تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

تحصیل mbbs در روسیه
تحصیل mbbs در روسیه
شهریور ۷, ۱۳۹۸
مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزندان در مدارس کانادا
مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزندان در مدارس کانادا
شهریور ۹, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

جهت تحصیل و پذیرش در دانشگاه های نروژ از هر ملیتی که هستید مدرکی خاص چه شناسایی و چه مدرک زبانی از شما درخواست می شود که برای آگاهی از جزئیات بیشتر مدارک مورد نیاز بهتر است با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید. برای مثال، دانشجویان آفریقای جنوبی تنها به ارائه آخرین مدرک تحصیلی خود نیاز دارند در حالی که دانشجویان هندی به ارائه دو مدرک یا گواهی تحصیلی و نیز مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند. در ادامه مقاله به شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ اشاره شده است.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

اولین موردی که برای تحصیل در نروژ می بایست مد نظر قرار دهید این است که با مطالعات کافی در زمینه پزشکی، گرایش و دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنید، چرا که امکان تغییر گرایش یا شهر انتخابی بسیار می تواند مشکل باشد و شاید این بدان دلیل باشد که کشور نروژ کشور سردی است و تمامی افراد قدرت زندگی در هر نقطه ای از آن کشور را ندارند.

بنابراین بهتر است تمامی معیارهای لازم را در نظر گرفته، تمامی مدارک و اسناد مورد نیاز را گردآوری کرده و با اطمینان خاطر اقدام کنید. ثبت نام برای دانشگاه های نروژ آسان است، چرا که تمامی دانشگاه های آن به یک سایت وصل می شوند و فرد متقاضی تنها با یک بار ثبت نام آنلاین می تواند درخواست خود را به هر تعداد دانشگاهی در نروژ که می خواهد ارسال کند.

یکی دیگر از شرایط تحصیل در دانشگاه های پزشکی نروژ، ارائه مدرک زبان معتبر است. چرا که سیستم آموزشی نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شود و نیازی به یادگیری زبان نروژی از همان ابتدای کار نیست. مدارکی که دانشگاه های پزشکی برای اثبات مهارت زبانی فرد قبول می کنند همچون: آیلتس، تافل، C1 پیشرفته و PTE می باشند، اما توصیه می شود فرد متقاضی پس از ورود به کشور نروژ به یادگیری زبان ملی آن کشور نیز اقدام کند چرا که ممکن است در سال های بعد و در صورت تمایل به اقامت دائم نروژ به آن نیاز پیدا کند.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

درخواست ها و نامه های پذیرش در تمامی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی نروژ انجام می گیرد اما بسته به هر دانشگاه ممکن است شرایط و ضوابط پذیرش متفاوت باشند. اولین شرط لازم این است که فرد متقاضی اطمینان حاصل کند که کلیه اطلاعات لازم در مورد الزامات، اسناد و مهلت های مربوط به تمامی برنامه ها و دانشگاه های مختلف پزشکی نروژ را به دست آورده است، چرا که بر این اساس می توان با اطمینان خاطر بیشتری دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرد.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

اصلی ترین مورد برای قبولی و پذیرش فرد متقاضی، تأیید آخرین مدرک تحصیلی وی توسط دفتر امور دانشجویی نروژ می باشد که کیفیت در آموزش و پرورش سیستم نروژ را آن اداره تعیین می کند. برای برخی از متقاضیان تحصیل در نروژ حداقل یک سال دوره پیش نیاز یا آمادگی ورود به دانشگاه گذاشته می شود.

بیشتر گرایشات پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی تدریس می شوند، بنابراین ارائه مدرک زبان بین المللی معتبر نیز الزامی است. دانشگاه های نروژ برای پذیرش یک فرد گاهاً نمرات متفاوتی از مدرک زبانی را طلب می کنند. به هر حال توصیه می شود حتی اگر برنامه تحصیلی شما به زبان انگلیسی تدریس شود، زبان نروژی را نیز بیاموزید، چرا که هنگام گذراندن دوره کارآموزی و کار در بیمارستان های نروژ به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

به غیر از مدارک فوق که جزء اصلی ترین ها برای پذیرش یک فرد می باشند، ارائه مدارک هویتی معتبر، گذرنامه، ویزای دانشجویی نروژ (برای دانشجویان غیر اروپایی)، مدارک کافی دال بر استطاعت مالی در تأمین هزینه های زندگی و شهریه تحصیل خود حین اقامت در نروژ، فراهم سازی محل اقامت مناسب، آگاهی کامل از شرایط و ضوابط دانشگاه مورد نظر و تطبیق خود با اصول آن و غیره از دیگر الزامات می باشند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

واحد ارزی نروژ کرون می باشد، بسته به شهر و دانشگاه انتخابی فرد در نروژ هزینه تحصیل و زندگی می تواند متفاوت باشد. شهریه در نظر گرفته شده برای رشته های متفاوت پزشکی متغیر است و دانشجویان موظف هستند برای درخواست اولیه خود 100 دلار و هزینه هر یک بار ثبت نام خود مبلغی حدود 1000 دلار را پرداخت نمایند. همچنین هزینه 100 دلار نیز در هر ترم بابت بیمه درمانی، اقامتگاه، کتاب و غیره از فرد کسر می شود تا مابقی شهریه تحصیل پزشکی طبق آمار به دست آمده زیر باشد:

 • از ترم اول (به مدت 16 هفته) تا ترم پنجم هزینه قابل پرداخت برای هر ترم: 4995 دلار آمریکا (که از ترم چهارم به بعد وارد سال دوم تحصیلی می شویم).
 • ترم ششم (به مدت 12 هفته) هزینه قابل پرداخت: 7995 دلار آمریکا
 • از ترم هفتم تا نهم (هر کدام به مدت 12 هفته) که وارد سال سوم می شویم شهریه پرداختی: 7995 دلار آمریکا
 • ترم دهم و یازدهم (هر کدام به مدت 12 هفته) که وارد سال چهارم می شویم شهریه پرداختی: 7995 دلار آمریکا
 • در صورت ادامه تحصیل در سال پنجم نیاز به گذراندن 4 ترم 12 هفته ای به شهریه: 7995 دلار آمریکا برای هر ترم می باشد.

برای اخذ کمک هزینه زندگی در نروژ می توان به راحتی به صندوق وام آموزش دولتی نروژ مراجعه کرده و در آن ثبت نام کرد تا به طور اقساطی ماهیانه به طور متوسط مبلغی بین 20.000 – 9.500 کرون از فرد دریافت شود. همچنین از دیگر مزایای تحصیل در نروژ امکان کار پاره وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) حین تحصیل برای تأمین هزینه های زندگی می باشد.

محل اقامت یا خوابگاه دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

نمی توان این حقیقت را نادیده گرفت که هزینه زندگی در نروژ بالا است و هر کس به عنوان حتی توریست به آن کشور وارد شده این امر را تصدیق می کند، چه برسد به آنکه بخواهد در آنجا (به دلیل تحصیل یا هر مورد دیگر) چندین سال اقامت گزیند. هزینه اقامت و مسکن در نروژ نیز مانند هر جای دیگر بستگی به شهر انتخابی فرد دارد که مسلماً هر چه شهر انتخابی فرد بزرگ تر باشد هزینه های مسکن و زندگی نیز بالاتر می روند.

هزینه مسکن نیز در زمره بودجه های اختصاصی دانشجویی قرار می گیرد و فرد بین المللی متقاضی تحصیل در نروژ حق اقامت در خوابگاه های دانشجویی را دارد که هزینه اقامت وی را بسیار پائین تر از اجاره یک واحد مستقل در شهر می آورد. در واقع دولت نروژ به تمام دانشجویان بین المللی که قصد اقامت و تحصیل در آن کشور را دارند بدون استثنا خوابگاه دانشجویی می دهد.

محل اقامت یا خوابگاه دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

محل اقامت یا خوابگاه دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

مقدار هزینه ای که برای مسکن یک دانشجوی خارجی در نظر گرفته می شود، مبلغی حدود 4000 کرون نروژ در ماه می باشد که این نه تنها شامل محل استقرار فرد می شود، بلکه امکاناتی همچون اینترنت رایگان را نیز در اختیار فرد می گذارد. یکی از بزرگ ترین محل های اقامت دانشجویی، خوابگاه معروف فانت فونت می باشد که دارای 1300 واحد است. در مقابل، برای اجاره یک واحد در نروژ (خارج از خوابگاه دانشجویی) حداقل مبلغ پرداختی مورد نیاز حدود 2660 – 980 دلار آمریکا برای هر هفته می شود.

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

نروژ به دلیل سطح کیفی بالای زندگی اش مسلماً دانشگاه های بسیار خوبی نیز دارد و دانشگاه های پزشکی بالینی آن در تولید تحقیقات و محتوای مرتبط با انواع مباحث پزشکی و زیست پزشکی ماهیتی اثبات شده دارند. برای تحصیل در گرایش پزشکی زیر شاخه های بسیاری وجود دارد. چنانچه فردی بخواهد در یکی از گرایشات پزشکی دانشگاه های نروژ به تحصیل بپردازد شاخه های بی حسی، قلب و عروق، پزشکی عمومی و داخلی، دستگاه گوارش، زنان و زایمان، چشم، رادیولوژی و جراحی به وی پیشنهاد می شوند. بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که دانشگاه های پزشکی نروژ بر اساس شهرت و تحقیقات انجام شده در این گرایشات فوق به عنوان برترین دانشگاه های نروژ برای پزشکی بالینی در نظر گرفته شده اند، که در ادامه به نام آنها اشاره خواهیم داشت:

 • دانشگاه اسلو: با رتبه 71.1 در بین دانشگاه های نروژ
 • دانشگاه برگن: با رتبه 62 در بین دانشگاه های نروژ
 • دانشگاه علم و فناوری نروژ: با رتبه 55.3 در بین دانشگاه های نروژ
 • دانشگاه ترومسو: با رتبه 48.4 در بین دانشگاه های نروژ
 • دانشگاه علوم ورزشی نروژ: با رتبه 47.9 در بین دانشگاه های نروژ
 • دانشکده اسلو و آکرشوس: با رتبه 36.1 در بین دانشگاه های نروژ

که از میان دانشگاه های فوق، سه دانشگاه اول نروژ در میان برترین دانشگاه های جهانی رتبه بندی شده و دارای اعتبار هستند. جدول زیر به رتبه بندی این دانشگاه ها بر اساس آمار بین الملل مختلف اشاره دارد:

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

هدف از نگارش مقاله فوق آشنایی شما عزیزان با شرایط تحصیل در کشور نروژ بود، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه تماس گرفته و از مشاوره رایگان آن ها در تمام زمینه ها بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *