زندگی در لهستان

تحصیل در روسیه
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸
اقامت در آلمان
خرداد ۲۶, ۱۳۹۸

زندگی در لهستان

همه کشورها دارای مزایا و معایبی هستند و نمی توان کشوری در جهان پیدا کرد که بدون نقص باشد، زندگی در لهستان هم از این قاعده مستثنی نیست. اما زندگی در این کشور به اهداف شخصی، سطح زندگی و فرهنگ شما بستگی دارد که در این صورت با رعایت این نکات زندگی در لهستان می تواند یک تجربه منحصر به فرد باشد. در خصوص تنوع در این کشور زیبا نمی توان در یک مقاله توصیف کرد، بنابراین بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

شرایط زندگی در لهستان

در سال 2017، جمعیت کشور لهستان کمتر از 38.5 میلیون نفر بود که اکثر آنها (حدود 60 درصد) در مناطق شهری کشور سکونت داشتند، ورشو پایتخت کشور لهستان است، که تنها 1.7 میلیون نفر جمعیت دارد. اکثریت قریب به اتفاق جمعیت لهستان، شایستگی زندگی در این کشور را دارند، اگرچه اقلیت کوچکی از آلمانی ها، اوکراینی ها، اسلواکی ها، لیتوانی ها و بلاروس ها در این کشور زندگی می کنند.

سنت و آداب و رسوم بسیاری از لهستان به واسطه تاریخ غنی آن، از تأثیرات لاتین و بیزانس ظهور کرده است، اما تحت تأثیر اشغالگران سابق اروپایی قرار گرفته است. اگر نمی توانید به صورت روان با مردم لهستان صحبت کنید، نگران نباشید مردم این کشور بسیار مهمان نواز هستند و دوستان جدید خود را در لهستان پیدا خواهید کرد.

رانندگی در لهستان می تواند خطرناک تر از بسیاری از کشورهای اروپایی باشد چرا که تعداد زیادی اتومبیل در جاده ها وجود دارد. احتیاط لازم را بخصوص هنگام رانندگی در شب انجام دهید و وسایل نقلیه خود را در پارکینگ های ایمن نگهداری کنید. شما می توانید با قطارهای اکسپرس و منطقه ای بسیار راحت سفر کنید.

هزینه زندگی در لهستان

هزینه زندگی در لهستان یکی از ارزان ترین در اتحادیه اروپا، همراه با رومانی و بلغارستان است. در سال 2018 طبق بررسی های انجام شده، ورشو پایتخت لهستان از نظر هزینه زندگی رتبه 154 از 209 شهر را به خود اختصاص داد. به طور کلی، لهستان دارای هزینه متوسط ​​نسبت به شاخص زندگی است. هزینه اقامت در لهستان متفاوت است، اما آپارتمان های نزدیک به میدان اصلی معمولا گران تر خواهد بود. بعضی از هزینه های زندگی در لهستان به قرار زیر می باشد:

 • رستوران ارزان قیمت 20.00 zł
 • غذا برای 2 نفر، رستوران متوسطه، سه دوره 100.00 zł
 • در مک دونالدز (یا غذای ترکیبی معادل) 18.00 zł
 • کاپوچینو (به طور منظم) 8.11 zł
 • کک / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 3.87 zł
 • آب (0.33 لیتر بطری) 3.15 zł
 • شیر (به طور منظم)، (1 لیتر) 2.39 zł
 • نان سفید تازه (500 گرم) 2.76 zł
 • برنج (سفید)، (1 کیلوگرم) 3.21 zł
 • تخم مرغ (به طور منظم) (12) 7.49 zł
 • پنیر محلی (1 کیلوگرم) 22.93 zł
 • گوشت گاو دور (1 کیلوگرم) 32.75 zł
 • سیب (1 کیلوگرم) 2.87 zł
 • موز (1 کیلوگرم) 4.27 zł
 • پرتقال (1 کیلوگرم) 4.54 zł
 • گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 5.33 zł
 • سیب زمینی (1 کیلوگرم) 1.89 zł
 • پیاز (1 کیلوگرم) 2.29 zł
 • سالاد (1 سر) 2.88 zł
 • آب (1.5 لیتر بطری) 1.83 zł
 • سیگار 20 پیک (مارلبورو) 16.00 zł
 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 3.20 zł
 • گذر ماهانه (قیمت معمول) 93.00 zł
 • شروع تاکسی (تعرفه عادی) 7.00 zł
 • تاکسی 1 کیلومتر (قیمت عادی) 2.30 ZL
 • تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی) 35.00 zł
 • بنزین (1 لیتر) 5.00 zł
 • عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای 85m آپارتمان 649.59 zł
 • 1 دقیقه تعرفه تلفن همراه پیش پرداخت (بدون تخفیف یا برنامه) 0.24 zł
 • اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، اطلاعات نامحدود، کابل) 51.49 zł
 • باشگاه تناسب اندام، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال 102.68 zł
 • سینما، 1 صندلی 25.00 zł
هزینه زندگی در لهستان به چه صورت است؟

هزینه زندگی در لهستان

سیستم بهداشتی در لهستان

در سال 1989، لهستان تعدادی از اصلاحات را برای بهبود سیستم مراقبت بهداشتی کشور در نظر گرفت. در نتیجه، امید به زندگی به مدت چهار سال افزایش یافت، بیمارستان ها بازسازی شدند و مراقبت های بهداشتی اولیه به ویژه از نظر کیفیت بهبود یافت. در اواخر دهه 1990، اصلاحات اضافی معرفی شد و در سال 1999، قانون کلی بیمه درمانی اعمال شد، که در سال 2003 توسط صندوق بهداشت ملی (NFZ) پیگیری شد.

امروزه اکثر افرادی که در لهستان زندگی می کنند، مراقبت های اولیه تحت NFZ دریافت می کنند. شما می توانید با NFZ برای خرید بیمه مراقبت های خصوصی برای مدت زمان کوتاه و پوشش اضافی استفاده کنید. تحت بیمه درمانی دولت، شما می توانید انتظار 9٪ از حقوق و دستمزد را از NFZ داشته باشید.

سیستم مراقبت بهداشتی دولتی از طریق کمک های دولتی و همچنین مشارکت های اجباری فردی حمایت می شود. مقدار این کمک های فردی بستگی به وضعیت و درآمد هر فرد دارد. کارفرما موظف است همه کارکنان خارجی که در ابتدای کار خود در لهستان با صندوق بیمه درمانی زندگی می کنند، برای سیستم بهداشتی ثبت نام کنند. شما باید 9 درصد از حقوق خود را به صندوق ملی بهداشت پرداخت کنید، این مبلغ به طور مستقیم از حقوق ماهانه شما کسر می شود.

اگر هنوز شغلی ندارید، هنگام درخواست مجوز اقامت باید ثابت کنید که بیمه درمانی دارید؛ برای اقامت موقت، شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین از طریق بیمه بهداشتی ملی خود تحت پوشش قرار می گیرند و نیاز به کارت بیمه درمانی اروپایی خود (EHIC) یا فرم E 111 نخواهند داشت.

صندوق بهداشت عمومی خدمات اولیه پزشکی را شامل می شود، شامل درمان توسط متخصصان و مراقبت های اضطراری. این بیمه اجباری بیمه همچنین شامل اعضای خانواده، مانند همسران، کودکان زیر 18 سال (و یا بسته به اینکه فرزند در تحصیل تمام وقت باقی مانده است) و والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در صورتی که در همان خانه به عنوان بیمه زندگی می کنند.

مزایا و معایب زندگی در لهستان

لهستان یک کشور چند زبانه است، اگر زبان انگلیسی را خوب می دانید جای خوشحالی است زیرا بیشتر مردم این کشور زبان انگلیسی را به خوبی می شناسند. بیشتر مردمان لهستان با ذکاوت و تحصیل کرده هستند که این می تواند به شما در ارتباط برقرار کردن کمک کند. اگر در شهرهای بزرگ و توریستی هستید، می توانید از وسایل مختلف حمل و نقل عمومی استفاده کنید – اتوبوس، تراموا، خطوط شهری و در ورشو دو خط مترو وجود دارد. شبکه راه آهن ملی نیز به خوبی توسعه یافته و از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار هستند.

لهستان بسیار زیبا است، این کشور دارای مناظر، دریاچه، جنگل ها، دشت و کوه های بسیار معروف و چشم نواز می باشد. مطمئنا در این کشور شما خسته نخواهید شد، زیرا بسیاری از شهرستان های زیبا از جمله Kraków، Poznań، Wrocław، Warszawa یا Gdańsk در انتظار شما هستند. متاسفانه بسیاری از ساختارهای تاریخی در طول جنگ جهانی دوم نابود شدند، اما بعضی از آنها همچون قلعه وایول در کراکو و یا بازسازی – قلعه قدیمی و قلعه سلطنتی در ورشو و یا شهرهای قدیمی در وروشو و گدانسک بازسازی شدند.

در مقایسه با شهرهای اروپای غربی، غذا، لباس یا اجاره یک آپارتمان در این کشور ارزانتر است. به عنوان مثال در ورشو، یک وعده غذایی خوب با هزینه گوشت حدود 20-30 zlot، که حدود 5-7 یورو است، می باشد اما در طول ساعات اداری و همچنین در شهرهای کوچکتر وعده های غذایی ارزانتر هستند. غذاهای سنتی لهستان عالی هستند که معروف ترین آنها عبارتند از پروژگی (dumplings)، gołąbki (کلم با گوشت چرخ شده)، bigos ،żurek (سوپ چاودار) و schabowy (کتلت پودر گوشت خوک).

مزایا و معایب زندگی در کشور لهستان

مزایا و معایب زندگی در لهستان

معایب زندگی در لهستان:

اگر چه پیشرفت های زیادی در کشور لهستان صورت گرفته است اما هنوز سطح بالای بوروکراسی وجود دارد هنگامی که می خواهید در جایی مشغول به کار شوید و زبان لهستانی را نمی دانید ممکن است با مشکل مواجه شوید. اگر بیشتر به هوای گرم و ملایم عادت دارید، روزهای زمستان سرد می تواند برای شما بسیار دشوار باشد. با این حال، باید اعتراف کنم که زمستان های اخیر خفیف بوده اند و روزهایی با دمای پایین صفر درجه سلسیوس خیلی رایج نیستند.

زیرساخت های جاده ای مخصوصا در شرق لهستان نسبت به اروپای غربی قابل مقایسه نیست و دارای ضعف هستند. اما اخیرا به لطف کمک های سازمان اتحادیه اروپا بزرگراه های جدید و بسیار با کیفیتی در این کشور ساخته شده است. اگر می خواهید از حومه زیبای لهستان لذت ببرید، باید از ماشین خودتان استفاده کنید یا می توانید ماشینی را اجاره کنید.

معمولا بحث می شود که زبان لهستانی یکی از سخت ترین زبان ها می باشد، اما هیچکس تا به امروز این حرف را ثابت نکرده است. یاد گرفتن زبان لهستانی بستگی به کشوری که شما از آنجا امده اید و پیش زمینه شما در زبان های خارجی دارد، اگر شما انگیزه یا روش خوبی برای یاد گرفتن زبان دارید، متوجه خواهید شد که آنچنان هم سخت نیست.

امکانات و خدمات پزشکی در لهستان

پزشکان و پرستاران که در لهستان زندگی می کنند، معمولا به خوبی آموزش دیده اند و خدمات پزشکی برتر را ارائه می دهند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که در مناطق دور افتاده، امکانات بهداشتی ممکن است همیشه به طور گسترده ای در دسترس نباشد. پزشکان و پرستاران جوان ممکن است به زبان انگلیسی صحبت کنند، به ویژه در شهرهای بزرگ مانند ورشو، اما کارکنان مسن ممکن است به زبان لهستانی صحبت کنند پس بهتر است که قبل از مهاجرت و زندگی در این کشور زبان لهستانی را تا حدودی فراگیرید.

اگر به پزشک نیاز دارید، باید سعی کنید وقت خود را از قبل رزرو کنید، این به این دلیل است که تعداد پزشکان و پرستاران لهستانی کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر است و به همین دلیل مدت زمان انتظار طولانی می باشد. اگر شما نیاز به یک پزشک متخصص داشته باشید ابتدا باید از پزشک عمومی نامه ای دریافت کنید، اما بعضی از متخصصان مانند دندانپزشکان، متخصصین پوست و روانپزشکان، به استثنای این قانون هستند و نیازی به نامه ندارند. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند اطلاعات دقیقی را در خصوص شرایط زندگی در این کشور زیبا برای شما عزیزان بازگو کنند، کافیست با ما در ارتباط باشید.

19 دیدگاه ها

 1. مختاری گفت:

  سلام وقت بخیر من ۱۹سالمه و دیپلم کامپیوتردارم
  میشه باهمین دیپلم اقدام ب ادامه تحصیل در لهستان کرد؟؟؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام برای ورود به دانشگاه های لهستان بایستی در ابندا دوره کالج یکساله را طی کنید و با قبولی در آزمون ورودی در دانشگاه پذیرش شوید.

 2. آسلی گفت:

  سلام
  کارشناسی برق گرایش کنترل ازدانشگاه بابل بامعدل ۱۷ هستم آیا میتوانم در دانشگاه ورشو بورسیه بگیرم.

  • mahanmohajer گفت:

   سلام جهت دریافت بورسیه مدارک شما (مدرک زبان /معدل/مقالات و ..) بایستی بررسی کاملی شود ،در عین حال در خصوص لهستان شانس دریافت بورسیه برای مقطع ارشد بسیار کم است.

 3. kimiya گفت:

  سلام هزینه زندگی در لهستان چقدره؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام میزان هزینه در اروپا بستگی به نوع مدیریت شما در هزینه هایتان دارد که حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو ماهیانه برآورد میشود.

 4. نسیم گفت:

  خرید ملک در لهستان چقدره است؟

 5. ایرانی گفت:

  سلام شرایط پذیرش در لهستان در خصوص رشته ی دندان پزشکی چیه؟؟؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام با گذراندن دوره ی یک تا دوسال پریمدیکال در این کشورو قبولی در آزمون منطبق با مباحث گذرانده در پریمدیکال میتوانید پذیرش را دریافت نمایید.

 6. مهدی پناهی گفت:

  سلام شرایط ثبت شرکت در لهستان چیه آیا نیاز به مدرک زبان هست؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام در خصوص ثبت شرکت در لهستان محدودیتی در خصوص ارائه مدارک زبان و تحصیلی نیست و با میانگین ۳۰۰ میلیون سرمایه می توانید فیلد کاری بسیار مطلوبی را در این کشور راه اندازی کنید.

 7. دنیز وفامنش گفت:

  سلام هزینه خرید ملک در لهستان به چه صورت است؟

 8. شیرین گفت:

  سلام توجیه اقتصادی در خصوص کشورها یعنی چی؟ میشه لطفا بگید دقیقا منظورشون چیه؟

  • mahanmohajer گفت:

   سلام یعنی بر اساس میزان در آمد شما دولت و اداره ی مهاجرت سقفی را در نظر میگیرد که بایستی به صورت سالیانه این مبلغ توجیهی را کسب نمائید تا بتوانید برای دریافت اقامت دائم درخواست خود را اعلام کنید.

 9. محبوبه گفت:

  سلام شهریه سالیانه در کشور بلغارستان رو میگید دقیق چنده؟

 10. احمد گفت:

  سلام آیا درسته که بعد از دریافت اقامت دائم شهریه تحصیل فرزندان در لهستان رایگان میشه ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *