زندگی در بلغارستان

مهاجرت به اسپانیا
تیر ۳۱, ۱۳۹۸
هزینه زندگی در اسپانیا
تیر ۳۱, ۱۳۹۸

زندگی در بلغارستان

افرادی که در بلغارستان زندگی می کنند، از زندگی در این کشور تجربه های بسیار زیادی کسب می کنند. پایتخت این کشور صوفیه می باشد و این شهر یک تجربه کاملا متفاوت در اختیار ساکنینش قرار داده است. متن زیر که مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آن را تهیه کرده اند به شما به عنوان یک فرد خارجی نشان می دهد که شرایط زندگی در بلغارستان چگونه است.

شرایط زندگی در بلغارستان

کشور بلغارستان در جنوب شرقی قاره ی اروپا قرار دارد و با رومانی، صربستان، یونان، ترکیه و دریای سیاه مرز مشترک دارد. دلایل زیادی برای مهاجرت افراد مختلف به بلغارستان وجود دارد. برخی برای کار کردن به این کشور می آیند، و امید دارند که یک زندگی متفاوت و پر از اتفاق های جالب را تجربه کنند. اقتصاد در پایتخت بلغارستان که صوفیه می باشد، بر اساس تولیدات، متالورژی و آب و برق است.

مهاجرت کردن به یک کشور جدید هیجان انگیز و البته پیچیده است. خارج شدن از وطن یعنی یاد گرفتن زبان، عادت کردن به فرهنگ، پیدا کردن دوستان جدید و یاد گرفتن آدرس های شهر و عادت کردن به سبک زندگی کشور جدید. زندگی در بلغارستان به شما امکان این را می دهد که از آب و هوای بسیار خوب، مردم مهمان نواز و زندگی های شهر نشینی پر از شور و هیجان لذت فراوانی ببرید.

بلغارستان کشوری است با چند فرهنگ، این کشور در سال 2007 به اتحادیه ی اروپا پیوست اما باز هم آن چنان مشهور نشده است که مقصد بسیاری از گردشگران باشد. با این حال برخی این کشور را برای زندگی و کار کردن انتخاب می کنند. گزینه های زیادی برای حمل و نقل و جابجا شدن در کشور بلغارستان وجود دارد که در سطح شهر و حتی خارج از شهر می توان از آن ها استفاده کرد و به هر کجا که می خواهید، می توانید نقل مکان کنید. حمل و نقل هوایی، اتوبوس، مترو، تاکسی و غیره جابجا شدن را در سطح شهرهای بلغارستان ساده کرده است.

هزینه زندگی در بلغارستان

به طور میانگین هزینه ی زندگی در بلغارستان 55 تا 60 درصد از کشورهای شمالی اروپا ارزان تر است. آن چه که واقعا در این کشور ارزان است غذا، مواد خوراکی و تفریحات در این کشور است، حتی در برخی موارد پوشاک نیز ارزان تر می باشد. هزینه یکرایه کردن یک خانه در بلغارستان در کمترین حالت 100 یورو در ماه هزینه دارد، هنگامی که می خواهید خانه ای کرایه کنید باید توجه داشته باشید که هزینه ی برق، اینترنت و آب جداگانه حساب می شوند.

اگر به عنوان یک زن و شوهر یا یک خانواده مهاجرت کنید، می توانید اقدامات لازم را انجام دهید برای تجسم مقدار پولی که در چنین وضعیت خاصی نیاز دارید. همچنین، در نظر داشته باشید که شهرهای کوچکتر و کمتر توریستی تر در بلغارستان هزینه زندگی کمتری خواهند داشت. این قانون برای دیگر کشورهای منطقه بالکان نیز همین طور است.

هزینه زندگی در بلغارستان

برای یک اتاق کار یا یک آپارتمان یک خوابه، بین 150-250 یورو در ماه هزینه خواهید کرد. البته آپارتمان کوچکتر و یا تعمیری کمتر هزینه خواهد شد فراموش نکنید، آپارتمان واقع در مرکز شهر گرانتر خواهد بود. در ماه های تابستان، آب و برق حدود 30-40 یورو، هزینه خواهد شد، در حالی که در زمستان تا 80 یورو و یا بیشتر، نیز می رسد، چرا که از گرما و برق بیشتری استفاده خواهید کرد. اینترنت، تلویزیون و تلفن 15-20 یورو در هر ماه هزینه دارد.

زندگی اجتماعی از فردی به فردی متفاوت است. اگر باشگاه های به روزتر را دوست دارید، خیال نکنید که آنها به موازات باشگاه های ساده تر در صوفیه اقتصادی خواهند بود. یک باشگاه خوب ممکن است تا پایان شب 15 تا 25 یورو هزینه داشته باشد. رستوران ها نیز داستان مشابهی دارند، آنها می توانند از 15 تا 25 یورو در مکان های مدرن تر بابت غذا و چند نوشیدنی از شما بگیرند، در حالی که غذا و نوشیدنی در رستوران های معمولی تر، کمتر از 10 تا 15 یورو هزینه دارد.

به عنوان یک مهاجر، بدون اقامت دائم مراقبت های بهداشت عمومی را نمی توانید دریافت کنید. با پرداخت حداقل 15 یورو و حداکثر 30 تا 50 یورو برای دیدن یک دکتر لازم خواهید داشت. پزشکان عمومی ارزان تر از پزشکان متخصص در درمان خاص یا پیشرفته مانند متخصص مغز و اعصاب و یا یک روانپزشک هستند که البته هزینه بیشتری خواهند داشت. اگر به آنفولانزا یا برخی از آلرژی های رایج مبتلا هستید، زیاد وسواس به خرج ندهید و فورا به پزشک مراجعه کنید. برخی از قیمت های مواد در این کشور در جدول زیر آمده است:

 • یک دست غذا در فست فود ها (مانند مک دونالد) 7 یورو
 • 500 گرم گوشت فیله ی مرغ بدون استخوان 2.31 یورو
 • یک لیتر شیر پر چرب 1.03 یورو
 • 12 عدد تخم مرغ بزرگ 1.90 یورو
 • یک کیلوگرم گوجه فرنگی 1.34 یورو
 • 500 گرم پنیر محلی 3.27 یورو
 • یک کیلو گرم سیب 1.04 یورو
 • نوشابه ی کوکا کولا دو لیتری 1.10 یورو
 • نان مصرفی دو نفر در یک روز 0.35 یورو
 • پودر لباس شویی 9 یورو
 • کرایه ماهانه یک خانه 85 متر مربعی که مبله می باشد (در محله گران قیمت شهر) 459 یورو
 • کرایه ماهانه یک خانه 85 متر مربعی که مبله می باشد (در یک محله معمولی) 316 یورو
 • قبض آب، برق، گاز، و غیره برای دو نفر که در یک ساخمان 85 متری زندگی می کنند 78 یورو

شرایط  کار در بلغارستان

افرادی که ملیت آن ها یکی از کشور های حوضه اتحادیه اروپا می باشد و همچنین شهروندان کشور سوئیس، برای کار کردن در بلغارستان، به ویزای کار و مجوز کار نیاز ندارند. تنها کاری که لازم است انجام بدهند این است که به نزدیک ترین شرکت کاریابی در محل اقامت خود مراجعه کنند و درخواست کار بدهند. مدارک لازم برای این کار، داشتن کارت شناسایی یا پاسپورت است و مدرکی که کشور و محل اقامت آن ها را اثبات می کند.

افرادی با ملیت های خارجی که با کشور سوئییس و دیگر کشورهای حوضه اتحادیه اروپا رابطه خویشاوندی دارند نیز باید گواهی تولد خود را به همراه ترجمه گواهی ازدواجشان برای درخواست اقامت فراهم کنند. دیگر افرادی که ملیت هایشان از کشورهای ذکر شده در بالا نیست، تنها در شرایطی می توانند کار کنند که قبل از هر چیزی مجوز کار کردن در بلغارستان را از اداره کاریابی ملی بگیرند. این مجوز که یک سال اعتبار دارد، اجازه کار کردن شما را تنها در شرکتی خاص می دهد. در صورتی که صاحب کار شما درخواست بدهد، مجوز کار شما تا سه سال تمدید می شود.

مجوز کاری که به افراد خارجی اعطا می شود، ملزم به داشتن مهارت خاصی در شخص متقاضی است که در کشور بلغارستان به کار می آید و از طریق شخصی که این فرد را استخدام کرده اعلام می شود. در نهایت افراد خارجی که اقامت موقت بلغارستان را دارند و نیز آن هایی که پناهنده این کشور هستند، برای کار کردن در این کشور مجوز کار لازم ندارند.

در صورتی که از طریق دعوت یک شرکت به بلغارستان نیامده اید، باید برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود در اینترنت جست و جو کنید. بنابراین، باید وقت زیادی را در وب سایت های کاریابی و کارهای تخصصی سپری کنید، شما می توانید به طور حضوری نیز برای درخواست های شغلی خود به مکان های مختلف مراجعه کنید.

شرایط اقامت در بلغارستان

متقاضیان مجوز اقامت کشور بلغارستان باید یک سری اصلاحیه ی مهم مربوط به قوانین مهاجرت را در نظر بگیرند. تمام ملیت های خارحی، چه آن هایی که در کشورهای حوضه اتحادیه اروپا بوده و چه از کشورهای دیگری آمده باشند، باید برای گرفتن مجوز اقامت خود درخواست بدهند. این مجوز ها برای ماندن در بلغارستان در مدتی کمتر از 90 روز لازم نمی باشد. دو نوع مجوز اقامت برای آن دسته از افرادی که برای ماندن در بلغارستان درخواست می دهند، وجود دارد:

 • مجوز اقامت بلند مدت (که به مدت یک سال به افرادی با ملیت هایی غیر از کشورهای اروپایی داده می شود و با مدت زمان پنج ساله به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که از یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا ملیت دارند.)
 • مجوز اقامت دائم (متقاضیان این مجوز، بعد از گرفتن آن دیگر محدودیت مدت زمانی برای اقامت در این کشور ندارند. این مجوز توسط اداره ی ملی مهاجرت و شعبه های قانونی دیگر آن صادر می شود.)

شرایط اقامت در بلغارستان

قبل از درخواست اقامت خود، لازم است که یک حساب بانکی باز کنید و یک نامه از بانک بگیرید که طی آن اعلام شده است که فرد متقاضی یک حساب بانکی فعال در بلغارستان دارد. برای صادر شدن این نامه، هزینه اندکی از شما اخذ می شود. مدارک زیر برای گرفتن مجوز اقامت طولانی مدت (ویزای بلند مدت) لازم است:

 • پاسپورت
 • اسناد دارایی یا قرارداد اجاره به عنوان ضمانت نامه
 • سند ثبت شرکت یا قرارداد کار
 • مدرک اثبات داشتن بیمه ی سلامت
 • اثبات تمکن مالی
 • فرم درخواست

اطلاعات زیر برای درخواست شما لازم است:

 • نام کامل والدین و تاریخ تولد آن ها اگر هنوز زنده هستند.
 • نام کامل کودکان و تاریخ تولد
 • نام کامل فرد متقاضی
 • ملیت ( و هر ملیت دیگری برای افرادی که چند ملیتی هستند)
 • تاریخ و محل تولد
 • شماره ی اسناد هویت ملی (گذرنامه)
 • تاریخ صدور
 • تاریخ انقضا، تخداماس
 • شرایط اقامت در بلغارستان ( برای مثال ملک یا خانه و یا استخدام در یک شرکت و داشتن ویزا)

شرایط اخذ شهروندی بلغارستان

شهروند شدن در کشور بلغارستان باید بر اساس درخواست خود فرد متقاضی به انجام برسد و فرد متقاضی باید شخصا با وزارت دادگستری به نمایندگی دیپلماتیک یا کنسول گری جمهوری بلغارستان مراجعه کرده و درخواست شهروند شدن خود را به ثبت برساند. این درخواست بعد از به ثبت رسیدن، در تاریخ و زمان مشخصی به فرد متقاضی اعطا می شود.

بعد از اینکه متقاضی تمام مدارک و اسناد لازم را برای مجوز اقامت به کنسول گری ارائه کرد، در صورتی که مدارک وی با نقصی همراه نباشد، مصاحبه ای با فرد انجام می شود. بعد از گذشت 14 روز از ارسال درخواست و به پایان رساندن مصاحبه، اسنادی که متقاضی ارائه کرده است بازیابی می شود تا تعیین شود که آیا با هنجارهای لازم جمهوری بلغارستان همخوانی لازم وجود دارد یا خیر.

در صورتی که عدم انطباقی وجود داشت، متقاضی باید در عرض دو ماه در طی رفع این کمبود مدارک برآید. اسناد اراده شده توسط افراد واجد شرایط، بستگی به کشور خارجی مبدا فرد دارد و باید بر اساس هر کشور مقررات مربوطه رعایت شود. صدور گواهی، ترجمه اسناد و مدارک و مقاله های دیگر به زبان بلغاری نیز لازم می باشد.

درخواست شهروندی جمهوری بلغارستان، شروع ساعت کاری از 9 صبح تا 12:30 و از ساعت 13:30 تا 17:30 بعد از ظهر می باشد. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به صورت کامل می توانند شرایط مهاجرت به این کشور را برای شما عزیزان فراهم کنند، کافیست با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *