تخصص پزشکی در روسیه

تخصص پزشکی در چین
تخصص پزشکی در چین
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
تحصیل در استراسبورگ فرانسه
تحصیل در استراسبورگ فرانسه
تیر ۲۸, ۱۳۹۹
تخصص پزشکی در روسیه

تخصص پزشکی در روسیه

دانشگاه های علوم پزشکی روسیه در سراسر جهان به خوبی شناخته شده اند. بسیاری از موسسات تحقیقاتی پزشکی نیز، تحت نظر دانشگاه های پزشکی روسیه مشغول به کار هستند. می توان به جرأت اذعان کرد بیش از هزاران دانشمند، استاد و استادیار برتر در دانشگاه های دولتی پزشکی روسیه تحصیل کرده و مشغول به کار می باشند. کلیه برنامه های تحصیلات تکمیلی جهت تخصص پزشکی در روسیه در دانشگاه های پزشکی دولتی این کشور طبق برنامه ها و آموزش های درسی تصویب شده تحت نظر وزارت بهداشت و آموزش فدراسیون روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شود. اطلاعات بیشتر را از مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بخواهید.

تخصص پزشکی در روسیه

دانشگاه های پزشکی جهت تحصیل در روسیه با فراهم آوردن امکانات قابل توجه و ارائه کیفیت بالای آموزشی خود، اخذ تخصص پزشکی را برای متقاضیان به آن راحت تر کرده اند. آزمایشگاه ها و موسسات تحقیقاتی وابسته به دانشگاه های پزشکی و نیز آکادمی های پزشکی خصوصی و دولتی روسیه کاملاً مجهز به امکانات مدرن و به روز دنیا می باشند. تمامی دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی هر یک از گرایشات پزشکی در روسیه (بومی و غیر بومی) از حقوق کامل و یکسان برای استفاده از کلیه امکانات موجود در هر یک از دانشگاه های روسیه برخوردار هستند.

در دانشگاه ها یا آکادمی های پزشکی دولتی تحصیلات تکمیلی روسیه، برنامه های کارشناسی ارشد یا آموزش بالینی در بیش از 100 تخصص پزشکی ارائه می شود. برنامه های کارورزی، آموزش پزشکی بالینی و دکترای تخصصی یا کارشناسی ارشد در کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور روسیه ارائه می شود. مدت زمان اخذ تخصص در هر یک از گرایشات پزشکی روسیه بدین ترتیب می باشد که:

 • برای گرایشات مربوط به جراحی 3 سال و غیر جراحی 2 سال آموزش مورد نیاز است.
 • مدت زمان لازم برای اخذ دکترا نیز پس از اتمام پزشکی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد، 3 سال می باشد.
 • دانشجویان بایست پس از اتمام تحصیلات تکمیلی خود، یک پایان نامه تحت نظر وزارت بهداشت روسیه را به کمیسیون پزشکی ارائه دهند. همچنین شهریه لازم برای گرایشات مختلف بین 7.000 – 5.000 در سال متغیر می باشد.

پذیرش پزشکی در روسیه

دانشگاه های روسیه سیستم پذیرش پزشکی خود را بر پایه شایستگی متقاضیان قرار داده اند تا بدین ترتیب امکان تحصیل رایگان بر اساس شایستگی و رتبه بهتر، برای دانشجویان بین المللی همانند شهروندان روسی فراهم شود. کلیه افرادی که دارای مدرک پایان تحصیلات متوسطه (یا همان دیپلم پایان دوره دبیرستان) هستند، حق ثبت نام در کلیه دانشگاه های دولتی روسیه را دارند و می توانند برای پذیرش خود درخواست دهند.

پذیرش پزشکی در روسیه

پذیرش پزشکی در روسیه

برای پذیرش اولیه نیاز به ارائه هیچ نمره خاصی نمی باشد، اما پس از انتخاب دانشگاه و گرایش مورد نظر از زیر شاخه های پزشکی، متقاضیان می بایست مدرکی را ارائه دهند که اثبات کند دروس اصلی و پیش نیاز این گرایش را شامل زیست شناسی، شیمی و فیزیک گذرانده اند. دیگر شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه به قرار زیر می باشد:

 • دانشگاه های روسیه شرایط پذیرش خود را بر پایه نمره قبولی اخذ شده گذاشته اند و مبنای پذیرش متقاضیان لزوماً ارائه نمرات بالا در این دروس نمی باشد.
 • همچنین برای پذیرش اولیه، ارائه گواهی پزشکی دال بر صحت و سلامت متقاضی از ضروریات است.
 • همچنین ارائه مدارک شناسایی معتبر عکس دار، پاسپورت و شناسنامه و دیگر مدارک هویتی مورد تأیید دانشگاه انتخابی الزامی است.
 • در صورتی که دانشجو، متقاضی تحصیل در مقاطع بالاتر و اخذ تخصص پزشکی خود باشد، ارائه مدرک بالاتر از دیپلم همچون کارشناسی و یا کارشناسی ارشد از جمله مواردی است که می بایست مد نظر قرار دهد.
 • در روسیه شرایط اقامت و تحصیل ساده تر از دیگر کشورها می باشد. اما در صورتی که متقاضی شهروند کشوری باشد که نیاز به ارائه ویزای تحصیلی داشته باشد، بایست پیش از ورود به روسیه برای آن درخواست داده و آن را اخذ کرده باشد.
 • اثبات مدارک مالی معتبر در تأیید توانایی تأمین زندگی خود طی مدت زمان اقامت در روسیه از دیگر مواردی است که بایست در نظر گرفته شود.

شرایط و الزامات ویزای تحصیلی روسیه

بیشتر دانشجویان بین المللی برای تحصیل به ویزای تحصیلی روسیه نیاز دارند. برای درخواست این ویزا، ابتدا لازم است که فرد در یک دانشگاه یا دانشکده روسیه ثبت نام نماید. همچنین برای کسی که قصد کار همراه با تحصیل را در روسیه دارد توصیه می شود از همان ابتدا برای دریافت اجازه کار نیز تقاضا دهد. می توان گفت تنها کسانی که برای ورود و تحصیل در روسیه به ویزای تحصیلی آن کشور نیاز ندارند، شهروندان کشورهای مشترک المنافع همچون ارمنستان، آذربایجان، بلاروس و غیره هستند. امروزه بیش از 300 میلیون نفر از دانشجویان بین المللی کشور روسیه را نیز همین ملیت ها تشکیل می دهند.

 • برخی از دیگر کشورها نیز می توانند برای اقامت کوتاه مدت بین 90 – 14 روزه بدون نیاز به اخذ ویزا به آن کشور سفر کنند. اما برای تحصیل و رفت و آمد مستمر حتماً نیاز به اخذ ویزای تحصیلی می باشد.
 • قبل از درخواست ویزای دانشجویی، متقاضی بایست نامه پذیرش یا به عبارتی دعوت نامه رسمی از یکی از دانشگاه های روسیه را دریافت کرده باشد.
 • مرحله بعد، به ارائه اسناد لازم در توانایی تأمین هزینه های تحصیل و زندگی طی مدت زمان اقامت روسیه می باشد. در صورت اخذ یکی از بورسیه های تحصیلی روسیه نیز ارائه آن کفایت می کند.
 • پس از آن، متقاضی می بایست در آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته شده شرکت کرده و نمره قبولی را اخذ نماید. همچنین شرکت در مصاحبه مربوطه یک فرآیند رقابتی است که نبایست نادیده گرفته شود.
 • پس از گردآوری تمامی اسناد و مدارک لازم، متقاضی می بایست به نزدیک ترین سفارت روسیه به خود مراجعه نماید و مدارک را تحویل آن مرکز دهد. تمامی مدارک نیاز است که به زبان روسی ترجمه شده باشند.
 • همچنین مستنداتی که فرد می بایست با فرم درخواست ویزای دانشجویی خود ارائه دهد بسته به ملیت متقاضی می توانند متفاوت باشند.
شرایط و الزامات ویزای تحصیلی روسیه

شرایط و الزامات ویزای تحصیلی روسیه

اعتبار دانشگاه های روسیه برای تخصص

تحصیل پزشکی در روسیه امتیازات خاص خود را دارد که از جمله آنها می توان به ارائه دروس آموزشی به چندین زبان، شهریه پایین، در دسترس بودن برنامه های بورسیه تحصیلی متعدد برای دانشجویان با استعداد، و نیز کیفیت بسیار بالای محتوای آموزشی دانشگاه ها اشاره کرد. اکثریت گرایشات پزشکی به یکی از دو زبان انگلیسی یا روسی و برخی نیز به زبان فرانسوی ارائه می شوند. و امکان استفاده از تحصیل رایگان بسته به عملکرد عالی دانشگاهی متقاضیان وجود دارد که این دلایل خود سبب جذب دانشجویان بسیاری بدان کشور شده اند. برخی از مزایای دانشگاه های روسیه که سبب اعتبار آنها در سطح جهانی شده اند به شرح ذیل می باشند:

 • آموزش های بنیادی (همچون آناتومی، بافت شناسی، بیوشیمی و غیره) و نیز رشته های بالینی (همچون جراحی و درمانی) همواره نقاط قوت آموزش پزشکی روسیه بوده اند.
 • هزینه پائین آموزش برای اخذ تخصص در هر یک از دانشگاه های پزشکی روسیه در مقایسه با دانشگاه های ایالات متحده و اروپا همیشه یکی از موارد اصلی مد نظر قرار گرفته بوده است.
 • برگزاری دوره مقدماتی زبان روسی از بدو ورود دانشجویان به دانشگاه ها برای کسانی که به زبان روسی تسلط کافی ندارند کمک شایانی به ارتباط برقرار کردن با بیماران در سال آخر و دوره کارورزیشان می کند.
 • برخورداری از سطح دانش بسیار بالای اساتید، یکی دیگر از مزایای عالی شرکت در هر یک از دوره های آموزش پزشکی روسیه با هدف اخذ تخصص می باشد.

وجود نظم و انضباط سخت و اجباری دانشگاه های آن برای استاد و دانشجو، سبب ترتیب اثر دادن به کیفیت بهتر و محتوای آموزشی بالاتر شده است. به عنوان مثال، دانشجو برای غیبت غیر موجه خود ملزم به پرداخت هزینه مازاد می باشد، و یا حتی در صورت تکرار بیش از حد ممکن است از دانشگاه اخراج شود. اگر اطلاعی از سریع ترین راه های مهاجرت به روسیه ندارید، بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *