تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون ورودی
تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون ورودی
شهریور ۱۴, ۱۳۹۸
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه
شهریور ۱۶, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

با توجه به توضیحات این مقاله، کاملاً مشهود خواهد بود کسی که قصد تحصیل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال را دارد اولین شرط لازم این است که بسیار متعهد، مسئولیت پذیر و علاقمند به کار تیمی باشد. هزینه های تحصیل در این شاخه ها از دانشجویان بین المللی غیر اروپایی به مراتب بالاتر از شهروندان اروپایی و پرتغالی خواهد بود. برای اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

گرایش بهداشت دهان و دندان یک گرایش جدید می باشد که اخیراً به دانشگاه های پرتغال اضافه شده است. در چند سال گذشته، این گرایش در کنار دیگر گرایشات پزشکی و کلینیکی روند توسعه شایان و چشمگیری را داشته است. برنامه آموزشی ارائه شده توسط گرایش دندانپزشکی به طوری تنظیم شده است که پاسخگوی تمامی موارد علمی و حرفه ای باشد و در محیطی کاملاً پویا و دینامیک آموزش داده شود.

برنامه های تحصیل در پرتغال در شاخه دندانپزشکی دانشجو محور است به طوری که بتوان ترغیب و همکاری در بین دانشجویان و دانشکده های دندانپزشکی را افزایش داد. جامعه محوری نیز، نقش مهمی در برنامه های درسی ارائه شده برای این گرایش را دارد و به دانشجویان این امکان را می دهد تا مهارت های خود را در کار با طیف گسترده ای از گروه ها توسعه دهند و همزمان از نیازهای آموزشی خود جهت رفع نواقص و رسیدن به عملکرد بهتر نیز آگاهی یابند.

سیستم به گونه ای طراحی شده است که حتی متخصصان فارغ التحصیل بهداشت دندانپزشکی نیز به صورت تیمی با یکدیگر کار می کنند و همگی تحت نظارت یک پزشک یا دندانپزشک ارشد مشغول به کار می شوند. برخی از حوزه های فعالیتی برای این گرایش خاص که دانشجو پس از فارغ التحصیلی می تواند به دست آورد همچون:

  • مشارکت در برنامه های آموزش بهداشت
  • توجه و رسیدگی به کل جمعیت به منظور پیشگیری از بیماری های دندانی
  • شرکت در جلسات متعدد به منظور برنامه ریزی هر چه بهتر در رابطه با ارائه کیفیت و عملکرد بهتر
  • ارزیابی و اجرایی کردن برنامه های بهداشت عمومی و درمان بالینی برای پیشگیری و کنترل لثه
  • پریودندیت و پوسیدگی دندان و غیره

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

برای تحصیل هر یک از گرایشات پزشکی و دندانپزشکی در یکی از دانشگاه های پرتغال فراهم سازی شرایطی جهت اخذ پذیرش ضروری می باشد. برخی از این شرایط در ادامه ذکر می شوند. متقاضیانی که تابعیت پرتغالی نداشته و نیز شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی باشند، می بایست مجوز اقامت اخذ کنند. که زمان اقامت به منظور اجازه تحصیل یک فرد، توسط دفتر خدمات مهاجرت پرتغال (با توجه به شرایط در نظر گرفته شده) تعیین می شود.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

دارا بودن حداقل مدرک دیپلم آموزش متوسطه یا مدرک تحصیلی معادل آن که برای هر یک از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال قابل قبول باشد. دانشجویان متقاضی که آخرین مدرک تحصیلی خود را در کشوری خارج از پرتغال اخذ کرده اند، می بایست مدرک خود را معادل سازی کنند، چرا که دولت پرتغال مدرک تمامی کشورها را به رسمیت نمی شناسد. بنابراین ممکن است از فردی بخواهد مجدداً در کشور خود یک دوره آموزشی را بگذراند و مدرک معادلی قبل از ورود به دانشگاه های خود اخذ کند.

همچنین ریز نمرات فرد و توانایی وی در دروس اصلی مرتبط به گرایشات پزشکی بسیار اهمیت دارد و دانشجو می بایست نمرات بالا و قابل توجهی را ارائه دهد که قابل قبول هر دانشگاه باشد. حداقل نمره قبولی برای هر یک از مقاطع دندانپزشکی و پزشکی اخذ نمره ای بین 140 – 120 می باشد. از دیگر ملزومات مورد نیاز آشنایی به زبان پرتغالی می باشد، هر چه دانشجو متقاضی تحصیل در مقطعی بالاتر باشد نمره مهارت زبانی که باید ارائه دهد نیز بیشتر می شود. برای مثال برای ورود به مقطع کارشناسی نمره زبان پرتغالی B1 کفایت می کند در حالیکه برای درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداقل مدرک مورد نیاز B2 می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

جدای از بورسیه های تعیین شده توسط هر دانشگاه، تحصیل در هر یک از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال مستلزم پرداخت هزینه است. این شهریه همه ساله توسط شورای عمومی هر دانشگاه بر اساس هزینه های اعمال شده خود دانشگاه، به طور جداگانه تعیین می شود. در نهایت هزینه نهایی اعلام شده شامل یک مقدار شهریه ثابت به همراه شهریه متغیر برای هر واحد درسی، در یک جدول معتبر رسمی برای هر گرایش آورده می شود.

اگرچه هزینه و شهریه های مربوط به تحصیل در هر دانشگاه متفاوت می باشند و نمی توان آمار دقیقی ارائه داد، اما به طور حدودی و جهت آگاهی فرد برای اقدام بهتر شهریه های تقریبی ارائه می شوند. هزینه تحصیل هر یک از گرایشات پزشکی و دندانپزشکی در هر یک از دانشگاه های پرتغال برای سال اول حدود 2750.00 یورو و از سال دوم به بعد علاوه بر مبلغ فوق، مبلغ مازادی نیز به این مقدار افزوده می شود.

بدون شک هزینه تحصیل در هر یک از دانشگاه های دولتی کشور پرتغال بسیار پائین تر است، اما اینگونه نیست که بگوییم تحصیل در آنها به صورت کاملاً رایگان است. نکته قابل توجهی که می بایست مد نظر داشت برای تحصیل در هر یک از دانشگاه های دولتی پزشکی و دندانپزشکی پرتغال نیازی به پرداخت شهریه ثابت هر ترم نمی باشد و تنها محاسبه ملزومات و فرآیندهای پژوهشی، تحقیقاتی می بایست مد نظر قرار گیرند. اما در مقابل دانشگاه های خصوصی آن شهریه متغیر و ثابتی را در هر ترم از دانشجو اخذ می نمایند و در بعضی اوقات دانشجو ملزم است ماهیانه مبلغی را به حساب دانشگاه واریز کند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

در میان کل دانشگاه های پرتغال تنها چند دانشگاه آن در رتبه بندی QS جهانی قرار گرفته اند. البته این به دلیل کیفیت پایین دیگر دانشگاه های پرتغال نمی باشد و دلیل اصلی آن رقابت بسیار بالای دانشگاه ها در ارائه سطح کیفی آموزشی خود به گونه ای است تا در میان رتبه بندی جهانی قرار بگیرند و این خود کار راحتی نیست. بالاترین رتبه بندی در سطح جهانی، به دانشگاه پورتوی پرتغال اختصاص می یابد که در رتبه مشترک 301 جهانی قرار گرفته و نیز با ارائه سابقه طولانی و سطح کیفی آموزشی بالای خود در میان دانشگاه های داخلی کشور پرتغال جایگاه 35 را از آن خود کرده است.

رتبه بعدی به دانشگاه لیسبون تعلق می گیرد که بر اساس آمار اعلام شده سال 2018، رتبه 305 جهانی را از آن خود کرد و در حال حاضر دارای 18 دانشکده زیر مجموعه است. سومین رتبه برتر به دانشگاه نوا د لیسبوآی پرتغال اختصاص می یابد که رتبه 361 جهان را از آن خود کرده است و به عنوان اختصاری نووآ (NOVA) شناخته می شود و در حال حاضر جمعیت دانشجویی حدود 19.500 نفر را دارد که از سراسر دنیا در آنجا مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه کویمبرا رتبه بعدی را دارد که قدیمی ترین دانشگاه پرتغال نیز می باشد که در سال 1290 تأسیس شده است. در حال حاضر در رتبه بندی جهانی، طی چندین سال اخیر رتبه متغیری بین 410 – 401 را داشته است و جمعیت دانشجویی حدود 24.800 را در خود جای داده و هشت دانشکده زیر مجموعه دارد. به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اگر می خواهید هزینه های تحصیل شما در کشور پرتغال کمتر شود، می توانید در موسسات و دانشگاه های مرتبط با کاتولیک مراجعه کرد که به نسبت دیگر دانشگاه ها، هزینه بسیار کمتری را دریافت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *