سطح کیفی سیستم آموزشی، مجارستان دانشگاه های خود را برای هر گرایش اختصاصی کرده است تا بتواند بر روی کیفیت آموزش خود تمرکز بیشتری داشته باشد و این خود دلیل مبرمی بر بالا رفتن رتبه دانشگاه های پزشکی مجارستان در سطح جهان است. بهترین و برترین دانشگاه ها برای گرایش پزشکی بالینی در این کشور وجود دارد از همین رو، پزشکی بالینی در تولید تحقیقات مرتبط با انواع مباحث پزشکی و زیست پزشکی، کیفیت خود را اثبات کرده است. این موارد شامل گرایشاتی همچون موترد زیر می باشد:

 • بی حسی
 • قلب و عروق
 • پزشکی عمومی و داخلی
 • دستگاه گوارش
 • زنان و زایمان
 • چشم
 • رادیولوژی
 • جراحی

بر این اساس سه دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی مجارستان به ترتیب معروفیت و اعتبار به شرح زیر می باشند:

 • دانشگاه سمل ویز، واقع شده در بوداپست مجارستان، با رتبه 55.2 جهانی
 • دانشگاه پس، واقع شده در شهر پس مجارستان، با رتبه 39.5 جهانی
 • دانشگاه دبراسن، واقع شده در شهر دبراسن مجارستان، با رتبه 35.3 جهانی

دانشگاه سمل ویز: این دانشگاه که با عنوان اختصاری SOTE نیز شناخته می شود، قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه پزشکی مجارستان است که برنامه های آموزشی خود را کاملاً به زبان انگلیسی و آلمانی در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ارائه می دهد. فردی که مدرک تحصیلی خود را از این دانشگاه اخذ کند بدون نیاز به اعتبار بخشی مدرکش یا شرکت در آزمون ورودی دانشگاهی از کشور دیگر برای دریافت مدرک معادل قابل قبول آن کشور می تواند در کل کشورهای اتحادیه اروپا و نیز در ایالات متحده آمریکا برای تحصیلات تکمیلی خود اقدام کند. هزینه تحصیل دانشگاه های بوداپست مجارستان از دیگر شهرهای آن بیشتر است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

10 دیدگاه ها

 1. عبدی گفت:

  سلام ببخشید مجارستان شرایط پذیرش پزشکیش به چه صورت است؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام با گذراندن دوره ی پریمدیکال بدون ارائه مدرک آیلتس و قبولی در آزمون ورودی می توانید پذیرش را دریافت نمایید.

 2. hosein گفت:

  سلام پزشکی در مجارستان چند ساله هست؟

 3. گلناز گفت:

  سلام آیا از طریق مجارستان میشه به آلمان رفت آیا این صحت داره

  • mahanmohajer گفت:

   سلام با گذراندن دوره ی پریمدیکال در مجارستان می توانید با ارائه مدرک زبان آلمانی بدون محدودیت ویزا وارد آلمان شوید

 4. امیرحسین گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه برای پذیرش مدرسه در آلمان چه مراحلی نیاز است؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام مدارس اینترنشنال در آلمان بدون حضور پدر و مادر به شما پذیرش و ویزا ارائه نمی دهند در این خصوص می توانید برای مدارس کانادا و سوئیس و … اقدام بفرمایید

 5. احمد گفت:

  برای تحصیل پزشکی در انگلیس برای من ک ۱۹ سالمه ایا امکان پذیر است؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام با ارائه آیلتس ۶ و گذراندن دوره ی دو ساله a level می توانید در خصوص پذیرش در دانشگاه های این کشور اقدام نمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *