زندگی در قطر

تحصیل داروسازی در چک
تحصیل داروسازی در چک
شهریور ۵, ۱۳۹۸
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان
شهریور ۶, ۱۳۹۸
زندگی در قطر

زندگی در قطر

داشتن بیمه درمانی جهت زندگی در کشور قطر بسیار آسان است اگر شما مهاجری هستید که برای فرصت شغلی به قطر می رود، به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بیمه درمانی شما توسط کارفرمای شما فراهم می شود. در موارد دیگر، شما باید یک کارت Hamad داشته باشید که در شرکت پزشکی Hamad به شما خدمات درمانی ارائه می دهد. برای اطلاع از شرایط زندگی در قطر بهتر است که ادامه مقاله را مطالعه کنید.

شرایط زندگی در قطر

قطر مانند بسیاری دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیبی از یک گذشته باستانی و فناوری و معماری قرن بیست و یکم است. اسلام تاثیر مهمی بر زندگی گذشته و حال، در قطر دارد. قطری ها به ریشه های خود وفادارند، پیوندهای قبیله ای و خانوادگی بسیار قوی دارند. اصول اسلام برای همه جنبه های زندگی روزمره، هم اجتماعی و هم تجاری کامل است. تا زمان کشف نفت در اواسط قرن بیستم، قطر ساکنان کمی داشت و به تجارت صید مروارید و ماهیگیری متکی بود. بسیاری از خانواده های برجسته قطری، از جمله خانواده حاکم آل ثانی بازرگانان سابق مروارید هستند.

از نظر سیاسی، قطر در سال 1971 به طور کامل از انگلیس مستقل شد. این کشور امروز دارای یک سلطنت مشروطه می باشد و امیر به عنوان رئیس دولت است. بالاترین مقام اجرایی قطر شورای وزیران است که مقامات منتخب را شامل می شود. شورای وزیران قانون گذاری را آغاز می کنند، که پس از آن برای بحث بیشتر به مجلس مشورتی یا مجلیس الشورا ارجاع داده می شود، سپس امیر قانونی را که توسط مجلس به وی ارائه شده را تصویب می کند قوانینی که توسط امیر اعلام می شود به عنوان انتخابات برای مجامع قانونی است.

قوانین شریعت اسلامی، رشته زندگی در قطر است، زیرا این شریعت در سراسر شبه جزیره عربستان وجود دارد، جایی که به دنیا آمد و به شکوفایی ادامه می دهد. فراخوانی نماز را می توان از مساجد پنج بار در روز شنید، که از سحرگاه شروع می شود. مطابق با اسلام گرایان، برخی از مؤسسات دولتی مانند مدارس از نظر جنسی جدا شده و یا در روزهای خاصی ارائه می شود که فقط زنان بتوانند در آن شرکت کنند. همچنین بخش های خانوادگی در رستوران ها فقط برای زنان وجود دارد. کارکردهای اجتماعی مانند عروسی ها و چای خونه ها زنان و مردان معمولاً در اتاق های مختلف تفکیک می شوند. زنان قطری می توانند در انتخابات عمومی رأی دهند.

هزینه زندگی در قطر

منابع رسمی و تجربیات میدانی داستان های مختلفی را در مورد هزینه های زندگی در قطر روایت می کنند. شاخص هزینه زندگی Mercer در سال 2018، دوحه پایتخت قطر را در جایگاه 115 ام از 209 شهر مورد بررسی قرار می دهد، وی دوحه را بعد از سایر شهرهای مهم خاورمیانه مانند دبی و ریاض قرار می دهد، اما همچنان گرانتر از شهر کویت و مسقط است. ثروت قطر با سایر ایفاکنندگان قدرت منطقه ای خلیج مطابقت دارد و این کشور جزو کشورهایی است که بالاترین میزان سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان دارد و این تصور را ایجاد می کند که همه ساکنان از سطح بالایی از زندگی برخوردار هستند.

هزینه زندگی در قطر

هزینه زندگی در قطر

در واقعیت، در قطر یک شکاف بزرگ ثروت وجود دارد که اکثر محلات جامعه را به صورت پلکانی طبقه بندی کرده است. در پایین آنها مهاجران ثروتمندتر، مدیریت مرکزی و کارگران غیر ماهر قرار دارند. در سال های اخیر در حالی که کالاها و خدمات گران تر شده اند، اما میزان حقوق در قطر کاهش یافته است. این مساله ممکن است جذابیت کشور را کمتر کند، اما جمعیت مهاجران همچنان رو به رشد می باشد و هنوز فرصت هایی برای کسب و پس انداز پول در قطر وجود دارد.

قیمت های اجاره در قطر به نوع ملک و موقعیت آن بستگی دارد و قیمت ها برای مسکن مهاجران می تواند بسیار مضحک باشد، قیمت منازل به مبله و غیر مبله بودن آن نیز بستگی دارد، اما مذاکره برای تلاش و قیمت پایین تر ضرری ندارد. در قطر بیشتر مهاجران در دوحه مستقر هستند و دوحه را برای زندگی بر اساس در دسترس بودن و نزدیکی آن به محل کار یا مدرسه فرزندانشان انتخاب می کنند.

حقوق برخی از مهاجران کمک هزینه مسکن و همچنین هزینه حمل و نقل را نیز شامل شود که بسته به مدت زمان اقامت یک مهاجر، می تواند متغیر باشد. مبلمان، لوازم جانبی منزل و لوازم الکترونیکی در قطر گران است و فروشگاه های محلی ممکن است از این موارد برخوردار نباشند و یا از کیفیت های خارجی استفاده کنند. تسهیلات رفاهی یعنی خدمات آب و برق قیمت مناسبی دارند اما هزینه های اقامت اضافی می تواند افزایش یابد. برخی از آپارتمان ها هزینه تعمیر و نگهداری دارند، بنابراین مهاجران باید دریابند که آیا صاحب خانه ها مسئولیت پرداخت را بر عهده می گیرند یا نه.

هزینه حمل و نقل در قطر

استخدام راننده، خرید و یا کرایه ماشین همه گزینه های مناسب در قطر هستند زیرا که هزینه های بنزین به نسبت ارزان می باشد. شرکت های کرایه اتومبیل زیادی در قطر وجود دارد که بسیاری از آنها نرخ های متفاوت و مناسب تری را برای مدت اجاره طولانی تر ارائه می دهند. خرید ماشین جدید هیچ مشکلی ندارد، اما حجم بالای معاملات مهاجران به این معنی است که معاملات بسیار خوبی در مورد وسایل نقلیه استفاده شده، وجود دارد. هنگام تصمیم گیری در مورد خودرو، توجه به این نکته مهم است که بیشتر قطعات خودروهای اروپایی و آمریکایی نسبت به مارک های آسیایی گرانتر هستند.

در قطر در برخی مکان های عمومی و مراکز خرید پارکینگ رایگان در دسترس است، اما تخلفات در پارکینگ و سرعت زیاد جریمه های سنگینی را به همراه دارد. در قطر حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس و تاکسی است که هر دو قیمت خوبی دارند، اتوبوس ها فقط مسیرهای اصلی دوحه را طی می کنند و معمولاً تعدادی از تاکسی ها در سطح شهر یا پارکینگ های مرکز خرید یافت می شوند.

سرمایه گذاری در قطر

دولت قطر سرمایه گذاران خارجی را به ویژه معاملات با شرکای قطری را تشویق می کند، قطری ها همچنین از تخصص و دانش تجاری بیگانگان استقبال می کنند. تعداد بنگاه های بین المللی در قطر همچنان رو به افزایش است. با این حال، یک تعصب قطعی و برجسته در بین قطری ها به نفع بنگاه ها و سرمایه گذاران قطری با مشارکت قطری ها وجود دارد. این تعصب همچنین در محل کار حاکم است، جایی که مالک یا بیشتر افراد ارشد در یک شرکت، قطری ها خواهند بود.

جایگاه های مدیریتی توسط قطری ها و سایر اعراب، از جمله بسیاری از فلسطینی ها، بعلاوه مهاجران انگلیسی و سایر غربی ها به عهده خواهند گرفت. قطر امیدوار است که تعداد شهروندان خود را در پست های مدیریتی افزایش دهد و بر اشتغال در بخش خصوصی تأکید می کند. بیشتر جمعیت قطر را کارگران خارجی هند، پاکستان و فیلیپین تشکیل می دهند که برای اشتغال مهاجرت کرده اند، استخدام نیروی کار خارجی توسط وزارت کشور و وزارت کار کنترل می شود.

سرمایه گذاری در قطر

سرمایه گذاری در قطر

اخذ تابعیت قطری بسیار دشوار است، قطری ها استانداردهای حقوقی را برای نیروی کار مهاجر اعمال نمی کنند. دستمزدها قابل مذاکره هستند، اما مرسوم است که علاوه بر حقوق، اقامت، مزایای پایان خدمت و بلیط هواپیما به خانه را هر سال یا دو سال یک بار، تهیه کنند. با این حال، کارفرمایان همچنین می توانند مجوزهای اقامت را لغو کنند و کارگران را از تغییر کارفرمایان یا خروج از کشور منع کنند.

حقوق و دستمزد در قطر

حقوق و دستمزد در قطر معمولاً مشابه یا بیشتر از میزان پرداخت شده در کشورهای غربی است. اما از آنجا که منطقه مالیات شخصی ندارد، درآمد خالص معمولاً بسیار بیشتر است، که این مساله یکی از جذابیت های مهم کار در قطر می باشد. در گذشته بسته های دستمزد بر اساس جنبه های مختلفی پرداخت می شد: حقوق پایه، تأمین یا کمک هزینه ماشین، تأمین یا کمک هزینه مسکن، بیمه پزشکی، تحصیل برای کودکان و بلیط هواپیما برای ویزیت در منزل. اما امروز، کارفرمایان فقط تمایل به پرداخت حقوق و دستمزد دارند حقوقی که تمام این هزینه ها را پوشش می دهد، اگرچه در برخی موارد عملکرد یا پاداش های دیگری نیز وجود دارد.

علاوه بر حقوق، به کارگران قراردادی در پایان دوره قرارداد “غرامت” نیز تعلق می گیرد. غرامت معمولاً براساس حقوق پایه استثناء هرگونه پاداش می باشد. اگر برای مدت کوتاهی در قطر کار کرده اید، میزان غرامت می تواند مبلغ قابل توجهی باشد و با این مبلغ بسیاری از افراد تمایل دارند هم بسته مالی معقولی را پس انداز کنند و هم زندگی سطح بالایی داشته باشند اگر باهوش و منظم هستید، باید قادر به انجام هر دو مورد باشید.

غرامت هیچ ربطی به بیمه ندارد، اما پاداش پایان قرارداد است که طبق قانون لازم است به کارگران مهاجر به عنوان نوعی “تشکر” برای خدمت به دولت پرداخت شود. (این پاداش به عنوان “مزایای ضمن خدمت” نیز شناخته می شود). میزان غرامت به طور معمول بر اساس مبلغ پایه در هر سال اشتغال برای سه سال اول تا 15 روز (در بعضی موارد 20 روز) است و پس از آن بر اساس حقوق ماهانه در هر سال اشتغال می باشد. توجه داشته باشید که برخی از شرکت های عربی پرداخت حقوق را به طور مرتب به تأخیر می اندازند و مشکلات جریان نقدینگی به کارکنانشان منتقل می شود.

ساعات کاری در قطر

بسته به خط مشی شرکت های خاص، هفته کاری در کشور قطر بین 40 تا 48 ساعت متغیر می باشد، ساعات اداری جهت کار در قطر معمولاً از 8.30 یا 9:00 صبح تا 5.30 یا 6.00 بعد از ظهر است، ساعات اداری بین تابستان و زمستان هیچ تفاوتی وجود ندارد. در ماه رمضان، روز کاری به شش ساعت کاهش می یابد و از نظر قانونی این ساعت باید برای همه کارکنان اعمال شود، اما بسیاری از شرکت ها این قانون را، فقط برای مسلمانان اعمال می کنند که در طول ساعات روز، روزه می گیرند.

جمعه روز استراحت مسلمانان است و اگر شرکت شما دارای یک هفته کاری پنج روزه باشد، روز تعطیل دیگر احتمالاً پنجشنبه یا شنبه خواهد بود. شنبه انتخاب محبوب تری برای شرکت های بین المللی است، زیرا تعطیل کردن پنجشنبه به معنای کاهش تعداد روزهای عملیاتی مشترک با سایر نقاط جهان است. برعکس، از آنجایی که آخر هفته مدرسه، پنج شنبه و جمعه است سایر شرکت ها اصرار دارند که روز پنجشنبه تعطیل باشد.

ساعات کاری در قطر

ساعات کاری در قطر

مزایا و معایب زندگی در قطر

آیا در فکر مهاجرت و زندگی در قطر هستید؟ ما می توانیم کلیه جوانب مثبت و منفی قطر را به شما ارائه دهیم. کیفیت بالای زندگی، آموزش عالی و مراقبت های بهداشتی عالی می تواند یک کشور مناسب برای همه مهاجران باشد، اما در عین حال این کشور دارای نکات منفی نیز می باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است. مزایای زندگی در قطر:

 • قطر سبک زندگی بسیار خوبی دارد، سرگرمی ها و جاذبه های فرهنگی در حال توسعه هستند.
 • اگر به همراه فرزندان خود به قطر می روید، در دوحه تعداد زیادی از گروه ها و فعالیت های مادران برای کودکان وجود دارد.
 • قطر دارای بسیاری از موزه ها، رویدادهای فرهنگی و مناظر زیبای کویر است.
 • هوای زمستان ها در قطر بسیار معتدل و عالی است.
 • کشور دارای نرخ پایین جرم و جنایت است.
 • حقوق و دستمزد در قطر نسبتاً زیاد است.
 • قطر مکانی عالی برای همه کسانی است که به دنبال فرصت های شغلی مناسب در زمینه های نفت، بانکداری، خدمات مالی و فناوری هستند.
 • به راحتی می توانید خانه رویایی خود را بیابید. بسیاری از خانه ها و مجتمع ها در قطر از امکانات رفاهی مانند استخر، سالن بدنسازی، خشکشویی و کافه برخوردار هستند.
 • بزرگترین جنبه مثبت آموزش در قطر، کیفیت آموزش است. قطر پول های کلانی را در آموزش، علوم و فناوری سرمایه گذاری می کند و دارای بهترین معلم ها از سراسر جهان است.

معایب زندگی در قطر:

 • به دلیل گرمای هوا در طول تابستان، قطر فعالیت های زیادی در فضای باز ندارد.
 • نواحی مرکز تجارت شهر در دوحه قابل پیاده روی نیست اگر می خواهید از مغازه ها و کافه ها بازدید کنید، باید رانندگی کنید.
 • در محل کار خود صبور باشید زیرا این امکان وجود دارد که بسیاری از همکاران شما انگلیسی بلد نباشند یا اصول آن را ندانند، زیرا انگلیسی اولین زبان آنها نیست.
 • برای شوک فرهنگ آماده باشید اما اگر از کویت حرکت کنید، شوک فرهنگی بزرگی نخواهید داشت زیرا همه کشورهای حوزه خلیج فارس در بسیاری از موارد به هم شبیه هستند.

رانندگی در جاده های قطر به دلیل شیوه رانندگی آنها می تواند دشوار باشد. برای تکمیل اطلاعات در خصوص موارد گفته شده بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *