دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه یدی تپه ترکیه
دانشگاه یدی تپه ترکیه
دی ۷, ۱۳۹۸
تحصیل در ترکیه 2020
تحصیل در ترکیه 2020
دی ۸, ۱۳۹۸
دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه بیرونی ترکیه

به گفته مشاورین ارشد موسسه ماهان دانش پارسه جهت پذیرش در دانشگاه بیرونی ترکیه نیازی به ارائه مدرک زبانی برای هر دو زبان آموزشی که در این دانشگاه تدریس می شود نیست و دانشجو با ارائه یا مدرک زبان انگلیسی یا ترکی می تواند به همان زبان در دانشگاه مشغول به تحصیل شود. شهریه قابل پرداخت برای هر گرایش و هر مقطع متفاوت است و هر ساله توسط کادر هیأت علمی دانشگاه تعیین می شود. همچنین دانشگاه بیرونی یک سری بورسیه تحصیلی دارد که متقاضیان با فراهم سازی شرایط ویژه می توانند از آنها برخوردار شوند.

شرایط تحصیل در دانشگاه بیرونی ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه با توجه به گرایش و مقطعی که دانشجو انتخاب می کند متفاوت است. به عنوان مثال، تحصیل در هر یک از گرایشات و مقاطع مهندسی به زبان انگلیسی ارائه می شود، بنابراین تنها مدرک معتبر زبانی که متقاضیان هر یک از گرایشات مهندسی می بایست ارائه دهند یکی از مدارک آیلتس یا تافل است. دانشگاه بیرونی ترکیه به سوابق تحصیل پیشین متقاضی نیز اهمیت می دهد و در صورتی که تعداد دانشجو به حد نصاب رسیده باشد و انتخاب بر اساس شایستگی و صلاحیت باشد، هر متقاضی که نمرات بالاتری را که مرتبط با رشته انتخابی اش است ارائه دهد، شانس دریافت پذیرش بیشتری را خواهد داشت.

برای ارائه مدرک زبان انگلیسی کسب نمره 75 تافل یا 6.5 آیلتس کفایت می کند. در اکثر گرایشات دانشگاه بیرونی آموزش به زبان ترکی ارائه می شود. بنابراین دانشجویی که تسلط به زبان ترکی به حد کافی داشته باشد، انتخاب این دانشگاه می تواند یک مزیت برای وی محسوب شود. امتحان مهارت زبان ترکی در خود دانشگاه برگزار می شود و دانشجو در صورت کسب حد نصاب نمره آزمون می تواند در یکی از گرایشات مورد علاقه خود در دانشگاه بیرونی مشغول به تحصیل شود. برای دانشجویانی که تحصیلات متوسطه خود را در یک کشور ترک زبان گذرانده باشند، نیازی به شرکت در آزمون زبان ترکی دانشگاه یا ارائه مدرک زبان ترکی نمی باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه بیرونی ترکیه، تنها دانشجویانی را پذیرش می کند که از مدرسه ای معادل دبیرستان های ترکیه فارغ التحصیل شده باشند. در این صورت داوطلبان می توانند مشمول سهمیه دانشجویی قرار گرفته و در هر مقطعی که بخواهند ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شوند. از جمله شرایط مد نظر این است که متقاضی می بایست یا در سال آخر دوره دبیرستان خود باشد و یا فارغ التحصیل شده باشد و دیپلم خود را اخذ کرده باشد. از جمله شرایط پذیرش دانشگاه بیرونی ترکیه برای دانشجویان بین الملل فراهم سازی برخی مدارک به شرح ذیل می باشد:

 • گواهی دیپلم ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ترکی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • ریز نمرات دبیرستان که به یکی از زبان های انگلیسی یا ترکی ترجمه شده باشند.
 • کپی از تمامی صفحات گذرنامه فرد متقاضی
 • هر دانشجو مطابق با حداقل معیارهای پذیرش مشخص شده و نیز با توجه به معیارهایی که برای هر ملیت در نظر گرفته شده، ارزیابی می شود.
 • در صورت نداشتن اجازه اقامت ترکیه، متقاضی می بایست ویزای دانشجویی را نیز برای ورود به آن کشور دریافت کند. برای دریافت ویزا، متقاضی باید با در دست داشتن نامه پذیرش دانشگاه بیرونی به نزدیک ترین کنسولگری یا سفارت ترکیه به خود مراجعه نماید.
 • همچنین متقاضی بایست رسید اولیه شهریه دانشگاه را پرداخت کرده و آن را در زمان ثبت نام ارائه دهد.
 • ارائه چند قطعه عکس در ابعاد عکس پاسپورت، و یکی از مدارک زبان بین المللی با نمره متوسط برای ورود به دانشگاه نیز از ضروریات اولیه است.
شرایط پذیرش در دانشگاه بیرونی ترکیه

شرایط پذیرش در دانشگاه بیرونی ترکیه

هزینه های تحصیل در دانشگاه بیرونی ترکیه

هزینه و شهریه تحصیل متناسب با انتخاب گرایش و مقطع انتخابی که هر فرد قصد تحصیل در آن را دارد تعیین می شود. هزینه ها هر ساله تغییر می یابند، چرا که بر اساس کادر هیأت علمی هر دانشگاه محاسبه شده و با در نظر گرفتن ملزومات مورد نیاز هر گرایش تعیین می شوند. تمرکز اصلی دانشگاه بیرونی ترکیه بر روی تحقیق و توسعه در حوزه سلامت و اصول بهداشتی است که به رونق و توسعه علم کمک کند.

در نتیجه، گرایشات پزشکی و بهداشت دانشگاه بیرونی از اهمیت و تقاضای ویژه ای برخوردار هستند. مسلماً هزینه های تعیین شده برای هر یک نیز هر ساله تفاوت هایی خواهد داشت. علاوه بر شهریه مورد نیاز برای تحصیل در هر گرایش، هزینه های مربوط به زندگی در ترکیه نیز می بایست محاسبه شوند. برای متقاضیانی که پیش از شروع تحصیلات دانشگاهی خود، قصد یادگیری زبان ترکی را داشته باشند هزینه ای مازاد محاسبه خواهد شد که بر مبنای 950 ساعت آموزش ارائه داده شده تعیین می گردد. تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی می تواند نسبت به دیگر گرایشات بیشترین هزینه را در بر داشته باشد.

برای مثال، تحصیل در یکی از گرایشات دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، پرستاری، بهداشت و محیط و مواردی اینچنین شهریه ای تا حدود 17.000 دلار آمریکا را در هر سال شامل می شود. این مقدار شهریه برای گرایشات مهندسی، آموزشی، علوم انسانی و علوم پایه کمتر خواهد بود و مبلغ دقیق آن برای هر ترم و یا در طی یک سال توسط هر دپارتمان به طور جداگانه تعیین می شود.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه بیرونی در ارائه سطح آموزشی بسیار بالا به خصوص برای گرایشات پزشکی و دندانپزشکی اش شهرت دارد. شرایط هر دپارتمان می تواند متفاوت باشد و هر ساله نیز تغییر کند، اما در کل دانشجویان علاقمند به هر یک از این دو گرایش می توانند در سال اول با گذراندن 19 واحد تئوریکی با اصول اولیه در حد عالی آشنا شوند. هدف اصلی دانشگاه بیرونی تربیت دانشجویانی است که در زمان فارغ التحصیلی نه تنها مهارت آکادمیکی بلکه مهارت درک اصول اولیه پزشکی و یا دندانپزشکی و تسلط کافی به انجام کارهای عملی را نیز آموخته باشند.

بنابراین یکی از شروط اصلی این دانشگاه که مدت های مدیدی است ثابت مانده و تغییر نکرده است، شرکت دانشجو علاوه بر کلاس درس در سمینارها، همایش ها و جلسات سخنرانی مرتبط با گرایش خود می باشد. همچنین دانشجویان برای ارتقا هر چه بیشتر سطح علمی خود می بایست در طی دوران تحصیلی آکادمیک خود، نوشتن مقالات و درک مطالب را نیز فرا بگیرند تا در پایان بتوانند با ارائه مقالات علمی معتبر، رتبه علمی خود را نیز بالاتر ببرند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه بیرونی ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه بیرونی ترکیه

تحصیل در گرایش پزشکی دانشگاه بیرونی ترکیه 6 سال به طول می انجامد که زبان آموزشی آن ترکی بوده و شهریه ثابتی که برای این دوره تعیین شده است بر مبنای دلار آمریکا 17.000 دلار می باشد. دوره دندانپزشکی یک سال زودتر به اتمام می رسد یا به عبارت دیگر، تحصیل در دوره دندانپزشکی 5 سال زمان می برد و امکان انتخاب زبان آموزشی به هر یک از زبان های انگلیسی یا ترکی مقدور است. تنها تفاوت اینجا است که تحصیل در گرایش دندانپزشکی به زبان انگلیسی 17.000 دلار بوده و در مقابل به زبان ترکی 15.000 دلار می باشد.

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه بیرونی جهت پذیرش متقاضیان بورسیه خود هر ساله آزمون برگزار می کند. این آزمون بر اساس اشتراک گذاری اهداف آموزشی و تبادل دانشگاهی در کشورهای دیگر نیز به غیر از ترکیه برگزار می شود. بر اساس آمار به دست آمده در سال 2019، سه پایگاه برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در این دانشگاه با دریافت بورسیه تحصیلی را داشتند مشخص شد که ترکیه، ایران و آذربایجان بودند. بورسیه های دانشگاه بیرونی انواع مختلف دارند که بنا به درخواست متقاضی شهریه پرداختی توسط وی مشخص می شود. بنابراین متقاضی می بایست توجه لازم را به این امر معطوف دارد که از همان نخست با توجه به شرایط خود بورسیه صحیح را بر گزیند.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه بیرونی شامل بورسیه کردن کامل دانشجو و اعطای کمک هزینه تحصیلی متفاوت با توجه به مدارک مالی که متقاضی در ابتدای ثبت نام ارائه می دهد، می باشند. بر این اساس، این بورسیه ها می توانند تا 100 % هزینه های تحصیل دانشجو را شامل شوند که دانشجو نیاز به پرداخت هیچگونه شهریه ای نخواهد داشت و یا 75 %، 50 %، 25 % و یا حتی 10 % شهریه را پوشش دهند.

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه بیرونی ترکیه

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه بیرونی ترکیه

علاوه بر ارائه مدارک لازم جهت درخواست هر یک از بورسیه های تحصیلی دانشگاه بیرونی، متقاضی می بایست در آزمونی مخصوص این امر شرکت کرده و نمره مورد نظر را اخذ نماید وگرنه شانس دریافت بورسیه تحصیلی از وی ساقط شده و به فردی دیگر که صلاحیت بیشتری نسبت به او دارد اعطا می شود. معمولاً ثبت نام برای درخواست بورسیه تحصیلی و شرکت در آزمون ویژه این امر در سی ام مارس هر سال صورتی می گیرد و نتایج اعلام شده در سی ام آوریل از طریق وب سایت دانشگاه اعلام می شوند.

رشته های تحصیلی در دانشگاه بیرونی ترکیه

دانشگاه بیرونی ترکیه در استانبول واقع شده و اکثریت گرایشات پر طرفدار را در بیشتر مقاطع آموزشی خود ارائه می دهد. اما می توان گفت نکته حائز اهمیت در مورد این دانشگاه شاید این باشد که به دلیل اهمیت زیاد مسئولین دانشگاه به امور مربوط به سلامت و بهداشت و تحقیقات انجام شده بسیار در این زمینه، گرایشات پزشکی آن حرف اول را می زنند و هر ساله متقاضیان بسیاری جهت تحصیل در این گرایشات پا به بیرونی می گذارند. تمامی گرایشات پزشکی دانشگاه بیرونی به زبان انگلیسی قابل دسترس نمی باشند و برخی از آنها تنها به زبان ترکی آموزش داده می شوند.

به دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه در یکی از گرایشات زبان ترکی را داشته باشند فرصت یادگیری این زبان پیش از ورود به دانشگاه بیرونی طی یک دوره 950 ساعته داده می شود. همچنین برخی از گرایشات نیز به هر دو زبان آموزش داده می شوند که دانشجو حق انتخاب دارد و تنها تفاوت در هزینه های پرداختی است که مسلماً هزینه مورد نیاز برای آموزش به زبان انگلیسی بیشتر خواهد بود. از جمله گرایشات محبوب و پر طرفدار پزشکی این دانشگاه:

 • گرایش دندانپزشکی (به زبان انگلیسی)
 • پزشکی (به زبان ترکی)
 • مهندسی بیوپزشکی (به زبان انگلیسی)
 • بیولوژی مولکولی و ژنتیک (به زبان انگلیسی)
 • داروسازی
 • مهندسی
 • علوم طبیعی
 • علوم بهداشت و سلامت
 • هنر و انسان شناسی
 • تجارت و علوم اجتماعی
 • زبان و فرهنگ
 • علوم و فن آوری

تحصیل در ترکیه این روزها با تقاضای زیادی روبه رو است که خود می تواند عامل سوء استفاده بسیاری از افراد باشد، مشاوران ما در موسسه ماهان دانش پارسه می توانند به عنوان یک راهگشا و همراه در تمام مسیر با شما باشند، اگر سوالی در این خصوص و همچنین شرایط تحصیل رایگان در ترکیه دارید با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *